Jedněmi z nejkrásnějších děl, které příroda dokázala vytvořit, jsou bezesporu vodopády. Pohledy na vodu padající z tak ohromné výšky jsou dech beroucí.
I proto jsou vyhledávanými turistickými atrakcemi třeba Niagárské nebo Viktoriiny vodopády. Největší přírodní podívaná tohoto druhu se však nachází jinde:
v jihoamerické Venezuele.Vodopád Salto Ángel je vysoký bezmála kilometr, jeho přesná výška dosahuje 979 metrů. Voda v něm absolvuje nepřerušený volný pád dlouhý 807 metrů.
Název dostal podle amerického pilota, hledače zlata a diamantů Jimmiho Angela (1899 – 1956), který ho objevil v roce 1935. Dobrodruh Angel zahynul na následky letecké katastrofy a jeho posmrtný popel byl do vodopádu rozprášen.
Za místo ke spuštění do hlubin si Salto Ángel vybral horu s pro našince téměř nevyslovitelným názvem: Auyantepui. V překladu tento termín znamená Ďáblova hora. Je součástí řeky Churún, kde voda skrze další řeky postupně dopluje až do Orinoca. Oblast kolem hory je součástí venezuelského národního parku Canaima.
Tento rozsáhlý park svou velikostí odpovídá rozloze Belgie.
Je proslulý zejména svými stolovými horami a Auyantepui je právě jednou z nich. Kdo se kdy přiblížil k nějakému velkému vodopádu, ví, že na takovém místě panuje takový rachot, že není slyšet vlastního slova.
Salto Ángel není výjimkou, padající masy vody jsou slyšitelné až do vzdálenosti 50 kilometrů.
Niagárské vodopády jsou proti němu trpaslíky, Salto Ángel je převyšuje hned patnáctkrát. Poslední měření ukázala, že na plošině Auyantepui místy spadne až 7000 mm srážek za rok. Proud padající vody však není stálý. V deštivých obdobích zaplavuje voda i deštný prales pod vodopády.
Když je sucho, značná část vody se vypaří, ještě než dopadne k patě skalního stupně. Pod ním se tak otevírá pohled na obrovský skalní amfiteátr, který tu voda po miliony let vyhloubila. Spatřit vodopád na vlastní oči však není tak snadné, jak by se mohlo zdát.
Ne, že by cesta k němu byla obtížná, turistické kanceláře ji nabízejí a setkávají se s velkou odezvou. Salto Ángel je však tak vysoký, že jeho vrchol často zakrývají mraky.
Pro cestovatele je oblast riziková i z jiných důvodů, řádí zde malárie, žlutá zimnice a břišní tyfus. Každopádně pohled na nejvyšší vodopád světa je fascinující.