Domů     Slavní Češi v koncentrácích: Čapek podlehne tyfu, Poláček napíše poslední dílo…
Slavní Češi v koncentrácích: Čapek podlehne tyfu, Poláček napíše poslední dílo…
26.3.2018

Je 1. září 1939. Den, kdy se svět změní a kdy se začnou dalších šest let psát dějiny černou tuší. Německým útokem na Polsko začne druhá světová válka a v Protektorátu Čechy a Morava odstartuje akce Albrecht der Erste.

Ten den Češi přijdou o první stovky mužů a žen z řad inteligence. Ten den začne postupná eliminace elity.

Už v prvních dnech války zmizí na 1 400 spisovatelů, malířů, básníků, sochařů, herců… Někteří se za pár dní vrátí, většina za šest let, jako třeba Emil Filla (1882–1953) nebo spisovatel a novinář Ferdinand Peroutka (1895–1978). Někteří se ale nevrátí nikdy…

Josef Čapek maluje, píše, umírá
Josef Čapek maluje, píše, umírá

Maluje, píše, umírá

Kdo: Josef Čapek

Zatčení: 1939

Mezi ně patří Josef Čapek (1887–1945). Pan malíř. S bratrem Karlem (1890–1938) je v hledáčku gestapa prakticky od Mnichovské dohody.

Jenže zatímco Karel je „doběhne“, protože umírá už v prosinci 1938 na plicní edém, tedy o pár měsíců dřív, než by Němci byli chtěli, jeho bratr Josef prožije celou válku. Údajně nad mrtvým Karlem prohlásí: „Ten Karel měl vždycky v životě štěstí.

Dovedl i včas zemřít. Uvidíte, že to za něj já odsedím v koncentráku…“ Má pravdu do puntíku. Od nástupu Hitlera k moci v roce 1933 kritizuje fašismus štětcem, tužkou, perem i jazykem.

Jeho jméno figuruje na čelním místě preventivní zatýkací akce Albrecht der Erste. Gestapo si pro Čapka přijede 1. září do Želiva u Humpolce. Po týdnu ho převezou do koncentračního tábora Dachau u Mnichova a po měsíci do Buchenwaldu… Tady stráví dva a půl roku.

Esesáci vědí, koho hlídají, a tak Čapka s Emilem Fillou přidělí do malířské a písmomalířské dílny. Na zakázku jim tvoří rodokmeny. Díky tomu mají přístup k pomůckám, takže Čapek kreslí tajně malé obrázky.

V polovině války (červen 1942) ho přeloží do tábora Sachsenhausen a i tady pracuje v malířské dílně. V prosinci 1943 napíše rozsáhlou báseň Za bratrem Karlem. Po válce vyjde ve sbírce Básně z koncentračního tábora.

Když už se blíží konec války, je to i konec Josefa Čapka! V únoru 1945 ho převezou naposledy, tentokrát do tábora Bergen-Belsen, ze kterého už nevyjde.

Karel Čapek (dole) s Josefem patří k výkvětu národa. Válka oba sežehne.
Karel Čapek (dole) s Josefem patří k výkvětu národa. Válka oba sežehne.

Připravuje se na smrt

Kdo: Vladislav Vančura

Zatčení: 1942

Je teplá noc z 11. na 12. května 1942; Zbraslav… Vladislav Vančura (1891–1942) tráví poslední hodiny s manželkou Ludmilou (1897–1983) a dcerou Alenou (1923–1967).

„Říkal mi, že musím být připravena na to, že bude zatčen… Říkal, že se nesmím ani pokusit nikde prosit, a nejméně u lidí, o kterých víme, že mají styky s Němci,“ vzpomíná na tu noc jeho manželka. Příští ráno už buší na dveře jejich domu gestapáci.

Dají mu pár minut na oblečení, během kterých Vladislav Vančura ještě stihne ženě říct, aby dala dohromady poslední rukopisy, že „je tam i několik tužkou psaných stránek, které vypadají jako útržky…“ Když se Vančura u auta otočí, je to naposledy, co se vidí… Je sama, po 26 letech manželství.

Lituje, že neutekli, dokud mohli, třebaže Vančura říkal: „I když se lidem, kteří tady zůstanou, bude dařit snad velmi zle, je tady třeba zůstat…“ A tak zůstanou… Po svém zatčení 12. května 1942 odmítá Vančura v Pečkárně vypovídat.

V tu dobu už v protektorátu operuje skupina Anthropoid a o dva týdny později provede atentát na zastupujícího říšského protektora Reinharda Hendricha (1904–1942). Němci běsní.

V následujících dnech teroru (heydrichiády) se popravuje každý den a 1. června 1942 odvezou na střelnici v Praze-Kobylisích i Vančuru.

Vančura se ženou Ludmilou (1923).
Vančura se ženou Ludmilou (1923).

Dobrovolně do transportu

Kdo: Karel Poláček

Zatčení: 1943

Humor Karlu Poláčkovi (1892–1945) koluje v žilách spolu s židovskou krví a neztratí ho, třebaže zažije peklo. Ve 22 letech narukuje do rakousko-uherské armády a slouží na ruské frontě.

Je i u toho, když rakouská armáda ztratí čtvrt milionu mužů a utrpí strašnou porážku na Haliči. Sám vzpomíná, jak pěšky ustupuje stovky kilometrů zpět. Bojuje i na italské frontě a končí na srbské frontě. Ještě s jedním kamarádem se seberou a utečou.

Utíkají, dokud se nedostanou k Srbům. Dobrovolně, po švejkovsku. Přes 15 let píše do Lidových novin, ale v roce 1939 ho z nich vyhodí pro jeho židovský původ. Je to v době, kdy posílá svou jedinou dceru Jiřinu (1921–2001) do Anglie.

Sám odejít nestihne. Zato se stihne aspoň po několikaletém nešťastném manželství rozvést s Adélou Herrmannovou. V té době již žije s právničkou Dorou Vaňákovou, která zařídí odjezd Jiřiny.

Protože je také Židovka, 5. července 1943 ji deportují do terezínského ghetta, Poláček jede za ní a přihlásí se k transportu dobrovolně.

O 16 měsíců později ho převezou do koncentračního tábora Osvětim.Popravíé ho v táboře Gleiwitz 21. ledna 1945. Je mu 52 let…

Karel Poláček nechá odjet dceru Jiřinu, sám skončí v pekle koncentráku.
Karel Poláček nechá odjet dceru Jiřinu, sám skončí v pekle koncentráku.
Foto: Wikipedia.org
Související články
Historie
Napoleon I. Bonaparte zakazoval svým kuchařům vedlejší příjmy
Francouzi jsou známí labužníci, jeden z těch nejproslulejších je ale původem Korsičan. To ovšem nic nemění na tom, že si nechává servírovat vybrané delikatesy. Hádáte, koho máme na mysli? Ano, řeč je o francouzském císaři Napoleonovi I. Bonapartovi (1769–1821). Jeho oblíbený kuchař Lebeau je expert na paštiky a pečivo a Napoleonu Bonapartovi dělá, co mu na […]
Historie
Vy se nám ještě hodíte! Členové SS, které si „zrecyklují“ Spojenci
Vězně z Osvětimi nakazí morem, malárií i tyfem, testuje si na nich vývoj nervových plynů a Hitlerovi slibuje zázračnou biologickou zbraň. Roku 1947 stojí před soudem. Obvinění? Mnohdy smrtící experimenty na lidech a cílená eutanazie. O vině není pochyb. Přesto jí bude zproštěn. Na Kurta Blomeho (1894–1969) mají zálusk Američané. Operace Overcast má za úkol […]
Historie
Guvernérova smrt: Psychické problémy, politické tlaky, či úkladná vražda?
Z osamělého srubu na odlehlém místě tennesseeské divočiny se uprostřed noci ozvaly výstřely. Ráno našli umírajícího Meriwethera Lewise, slavného badatele a guvernéra Louisianeského teritoria. Lewis trpěl hlubokými depresemi. Spáchal sebevraždu – nebo ho zavraždil někdo jiný? Když 11. října 1809 zemřel ve věku třiceti pěti let Meriwether Lewis, celá Amerika ho oplakávala jako národního hrdinu. […]
Historie
1. světová válka: Zhroucení Ústředních mocností
Ve vyčerpaném německém zázemí propukla s pokračujícím postupem vojsk Dohody k Berlínu revoluce. Německé císařství už nebylo schopno čelit nejen tlakům bojů na frontě, ale ani tlakům zevnitř. Sílily nejen vzpoury vojáků, ale i prostých lidí a komunisticky naladěných skupin obyvatel. To všechno mělo za následek zhroucení Německého císařství a abdikaci císaře Viléma II. Němečtí spojenci, […]
reklama
svět zločinu
Watergate: Opravdu velký průšvih
Tajná skupina, zřízená republikánskou stranou, má i tajné kódové označení: Instalatéři. „Utahujeme šrouby,“ zní jednoduché vysvětlení. Skupinu tvoří bývalí agenti CIA a FBI a pár kubánských emigrantů. A mají vysoce důležitý úkol: udržet prezidenta u moci. Ale dopadne to jinak. V recepci hotelu Watergate zazvoní v noci telefon. Rozespalý muž, který se nepředstaví, zní rozmrzele. „Pošlete naproti […]
Maják spravedlnosti uprostřed chaosu. 3 šerifové na Divokém západě
Napětí by se dalo krájet. Jako myška vklouzne do potemnělého stavení, kde by se měl nacházet obávaný zločinec. „Kdo je to?“ protne vzduch otázka položená španělsky. Strážce zákona ho okamžitě pozná a místo odpovědi bez váhání vystřelí. Nasadit klobouk, zářivou hvězdu a samozřejmě kolt za pas. Povolání šerifa je velice nebezpečné, a proto se na […]
Atentát na prezidenta Kennedyho: Šok ve Spojených státech
Je 22. listopad 1963 a jsme v Dallasu v americkém státě Texas. Prezident John Fitzgerald Kennedy se zde chystá na projev u příležitosti zahájení kampaně pro volby v roce 1964. Všeobecně se očekává, že svůj úřad obhájí, je nesmírně populární mezi americkou veřejností, tvrdě odsuzuje komunistické režimy, a protože svět je uprostřed studené války, zajistí mu to velkou […]
Neomylný střelec Wyatt Earp: Vždycky je rychlejší než jeho soupeř
Nástrahy prérie zná Wyatt Earp už od mládí, díky přísné výchově rodičů ale revolver nikdy nepoužívá jinak než v sebeobraně. Jeho rodinu zláká vidina kalifornského ráje. Proto sbalí věci a s koněm a vozem odjíždějí ze státu Iowa do San Bernardina v Kalifornii. Během sedmiměsíční cesty se šestnáctiletý kluk Wyatt Earp (1848–1929) stává znamenitým střelcem, ale se […]
reklama
záhady a tajemství
Starobylé ruiny hradu Valdek: Tajemná komnata brdských hvozdů
Zříceninu hradu Valdek najdeme ve Středočeském kraji v okrese Beroun na okraji vojenského újezdu Brdy. Hrad byl založen v polovině třináctého století díky starobylému rodu Buziců, konkrétně jeho větvi Zajíců. V období národního obrození se Valdek stal oblíbeným cílem českých vlastenců, včetně Karla Hynka Máchy, Josefa Jungmanna nebo Boženy Němcové. Hrad inspiroval řadu literárních děl […]
Hliněné monstrum: Kráčel Prahou někdy golem?
Původem je Polák, zastával funkci rabína v Poznani, což naznačuje spojení zmiňované Janem Schuldtem. Legenda z rabiho Löwa vytvořila hlavně symbolického ochránce židovského ghetta před pogromy. Rabiho Jehuda Löwa bena Becalela (1525–1609) okouzlí atmosféra pražského dvora císaře Rudolfa II. (1583–1611), nadšeného příznivce okultních věd. Dostaveníčko si zde dávají mudrcové, se kterými rád vede učené rozhovory. V roce 1588 […]
Stal se slavný okultista předlohou pro agenta Jamese Bonda?
Proslaví jako vynikající matematik a kartograf, ale zároveň i stoupenec okultních věd, což se tehdy vůbec nevylučovalo. Na nadpřirozeno jako zdroj poznání se obrací hlavně když upadá jeho popularita u anglického dvora.  Jeho současníci v něm vidí mága s nadpřirozenými schopnostmi. Fascinuje svými znalostmi. Jeho knihovna čítá na 4500 svazků! Angličan John Dee (asi 1527–1608) svému králi […]
Tajemství harrapského písma: Podaří se nám někdy rozluštit?
Dá se značně rozšířená vyspělá starověká civilizace, vůbec první městského typu, která navíc čile obchoduje s okolím, zapomenout? A to tak, že o ní po dlouhá tisíciletí nebude nalezena jediná zmínka?  Zní to silně nepravděpodobně, ale jeden takový příklad máme. Harappská kultura. Stejně to dopadne i s jejím písmem. Pakliže tedy o písmo jako takové vůbec jde. […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz