Úplnou náhodou odborníci objevili enzym, který je schopný během pár dní zpracovat PET láhev. A to tak, že zbydou pouze opětovně zpracovatelné zbytky.
Vědci z USA a Velké Británie během studia bakterie zdokonalili enzym, který dokáže rozložit jakýkoli plastový odpad.
„Šťastná náhoda hraje ve vědeckých výzkumech velmi významnou roli a ani náš objev není výjimkou,“ řekl pro americkou televizi CNN John McGeehan z University of Portsmouth.
Nově objevené bílkovině trvá několik dnů, než začne plast požírat. Přitom v oceánech tento proces zabere několik desetiletí. Ideální by bylo, kdyby enzym dokázal odpad rozložit na původní suroviny. Pak by nebylo třeba vyrábět tolik nového plastu.
Cílem do budoucna je enzym zdokonalovat tak, aby byl schopen PET rozkládat ve velkém průmyslovém procesu. Vědci jsou ale optimističtí a nápad na reálné využití by podle nich mohl být během několika let dostupný.
Plasty součástí jídla
Jen čtrnáct procent z denně prodaného plastu se recykluje. Zároveň se každou minutu prodá až milion plastových lahví. Zbytek končí v oceánech a v přírodě. Neškodí jen planetě, ale i lidem, kteří například mořské plody jedí.
Média minulý měsíc ukázala fotografii vorvaně na jihu Španělska, který měl žaludek zaplněný plastovým odpadem, včetně tašek a barelů.
Se stále narůstajícími tunami nejen plastového odpadu se snaží vypořádat například nově vzniklé bezobalové obchody. Jejich alternativa ovšem nestačí, není rozšířená na globální úroveň. Proto se pravděpodobně bez vědeckého zásahu lidstvo neobejde.