Kdybychom chtěli namalovat obrázek pastelkami, na vodu patrně vezmeme modrou. Ovšem klidně bychom mohli být ve výběru odvážnější. Voda totiž může zářit všemi odstíny palety!
Někde malovala příroda, jinde svou činností přispěli lidé. Výsledek je ale bez chybičky! Které jsou ty nekrásněji i nejpodivněji zbarvené vodní útvary na světě?
Bazén pro Barbie
Je výrazná, elegantní a stále v módě. Není divu, že si růžovou zamilovalo hned několik jezer na planetě.
Něžné zabarvení je většinou způsobeno přítomností řasy Dunaliella salina nebo třeba i růžovou horninou na dně, ovšem u australského jezera Hillier to ani na jedno z toho nevypadá. I když je voda odebrána a vyčištěna od řas, pořád zůstává růžová!
Možná, že za to může jakási bakterie, ale nic z toho se zatím nepotvrdilo. Velmi mělké jezero na ostrůvku Middle Island, které objeví na počátku 19. století kartograf Matthew Flinders (1774-1914), je tedy pro svět takovou malou krásnou záhadou.
Kdo to tu krvácí?
Na Madagaskaru vypukla krutá válka a po ostrově teče proud krve zraněných! Při pohledu z letadla to tak rozhodně vypadá, ovšem neděste se, ve skutečnosti si jen poklidně teče řeka Betsiboka.
Za krvavě rudý odstín může masivní kácení lesů a následná eroze břehů. Jsou již natolik poškozené, že každý déšť teď spláchne do řeky velké množství železa z okolních kopců. Každý rok skončí v nejdelším toku Madagaskaru až 400 tun různého nežádoucího materiálu.
Červená barva Betsiboky je nakolik intenzivní, že na fotografiích pořízených z vesmírů je patrná i v moři, ještě daleko od místa, kde se do něj řeka vlila.
Ďáblova koupel
Když se chce ďábel vykoupat, jakou vodu mu máme přichystat do vany? Křiklavě zelenou, až vás bude píchat do očí. A jak takovou zelenou vytvořit? Na barvy v prášku zapomeňte.
O odstín šťavnatých limetek se postará síra a železité soli, v kombinaci s těmi správnými minerály, tak jako je to v případě jezírka či jakého či zatopeného kráteru v geotermální oblasti Wai-O-Tapu na Novém Zélandu.
Říká se mu Devil´s Bath neboli tedy Ďáblova vana. A abychom byli ještě autentičtější, nesmíme zapomenout zahřát vodu u dna na 100 °C a přimíchat pekelný zápach!
Kanár, nebo hořčice?
Druhá nejdelší řeka Číny a šestá na světě na nás žádné překvapení nechystá – své nevšední zabarvení prozrazuje už svým jménem. Jako Chunag-Che, česky tedy Žlutá řeka, ji pojmenují lidé již před minimálně 2000 lety.
Vypadá to tedy, že veletok, v jehož povodí vzkvétala starověká čínská civilizace, s sebou již odedávna unáší neobvykle velké množství zeminy bohaté na jílovité částice. Ty zbarvují její vodu do tmavě žluta, především v oblasti středního toku.
Odhaduje se, že za rok Žlutá řeka takto přemístí asi 1,5 miliardy tun materiálu.
Kolik barev vidíte?
Marnivá řeka Caño Cristales se nemohla rozhodnout, která barva jí nejvíce sluší. Oblékla tedy všechny a žádnou nechce sundat. Výsledek je totiž naprosto okouzlující!
100 kilometrů dlouhý tok v Národním parku Serrania de la Macarena v Kolumbii má sice vodu průzračnou, ovšem koryto je pokryto barevnými řasami a mechy, které spolu s kameny a peřejemi vytvářejí nádhernou mozaiku modré, zelené, červené, žluté a černé.
Přezdívka „řeka pěti barev“ neboli „duhová řeka“ tedy hovoří za vše, a abyste si ji užili v celé její kráse, ideální doba pro cestu do Kolumbie je v období od září do listopadu.
Pokaždé jiné šaty
Podle fotografií jste čekali azurově modrou vodu, ale když přijdete na indonéský ostrov Flores, jezera před vámi jsou jasně zelená, hnědočervená nebo černá! A hlavně každé úplně jiné!
Přesto jste tu správně, tři jezírka Tiwi Ata Mbupu, Tiwu Nua Muri Kooh Tai a Tiwu Ata Polo, nacházející se v kráteru sopky Kelimutu, totiž své odstíny v průběhu času střídají.
Je to díky chemickým reakcím probíhajícím ve vodě, proměnlivému množství sopečného plynu, srážek a také obsahu železa a či manganu. Podle legendy dávných obyvatel ostrova však mění jejich barvu duše pod hladinou. Podle toho, zda jsou zrovna rozzuřené, nebo klidné.
Nebezpečná krása
V Rusku je to tak trochu nová móda. Lidé se předhánějí v tom, kdo dá na Instagram lepší a bláznivější fotku z úžasného „jezírka“ u Novosibirsku. Barva je tak jasně tyrkysová, že se mu říká Ruské Maledivy!
Jeden háček to ale má – odstín v tomto případně rozhodně přírodní není. Ve skutečnosti nejde o žádné jezero, ale o nádrž na odpad z uhelné elektrárny, která je plná popela a chemikálií, a koupel v něm může vyvolat ošklivé alergické reakce.
Společnost provozující elektrárnu návštěvníky před plaváním v nádrži důrazně varuje. Ovšem za zástupy nových followerů to mnohým dobrodruhům stojí i tak.