Domů     Fascinující! Co všechno umí chytrý dům?
Fascinující! Co všechno umí chytrý dům?
14.11.2017

Sám nastavuje energetickou spotřebu, reaguje na aktuální počasí anebo varuje rodiče, že dítě může spadnout do bazénu. Můžeme jej celý řídit z chytrého telefonu, a to třeba i z druhého konce světa. 

Nepotřebujeme k němu žádnou futuristickou vychytávku, ale běžně dostupné technologie. Klíčově je ale jejich propojení a řízení.

Vše se totiž ovládá z jediného místa, a ne tak, jak jsme dosud zvyklí – jeden systém řídí vytápění, jiný osvětlení a další úplně odlišná technika obsluhuje bezpečnostní alarm.

Celý chytrý dům dům se ovládá přes řídící panel nebo chytrý telefon s instalovanou aplikací, která je s řídicím centrem domu bezdrátově spojena.

Zloděj nemá šanci

Některé funkce jsou spíše pro zábavu. Můžete třeba rozsvítit světlo, kdekoli v domě chcete, aniž byste musel chodit k vypínači. Když vám ve schránce přistane dopis, čidlo uvnitř schránky to zaznamená a upozorní vás. Jiné funkce jsou užitečnější.

Například poplašný systém automaticky sleduje údaje z kamer okolo domu a přivolá bezpečnostní agenturu, když někdo pronikne na pozemek. Kamery jsou samozřejmě vybaveny nočním viděním.

Pro zloděje je tato technologie téměř nepřekonatelná.
Pro zloděje je tato technologie téměř nepřekonatelná.

Zapnutá žehlička požár nezpůsobí

Majitel domu se může ze svého univerzálního ovládacího panelu připojit na kteroukoli bezpečnostní kameru a podívat se, co se kolem domu děje. Nahrávky se archivují, takže je možné se i zpětně podívat, jaký incident kamery zaznamenaly.

Při odchodu posledního uživatele dům pozhasíná zapomenutá světla a vypne i přívod energie do zásuvek, které nejsou určeny pro stále běžící spotřebiče, jako je například lednička.

Pokud tedy někde zůstala zapnutá žehlička nebo fén, přestanou se zahřívat a předejde se tak případnému požáru.

Do koupelny v cizím nočním bytě

Když se objeví nečekaná návštěva a nejste doma, systém její tvář nahraje. Můžete si tak sami zkontrolovat, kdo za vámi přišel.

Příjemné je také nastavení režimu, při němž se v noci světla na chodbách a v koupelně samy tlumeně rozsvítí, když čidla zaznamenají pohyb. Děti pak nemusí klopýtat na záchod potmě, ani návštěva není nucena dlouze šátrat po zdech při hledání vypínačů.

Kamerový systém je základem.
Kamerový systém je základem.

Jak se „chytře“ probudit

Místo nepříjemného budíku může inteligentní dům probouzet své uživatele pomalým vytažením žaluzií a pozvolna zesilovanou hudbou. Počasí není nutné zjišťovat pohledem z okna.

Meteorologická stanice na střeše dodá na displej univerzálního ovladače údaje o venkovní teplotě, rychlosti větru i vlhkosti a tlaku vzduchu. K tomu doplní předpověď na celý den pro kterékoli místo na světě.

Kolik se dá ušetřit

Při ostrém slunci systém roztáhne markýzy, aby chránily a ochlazovaly okna, při silném větru je zase zatáhne, aby se nepoškodily. Při dešti zavře okna, aby dovnitř nenapršelo. Ekonomicky nejzajímavější je ale automatické řízení využití energie.

Například tak, aby teplo z kotle a elektřinu ze sítě doplnil co nejvýhodněji přísun energie z tepelného čerpadla, slunečních termálních i fotovoltaických panelů či z rekuperace (zpětného získávání) tepla z tzv.

odpadního vzduchu. Systém pomocí pohybových čidel pozná, že v nějaké místnosti dlouho nejste, takže tam zhasne.

Vyplatí se vysoká investice?

Takový komplexní systém chytré domácnosti samozřejmě není nejlevnější, v novém domě může být takové řešení i o třetinu nákladnější než běžný projekt. Kabeláž pro chytrou domácnost se musí promyšleně pokládat už od začátku stavby.

Od té chvíle už musí být na stavbě pracovník, který má instalaci techniky chytré domácnosti na starosti. Ve starším objektu některé komponenty není možné dodatečně zavést.

Mnohé firmy ale dnes na trh přicházejí s řešeními, která některé chytré funkce doplní i tam, kde se s nimi původně nepočítalo.

Chytrá domácnost je přibližně třikrát dražší než běžná domácnost.
Chytrá domácnost je přibližně třikrát dražší než běžná domácnost.

Sauna na konci těžkého dne

Za tyto vyšší náklady ale získáte možnost sledovat odkudkoli svůj dům pomocí chytrého telefonu. Velice jednoduše se můžete připojit na bezpečnostní kamery a podívat se, co se kolem domu děje.

Můžete na dálku zapnout vytápění nebo rozehřát saunu, abyste měl ihned po příchodu domů požadovaný komfort. Chcete mít před příjezdem domů otevřená vrata, garáž a rozsvícená světla? Nebo při vstupu do koupelny napuštěnou vanu?

Rozsvítit na terase nebo vytáhnout venkovní žaluzie? Nic z toho není problém.

Kdo upeče čerstvý chleba k snídani?

Nejvyšší stupeň chytré domácnosti představuje naprosté „prodrátování“ domu, takže se vám třeba hlídá i teplota v okolí ledničky (nedovřené dveře), závlaha ve skleníku či zimní zahradě, upravuje teplota vody v bazénu a také – přes ovládání konkrétní zásuvky – programuje třeba upečení chleba k snídani.

To samozřejmě můžete provést i jinak, ale tady jste ve stále stejném prostředí, s jediným ovládacím panelem.

Ovládat se dá i upečení chleba.
Ovládat se dá i upečení chleba.

Co se stane po stisku jediného tlačítka

Naprogramovat řídící jednotku chytré domácnosti můžete skutečně jakkoliv – a fantazii se meze nekladou.

Jen si představte, že po zmáčknutí jediného tlačítka (dejme tomu s názvem „spánek“) provede vaše chytrá domácnost Somfy kompletní sadu úkonů.

Zhasne světla, zabezpečí dům s výjimkou ložnice a přilehlé koupelny s toaletou, zamkne, stáhne rolety.

Nastaví požadovanou teplotu v jednotlivých pokojích přesně tak, jak si to přejete. Systém navíc může umět rozpoznávat hlasy jednotlivých členů domácnosti a každý si tak může vytvořit vlastní sady nastavení přesně podle svých potřeb.

Multikino v obývacím pokoji

Systém také umí propojit veškerou multimediální zábavu v bytě: domácí video, DVD nebo blu-ray filmy, hudební alba, nahrané pořady z televize, oblíbené webové stránky nebo internetové televize, ale například i rodinné fotografie.

Pokud si chcete pustit film, jedním dotykem na řídícím panelu systém zapne zesilovač, přepne televizi na DVD, spustí plátno a projektor a zatáhne žaluzie. Večer pak rozsvítí světelnou scénu, která umocní zážitek ze sledování oblíbeného filmu.

Foto: Shutterstock.com
Související články
Věda a technika
Problém jménem akné: Pomůže klid i lepší skladba jídelníčku
Acne vulgaris (česky trudovitost, případně trudovina), běžně nazývané akné, je jedno z nejčastějších chronických onemocnění kůže a vůbec nejčastější kožní onemocnění v pubertě. Nejméně jednou v životě akné postihne 85 až téměř celých 100 procent lidí. Akné je nejběžnější během puberty; obtěžuje více než 85 procent mladistvých a často bohužel přetrvává až do dospělosti. Příčinou […]
Věda a technika
Space Shuttle: Smělé plány nevyjdou
Píše se startu 28. ledna 1986. Den, který se do historie kosmonautiky zapíše černou tužkou. Raketoplán Challenger se odlepuje od země, ale pouhých 73 sekund od startu prohoří spoj mezi dvěma částmi SRB. Ten špičkou prorazí nádrž a ozve se exploze.   Dominový efekt na sebe nenechá čekat. Druhá exploze je likvidační. Na nebi zůstane […]
Věda a technika
Databáze plastů je na světě: Obsahuje přes 16 000 chemikálií
Sdílíme s nimi každou část našich životů, o jejich složení toho ale víme málo. Evropský Projekt PlastChem se rozhodl všechny chemikálie obsažené v plastech spočítat, a číslo překvapilo i největší pesimisty. To je ta špatná zpráva. Dobrá naopak je, že celosvětová dohoda o ukončení plastového zamoření je na dohled.   Plastový svět už neokupují jenom barbíny, sami […]
Věda a technika
Nově objevené části lidského těla
Až do konce středověku představoval vnitřek lidského těla 13. komnatu. Po několika staletích důkladného „pitvání“ se v něm rozlišujeme dnes 78 lidských orgánů. Toto číslo ale nemusí být konečné. Jak dokazuje stále pokročilejší technika, lidská anatomie má stále čím překvapit.   Nový orgán bolesti – tak v nedávné době výzkumníci ze Švédska označili Schwannovy buňky, […]
reklama
věda a technika
Neštovice: Postrach, který věda zahnala
Amerika je pro kolonizaci zemí zaslíbenou. Stačí přesvědčit původní obyvatelstvo, aby vycouvalo. Přesvědčovacích prostředků mají Evropané celou řadu. Pušky, děla, a také neštovice. Neštovice jsou nemocí, která významným způsobem mění dějiny Kolem roku 400 př.nl zasáhne Athény epidemie, s největší pravděpodobností neštovic. Vyhubí čtvrtinu populace a mezi obětmi je i nejvýznamnější z vůdců – Periklés (500–429 […]
Co jste netušili o výtazích?
Kabinka visí na kovovém laně, připevněném na kladce. Můžete si nastoupit! A kdy pojedeme nahoru? Až někdo ručně navine lano na dřevěný buben! Tak nějak funguje první známý výtah na světě… Autorem pradědečka výtahů je řecký matematik Archimédes (asi 287-212 př. n. l.) a sestaví ho okolo roku 236 před Kristem. Podobné používají i Římané, […]
Víme, jak vznikl náš Měsíc?
Nové planety se rodí různými způsoby. Jedním z nich, kterým vznikla i naše sluneční soustava, je takzvaná akrece neboli „narůstání“. V tomto případě se oblak plynu s drobnou příměsí prachu díky vnějšímu impulzu, kterým může být například výbuch nedaleké hvězdy, začne hroutit do podoby disku. Jedná se v podstatě o gravitační proces. V centru disku […]
Rekordmani mezi rostlinami: Fascinující nej rostlinné říše
Znáte je? Nejmenší a největší rostliny světa, rostliny s nejdelšími listy, největšími květy či nejdelším jehličím, nebo třeba nejstarší rostlinu, jejíž věk je téměř pět tisíc let?  Představujeme vám rekordmany z říše rostlin, seznamte se. Obrovsky rozmanitý svět rostlin nás obklopuje v každém koutu světa. Rostliny nám i zvířatům poskytují potravu a kyslík, bez kterého […]
reklama
svět zločinu
Rozřezanou účetní vylovili z Vltavy
Mladá žena kráčí do banky. Musí vyzvednout výplaty. Je uvolněná, spokojená. Nedávno se vdala. Možná už pomýšlí na děti. Každopádně si maluje budoucnost. Když peníze obdrží, vyjde zpátky na ulici. Tam spatří známou tvář. Nastoupí k ní do auta. I s výplatami. Tím zpečetí svůj osud.  Je odpoledne 23. dubna 1951. Na jezu v Klecánkách […]
Bestie ze Zliechova: Lehotský mrtvoly obětí pálil
I když se některé české „kriminálky“ doslova hemží sériovými vrahy, ve skutečnosti není řádění takových zabijáků v srdci Evropy nijak časté. A to se netýká jen České republiky, ale i Slovenska. Ovšem na jaře 2022 napíšou slovenští zástupci justice tečku v kauze, v níž sériový vrah skutečně figuruje. Jeho jméno je Miroslav Lehotský. Vztah se […]
Zabila své dva životní partnery. Tomu druhému uřízla hlavu!
Na usedlosti je rušno. Kolem domu i v něm se pohybují technici a vyšetřovatelé. Přijede i soudní lékař. Málem uklouzne na náledí. Pohlédne na popel, kterým je posypaná cesta. Vtom ho zamrazí. Všimne si, že v popelu jsou úlomky kostí. Na ten hrůzný zážitek nikdy nezapomenou. Kdo? Cestující, kteří jedou 9. prosince 1964 ranním vlakem […]
Únosy dětí v Argentině: Děsivý přelom 70. a 80. let
Rodí nahé, ve špíně, spoutané a se zavázanýma očima. Ne, to není nějaký perverzní horor. To je Argentina na přelomu 70. a 80. let. Takhle tu zacházejí se svými oponenty. Junta nemá ani slitování s jejich dětmi. Prohlásí je za sirotky a odložené caparty, aby je přenechali svým důstojníkům a loajálním podporovatelům. Po smrti kontroverzního […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Tajemný král Artuš: Bylo nalezeno místo jeho početí?
enigmaplus.cz
Tajemný král Artuš: Bylo nalezeno místo jeho početí?
Kdo by neznal krále Artuše. Legendární anglický panovník měl podle středověkých dějepisců a romancí vést na počátku 6. století obranu Velké Británie proti Sasům. Současní historici nicméně jeho existe
Karty věděly víc než já
skutecnepribehy.cz
Karty věděly víc než já
Nikdy jsem moc nevěřila na takové to věštění, magii a další věci. Ale kamarádka mne jednou vzala za kartářkou. Ke své škodě. Neměla to dělat. S Gábinou jsme se poznaly na vysoké a od té doby jsme byly kamarádky. Rozuměly jsme si ve spoustě věcech, avšak já třeba byla víc při zemi než ona, takže
Hybridní mozkové systémy aneb Krysí neurony v mozcích myší
21stoleti.cz
Hybridní mozkové systémy aneb Krysí neurony v mozcích myší
Mezi lidmi přibývá těch, kteří trpí nějakým neurodegenerativním onemocněním, především ve vyšším věku, jehož nyní dosáhne více lidí. Plně porozumět těmto poruchám není pomocí současných výzkumných met
Doplul Pýtheás z Massalie až do Arktidy?
historyplus.cz
Doplul Pýtheás z Massalie až do Arktidy?
Plují stále víc na sever. Zastaví je až „Ztuhlé moře“, jak Pýtheás pojmenuje arktickou pustinu, kudy se nedá proplout lodí ani jít po svých. Hustá mlha, ledová kaše a plovoucí ledovce mu nahánějí hrůzu, a tak raději zamíří zpátky na jih.   Peněz moc nemají, a přesto svému synovi zajistí dobré vzdělání. Díky obětavosti rodičů
Milostná magie na 1. máje
nejsemsama.cz
Milostná magie na 1. máje
Polibek pod rozkvetlou třešní na Prvního máje má prý čarovnou moc. Proto je květen měsícem romantiky a vášně. Chcete vědět, jak lásku přivolat a posílit, či se zbavit té, o kterou nestojíte? Která z nás by nechtěla mávnout proutkem a mít po boku dokonalého partnera, že? Proto jsou kouzla lásky těmi nejoblíbenějšími. Pomocí magických rituálů můžete určitými způsoby něčí lásku posílit,
Hotel v Beverly Hills, v němž se nahrávala Pretty Woman, využívá holografický personál
iluxus.cz
Hotel v Beverly Hills, v němž se nahrávala Pretty Woman, využívá holografický personál
V hotelu Beverly Wilshire, kde se odehrávaly klíčové scény romantického hitu Pretty Woman z 90. let, přichází technologická revoluce. Představte si, že byste mohli mluvit s personálem hotelu tak, jak
Asijské nudle s vepřovým masem
tisicereceptu.cz
Asijské nudle s vepřovým masem
Co nesmí chybět v žádném asijském pokrmu? Především chilli, které dodá pokrmu ten správný říz, čerstvé bylinky, křupavá zelenina a sezamová semínka. Suroviny 200 g vepřových nudliček (například
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Zámek Kynžvart: Dřevomorka už dávno neřádí
epochanacestach.cz
Zámek Kynžvart: Dřevomorka už dávno neřádí
Zámek Kynžvart je vystavěn v kombinaci klasicismu a empíru a od roku 1828 v něm sídlilo muzeum, jedno z nejstarších v Čechách. Býval letním sídlem hraběte a diplomata poloviny 19. století Klemense Metternicha, a proto se v něm také odehrálo mnoho významných setkání evropských politiků. Navštívil ho ale například také básník Johann Wolfgang Goethe. Poté, co byl zestátněný zámek v roce
Na talíř, když šéfkuchař ho dává…
panidomu.cz
Na talíř, když šéfkuchař ho dává…
… králem všech květin je špenát, zpíval kdysi slavný zpěvák. Špenát je ale vskutku populární listová zelenina, která se používá téměř ve všech světových kuchyních. Z dětství si jej určitě pamatujete jako poměrně neoblíbenou přílohu k masu a naopak milované jídlo Pepka námořníka, kterému plechovka špenátu vždycky spolehlivě pomohla dodat mimořádné síly. Vědci docela nedávno
Uteče Rybové dcera za milencem?
nasehvezdy.cz
Uteče Rybové dcera za milencem?
Půvabná Rozálie Prachařová (20) je jednou z hvězd nového seriálu Lež na pláži. Postupně dospívá, a dokonce má i partnera, kterým je herecký kolega Karel Jirák (29). A právě to má dělat jejím rodičům
Jak se pářili termiti před 40 miliony lety?
epochalnisvet.cz
Jak se pářili termiti před 40 miliony lety?
Vědci nalezli v třetihorním baltském jantaru důkazy, že nejen vzhled hmyzu, ale také jeho chování je konzervováno desítky milionů let. Přibližně před 40 miliony let se termití pár druhu Electrotermes affinis zrovna věnoval námluvám, když uvízl v lepkavé pryskyřici stromu a navždy zůstal uvězněn ve zkamenělém jantaru. Tato dosud jediná známá fosilie páru termitů poskytla