Vznikaly v různých stoletích a na odlišných kontinentech. Jedno ale mají společné. Uchvacují nejen svým vzhledem, ale i příběhy, které jsou s nimi spojené. Prohlédněte si stavby, které patří mezi klenoty světové architektury.
Chichén Itzá
Kde se nachází: Yucatan, Mexiko
Postaveno: v 5. století
Úchvatná zřícenina mayského města se nachází na mexickém poloostrově Yucatan. V dobách své největší slávy bylo město významným ekonomickým a politickým centrem. Jeho patrně nejvýraznější stavbou je Kukulkánova pyramida.
Má čtvercový půdorys, přičemž z každé strany čtverce vede směrem k vrcholu pyramidy pod úhlem 45 stupňů 91 schodů. Dohromady je všech schodů 365, což odpovídá počtu dní v roce.
Unikátní hru stínů lze na pyramidě vidět během západu slunce ve dnech jarní a podzimní rovnodennosti. Díky ní vzniká dojem, že se po schodišti pyramidy plazí svrchu dolů velký světelný had.
Socha Krista Spasitele
Kde se nachází: Rio de Janeiro, Brazílie
Postaveno: 1921–1931
Socha Krista Spasitele tyčící se na vrcholu hory Corcovado v brazilském Riu de Janeiru se nedá přehlédnout. Kristovy rozpažené ruce mají symbolizovat přívětivost a nastavenou náruč.
Ačkoliv si tuto sochu objednala tamější arcidiecéze již v roce 1921, oficiálně byla odhalena až v roce 1931, jako připomínka počátku brazilské nezávislosti na Portugalsku, vyhlášené roku 1822. Většina peněz na výstavbu přitom pocházela od věřících (dnes by stavba vyšla asi na 3,7 milionu dolarů, tedy asi na 100 milionů korun).
Machu Picchu
Kde se nachází: Cuzco, Peru
Postaveno: 1430–1450
Ruiny inckého kultovního města leží ve výšce 2430 metrů nad mořem. Na své objevení čekaly několik staletí. V roce 1911 na ně pak narazil americký archeolog Hiram Bingham (1875–1956), který předpokládal, že místo sloužilo jako klášter.
Experti totiž považovali většinu nalezených koster za ženské. Moderní výzkumy tuto teorii ale vyvrátily. Stále se však spekuluje o tom, proč bylo místo tak náhle opuštěno.
Mezi nejpravděpodobnější důvody patří vzájemná válka mezi tamějšími kmeny, epidemie nebo znesvěcení posvátného místa.
Skalní město Petra
Kde se nachází: Jordánsko
Postaveno: 3. st. př. n. l. – 1. st. n. l.
Prvními obyvateli města vytesaného do narůžovělých pískovcových skal byli Nabatejci, kteří z něj zároveň udělali hlavní centrum svého království. Největšího rozmachu dosáhlo město kolem roku 62 př. n. l., kdy v něm pobývalo přibližně 30 000 lidí.
Po vpádu Římanů v roce 106 ale začalo chátrat. Definitivní zkázu pro něj nicméně znamenalo ničivé zemětřesení v 6. stol. n. l.
Petra, ztracená v pouštním písku, na své objevení čekala až do roku 1812, kdy její ruiny odhalil švýcarský badatel Johann Ludwig Burckhardt (1784–1817).
Z památek, které se dochovaly, můžeme jmenovat třeba amfiteátr, královské hrobky nebo stopy po kdysi precizně vybudovaných vodních kanálech či zahradách. Našlo se zde také celkem 152 svitků poskytujících informace o životě v tomto tajuplném a úchvatném městě.
Koloseum
Kde se nachází: Řím, Itálie
Postaveno: 70–82 n. l.
Jedná se o největší amfiteátr, jaký kdy byl v Římské říši postaven – vešlo se do něj kolem 50 000 diváků! Pořádaly se zde nejen proslulé gladiátorské zápasy (umíraly při nich tisíce zápasníků i zvířat), ale i veřejné popravy nebo rekonstrukce známých bitev.
Místa k sezení se rozlišovala podle společenského postavení a profesí návštěvníků. Například místa na ochozech byla vyčleněna pro nejméně významné členy společnosti, tedy pro ženy a otroky.
Tádž Mahal
Kde se nachází: Ágra, Indie
Postaveno: 1632–1654
Překrásná hrobka se nachází na břehu řeky Yamuna v Indii. Byla vystavěna zejména z bílého mramoru, honosná vstupní brána je z červeného pískovce. Navrch hrobku zdobí různé motivy z jaspisu, křišťálu, tyrkysu a diamantů.
Stavba trvala 22 let a pracovalo na ní 20 000 dělníků. Vyniká svou barevnou pestrostí, která se během dne, v závislosti na svitu slunce, mění. Ráno je její barva narůžovělá, navečer mléčně bílá. Dopadnou-li na ni měsíční paprsky, zbarví se do zlata.
Zajímavost: Tádž Mahal byl vystavěn na důkaz lásky císaře Šádžahána k jeho milované manželce. Měli spolu 14 dětí. Při posledním porodu, v pouhých 36 letech, ale jeho žena zemřela. Císařovi prý u její smrtelné postele zešedivěly vlasy.
Po její smrti vyhlásil státní smutek a nechal postavit pomník hodný její památky.
Angkor Wat
Kde se nachází: Kambodža
Postaveno: ve 12. století
Tento obrovský komplex vznikl za krále Súrjavarmana II. (vládl mezi lety 1113 a 1145) jako královský chrám a hlavní město. Z počátku byl zasvěcen hinduistickému bohu Višnovi, v průběhu 14. a 15. století se ale přestavěl na chrám budhistický.
Jedním z důvodů, proč patří mezi unikátní památky, je, že má interiér bohatě zdobený výjevy z hinduistických děl Mahábhárata a Rámájana.