Je fascinující. Vyrobená z jediného obrovského kusu křišťálu. Neznámo kým, neznámo proč. Údajně obdařená magickými schopnostmi. Jedni věří, že ji vyrobili Mayové, druzí že mimozemšťané, podle dalších pochází z Atlantidy. Vědci však vidí jen padělek.
Odkud se vzala a kdo ji vlastně vyrobil zůstává záhadou.
Kolem roku 1927 ji údajně v Belize objeví sedmnáctiletá Anna Mitchell-Hedgesová (1907–2007), která se účastní vykopávek v mayském městě Lubaantun se svým adoptivním otcem, anglickým dobrodruhem Frederickem Albertem Mitchell-Hedgesem (1882–1959).
Ten tvrdí, že je lebka stará 3600 let a výroba tehdejšími metodami musela trvat minimálně 150 let. Postupně se objevují další překvapivá odhalení. Lebka je údajně dílem mimozemšťanů, kteří ji předali obyvatelům Atlantidy a od nich ji získali Mayové.
„Je to počítač, ke kterému nepotřebujete klávesnici, stačí na něj položit ruce,“ tvrdí kanadské médium Carole Wilsonová.
Vědci však lebku považují za padělek
Vědci však lebku považují za padělek stejně jako další podobné lebky, rozeseté po muzeích celého světa. Poukazují na fakt, že o nich nejsou zmínky v žádných historických pramenech, a že Hedgesovi se o tak úžasném nálezu zmíní mnoho let po údajném nálezu.
Pravdu nakonec odhalí antropoložka Dr. Jane Walshová v roce 1992. Objeví dokument z roku 1936, podle něhož Britské muzeum provedlo srovnávací studii křišťálové lebky ze své sbírky s podobnou, kterou vlastní sběratel Sydney Burney (1876–1951).
Ta je podle přiložených fotografií identická s Hedgesovou. Vysvětlení je prosté. V roce 1943 Burney lebku nabídne k prodeji v aukční síni Sotheby, kde ji podle záznamu o prodeji za 400 liber koupí jistý Mitchell-Hedges.
Zkoumání lebky pomocí elektronového mikroskopu navíc odhalí, že byla vyrobena pomocí brusného kotouče počátkem 20. století.