Domů     Jaké vynálezy dala světu 2. světová válka?
Jaké vynálezy dala světu 2. světová válka?
19.3.2019

Byla dosud největším a nejničivějším válečným konfliktem v dějinách lidstva. Ačkoli znamenala zkázu a smrt milionů lidí, přinesla snad i něco pozitivního – díky ní byly vynalezeny některé předměty denní potřeby, používané dodnes. Které to jsou?

Mikrovlnná trouba

Kdy: 1945

Kde: Massachusetts, USA

Kdo: americký vynálezce Percy Spencer (1894–1970)

Během 2. světové války se k zaměřování nepřítele začaly masivně využívat radary, a to zejména ve Velké Británii. V roce 1940 tamní vědci zkonstruovali dutinový magnetron (zdroj vlnění radaru), který umožnil zpřesnění a hlavně zmenšení radaru.

Díky tomu bylo později možné je montovat na paluby lodí i letadel. S tím Britům pomohli Američané.

Magnetrony pod britskou licencí vyráběli v Massachusettském technologickém institutu a ve společnosti Raytheon v USA. Tam působil i konstruktér Percy Spencer, který v kapse svého pláště vždy nosil čokoládovou tyčinku.

Roku 1945 se mu v kapse rozpustila, když stál před spuštěným magnetronem. Spencera účinky přístroje zaujaly a začal ohřívat další potraviny, například udělal první popcorn. Jeho zkoumání vedlo ke vzniku první mikrovlnné trouby.

Vynález mikrovlnné trouby byla pouhá náhoda.
Vynález mikrovlnné trouby byla pouhá náhoda.

Počítač

Kdy: 1943

Kde: Británie

Kdo: anglický inženýr Thomas Flowers (1905–1998)

První počítač vznikl kvůli potřebě Britů dešifrovat německé rádiové depeše během 2. světové války. Nedaleko Londýna, v Bletchley Park, sídlilo oddělení zabývající se právě dešifrováním.

To mělo sice k dispozici systém Heath Robinson, který umožňoval číst německé zprávy, ale se zpožděním 6–8 týdnů. Inženýr Thomas Flowers byl proto pověřen vytvořením lepšího stroje.

Vytvořil počítač Colossus, skládající se z 1500 elektronek (nejbližší konkurent jich měl jen 150) a schopný dekódovat zprávy za 2 až 3 hodiny. V roce 1944 pak vznikla verze Colossus Mark II, která měla  2500 elektronek a běžela 5x rychleji než její předchůdce.

Navíc to byl první (semi)programovatelný počítač na světě. Později byl zničen, ale v roce 1994 vznikla jeho věrná kopie pro muzeum.

První počítače sloužili k dešifrování zpráv nepřátel.
První počítače sloužili k dešifrování zpráv nepřátel.

Vteřinové lepidlo

Kdy: 1942

Kde: Rochester, stát New York, USA

Kdo: americký vynálezce Harry Coover (1917–2011)

Vynález vteřinového lepidla, označovaného jako Super Glue, byl dílem náhody. V roce 1942 pracoval Harry Coover se svým týmem pro společnost Kodak Laboratories. Snažili se vyvinout transparentní plast, který by byl vhodný pro výrobu dělových zaměřovačů.

Objevili tzv. kyanoakryláty, které uměly rychle a pevně spojovat nejrůznější povrchy, k výrobě zaměřovačů se ale nehodily.

Když 9 let později hledal Coover materiál pro výrobu překrytů stíhaček, kyanoakryláty opět zamítl, ale tentokrát už věděl, že představují skvělé lepidlo. To se začalo roku 1958 prodávat. Oblibu si získalo v 70. letech, ale používáno je s úspěchem dodnes.

Vteřinové lepidlo vzniklo při vyvíjení transparentního plastu na výrobu dělových zaměřovačů.
Vteřinové lepidlo vzniklo při vyvíjení transparentního plastu na výrobu dělových zaměřovačů.

Penicilín

Kdy: 1928

Kde: Londýn, Anglie

Kdo: skotský lékař Sir Alexander Fleming (1881–1955)

I když antibiotické účinky penicilinu rozpoznal lékař Alexander Fleming už v roce 1928, až roku 1940 z něj vědci Ernst Chain (1906–1979) a Howard Florey (1898–1968) extrahovali účinnou látku, která umožnila jeho masové využití.

Druhá světová válka tak byla prvním válečným konfliktem, ve kterém mohl být tento lék účinně vyzkoušen. Předtím však bylo potřeba ověřit, zda není pro člověka toxický. Pokusným králíkem se stala asi padesátiletá žena v posledním stadiu rakoviny prsu.

Neprojevily se u ní žádné negativní následky. Zda je lék schopen i léčit, vyzkoušeli lékaři na třiačtyřicetiletém policistovi, který po zranění trpěl rozsáhlou infekcí. Zabral téměř zázračně, ovšem lékaři neměli penicilinu dostatek, proto muž bohužel zemřel.

Díky americkým dotacím se penicilin začal roku 1943 vyrábět a o rok později byl využit ve válce.

Penicilin se hojně využíval během druhé světové války.
Penicilin se hojně využíval během druhé světové války.

Nylonky

Kdy: 1940

Kde: Willmington, Delaware, USA

Kdo: americký chemik Wallace Carothers (1896–1937)

Roku 1930 vyvinul chemik Wallace Carothers v laboratořích americké společnosti DuPont první syntetické (umělé) vlákno nylon. Roku 1935 si jej společnost nechala patentovat.

Začaly se z něj vyrábět štětiny kartáčů a další podobné předměty, až v roce 1940 bylo použito na výrobu prvních 5 milionů kusů nylonových punčoch, tzv. nylonek. Rozprodány byly během několika hodin. Do konce války se z nylonu rovněž vyráběly padáky pro vojáky.

U nás se od roku 1941 obdobně používal silon, na jehož vzniku se podílel i Otto Wichterle (1913–1998), otec kontaktních čoček.

V roce 1930 vyvinul chemik Wallace Carothers první syntetické vlákno zvané nylon.
V roce 1930 vyvinul chemik Wallace Carothers první syntetické vlákno zvané nylon.

Lepicí páska

Kdy: 1943

Kde: Dixon, Illinois, USA

Kdo: Američanka Vesta Stoudová (1891–1966)

Nápad na vytvoření lepicí pásky patří ženě. Vesta Stoudová pracovala v závodě Green River Ordinance v Dixonu v Illinois, kde měla na starosti balení munice do krabic.

Zjistila však, že kvůli způsobu, jakým jsou krabice zapečetěny, musí být pro vojáky pod palbou velmi obtížné je otevřít. Napadlo ji, že by krabičky mohly být zajištěny pomocí voděodolné lepicí látkové pásky. Když s tím ale přišla za nadřízenými, nepochodila.

Proto se 10. února 1943 rozhodla napsat dopis prezidentu Franklinu D. Rooseveltovi. Tomu se její myšlenka zalíbila a dopis přeposlal Výboru pro válečné plánování, který výrobu pásky zajistil.

Ta měla a dodnes má v armádě všestranné využití, slouží k vyspravení bot i nárazníků džípů.

Lepící pásku vymyslela žena.
Lepící pásku vymyslela žena.

Kuličkové pero

Kdy: 1931

Kde: Budapešť

Kdo: maďarský vynálezce židovského původu László Bíró (1899–1958)

Vynález kuličkového pera sice přímo nesouvisel s válečnou vřavou, své uplatnění v ní však našel. Lászlo Bíró byl žurnalista a zajímal se také o malování. Všiml si, že inkoust používaný při tisku novin rychle schne a nezanechává stopy.

Chtěl jej proto použít do klasického plnicího pera, byl však pro něj příliš hustý. Ve spolupráci se svým bratrem Georgem, který byl chemik, proto roku 1931 vymyslel první prototyp kuličkového pera.

Roku 1938 začala v Maďarsku protižidovská opatření, a tak bratři prchli do Paříže, kde si pero nechali patentovat. Později emigrovali do Argentiny, kde si založili podnik.

Patent od nich odkoupila britská vláda, aby kuličková pera mohli využívat piloti RAF ke psaní ve vysokých nadmořských výškách. V 60. letech začala pero využívat široká veřejnost.

Kuličkové pero našlo uplatnění v 60. letech.
Kuličkové pero našlo uplatnění v 60. letech.
Foto: Shutterstock.com, wikimedia.org
Související články
Historie
Od gladiátorů po jezdecké akrobaty: Fascinující historie cirkusu
Cirkusy provázejí lidstvo po staletí – od krvavých římských her až po okázalé show plné akrobacie a kaskadérských kousků. Jak se z antických arén stala manéž plná barev a hudby? A proč někteří lidé cirkusy milují, zatímco jiní je odmítají? Antický circus: Popravy určené k pobavení Dávnou historii cirkusu můžeme vystopovat až do antiky. „Circus“ […]
Historie
Stolování v minulosti: Mohamed miloval maso
Někdo miluje maso, jiní dává přednost dokonale vyvážené nebo sladké chuti, další polévkám a plnému břichu a někdo nemůže existovat bez kuřecího. Pojďte s námi ochutnat ke stolu slavných osobností v dějinách. Tentokrát navštívíme proroka Mohameda. Máte v oblibě maso? V tom případě si u stolu islámského proroka Mohameda (570–632) pochutnáte. „Obětujte v průběhu svátku Eid al-Adha (ukončení poutě do […]
Historie
Titanic: Příběh zkázy, který stále fascinuje svět
14. dubna 1912 se navždy zapsal do historie jako den, kdy nejluxusnější parník své doby, Titanic, narazil do ledovce a navždy zmizel v temných hlubinách Atlantiku. Jeho tragický osud dodnes vyvolává otázky: Mohlo se katastrofě předejít? A co všechno se ještě můžeme dozvědět z trosek, které pomalu mizí v mořských hlubinách? Lokalita: přibližně 600 kilometrů jižně […]
Historie
Krysí stezky: Jak nacisté prchali do Jižní Ameriky
Italské kláštery, chorvatské přístavy a argentinské úřady – objevte fascinující trasy, po kterých unikali nejhledanější nacističtí zločinci do bezpečí jihoamerických diktatur. Tyto takzvané „krysí stezky“ představovaly složitou a často utajovanou síť kontaktů a logistické podpory, která umožnila stovkám, možná i tisícům pachatelů hrůzných zločinů druhé světové války uniknout před spravedlností spojeneckých mocností. Fenomén útěku nacistických […]
reklama
věda a technika
Kladivo a pírko na Měsíci: Jak Apollo 15 potvrdilo Galileiho teorii
V roce 1971 provedli astronauti Apolla 15 jednoduchý, ale revoluční experiment. Na povrchu Měsíce pustili současně geologické kladivo a sokolí pírko. Výsledek? Oba předměty dopadly ve stejný okamžik, čímž potvrdily Galileiho teorii z 16. století. Proč byl tento pokus tak důležitý a co nám říká o gravitaci? Lidé se snaží zkoumat zákonitosti fungování vesmíru už […]
Voda ve vesmíru: Jak si astronauti myjí vlasy?
Na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) se voda chová zcela jinak než na Zemi. Místo toho, aby tekla, vytváří dokonalé koule, které volně poletují prostorem. Jaké další fascinující vlastnosti má voda v mikrogravitaci a jak se s ní astronauti každodenně potýkají? Vodní koule ve vesmíru Voda se ve vesmíru, respektive v prostředí mikrogravitace, které panuje na […]
Nos jako osobní identifikátor
Lidský nos dokáže rozlišit bilion různých vůní a každý z nás má svůj unikátní pachový otisk. Proč je naše osobní vůně stejně jedinečná jako otisk prstu a jak tento dokonalý biologický systém funguje? Vůně každého člověka je jedinečná. Stejně jako otisk prstu. Tento fakt využívají nejen psi při rozpoznávání lidí, ale podle nejnovějších výzkumů ho […]
Psychologická zrcadla: Jak Rorschachův test odhaluje naše skryté já
Jednou z nejznámějších psychologických testovacích metod je Rorschachův test, který vznikl před více než stoletím. Můžou osově souměrné barevné kaňky pomoci odhalit, co nás trápí nebo jací jsme? Netopýr? Netopýr s děravými křídly? Můra? Maska? Vydlabaná dýně na Halloween? Ženská postava bez hlavy? Válečná loď a její odraz na hladině? Anděl? Dva lidé útočící na třetího uprostřed? […]
reklama
historie
Gurmáni: Kardinál Richelieu miloval čokoládu, jeho praprasynovec nadšeně propagoval majonézu
Máte rádi čokoládu a majonézu? Tabulkovou nejspíš ano, jenže než se zrodí v téhle podobě, musíte ještě chvíli počkat. Teď jsme teprve na počátku 17. století, takže máme na mysli zatím jenom tu tekutou. Kakaové boby přiváží do Evropy španělský conquistador Hernán Cortés (1485–1547). Jenže nápoj z nich připravený připadá Španělům hořký a nějakou dobu trvá, než […]
Jak se zrodila knížka: Od tabulky a svitku ke složkám
Potřebu zaznamenávat svoje převratné myšlenky a předávat je dalším generacím má lidstvo už od pradávna. Od té doby, co se dokážeme mezi sebou dorozumívat, rozvíjí se první pokusy o zápisy. Kdy se zrodila první knížka a jak získala dnešní podobu? Tentokrát nebudeme zkoumat, které literární dílo je první – často se uvádí Epos o Gilgamešovi […]
Napoleon I. Bonaparte zakazoval svým kuchařům vedlejší příjmy
Francouzi jsou známí labužníci, jeden z těch nejproslulejších je ale původem Korsičan. To ovšem nic nemění na tom, že si nechává servírovat vybrané delikatesy. Hádáte, koho máme na mysli? Ano, řeč je o francouzském císaři Napoleonovi I. Bonapartovi (1769–1821). Jeho oblíbený kuchař Lebeau je expert na paštiky a pečivo a Napoleonu Bonapartovi dělá, co mu na […]
Vy se nám ještě hodíte! Členové SS, které si „zrecyklují“ Spojenci
Vězně z Osvětimi nakazí morem, malárií i tyfem, testuje si na nich vývoj nervových plynů a Hitlerovi slibuje zázračnou biologickou zbraň. Roku 1947 stojí před soudem. Obvinění? Mnohdy smrtící experimenty na lidech a cílená eutanazie. O vině není pochyb. Přesto jí bude zproštěn. Na Kurta Blomeho (1894–1969) mají zálusk Američané. Operace Overcast má za úkol […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz