Barevná města můžeme najít téměř po celém světě. Existuje však i několik měst, která si zvolila jednotnou barvu pro fasády místních domů.
Júzcar, Španělsko
Městečko leží na jihu Španělska a až do roku 2011 nebylo ničím významné. Místní stavby měly čistě bílé omítky a přijelo sem zhruba 300 turistů ročně.
Ovšem v roce 2011 přišla nabídka od společnost Sony Pictures, kde stálo, že by v rámci propagace premiéry filmu Šmoulové nabarvili město na modro. Radnice souhlasila.
Během pár dní natřeli všechny domy ve městě na modro, dokonce pak i místní lidé chodili jako šmoulové, aby městu dodali ještě lepší efekt.
Rázem do města začaly proudit tisíce turistů ročně a když po premiéře nabídli filmaři městu, že na vlastní náklady přebarví zpět všechny domy, místní lidé to odmítli.
Izamal, Mexiko
Mexiko je země s bohatou historií a kulturou a konkrétně město Izamal patří k nejstarším osídleným místům ve střední Americe.
Dnes zde dokonce mohou turisté obdivovat bohaté máyské a koloniální památky a to navíc v jednotné barvě – v hořčicově žluté.
Džajpur, Indie
Růžové město. Jedná se o první indické město, které bylo pečlivě naplánované. Řešila se tedy nejenom jeho urbanistika, ale také celkový dojem, jak má město působit na své obyvatele.
A protože se o kráse města mluvilo dokonce v daleké Evropě, v roce 1853 navštívil město princ z Wallesu. Pro tuto slavnostní příležitost se místní lidé rozhodli město obarvit do nějaké výrazné barvy a proto zvolili růžovou.
Nicméně dnes se z původního města pro pár obyvatel stala 5milionová metropole a úcta k růžové barvě mezi novými přistěhovalci pomalu mizí.