Domů     Znáte 6 nejslavnějších špionů všech dob?
Znáte 6 nejslavnějších špionů všech dob?

Během válek měli špioni zásadní roli při sbírání informací a vlivu na nejvyšších politických místech. Nasazovali kvůli tomu své životy, posílali klamné zprávy z bojišť. Kteří špioni nejvíce ovlivnili průběh válek?

Mata Hari (1876 – 1917)

Pro koho pracovala: Francie a Německo

Kdy: 1. světová válka

Nejslavnější špionka všech dob

Mata Hari, vlastním jménem Margaretha Geertruida Zelleová se narodila v Holandsku a řadí se mezi nejznámější špiony všech dob. Vystupovala s fiktivním životním příběhem o svém původu s cílem dostat se mezi smetánku.

Nejvíce proslula jako exotická tanečnice, kurtizána a milenka mnoha vysoce postavených prominentů.

Milion franků za svedení prince

Její holandská národnost jí poskytovala velkou výhodu v navazování mileneckých poměrů, umožňovala spát s nepřáteli a informovat druhou stranu.

Když pak vypukla první světová válka, seznámila se s agentem Karlem Kramerem, který ji naverboval za 20 000 franků do služeb německé rozvědky.

V Paříži později přijala od kapitána tajné služby George Ladouxe obdobnou nabídku a stala se agentkou na obou stranách. Francouzi jí dokonce slíbili milion franků, když svede německého korunního prince Viléma.

Naivita ji stála život

Ve skutečnosti ale jako špionka příliš úspěšná nebyla. Nezískala ani nevyzradila žádné přelomové informace a zřejmě se stála obětním beránkem Francouzů, jelikož se jim nedařilo na frontě.

V roce 1917 zachytila francouzská zpravodajská služba rádiový signál do Berlína a Mata Hari byla zatčena a uvězněna. Ve svých výpovědích, kde pod tlakem nerozlišovala pravdu od fikce, si ještě pohoršila.

Soud ji obvinil ze smrti 50 000 vojáků a odsoudil k trestu smrti zastřelením. Při popravě ji usmrtily tři výstřely z dvanácti.

Mata Hari doplatila na svoji naivitu. Byla chycena a popravena zastřelením.
Mata Hari doplatila na svoji naivitu. Byla chycena a popravena zastřelením.

Richard Sorge (1895 – 1944)

Pro koho pracoval: Rusko

Kdy: 2. světová válka

Doživotní mrzák

Richard Sorge byl sovětský špion, který se jako malý dostal se svou rodinou z Ruska do Německa.  Už v roce 1914 vstoupil do německé armády, kde bojoval na západní frontě a vypracoval se na desátníka.

V březnu 1916 ale jeho kariéru zničilo těžké zranění, kdy mu šrapnel utrhl tři prsty na ruce a poranil obě nohy tak, že do konce života kulhal.

Rodina marxistů

Sorge byl nadšeným socialistou. Zřejmě ho ovlivnil i jeho prastrýc, který vykonával funkci osobního tajemníka Karla Marxe a už v roce 1920 spoluzaložil Komunistickou stranu Německa.

Tam ho objevil šéf vojenské rozvědky GRU, Jan Berzin (1889 – 1938) a udělal z něj agenta, který měl oživit síť sovětské špionáže v Číně.

Odtud se ale na Stalinův příkaz vypravil do Japonska, kde získal informace nejen o útoku na Pearl Harbor, ale i o operaci Barbarossa. Svůj úkol splnil, přesto mu Stalin stále nevěřil.

Co naprosto změnilo průběh války

Později se ale ukázala jeho práce jako neocenitelná. Jeho dalším úkolem bylo totiž zjistit, jestli Japonci neplánují útok na Sovětský svaz. Tuto informaci Sorge vyvrátil a Rusové tak stáhli svoje jednotky na Sibiři, aby odrazili německý útok na Moskvu.

To zásadně zvrátilo dosavadní průběh války. Nakonec ho japonská kontrarozvědka odhalila a zatkla. O tři roky později jej Japonci odsoudili k trestu smrti oběšením.

Díky jeho informacím poslali Sověti svoje vojska k Moskvě, aby odvrátili německý útok.
Díky jeho informacím poslali Sověti svoje vojska k Moskvě, aby odvrátili německý útok.

Witold Pilecki (1901 – 1948)

Pro koho pracoval: Polsko

Kdy: 2. světová válka

Dobrovolné vězení v Osvětimi

Witold Pilecki byl polský voják, který roku 1939 spoluzaložil Tajnou polskou armádu, odbojovou skupinu na území Polska, a později se stal členem odbojové organizace Zemská armáda.

Jako jeden z prvních lidí promluvil o životě v koncentračním táboře a plynových komorách. Nechal se totiž dobrovolně zavřít do vyhlazovacího tábora v Osvětimi, aby o zdejších podmínkách informoval Spojence.

Očekávaná pomoc nepřišla

V táboře Auschwitz tak získal poznatky o chodu tábora a zorganizoval odboj mezi vězni. Potají také trávil německé dozorce. Zprávy o zvěrstvech, které se v táboře odehrávaly, zasílal do Londýna.

Tam je ale nebrali příliš vážně, britské úřady dokonce zamítly leteckou podporu Zemské armády, která se chystala vězně osvobodit. Sovětská armáda, jež se vyskytovala poblíž, zase neměla zájem jakkoliv podporovat polskou stranu.

Bojoval i proti Sovětům

Po 1000 dnech vězení v roce 1943 unikl a už rok nato se zúčastnil varšavského povstání. Po válce pracoval jako agent polské exilové vlády a shromažďoval informace o sovětských zločinech páchaných na Polácích.

Komunistická policie ho však odhalila a zatkla. Žádné informace ale neprozradil a v květnu 1948 byl popraven v Mokotovském vězení ve Varšavě.

Witold Pilecki jako první informoval o podmínkách v koncentračním táboře.
Witold Pilecki jako první informoval o podmínkách v koncentračním táboře.

Virginia Hall (1906 – 1982)

Pro koho pracovala: USA, Velká Británie, Francie

Kdy: 2. světová válka

Kulhavá dáma

Virginia Hall se narodila v americkém Baltimoru. Už ve škole vynikala svou inteligencí. Na univerzitě se stala editorkou novin a předsedkyní třídy.

Po škole nastoupila jako úřednice amerického velvyslanectví ve Varšavě, pak sloužila v Tallinu, Vídni a tureckém Izmiru, kde na lovu nešťastně přišla o podkolenní část levé nohy. Od té doby nosila dřevěnou protézu a silně kulhala.

Odbojová síť ve Francii

Na začátku války žila v Paříži, kde pracovala jako pomocná síla ve francouzské ambulantní službě.

Z Francie se přesunula do Anglie, kde působila jako kódová pracovnice vojenského atašé na velvyslanectví USA. V té době ji naverbovalo i zvláštní oddělení britské MI6. Pod krytím novinářky pracující v New York Post založila v roce 1941 odbojovou síť v obsazené Francii, odkud informovala o životních poměrech a útlaků židů, navázala kontakt s pařížským odbojem a rekrutovala místní obyvatele.

V roce 1943 přešla k předchůdci CIA, americké OSS (Úřad pro strategické služby), kde dostala hodnost nadporučíka.

Nepolapitelná Virginia

Podobu Virginie Hall i s jejím hendikepem gestapo znalo, špionka se ale pohybovala velmi obezřetně po venkově jako schýlení prostá žena. A to, co se zdálo jako překážka, se ukázalo být obrovskou výhodou. V dřevěné protéze totiž schovávala tajné dokumenty.

Po válce se vrátila do Spojených států, už v roce 1951 začala její práce pro CIA, coby zpravodajského důstojníka. Krycí jméno Virginie Hall v nacistických šifrách bylo Artemis podle řecké bohyně lovu.

Virginia Hall zorganizovala odbojovou síť ve Francii a úzce spolupracovala s britskými i americkými tajnými útvary.
Virginia Hall zorganizovala odbojovou síť ve Francii a úzce spolupracovala s britskými i americkými tajnými útvary.

Ian Fleming (1908 – 1964)

Pro koho pracoval: Velká Británie, USA

Kdy: 2. světová válka

Z novináře špionem

Autor nejslavnějšího špiona všech dob, Jamese Bonda, bral inspiraci ze svého vlastního života. V předvečer 2. světové války se setkal s admirálem Johnem Godfreyem (1922 – 1958), šéfem rozvědky vojenského námořnictva, který ho zaměstnal.

Fleming vynikal především svou kreativitou. Napadlo ho zřídit „tajnou“ vysílačku, kterou vojáci vysílali fingované dezinformační zprávy pro Němce.

Vytvoření zabijáckého komanda

Dalším jeho nápadem bylo zřízení zvláštního komanda tvořeného obratnými zločinci, jemuž velení svěřilo náročné úkoly za nepřátelskou linií. Tato jednotka se uplatnila v roce 1944, když se zmocnila německé radiové stanice i její třísetčlenné posádky.

Dále Fleming zverboval dva švýcarské astrology, kteří dávali rady Rudolfu Hessovi, aby nacistického pohlavára přesvědčili, že nastal rozhodující okamžik na útok.

Pomohl založit CIA

Během války Fleming spolupracoval s generálem Williamem Donovanem (1883 – 1959), vedoucím OSS (Úřad strategických služeb) a poradcem prezidenta Roosevelta. Společně pak plánovali novou americkou zpravodajskou službu.

Flemingův 72 stránkový záznam obsahoval popis toho, jak by měl vypadat tajný agent, což se zanedlouho projevilo na postavě nejslavnějšího špionážního agenta, Jamese Bonda.

Jeho nejslavnější literární postava se zrodila díky jeho špionážním zkušenostem během války.
Jeho nejslavnější literární postava se zrodila díky jeho špionážním zkušenostem během války.

Klaus Fuchs (1911 – 1988)

Pro koho pracoval: Velká Británie, Rusko, USA

Kdy: 2. světová válka

Nadprůměrně inteligentní komunista

Klaus Fuchs se narodil v Německu , kde vystudoval teoretickou fyziku. Už v roce 1932 vstoupil do Komunistické strany Německa. Po nástupu nacistů o rok později ale raději emigroval do Velké Británie. Zde se věnoval studiu jaderné fyziky.

Zasloužil se o mnoho teoretických výpočtů týkajících se prvních jaderných zbraní a raných modelů vodíkové bomby.

Bomba, která zničila Nagasaki

V Anglii se už v roce 1941 spolupodílel na projektu vývoje atomové bomby. Tyto informace ale sdílel i se Sověty s odůvodněním, že také oni mají právo vědět, co Britové s Američany vyvíjejí.

Američané ho totiž přizvali k výzkumu atomové bomby „Fat man“, která byla 9. srpna 1945 svržena na japonské město Nagasaki.

Klíčové pro sovětské KGB byly i informace o stavbě vodíkové bomby a produkci uranu 235. To umožnilo Sovětům určit počet bomb, které vlastnily Spojené státy.

Vězení i uznání

Už v roce 1950 byl zatčen za špionáž pro SSSR, ke které se přiznal. Soud ho odsoudil na 14 let do vězení, odpykal se ale pouze devítiletý trest.

Po propuštění v roce 1959 odcestoval do východního Německa, kde stal členem Akademie věd a později byl jmenován ředitelem Ústavu atomového výzkumu v Rossendorfu.

Klaus Fuchs měl nesmírný vliv na vzniku atomové války. Svoje informace ale předával dál.
Klaus Fuchs měl nesmírný vliv na vzniku atomové války. Svoje informace ale předával dál.
Foto: Shutterstock.ocm, wikimedia.org. Článek vznikl ve spolupráci s časopisem Svět na dlani.
Související články
Historie
Bedřich Hrozný: Pokořitel chetitského písma se postaví také nacistům!
Na chodbách panuje nezvyklý ruch, do pracovny rektora doléhají ostré německé povely. Rychle vstane a pohotově dokráčí před budovu, kde zmerčí, jak nacisté nakládají nebohé studenty na korbu auta. Vzduch okamžitě zaplní dunivý profesorský hlas. Cesta k úspěchu je trnitá a pořádně klikatá. Své o tom ví také Bedřich Hrozný (1879-1952). Vědec, jenž rozluští chetitské písmo, […]
Historie
Dýmějový mor: Nelítostný revolucionář
Dýmějový mor, který ve 14. století zdevastuje Evropu, lze pojmenovat různě. Ovšem nazvali byste ho revolucionářem? Asi těžko. A přece jím, svým způsobem, je. Epidemie moru, která v polovině 14. Století pustoší Evropu a Asii, vyhubí podle 75 až 200 milionů lidí, což je přibližně třetina nebo v případě druhého údaje více než polovina obyvatel. Vylidní […]
Historie
Marie Terezie: Odhalujeme tajemství slavné panovnice
Marie Terezie byla vládkyní, jež po sobě zanechala odkaz, který výrazně ovlivnil budoucnost nejen naší země. To, že zavedla například povinnou školní docházku, je všeobecně známo. Jaký byl ale osobní život této slavné panovnice? V éře, kdy svět ovládali muži, byly ženy často odsouvány na okraj dějin. Ale jedna žena se odmítla podvolit osudu, odhodlaná […]
Historie
Protržení přehrady Bílá Desná: Mocný živel proměnil okolí v sutiny
Největší přehradní katastrofa v českých dějinách se odehrála před 107 lety a vyžádala si 65 lidských životů. Ani ne rok po kolaudaci přehrady na řece Bílá Desná v Jizerských horách došlo k jejímu protržení a voda, která se z ní vyvalila do údolí, za sebou zanechala zničené domy a mrtvé. Co se tehdy v okolí […]
reklama
svět zločinu
Únosy dětí v Argentině: Děsivý přelom 70. a 80. let
Rodí nahé, ve špíně, spoutané a se zavázanýma očima. Ne, to není nějaký perverzní horor. To je Argentina na přelomu 70. a 80. let. Takhle tu zacházejí se svými oponenty. Junta nemá ani slitování s jejich dětmi. Prohlásí je za sirotky a odložené caparty, aby je přenechali svým důstojníkům a loajálním podporovatelům. Po smrti kontroverzního […]
Matej Čurko: Slovenského kanibala vzrušovala chuť lidského masa
Mladá dívka dorazí na smluvené místo. Asi má radost. Konečně se jí splní její dlouhodobé přání a odejde z tohoto světa. Už se nemusí marně pokoušet o sebevraždu. Internetový kat a kanibal to udělá za ni. Jméno Matej Čurko (*1968) možná některým lidem nic moc neřekne. Jiným třeba vytane na mysli slovenský hudebník z televizního […]
Vražda jedenáctiletého chlapce: Výkupné ze záhrobí
Když onoho krásného pátečního poledne 27. září roku 2002 pospíchá jedenáctiletý Jakob Meltzer ze školy, má už plnou hlavu víkendu. Táta mu slíbil, že pojedou na ryby. Jenže žádného výletu už se Jakob nedočká.  Cestou do školy na Jakoba čeká osudové setkání. Zavolá na něj Magnus Gäfgen (*1975), student, který před časem docházel k Meltzerům […]
Hubert Emil Pilčík: Vychytralá bestie převáděla lidi na onen svět
Mezi lidmi má ten chlap vcelku dobrou pověst. Svůj důchod tráví většinou toulkami po krajině. Děti umí pobavit vybájenými historkami. Kriminalisté si ale o něm udělali trochu jiný obrázek. V převleku za elektrikáře se chystají proniknout do jeho domu, aby si své podezření ověřili. Hodný strýček – tak vnímá okolí muže s dunivým hlasem, který miluje […]
reklama
věda a technika
Space Shuttle: Smělé plány nevyjdou
Píše se startu 28. ledna 1986. Den, který se do historie kosmonautiky zapíše černou tužkou. Raketoplán Challenger se odlepuje od země, ale pouhých 73 sekund od startu prohoří spoj mezi dvěma částmi SRB. Ten špičkou prorazí nádrž a ozve se exploze.   Dominový efekt na sebe nenechá čekat. Druhá exploze je likvidační. Na nebi zůstane […]
Databáze plastů je na světě: Obsahuje přes 16 000 chemikálií
Sdílíme s nimi každou část našich životů, o jejich složení toho ale víme málo. Evropský Projekt PlastChem se rozhodl všechny chemikálie obsažené v plastech spočítat, a číslo překvapilo i největší pesimisty. To je ta špatná zpráva. Dobrá naopak je, že celosvětová dohoda o ukončení plastového zamoření je na dohled.   Plastový svět už neokupují jenom barbíny, sami […]
Nově objevené části lidského těla
Až do konce středověku představoval vnitřek lidského těla 13. komnatu. Po několika staletích důkladného „pitvání“ se v něm rozlišujeme dnes 78 lidských orgánů. Toto číslo ale nemusí být konečné. Jak dokazuje stále pokročilejší technika, lidská anatomie má stále čím překvapit.   Nový orgán bolesti – tak v nedávné době výzkumníci ze Švédska označili Schwannovy buňky, […]
Neštovice: Postrach, který věda zahnala
Amerika je pro kolonizaci zemí zaslíbenou. Stačí přesvědčit původní obyvatelstvo, aby vycouvalo. Přesvědčovacích prostředků mají Evropané celou řadu. Pušky, děla, a také neštovice. Neštovice jsou nemocí, která významným způsobem mění dějiny Kolem roku 400 př.nl zasáhne Athény epidemie, s největší pravděpodobností neštovic. Vyhubí čtvrtinu populace a mezi obětmi je i nejvýznamnější z vůdců – Periklés (500–429 […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Unikátní expozice: Zbiroh, sídlo templářů
epochanacestach.cz
Unikátní expozice: Zbiroh, sídlo templářů
Před deseti lety zámek Zbiroh způsobil senzaci svou expozicí nazvanou Tvář Leonarda da Vinci – Příběh rytířského řádu templářů. Výstava trvala půl roku a většina jejích exponátů na místě zůstala, takže dnes může nová expozice znovu připomenout historii templářského řádu spojenou se zámkem. Výstavě dominuje takzvaná Lukánská deska – autoportrét Leonarda da Vinci, dílo, které
Přehled druhů těstovin: Kolínka, nebo mašličky?
panidomu.cz
Přehled druhů těstovin: Kolínka, nebo mašličky?
Nebo máte rádi jiné? Těstovin je tolik, že není snadné všechny vyjmenovat. Vždyť jich prý existuje víc než 300 druhů a ze všech se dají vykouzlit skvělá jídla. Pryč jsou doby, kdy jste v obchodě viděli tak nanejvýš kolínka, nudle a špagety. Teď je výběr tak široký, že je někdy těžké si vybrat. Můžete se rozhodovat
Perleťová óda na polibek Měsíce v podání Frederique Constant
iluxus.cz
Perleťová óda na polibek Měsíce v podání Frederique Constant
Hodinky Classics Elegance Luna jsou nejnovějším modelem z značky Frederique Constant. Vůbec poprvé v historii manufaktury navrhla měsíční fázi těchto hodinek dcera jejího vedoucího výzkumu a vývoje. D
Mé ztracené dítě se objevilo a změnilo mi život
skutecnepribehy.cz
Mé ztracené dítě se objevilo a změnilo mi život
Tehdy jsem byla sama ještě dítě! Pozdě jsem litovala, že jsem své miminko dala k adopci, ale neměla jsem na výběr. Po letech si mě však našlo! Je to tak dávno, a přesto se na to nedá zapomenout! Stále to strašně bolí. Bylo mi šestnáct, když jsem se zamilovala do vojáka, který sloužil v našem městě. Myslela jsem
Losos plněný špenátem a sýrem
nejsemsama.cz
Losos plněný špenátem a sýrem
Losos je oblíbená a velmi zdravá ryba. S náplní z čerst­vého špenátu a výrazného ovčího sýra je to doslova lahůdka, použít ale samozřejmě můžete i jiný sýr. Potřebujete: ✿ 4 filety z lososa ✿ 200 g baby špenátu ✿ 100 g ovčího sýra ✿ 1 stroužek česneku ✿ pepř, sůl, koření na ryby ✿ olivový olej
Plastická chirurgie: Jak změnila život válečným veteránům?
21stoleti.cz
Plastická chirurgie: Jak změnila život válečným veteránům?
Těžké dělostřelectvo a kulomety způsobují zranění dosud nevídaná. Šrapnely odtrhávají kusy tváře. Jedovaté plyny poškozují tkáně. I „obyčejný“ požár nadělá pořádnou paseku… Zdá se, že osudem znetvořen
Chystá se Burešová utéct ke konkurenci?
nasehvezdy.cz
Chystá se Burešová utéct ke konkurenci?
Nedávno herečka ze ZOO Eva Burešová (30) překvapivě ohlásila, že v seriálu končí. Jako důvod uvedla, že se chce více soustředit na hudební kariéru a rodinu. Možná je ale důvod úplně jinde. Do redakc
Tulou: Stavěli Číňané pevnosti pro 800 lidí?
historyplus.cz
Tulou: Stavěli Číňané pevnosti pro 800 lidí?
Život jim ztrpčují nájezdníci, loupežné bandy i rozmary počasí. Proto si lidé z etnické skupiny Hakka začínají ve středověku stavět podivuhodné domy, které je před všemi nástrahami mají ochránit. Byť tyto „pevnosti“ vypadají na první pohled jednoduše, jsou promyšlené do posledního detailu a z hlediska obranyschopnosti se vyrovnají evropským hradům…   První tulou, jak se těmto zvláštním
Unikátní ultra-temná galaxie
epochalnisvet.cz
Unikátní ultra-temná galaxie
V mnohém připomíná Mléčnou dráhu s dostatkem materiálu pro vznik miliard hvězd. Jak se ale zdá, J0613+52 žádné hvězdy nemá. Je osamoceným chuchvalcem prachu a plynu unášeným vesmírem od počátku věků. Tak alespoň galaxie pojmenovaná J0613+52 na první pohled vypadá.   Tým vedený astrofyzičkou Karen O´Neilovou bizarní objekt vzdálený 270 milionů světelných let za pomocí
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Záhada smrti mladého krále: Opravdu padl v bitvě?
enigmaplus.cz
Záhada smrti mladého krále: Opravdu padl v bitvě?
V roce 1578 se střetla portugalská a arabská vojska v bitvě u marockého Ksár-el-Kebíru. V boji bylo portugalské vojsko takřka celé zničeno. Mezi padlými měl být „údajně“ i portugalský král Sebastián I
Česnekové brambory
tisicereceptu.cz
Česnekové brambory
Brambory vařené a pečené ve vývaru s česnekem mají znamenitou chuť. Můžete si je dát samotné nebo jako přílohu. Potřebujete 1,5 kg brambor 1 lžíci olivového oleje 50 g másla 2–3 stroužky česn