Domů     Znáte odstřelovací esa 2. světové války?
Znáte odstřelovací esa 2. světové války?
27.3.2018

Jejich heslo zní „Jedna rána, jedna mrtvola“. Kteří odstřelovači v dějinách jich mají na kontě nejvíce? Kteří odstřelovači se zapsali do historie?

Simo Häyhä (1906 – 2002)

Simo pocházel z malého finského městečka Rautjärvi a do armády nastoupil v roce 1925. Díky zkušenostem s lovem a ostřížímu zraku byl ihned přidělen do elitní odstřelovačské jednotky.

Häyhä disponoval i ideálními fyzickými parametry – byl malý, měřil jen metr šedesát. Díky tomu si nemusel při střelbě lehat a stačilo mu, když se posadil do nějaké jámy nebo kráteru, kde číhal.

Král sniperů s obyčejnou puškou

Přestože ve 2. světové válce bojoval jen necelé 4 měsíce, stihl se proslavit neuvěřitelným počtem zastřelených nepřátel.

Získal přezdívku Bílá smrt, protože denně zastřelil 5 – 8 mužů a se svou obyčejnou puškou Mosin-Nagant M28 s klasickými mechanickými mířidly dokázal přesně trefit cíl až na 600 metrů.

Na rozdíl od dalekohledových zaměřovačů nebyla Häyhova mířidla tolik vidět, neleskla se a on mohl zůstat lépe skrytý.

Podle jeho vlastního tvrzení zabil Simo Häyhä celkem 542 lidí.
Podle jeho vlastního tvrzení zabil Simo Häyhä celkem 542 lidí.

Bílá smrt zabíjí

Podle oficiálních statistik zastřelil Häyhä v době rusko-finské Zimní války odstřelovačskou puškou 505 rudoarmějců, podle jeho vlastních tvrzení jich bylo 542. Dalších více než 200 mužů zabil samopalem.

V teplotách mezi -10 až -40 stupňů operoval zásadně sám, po zasněžených pláních se plížil v bílém maskovacím plášti. Odvažoval se až za ruské pozice, kde nic netušící nepřátele kosil jako kuželky.

S utrženou čelistí

Simo bojoval jen v době od 20. listopadu 1939 do 6. března 1940 – tehdy byl při nečekané přestřelce zasažen do obličeje ruským tříštivým nábojem, který mu utrhl kus čelisti. Než nejlepší sniper historie omdlel, ještě stačil útočníka zastřelit.

Z bezvědomí se probral až 13. března a do dalších válečných konfliktů se už nezapojil. Pak už nikdy nezastřelil člověka, po zbytek života mířil už jen na kachny a stal se chovatelem psů. Zemřel v 96 letech.

Vasilij Grigorijevič Zajcev (1915 – 1991)

Hrdina bitvy u Stalingradu se učil střílet pod vedením svého dědečka při lovech vysoké na Urale. V civilu pracoval jako účetní a na začátku německé invaze do Sovětského svazu byl náčelníkem finančního oddělení u loďstva.

V září 1942 se zapojil do rozhodující řeže 2. světové války, ve stalingradském kotli údajně v období od 10. listopadu do 17. prosince odstřelil 225 vojáků a důstojníků wehrmachtu, z toho 11 sniperů.

Zranění očí v boji nevadí

Zajcev sloužil u 1047. střeleckého pluku 284. střelecké divize 62. armády Stalingradského frontu a odstřelovací pušku, která je dnes součástí sbírek Stalingradského muzea, Zajcevovi osobně věnoval velitel pluku.

V lednu 1943 utrpěl Vasilij při minometném útoku zranění očí – po operaci se vrátil zpět do bojů.

Podle Zajceva byl natočen film Nepřítel před branami.
Podle Zajceva byl natočen film Nepřítel před branami.

Nepřítel před branami

Již během bitvy o Stalingrad se Zajcev věnoval výcviku odstřelovačů – říkalo se jim Zajčata a prý zabili dohromady přibližně 3000 nepřátel. V druhé polovině války sepsal dvě brožury pro odstřelovače.

Po skončení válečného konfliktu vedl továrnu v Kyjevě a podle jeho životního příběhu byl natočen hollywoodský snímek Nepřítel před branami.

Ljudmila Pavličenková (1916 – 1974)

Ljudmila prožila dětství na Ukrajině a když jako patnáctiletá otěhotněla, provdala se za Alexeje Pavličenka. Manželství se ale brzy rozpadlo.

V Kyjevě, kam přeložili jejího otce, se zapsala do střeleckého kroužku a protože ve střelbě z malorážky byla nejlepší ze všech, poslali ji do kurzu pro odstřelovače. Poté, co její vlast napadli nacisté, přihlásila se coby dobrovolnice do Rudé armády.

Bránila Oděsu i Sevastopol

Stala se příslušnicí stejné divize, u které v letech občanské války sloužil její otec, a snajperskému „řemeslu“ se učila rovnou v první linii. Jen během obrany Oděsy zastřelila 187 nepřátel, v říjnu 1941 byla Ljudmilina divize evakuována k Sevastopolu.

Při jeho obléhání se poprvé střetla s německým odstřelovačským esem – jejich vzájemný souboj trval dva dny a Ljudmila z něj vyšla vítězně.

Pavličenková vyšla po dvou dnech vítězně s německým odstřelovačem.
Pavličenková vyšla po dvou dnech vítězně s německým odstřelovačem.

Přítelkyně první dámy

V červnu 1942 už měla jako odstřelovačka 309 potvrzených zásahů a byla poněkolikáté raněna – spolu s posledními obránci Sevastopolu byla evakuována a stala se hvězdou sovětské propagandy. Spřátelila se s první dámou USA Eleanor Rooseveltovou. V roce 2015 byl o Ljudmile Pavličenkové natočen film Bitva o Sevastopol.

Marie Ljalková (1920 – 2011)

Tato československá zdravotnice a odstřelovačka se narodila v Polsku, na území dnešní Ukrajiny, a do poloviny 2. světové války pracovala jako traktoristka v kolchoze.

1. března 1942 ovšem nastoupila v Buzuluku u náhradní roty 1. československého samostatného polního praporu v SSSR a poté, co absolvovala zdravotnický kurz a základní vojenský výcvik, byla zařazena do kurzu pro odstřelovače.

Zdravotnice s puškou

Jako první československá žena se zúčastnila jako odstřelovačka bitvy u Sokolova a posléze od podzimu 1943 do jara 1944 též osvobozovacích bojů na Ukrajině.

S více než 30 úspěšnými zástřely se v létě roku 1944 vrátila do zdravotnických kurzů a s 1. tankovým praporem 1. čs. samostatné tankové brigády v SSSR coby vedoucí zdravotnice absolvovala karpatsko-dukelskou a jaselsko-gorlickou operaci.

Marie Ljalková získala Řád Bílého lva.
Marie Ljalková získala Řád Bílého lva.

Řád Bílého lva

Po válce absolvovala vojenskou zdravotnickou školu a v březnu 1947 byla v hodnosti důstojníka z povolání přijata do armády. Mnoho let pracovala ve vojenských nemocnicích v Praze i Olomouci, po roce 1990 byla povýšena na plukovníka ve výslužbě. Dne 28. října 2010 převzala z rukou prezidenta Václava Klause Řád Bílého lva.

Foto: Shutterstock.com, wikimedia.org
Související články
Historie
Atentát, který změnil svět: Šokující vražda Caesara
Historické události se často daly do pohybu kvůli válkám, sňatkům nebo obchodním dohodám. Nezřídka byly ale motorem změn také vraždy a atentáty. Pokud se jejich obětí stal vlivný a mocný člověk, mohlo to znamenat zásadní společenské otřesy, nebo dokonce významné politické změny. Představujeme ty nejvíce šokující atentáty historie. Které vraždy přepisovaly dějiny? Římská republika se […]
Historie
Spisovatel Rudolf Těsnohlídek a jeho žena Jindra aneb příliš mnoho sebevražd
Ačkoliv se proslaví jako autor něžného příběhu o Lišce Bystroužce, v reálném životě má dekadentní zálibu ve smrti. Například Boženu Hodačovou, manželku svého přítele Stanislava Kostky Neumanna, přemlouvá k sebevraždě. Žena naštěstí odmítne. Zaměstnání jeho otce mu v dětství vypálí cejch vyděděnce. „„Rudla rasů hrál na basu,“ pokřikují na Rudolfa Těsnohlídka (1882–1928) spolužáci. Plivou po něm, někteří […]
Historie
Václavové II. a III.: V jejich náručí se střídaly krásné ženy
Mít milenku, ta patří mezi vládci na středověkém dvoře k bontonu. Přítomnosti krásných žen ve své loži si proto užívají i čeští králové. Nejednou se jejich milenky těšily stejnému postavení jako zákonité manželky. Ty musely tento nelehký úděl překousnout. Kronikář Otakar Štýrský (asi 1265–1318/1319), autor Štýrské rýmované kroniky, tvrdí, že český král Václav II. (1271–1305) měl po […]
Historie
Konec muže nenásilného odporu: Mahátma Gándhí
Mahátma Gándhí, známý jako „Velký duch“, byl jedním z nejvýznamnějších vůdců indického boje za nezávislost. Jeho filozofie nenásilného odporu inspirovala miliony lidí po celém světě. Přestože jeho život skončil tragicky, jeho odkaz žije dál jako symbol míru a svobody. Po první světové válce je stále více lidem zřejmé, že se éra britské koloniální velmoci chýlí […]
reklama
věda a technika
Tullundský muž: Nejslavnější mumie z bažin
V dánském údolí Bjældskovdalu leží Tollundský močál. V roce 1938 je tu při těžbě rašeliny objeveno tělo asi třicetileté pravěké ženy. Bohužel těžbou značně poničené. O 12 let později těží ve stejném močále rašelinu Viggo a Emil Højgaardovi. A 6. května 1950 se to stane. Jsou zhruba v hloubce 2,5 metru, když si všimnou ruky […]
Co signalizuje brnění nohou?
Jedná se o poměrně časté obtíže, které v mnoha případech mívají banální příčinu. Zároveň ale mohou signalizovat chorobné stavy, které by člověk rozhodně neměl podceňovat. Brnění či mravenčení končetin čas od času potká každého. Dlouhé sezení způsobuje velký útlak nervů a obvykle odezní, jakmile změníte polohu a začnete se hýbat. Tento pocit lze popsat jako […]
Co diktuje móda pro procházky měsíčním prachem?
Módní kritici by z nich asi u vytržení nebyli. Ani modelky na předváděcích molech by v nich asi neudělaly bůhvíjaký dojem. Přesto se jedná o jedny z nejúžasnějších druhů oblečení, které pod rukama krejčích vznikly. I když ani ne tak krejčích – hlavní slovo v tomto ohledu mají technologové. Vesmír pro člověka není přívětivým místem. […]
Který pták létá nejrychleji?
Když někdy někam hodně spěcháme, přáli bychom si umět létat jako ptáci! Pomohlo by nám to? Dostali bychom se na určené místo rychleji než třeba autem? Za nejrychlejšího ptáka a zároveň vůbec nejrychlejšího živočicha na Zemi je považován sokol stěhovaný. Ten při střemhlavém letu dokáže vyvinout rychlost až 389 km/h (podle naměřeného rekordu)! Na paty […]
reklama
historie
Josef Mánes a Františka Šťovíčková: Idylku jim zhatila malířova sestra
Na svoji lásku Josef nemůže zapomenout. Sžírá ho svědomí, že se provinil, když se nedokázal vzepřít autoritativní Amálii. Navíc ho na sklonku života sužuje psychická choroba. Postavám na obrazech klidně namaluje vlčí drápy, jindy zase svými díly vytírá podlahu. „Mánesové, toť případ rodinného uměleckého kolektivu, jaký byl v 19. století již jevem zcela výjimečným!“  uvádí český […]
Emiliano Zapata: Hrdina revoluce a symbol boje za spravedlnost
Na začátku 20. století vládne Mexiku diktátor Porfirio Díaz. Ve společnosti roste korupce a stále více se rozevírají nůžky mezi chudými a bohatými. Nespokojenost vybublá až k revoluci, ke které se přidá i bývalý voják Emiliano Zapata, který sám pochází z chudých poměrů a má bohaté zkušenosti s vykořisťováním ze strany mocných. Jeho válečné znalosti […]
Alexandr VI.: Papež, který toužil po vlastní dceři
Alexandr VI., člen mocné rodiny Borgiů, je jedním z nejkontroverznějších papežů historie. Jeho život byl plný rozporů – byl schopným diplomatem, ale také mužem bez morálních zásad. Povinný kněžský celibát pro něj nic neznamenal, a tak se stal otcem nejméně sedmi nemanželských dětí. Jeho dcera Lucrezia Borgia byla známá svými skandálními vztahy, včetně incestního poměru […]
Špionáž za 2. světové války: Kousek požehnaný od premiéra a školácké chyby Němců
V letech 1939-1945 mají špionážní služby pořádně napilno. Těm britským se často daří dostat Němcům na kobylku. A ti nejednou zkazí, co mohou… Heinrich Kreipe (1895–1976) nově velí německé 22. pěší divizi na ostrově Kréta. Při návratu z kanceláře v Archanes do svého sídla v Knossu večer 26. dubna 1944 zastaví jeho vůz povelem „Halt!“ hlídka. Vyžádá si […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz