Domů     Masová hysterie: Mňoukající jeptišky, roztřesení školáci i zářivý démon
Masová hysterie: Mňoukající jeptišky, roztřesení školáci i zářivý démon

„Tohle už je šedesátý člověk, šéfe. Měli bychom s těmi brouky něco udělat,“ položí úředník lejstra na pracovní stůl svého nadřízeného. Vedoucí si unaveně přejede rukou po obličeji. Situace se zhoršuje každým dnem a výroba stagnuje.

„Dobrá, zavolám majiteli,“ slíbí. Jiná možnost už stejně nezbývá…

I když se projevy davové hysterie mohou často jevit mimořádně děsivě nebo neuvěřitelně, není to tak vzácný fenomén, jak by se mohlo zdát.

Události, při kterých různí lidé ve společné skupině, například studenti ve škole, kolegové anebo obyvatelé jednoho města, vykazují stejné fyzické příznaky jsou zdokumentovány už od 14. století na různých místech světa. A někdy může jít o skutečně dramatické momenty!

Jako v kočičím útulku

Kdy: 1491

Na konci 15. století se řádové sestry v evropských klášterech dají do mňoukání, štěkání, ptačího pípání nebo začnou kousat.

Jeden z prvních zdokumentovaných případů se vyskytne v roce 1491 v klášteře na severu Francie, kdy jedna ze zdejších jeptišek začne mňoukat jako kočka. Ostatní sestry ji následují a brzy se epidemie rozmůže natolik, že vesničané v okolí mají strach.

A to takový, že před klášterem musí být rozmístěna četa vojáků. Vše skončí, jako začalo, tedy znenadání. Zda k tomu přispěla pohrůžka bičování, pokud jeptišky nepřestanou, není známo. V dalších staletích se v regionu západní Evropy objevují podobné případy.

Dnešní odborníci se přiklánějí k tomu, že podobné projevy lze vysvětlit přísnými podmínkami, ve kterých byly tehdy jeptišky nuceny žít. Mnohé z nich přitom do kláštera vstoupit ani nechtěly, ale musely splnit přání rodičů.

Život ve středověkých klášterech nebyl snadný a tlak na řeholnice byl značný.
Život ve středověkých klášterech nebyl snadný a tlak na řeholnice byl značný.

Já to nenapíšu…

Kdy: 1905

Několik německých škol je v roce 1905 zasaženo nevysvětlitelnou epidemií tělesného chvění. Jako první se objeví u studentky v Míšni, která se začíná třást během psaní. Třes postupně zesiluje a nakonec se změní v nekontrolovatelné záškuby celého těla.

V následujících měsících se podobné symptomy objeví i u dalších žáků a studentů okolních škol. Vše dojde tak daleko, že nejsou schopní vůbec psát. K třesu dochází pouze tehdy, když dostanou písemné úkoly a na jejich výsledku velmi záleží.

Nejde přitom o žádné lajdáky nebo ignoranty, ale naopak o velmi nadané a svědomité studenty. Vše je tehdy zřejmě způsobeno stresem z toho, aby při testech uspěli a problém přiživují ještě zprávy o jiných podobných případech v okolí.

Studenti jsou nakonec „léčeni“ elektrošoky, ale mnohem více jim pomůže, když dostanou na nějaký čas volno od písemných testů. Brzy poté se vše vrací do běžného stavu.

Na studentech byly vyzkoušeny elektrošoky, nakonec pomohlo volno od písemek.
Na studentech byly vyzkoušeny elektrošoky, nakonec pomohlo volno od písemek.

Brouci v továrně

Kdy: 1962

Projevy podivné nemoci ochromí v červnu 1962 jedno z oddělení textilní továrny v Severní Karolíně. Poté, co se fabrikou rozšíří zpráva, že v jednom z kontejnerů s látkami se vyskytovali podivní brouci, začne se mezi dělníky a dělnicemi šířit záhadná nemoc.

Kolabují přímo v práci, stěžují si, že jsou malátní, slabí, zvracejí a mnozí jsou dezorientovaní. Tvrdí, že se u nich příznaky rozvinuly poté, co byli pokousáni tímto neznámým hmyzem. Celkem onemocní přes 60 pracovníků.

Majitelé továrny se rozhodnou pro vyhubení brouků a obrátí se na specializovanou firmu. Ta však žádné podobné potvůrky nenajde a tak se na místo rozjedou specialisté na přenosné nemoci.

Po výzkumu dospějí k názoru, že vše začalo u skutečného kousnutí běžným hmyzem u několika lidí, kdy postižení věřili, že pochází od importovaného brouka. Úzkost byla pak nejpravděpodobnější příčinou výskytu příznaků nemoci.

U dalších lidí v jejich okolí se pak už jednalo o projevy hromadné hysterie, aniž by byli poštípáni a lékaři také nezjistili infekční povahu potíží.

Neexistující exotičtí brouci málem způsobily kolaps výroby v textilní továrně.
Neexistující exotičtí brouci málem způsobily kolaps výroby v textilní továrně.

Zářivý démon

Kdy: 2002

Ve státě Uttarpradéš na severu Indie lidé hlásí, že je v noci napadá monstrum, které jim drásá obličej. Popisují ho jako světelný objekt, který se pohybuje vzduchem.

První zprávy o podobných útocích pocházejí z venkovských oblastí, takže jim úřady nevěnují velkou pozornost. Ale brzy se ukáže, že nejde jen o pověrčivé vesničany, případy se objeví i ve městech.

Jak se počet obětí zvyšuje a pověst se šíří, lidé se cítí znepokojeni a požadují policejní ochranu před záhadným objektem.

Aby naléhavost své žádosti zdůraznili a také proto, že mají pocit, že se jejich trápení nedostává řádné pozornosti, uspořádají demonstrace. Při jedné z nich, kde se shromáždí přes 10 000 lidí, musí zakročit policie a snaží se rozehnat rozzuřený dav střelbou.

Přitom zahyne jeden člověk. Brzy nato při podobné události přijde o život další. Ve vesnicích zabijí lidé některé ze svých sousedů, o kterých se domnívají, že právě oni na sebe berou podobu zářícího démona.

Případ hodlají oficiální místa uzavřít jako masovou hysterii, přesto se snaží poskytnout vysvětlení, aby utišili rozbouřené veřejné mínění. Podle zprávy, kterou nakonec vydají, by se prý mohlo jednat i o masivní výskyt kulového blesku.

Seriál Jahody s cukrem vyvolal u portugalských studentů nevysvětlitelné zdravotní potíže.
Seriál Jahody s cukrem vyvolal u portugalských studentů nevysvětlitelné zdravotní potíže.

Jahody s cukrem

Kdy: 2006

Žáci škol napříč Portugalskem padají na jaře 2006 jako dominové kameny. Mají závratě, na těle se jim objevuje vyrážka a trpí problémy s dýcháním. Vládní úředníci se snaží přijít věci na kloub. Jde o záhadnou alergii, chemickou látku nebo virus?

Oslovení lékaři nakonec označí viníka. Jsou to „jahody s cukrem“. Tentokrát však nejde o pochoutku, ale o název populárního seriálu pro teenagery. Těsně před vypuknutím podivné epidemie trpí hlavní hrdinové této mýdlové opery podobnou nemocí.

Událost je z odborného pohledu natolik zajímavá, že se jí zabývají i účastníci mezinárodního vědeckého sympózia.

Jde totiž o alarmující případ vlivu, který mohou mít na společnost internet a nová média (mobilní telefony, počítače, webové služby apod.), kterými si studenti předávali informace o svých problémech.

„Tyto technologie se vyvíjely tak rychle, že jsme neměli dost času na posouzení všech složek jejich dopadu,“ konstatují tehdy vědci s tím, že může jít o důležitý mezník v historii psychogenních onemocnění.

Foto: Archiv
Související články
Záhady a tajemství
Přijde konec světa v roce 2026?
Co plánujete na rok 2026? Založit rodinu? Rozjet velkou firmu? Postavit dům? Možná by bylo lepší se ještě předtím sbalit… a odjet na jinou planetu! Zmíněné datum není věštbou bláznivé kartářky, jde o výsledek vědecké rovnice! Autorem je rakouský fyzik Heinz von Foerster (1911-2002), který se po druhé světové válce přestěhuje do USA a stane […]
Záhady a tajemství
Nejzáhadnější místa planety: Kde na vás dýchne tajemný genius loci?
Některé najdete na každém druhém nástěnném kalendáři, jiné se stávají tak trochu pozapomenutými místy příznivců pradávné architektury nebo tajemna. Dodnes je obklopuje závoj tajemství, a ač by se mohlo zdát, že nás již na nich nic nepřekvapí, archeologové pravidelně vyrukují s nějakou novinkou.   Tacht-e Sulejmán: Od každého trochu Podle našeho kalendáře je právě 12. […]
Záhady a tajemství
Prokletí Kennedyů? Tajemství, tragédie a stíny moci
Klan Kennedyů, synonymem pro moc, bohatství a politický vliv, se zdá být stíhán neúprosnou kletbou. Tragédie, skandály a předčasné smrti se prolínají osudy mnoha členů slavné rodiny, vrhajíc stín na jejich zdánlivě idylický život. „Někdo tam nahoře nás nemá rád,“ povzdychl si kdysi Edward Kennedy, jeden z bratrů zavražděného prezidenta Johna F. Kennedyho. A zdá […]
Záhady a tajemství
Velký Roudný, svědek souboje Boha s Luciferem?
Velký Roudný se ve výšce 780 m n. m. tyčí v malebném prostředí Nízkého Jeseníku. Tato sopka, aktivní před miliony let, si v místní krajině získala výraznou dominanci. Obsahuje rozmanité druhy vulkanického materiálu, včetně čedičové lávy, která vytvořila čtyři impozantní lávové proudy na svazích vrchu. Nejdelší z těchto proudů měří až pět kilometrů. V minulosti […]
reklama
svět zločinu
Bestie ze Zliechova: Lehotský mrtvoly obětí pálil
I když se některé české „kriminálky“ doslova hemží sériovými vrahy, ve skutečnosti není řádění takových zabijáků v srdci Evropy nijak časté. A to se netýká jen České republiky, ale i Slovenska. Ovšem na jaře 2022 napíšou slovenští zástupci justice tečku v kauze, v níž sériový vrah skutečně figuruje. Jeho jméno je Miroslav Lehotský. Vztah se […]
Zabila své dva životní partnery. Tomu druhému uřízla hlavu!
Na usedlosti je rušno. Kolem domu i v něm se pohybují technici a vyšetřovatelé. Přijede i soudní lékař. Málem uklouzne na náledí. Pohlédne na popel, kterým je posypaná cesta. Vtom ho zamrazí. Všimne si, že v popelu jsou úlomky kostí. Na ten hrůzný zážitek nikdy nezapomenou. Kdo? Cestující, kteří jedou 9. prosince 1964 ranním vlakem […]
Únosy dětí v Argentině: Děsivý přelom 70. a 80. let
Rodí nahé, ve špíně, spoutané a se zavázanýma očima. Ne, to není nějaký perverzní horor. To je Argentina na přelomu 70. a 80. let. Takhle tu zacházejí se svými oponenty. Junta nemá ani slitování s jejich dětmi. Prohlásí je za sirotky a odložené caparty, aby je přenechali svým důstojníkům a loajálním podporovatelům. Po smrti kontroverzního […]
Matej Čurko: Slovenského kanibala vzrušovala chuť lidského masa
Mladá dívka dorazí na smluvené místo. Asi má radost. Konečně se jí splní její dlouhodobé přání a odejde z tohoto světa. Už se nemusí marně pokoušet o sebevraždu. Internetový kat a kanibal to udělá za ni. Jméno Matej Čurko (*1968) možná některým lidem nic moc neřekne. Jiným třeba vytane na mysli slovenský hudebník z televizního […]
reklama
záhady a tajemství
Po stopách Stonehenge: Začne to jednoduchým valem…
Vítejte v anglickém Amesbury. Protéká tudy slavná řeka Avona a ke Stonehenge to máme jen 3 kilometry. Právě tady je roku 2003 objeven hrob významného muže, který umírá kolem roku 2300 př. n. l. Hned dostává přezdívku Král Stonehenge. Vyloďovaly se právě v Amesbury některé z monolitů na stavbu kamenného unikátu? Ne. Řeka Avona je […]
Starověké Mohendžodaro: Nejluxusnější město světa
Davy skandují, peří létá. Kohoutí zápasy mají rituální charakter. Právě odtud, ze starověké Kukkutarmy, v překladu Kohoutího města, se rozšíří domestifikovaná drůbež do světa. Ale pozor: Zde je posvátná a nejí se!   Ve 2. tisíciletí před Kristem tu může žít až 100 000 obyvatel, což z „Kohoutova“ dělá metropoli světového významu. A živo tu […]
Vnuknutí svaté Anny: Skutečně vyléčila slepého rolníka?
V naší republice se nachází celá řada poutních míst, která měla být svědkem mnoha zázračných vyléčení. Jedno z nich najdeme rovněž v blízkosti Prahy, přibližně jeden kilometr od obce Strančice. Vnuknutí svaté Anny Roku 1820 měl prý jakýsi velice zbožný rolník, jenž byl postižen slepotou, vnuknutí od svaté Anny, aby šel do lesa Jedlovce, kde […]
Evropský unikát? Neolitické srdce Orknejí!
Starší než Stonehenge a pyramidy v Gíze, zachovalá div ne jako Vesuvem pohřbené Pompeje. Tak se často hovoří o unikátní kamenné neolitické osadě Skara Brae na západním pobřeží orknejského ostrova Mainland.   Žije se tu zhruba mezi lety 3180 př. n. l. až 2500 př. n. l. A nejde o žádné chatrče. Desítka kamenných seskupených […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Rozcvička pro paměť
panidomu.cz
Rozcvička pro paměť
Trénovat, trénovat, trénovat… To jsou tři nejdůležitější způsoby, jak si i do vysokého věku uchovat svěží mozek a perfektní paměť. A existují i další. Náš mozek má jednu unikátní vlastnost. Je plastický. Co to znamená? Nedávné studie jasně prokázaly, že se mozek vyvíjí i v dospělosti, a to prakticky až do posledního dne života. To bylo
Smrt ve jménu černé magie: Stojí za neobjasněnými vraždami exotický africký kult?
enigmaplus.cz
Smrt ve jménu černé magie: Stojí za neobjasněnými vraždami exotický africký kult?
Rituální vraždy a lidské oběti bohům jsou charakteristické pro mnohé kultury v pravěku. Ale lze na ně narazit i v moderní době. Tradice rituálních vražd je u některých kultů stále živá a neodradí ji a
Nazar: Oko proti zlých pohledům
epochalnisvet.cz
Nazar: Oko proti zlých pohledům
Modrá, bílá, světlemodrá, tmavomodrá. Co je to za podivnou duhu? Na mysli máme nazar neboli oko zla. Prý jednoduchý návod na to, jak přežít veškerou závist a zlobu okolního světa! V modrých očích některé kultury vidí zlo. Například Turci, ale i Řekové. Když mezi ně, typicky hnědooké, přicházejí ze severní Evropy nositelé očí blankytných,
S mongolskými válečníky obětovali jejich koně
historyplus.cz
S mongolskými válečníky obětovali jejich koně
Přesily se nezaleknou. V bitvě u slezské Lehnice 20 000 mongolských lučištníků na koních roku 1241 rozpráší třicetitisícové vojsko křesťanů. V Evropě diví kočovníci, kteří se přemísťují z místa na místo závratnou rychlostí, vyvolají paniku.   Rychlí a nezávislí Proženou se celou Asií jako vítr. Denně mohou urazit až 160 kilometrů. Za takovou rychlost mongolští
Řezy s drobenkou
tisicereceptu.cz
Řezy s drobenkou
Ještě předtím, než nanesete na těsto tvarohovou náplň, potřete ho džemem. Ingredience Na těsto 300 g hladké mouky 150 g změklého másla 1 vejce 100 g cukru 1 lžička nastrouhané citronové k
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Zapomenuté příběhy z výstavby metra: Razicí štít s ručními sbíječkami, Nuselák jako anténa a důkaz, že i tunel se dá plavit
21stoleti.cz
Zapomenuté příběhy z výstavby metra: Razicí štít s ručními sbíječkami, Nuselák jako anténa a důkaz, že i tunel se dá plavit
Pražské Metro slaví 50 let a jako oslavu přinášíme vzpomínky pamětníků a dokumentů z firemních archivů – přehlídku zapomenutých příběhů. Zaměstnanci Metrostavu, respektive původního státního podniku V
Zámek Kynžvart: Dřevomorka už dávno neřádí
epochanacestach.cz
Zámek Kynžvart: Dřevomorka už dávno neřádí
Zámek Kynžvart je vystavěn v kombinaci klasicismu a empíru a od roku 1828 v něm sídlilo muzeum, jedno z nejstarších v Čechách. Býval letním sídlem hraběte a diplomata poloviny 19. století Klemense Metternicha, a proto se v něm také odehrálo mnoho významných setkání evropských politiků. Navštívil ho ale například také básník Johann Wolfgang Goethe. Poté, co byl zestátněný zámek v roce
Vynutí si Krejčíková svatbu?
nasehvezdy.cz
Vynutí si Krejčíková svatbu?
Jsou už mnoho let zasnoubeni, přesto se krásná Aneta Krejčíková (32) veselky stále nedočkala. Povídá se, že už toho má dost a rozhodla se jednat. Jednou už se prý blondýnka ze seriálu Ulice se svým p
Nově otevřený Koscom Servis překvapí svou prostorností
iluxus.cz
Nově otevřený Koscom Servis překvapí svou prostorností
Už téměř 35 let představuje hodinářství Koscom synonymum pro spolehlivost a kvalitu v oblasti péče o hodinky, a to nejenom mechanické. S blížícími se oslavami výročí se vedení společnosti rozhodlo svo
Nepečený borůvkový cheesecake
nejsemsama.cz
Nepečený borůvkový cheesecake
Sladkost, kterou budete muset připravovat každou neděli. Ingredience: ● 130 g sušenek (Lotus, Club nebo Bebe) ● 60 g másla ● 500 g mascarpone ● 200 g sýru Philadelphia ● 200 g vysokotučné smetany ● 120 g moučkového cukru ● 200 g borůvek (nebo jiného bobulového ovoce) Postup: Rozdrťte sušenky. Můžete je dát do igelitového sáčku a paličkou je nadrtit nebo vám pomůže kuchyňský robot. Nadrobno
Magická noc čarodějnic mi nachystala překvapení
skutecnepribehy.cz
Magická noc čarodějnic mi nachystala překvapení
Byla jsem zamilovaná do pohledného spolužáka Lišky, který si mě nevšímal. Přesto jsem doufala, že se během pálení čarodějnic sblížíme. K čarodějnicím neboli třicátému dubnu se upínaly veškeré mé naděje. O té magické noci jsem věděla nemnoho, neboť jsme se o takových věcech ve škole neučili, ale babička říkávala, že je to noc zázraků. Filipojakubská nebo také Valpuržina