Domů     Tragický osud: Císařovnu Sissi zavraždí mladý atentátník!
Tragický osud: Císařovnu Sissi zavraždí mladý atentátník!
30.10.2018

Toho dne císařovna pospíchá, aby stihla loď, na kterou má spolu se svou dvorní dámou zakoupený lístek. Vypravit se jí trvá déle než obvykle. Obě ženy pospíchají po nábřeží, když potkají tmavovlasého muže s ježatým knírem. V tu chvíli Sissi ještě netuší, že se právě střetla se svým vrahem…

Alžbětě Bavorské (1837–1898) je právě šedesát let. Do Ženevy se vypravila, aby nakoupila vánoční dárky pro své blízké, ráda je totiž má připravené zavčas. Plánuje také navštívit oblíbenou cukrárnu, kde si chce pochutnat na proslulém vídeňském sachru.

Doprovází ji její blízká přítelkyně, dvorní dáma Irma Sztárayová (1866–1940). V hotelu Beau Rivage se sice neubytují pod pravými jmény, jejich domácí však dobře ví, koho hostí. A k jejich smůle není jediný, kdo o návštěvě císařovny ví.

Císařovna se na nákupy vypravila s přítelkyní. Právě ta bude poslední, kdo ji uvidí naživu.
Císařovna se na nákupy vypravila s přítelkyní. Právě ta bude poslední, kdo ji uvidí naživu.

Příliš zdlouhavé ráno

Do Ženevy přijíždí Sissi v pátek, další den se má vrátit zpět do rezidence v Montreaux, kam tak ráda utíká před strastmi každodenního života. Sobotní ráno však nezačne nejlépe a tím předznamenává další tragické události, ke kterým má později dojít.

Probuzení císařovny, která se zdravotně necítí úplně nejlépe, je těžké a má co dělat, aby si stihla včas zabalit zavazadla a vypravit se z hotelu. Na ulici proto s Irmou vyjdou teprve v jednu hodinu, a tak mají naspěch, aby do přístavu dorazily včas.

Zavazadla na loď dopraví sluha a obě dámy jdou svižným krokem po nábřeží. V rukou třímají slunečníky a vějíře, je jeden z posledních teplých zářijových dní.

Ve stáří se nechává Sissi zvěčnit jen zřídka - nechce, aby si ji potomci pamatovali jako starou. Proto máme jen mlhavou představu, jak v tu dobu vypadala.
Ve stáří se nechává Sissi zvěčnit jen zřídka – nechce, aby si ji potomci pamatovali jako starou. Proto máme jen mlhavou představu, jak v tu dobu vypadala.

Muž s knírem

Na dvě ženy, které si to téměř poklusem rázují po chodníku, se již delší dobu z protější strany ulice dívá jakýsi muž. Je mladý, zcela jistě mu není více než třicet let. Na hlavě má kučeravou černou hřívu a na první pohled upoutá jeho mohutný rozježený knír.

Chvíli přemýšlí a sladí svůj krok s oběma dámami. Poté se náhle rozhodne. Předejde Sissi i Irmu a přeběhne silnici k nim. Postaví se přímo před císařovnu, ta se mu snaží uhnout z cesty, ale pak se stane něco nečekaného.

Muž nahlédne pod její slunečník, takže znepokojená žena vidí jeho tmavé a pichlavé oči. Poté ji beze slov udeří pěstí do hrudníku tak silně, že upadne na záda. V jeho rukávu rychle mizí jakýsi kovový předmět, který Sissi ani Irma nepostřehnou.

Zatímco se obě vzpamatovávají z leknutí, útočník se otočí na patě a utíká pryč, načež se ztratí kdesi v ženevských uličkách.

Začátek konce

Vyděšená císařovna se po chvíli zvedá ze země. Je viditelně otřesená, ale trvá na tom, že chce pokračovat v cestě na loď. O podivném muži se domnívá, že ji měl v úmyslu okrást. Cestou se jí však znatelně přitíží. Zbledne a pronese:

„Nějak mě bolí na hrudi.“ Na parník však dokáže dojít po svých. Jakmile však vstoupí na palubu, sesune se bezvládně k zemi. Okamžitě je přenesena na lavici a Irma o tom uvědomí kapitána lodi, který vůbec netuší, kdo dotyčná cestující ve skutečnosti je.

Poté jí povolí šněrovačku a do úst vsune kostku cukru namočenou v alkoholu. Po chvíli Sissi opět přijde k sobě, posadí se a zastřeným hlasem řekne: „Co se to jen se mnou stalo?“ Poté opět ztratí vědomí a již nikdy neprocitne.

Když jí chce její společnice namasírovat hruď a svlékne jí další vrstvu oblečení, všimne si malé rudé skvrny na spodní košilce. Zděšeně ji odhhrne a uvidí drobnou bodnou ránu. Onen předmět, kterým útočník císařovnu zasáhl, byl naostřený pilník. Teprve nyní Irma pochopí, že muž zaútočil, aby Sissi připravil o život.

Luigi Lucheni atentát spáchá, aby se proslavil.
Luigi Lucheni atentát spáchá, aby se proslavil.

Bezbolestná smrt

Kapitán parníku nechá Sissi okamžitě dopravit zpět do hotelu, kde již čekají dva lékaři. Ani jeden z nich však císařovně již nedokáže pomoci. Zranění je sice drobné, avšak zasáhlo levou plíci i srdce fatálním způsobem.

Umírající žena ještě chvíli trhá hlavou, než odpoledne vydechne naposledy. Podle lékařů je její skon bezbolestný. Jakmile se zpráva o její smrti dostane na veřejnost, začne policie pátrat po pachateli hrozného činu.

Zanedlouho je skutečně dopaden mladík jménem Luigi Lucheni (1873–1910). Vyšetřovatelé jsou v šoku, když zjistí, že svůj ohavný skutek nezapírá, ale naopak se jím chlubí a je na něj hrdý.

Po krátkém výslechu se policisté dozvědí, že mladý Lucheni přičichl k anarchistickému hnutí, a aby si v něm získal respekt, rozhodl se, že zavraždí nějakou známou osobnost. Protože se doslechne o přítomnosti císařovny ve městě, padne volba právě na ni.

Za svůj čin je později odsouzen na mnoho let do vězení. Na svobodu se už nikdy nepodívá, protože za mřížemi spáchá sebevraždu.

Sissi zemře v hotelu v rukou lékařů. Na obrázku je její posmrtná maska.
Sissi zemře v hotelu v rukou lékařů. Na obrázku je její posmrtná maska.
Foto: www.visitthecity.de, www.wikimedia.org
Související články
Historie
Dětství božské MM: Otec neznámý, matka v depresích
Gladys Bakerová zabouchne dveře a zamkne je. „Neboj se, neboj, budeme spolu,“ uklidňuje tříleté děvčátko schované ve velkém pytli. Je to únos se vším všudy. Dítko v pytli není nikým jiným, než budoucím filmovým idolem. Matka se ji právě pokouší získat od pěstounky Idy Bolenderové zpět do své péče… Ida si s chatrnými dveřmi za […]
Historie
Smích střídá děs: Tři nejznámější klauni světa
Zatímco ráno obskakuje děti v nemocnici, tvoří zvířata z balonků a vypráví vtipy, večer jako by se po veselém chlapíkovi slehla zem. Obtloustlý muž svou oběť sváže, sundá kalhoty a znásilní. Druhý den si opět navlékne klaunské šaty a vyrazí bavit děti jako by se nechumelilo. Tulák, který dobyl svět Kdo: Emmett Kelly Zajímavost: Prorazí i v Hollywoodu […]
Historie
Kníry: Dovedete si bez něj představit Chaplina?
Mrožák, angličák, kartáček, podkova, tkanička, řídítka. Druhů a variant knírů jsou desítky. A každý má minimálně jednu slavnou osobnost, která by bez něj nebyla kompletní. Knír je natolik dominantním prvkem tváře, že se v mnoha případech stává nejen poznávacím znamením, ale doslova obchodní značkou. Jeho historie dlouhá, plná vítězství i porážek. Žižka má holou bradu Vousy […]
Historie
Poslední válečná kořist: Nacistická ponorka vezla uran i plány stíhačky
Jaký byl osud německé zaoceánské ponorky typu XB? Dne 25. března 1945 se ponorka U 234 vydala na přísně tajnou misi do Japonska s exkluzivním nákladem na palubě Cestou se však její posádka dozvěděla o kapitulaci Německa, a tak se musela vzdát… Oceánská minonosná ponorka U 234 byla jednou z největších ponorek své doby. Objednávku na její […]
reklama
záhady a tajemství
Co se skrývá za záhadnou smrtí muzikanta Miroslava Berky?
Jsou tři hodiny odpoledne. Lucerna je ještě zavřená pro veřejnost, jen v uklízečky vytírají v sále podlahu, brigádníci doplňují nápoje do ledničky a ve zkušebně sedí osazenstvo kapely Olympic. Jeden její člen chybí. „Tak ještě počkáme a uvidíme,“ prohlásí frontman Petr Janda (*1942). Ale když se nic nestane, odehrají zkoušku i bez kolegy.   Odešel, nedošel Tím, […]
Kdo odhalí tajemství „krále popu“?
Označován je za „krále popu“ a superstar 20. století. Ovšem najde se i skupina lidí, která v něm nevidí talentovaného umělce, ale někoho, kdo sexuálně obtěžoval malé děti. Ze zneužívání je dvakrát obviněn, ale soud jej v roce 2005 zprošťuje obvinění.   Zpěvákova složka prý čítá tisíce stránek. Dokumenty zahrnují soukromé zprávy vyšetřovatelů, přepisy telefonických hovorů a […]
Hrad Bítov, místo paranormálních jevů
Umístění stavby impozantního středověkého hradu Bítov nebylo velice pravděpodobně vůbec náhodné. Pod tímto malebným šlechtickým sídlem se prý totiž křižují dvě silné linie zemské energetické mřížky… Brána do jiné dimenze? Zdejší energie zde pak údajně způsobuje skutečně zvláštní úkazy… Jeden z nejsilnějších proudů místní energie se v minulosti měl snad nacházet ještě kdesi mimo vlastní […]
Michail Jefremov: Neřízená střela na čtyřech kolech
Když v roce 2007 získává prestižní cenu Zlatý lev na Mezinárodním filmovém festivalu v Benátkách ruský film režiséra Nikity Michalkova Dvanáct, je to mimo jiné i zásluhou výkonu jednoho z jeho aktérů, herce a zasloužilého umělce Michaila Jefremova (*1963). Ten má ovšem kromě toho na svém kontě desítky dalších filmů a televizních seriálů a patří […]
reklama
historie
Věra Čáslavská: Tragédie slavné rodiny
Tragédie se bohužel nevyhýbají nikomu z nás. Platí to i o slavných rodinách umělců, vědců a sportovců. Ani zlaté medaile z olympiád a mistrovství světa nikomu nezaručují domácí štěstí.  V lepších případech to končí rozvodem, v těch horších se neshody kupí i po rozvodu. A někdy může dojít i k násilí a smrti někoho z […]
100leté výročí lázeňského speciálu: Nebeský frmol Praha – Mariánky
82 434 kilometrů. Přesně tolik nalétají letouny vtipně přezdívané lázeňské speciály. Dnes trochu nepředstavitelně létají dvakrát za den dva na trase Praha – Mariánské lázně!    V průběhu roku 1924 se v Aero, jednom z nejstarších leteckých výrobců na světě, rozběhla výroba letounu A-22, který byl využívaný jako poštovní a dopravní letoun. V letech 1925 […]
Plastická chirurgie a váleční veteráni
Těžké dělostřelectvo a kulomety způsobují zranění dosud nevídaná. Šrapnely odtrhávají kusy tváře. Jedovaté plyny poškozují tkáně. I „obyčejný“ požár nadělá pořádnou paseku… Zdá se, že osudem znetvořených vojáků je dožít v ústraní a zahalení. Pak ale přichází lékař, který jim navrátí naději. Objev anestezie, sepse a dezinfekce v 19. století spustily skutečný rozvoj v oblasti plastické chirurgie. Tohle […]
Kolt: Kdo sestrojil nejlepšího přítele kovbojů i zlatokopů?
Osobní zbraň v dnešní době není vůbec žádná novinka. Ale již v 16. století bylo možné vlastnit malou mušketu. Nepatřila však ještě k příliš spolehlivým střelným zbraním a její nabíjení bylo zdlouhavé. První skutečně účinná malá zbraň vzniká až v Americe v 19. století. Otec všech pistolníků? Její vynálezce Samuel Colt (1814-1862) se o vědecké […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Leží na dně Bermudského trojúhelníku teleport do cizích realit?
enigmaplus.cz
Leží na dně Bermudského trojúhelníku teleport do cizích realit?
Známý Bermudský trojúhelník, též řečený ďáblův. To je oblast, rozprostírající se mezi jižním cípem americké Floridy, Portorikem a Bermudskými ostrovy na pomezí Mexického zálivu a západního Atlantiku.
Tajný tunel pod brooklynskou synagogou: Kdo ho vybudoval a proč?
epochalnisvet.cz
Tajný tunel pod brooklynskou synagogou: Kdo ho vybudoval a proč?
Bizarní skandál na začátku tohoto roku otřásá židovskou komunitou v New Yorku. Pod historickou synagogou je objeven tajný podzemní tunel vedoucí do suterénu prázdného obytného domu. O jeho původu a účelu se hned po odhalení rozhoří divoké spekulace. Sloužil k obchodování s dětmi nebo k jiným nezákonným činnostem, jak tvrdí konspirační teoretikové?   V polovině
Perlové týdny Halada prezentují raritní šperky
iluxus.cz
Perlové týdny Halada prezentují raritní šperky
Právě probíhající „Perlový týden“ překvapil fantastickým náhrdelníkem značky Mikimoto. Ten bude možné vidět až do neděle v pražském butiku v ulici Na Příkopě, následně se všemi ostatními šperky poputu
Jak si zlepšit rovnováhu
nejsemsama.cz
Jak si zlepšit rovnováhu
Pamatujete, jak jste jako malá skákala po jedné noze nebo panáka? Šlo to snadno. Dnes možná máte problém se udržet na obou a nespadnout. Co s tím? Rovnováha je v životě velmi důležitá. Pomáhá nám pohybovat se bezpečně, chrání nás před pády. Někdy se ale naruší, například nízkým tlakem, své udělá i zablokovaná krční páteř. Jak navrátit stabilitu Nejčastěji
Kouzlo porcelánových doplňků
panidomu.cz
Kouzlo porcelánových doplňků
Chladný, elegantní, s dokonale hladký povrchem. Díky těmto vlastnostem je porcelán stále ještě nepřekonaným materiál pro stolní nádobí, ale okouzlí i na doplňcích. Bubble váza s s nástavcem v podobě děrované koule, která slouží k uchycení stonků ve správné poloze. K dostání ve dvou velikostech a s povrchovou úpravou bílou, perleťovou, zlacenou a platinovou. Autorský
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Pho Bo polévka
tisicereceptu.cz
Pho Bo polévka
Suroviny 2 l vody 200 g šalotky 80 ml sójové omáčky 60 ml rýžového octa 4 vaničky hovězího bujónu 30 g sušených hub shiitake 5 stroužků česneku 3 cm čerstvého zázvoru 4 hvězdičky anýzu 5 g
Zámek Červená Lhota: Jméno podle ďábelské legendy
epochanacestach.cz
Zámek Červená Lhota: Jméno podle ďábelské legendy
Pohádková krása zrcadlená ve vodní hladině! Vodní hrady a zámky zrcadlící se na hladině bývaly nedobytnými baštami i pohodlnými luxusními šlechtickými sídly a dnes jsou perlami české krajiny, za kterými putují statisíce turistů. A snad nejvýraznější mezi nimi je zámek Červená Lhota. Jméno podle ďábelské legendy Pro to, aby se jejich tvrz změnila ve vodní,
Manžel Švandovou rozmazluje
nasehvezdy.cz
Manžel Švandovou rozmazluje
Nestárnoucí herečka ze seriálu ZOO Jana Švandová (76) má v manželovi, jímž je podnikatel Pavel Satorie (74), hotový poklad. Nejenže je do ní stále vášnivě zamilovaný, ale navíc ji rád rozmazluje. He
Bála jsem se, že zůstane starým mládencem
skutecnepribehy.cz
Bála jsem se, že zůstane starým mládencem
Můj syn byl vždycky samotář, seznamování s lidmi nebylo nic pro něj. Už jsem se bála, že si žádnou nevěstu nenajde. Tu pravou potkal až ve čtyřiceti. Náš syn Fanoušek byl vymodlené dítě. Dlouho jsem nemohla přijít do jiného stavu a už jsme se s manželem báli, že se potomka snad nikdy nedočkáme. Když se František narodil, byli
Vyhladil první ministr rod královy milenky?
historyplus.cz
Vyhladil první ministr rod královy milenky?
Třeskne několik výstřelů a Josef I. ucítí ostrou bolest v paži. Instinktivně se v kočáru přikrčí a křikne na kočího. I on je zraněný, a to vážněji než portugalský král. Přesto v sobě najde poslední zbytky sil a atentátníkům ujede.   Portugalský Lisabon zasáhlo 1. listopadu 1755 zemětřesení, při němž zemřelo přes 100 000 lidí. U krále Josefa
Obyvatele Papuy-Nové Guineje chrání geny zděděné po denisovanech
21stoleti.cz
Obyvatele Papuy-Nové Guineje chrání geny zděděné po denisovanech
Geny zděděné od denisovanů, vyhynulých příslušníků rodu Homo, pomáhají obyvatelům Papuy-Nové Guineje bojovat s infekcemi v nížinách i žít ve vysokých nadmořských výškách. První kosterní pozůstatky