Až se někdy dostanete do Miami, určitě navštivte i klášter svatého Bernarda z Clairvaux, pocházejí z 12. století. Cože? Taky se vám to nějak nezdá?
Ameriku přeci objevil Kolumbus až v roce 1492 a na monumentální pozůstatek předkolumbovských kultur to v těchto místech taky zrovna nevypadá. I tak ale všechno sedí! Klášter byl totiž postaven zhruba 7000 kilometrů odtud, ve španělském městě Segovia…
Jak ho dostat přes oceán?
Významný středověký myslitel Bernard z Clairvaux (1090-1153) nechá klášter v Segovii postavit v letech 1133 a 1144 a věnuje ho Panně Marii.
Po 33 letech, kdy už je Bernard prohlášen za svatého, je komplex přejmenován, a dalších 700 let na svém místě věrně slouží. Až v průběhu nepokojů ve Španělsku v roce 1830 dojde k velkým škodám a objekt je uzavřen. A opuštěný zůstane téměř 100 let.
Než ho roku 1925 koupí novinový magnát William Randolph Hearst (1863-1951), odhodlaný chátrající stavbu zachránit – tak, že si ji převeze domů do Ameriky!
Klášter je tedy rozebrán na 35 000 kusů kamene, ty jsou uloženy do 11 000 předem označených dřevěných beden vystlaných senem a odvezeny do New Yorku.
Pořádně rozházené puzzle
Než však náklad dorazí do přístavu, dozví se Američané nepříjemnou zprávu. Ve Španělsku vypukla epidemie slintavky a kulhavky!
Veškeré seno z krabic tedy musí být kvůli zamezení nákazy spáleno a kusy kláštera jsou dál ponechány v karanténě. Až do chvíle, kdy Hearst zbankrotuje a v roce 1952, rok po jeho smrti, je rozebraná španělská památka předána do aukce.
Koupí ho dva podnikatelé William Edgemon a Raymond Mosse, kteří se rozhodnou klášter znovu postavit v severní části Miami. Ale není to snadné! Dělníci v New Yorku totiž při pálení sena kameny pomíchali a nikdo teď neví, kam co patří!
Stavba trvá nakonec 19 měsíců, vyjde na 1,5 milionu dolarů a tehdejší tiskem označena jako „největší puzzle v historii“. Dnes klášter funguje jako místní farnost a je oblíbeným místem pro svatby.
Dům vám zabalíme, odvezte si ho
Podobná cesta přes oceán čeká i domek z britské vesnice Great Ayton, ve kterém patrně trávil čas mimo své výpravy mořeplavec James Cook (1728-1779).
V roce 1933 nemovitost zakoupí australský průmyslník Sir Russell Grimwade (1879 – 1955) a hodlá si ji přestěhovat do Melbourne. Cookova chata tam doputuje rozebraná a zabalená do 33 krabic a znovu je postavena v zahradách Fitzroy, kde stojí dodnes.