Proč bych se to měl učit, když si to můžu vygooglovat? Kolikrát jste tuhle větu od svých ratolestí slyšeli? A občas i dodatek: „Vždyť si šetřím mozek.“ Kdo má pravdu? A kdo přežije válku mozku s internetem?
Náš mozek už dávno nespoléhá jenom na vlastní paměť. Naučil se používat spolehlivé externí zdroje. Věděl, ve které knize, dokonce někdy i na jaké stránce, potřebnou informaci najde. Dnes už ale velké knihovny v domácnostech většinou nenajdete.
Nahradil je stále rychlejší internet. Je totiž pořád po ruce.
Šamana nahradily vyhledávače
Vědci hovoří o tom, že právě internet se nyní stal onou slavnou transaktivní pamětí. Jen místo největšího lovce, šamana a maminky musíte zvolit správné heslo, které zadáte do vyhledávače. Ten jednoduše řečeno ví, kde informaci, kterou potřebujete, najít.
A udělá to dřív, než byste stačili obejít nejbližší příbuzenstvo, či zavolat příteli na telefonu. Na internetu najdete vše.
Co všechno pouští mozek z hlavy?
To přináší zajímavý efekt – náš mozek se na tuto situaci dokonale adaptoval. Moderní studie prokázaly, že si ukládá především ty informace, o nichž je přesvědčen, že nebudou nadále volně k dispozici. U těch přístupných používá jiný systém.
Jednotlivá data (jména, letopočty, názvy) pustí z hlavy a zapamatuje si jen místo, případně klíč, jak se k nim rychle v případě potřeby dostat.
Napojíme svou paměť na internet?
Kam až to povede? Řada vědců je přesvědčena, že míříme ke spojení lidského mozku s novou, rychlou a plně funkční internetovou pamětí. Že nás okolností donutí vyžadovat veškeré informace v reálném čase, tedy on-line.
Po lopatě řečeno – lidský mozek bude napojen přímo na internet. Že to zní bláznivě? Asi tak stejně, jako kdybyste někomu před padesáti lety tvrdili, že si jednou budete dělat fotky telefonem.
Vypadává vám paměť? Zahoďte mobil!
Taky máte pocit, že vás poslední dobou tak trochu trápí paměť? Že se vám jména, čísla, důležité informace vynořují hůře než dřív? Nejsme v tom sami. Kdo za to může? Pachatele máte přímo před sebou. Možná se dokonce díváte na jeho displej. Správně, je to mobilní telefon.
Neurony si vzaly dovolenou
Jedno se nezměnilo. Ať jsme tehdy ztratili popsaný diář, nebo ať nám teď vypoví službu sim karta v telefonu, máme problém. Náš mozek si totiž v obou případech vzal dovolenou, a stejně tak neurony, díky nimž dostával pravidelný přísun informací.
Něco se přece jen změnilo. Zatímco kapacita lidského mozku je omezená, na internet se vejde nekonečně mnoho informací. A náš mozek toho s chutí využívá a odkládá na externí mozky, jako jsou chytré telefony, co se jen dá.
V teenagerském věku provádí mozek selekci
Zvlášť nebezpečná je závislost na internetu pro dětský mozek. Ten sice ze začátku velice rychle roste a neustále rozšiřuje svou síť spojů mezi nervovými buňkami. V pubertě věku ale provádí hodně drsnou selekci nervových spojů. Přežijí jen ty nejsilnější.
Nadbytečná spojení mizí a zůstává jen rychlá, zdánlivě bezpečná neuronů. Tuhle bitvu vyhrává internet na celé čáře.