Domů     Sonda do historie letectví: Jak se vzduch stal novým mořem?
Sonda do historie letectví: Jak se vzduch stal novým mořem?
8.11.2017

Dopravou, která se v posledních letech rozvíjela nejvíce, byla ta letecká. Zatímco na začátku 20. století byli průkopníci aviatiky, ti báječní muži na létajících strojích, vnímáni jako podivíni, dnes je hromadná letecká přeprava naprosto běžnou věcí.

O létání projevovali zájem už staří Číňané nebo proslulý Leonardo da Vinci. Za praotce letectví můžeme považovat především dva bratry z francouzské obce Annonay.

Psal se 5. červen 1783, když Jacques Etienne a Joseph Montgolfierové ve svém rodném městečku poprvé vyslali do vzduchu horkovzdušný balon.

Vzducholoď Hindenburg v plamenech.
Vzducholoď Hindenburg v plamenech.

Skutečný rozvoj letectví ovšem nastal s nástupem 20. století. Ještě těsně před jeho začátkem, tedy 2. července 1900 hrabě Ferdinand von Zeppelin (1838–1917) poprvé odstartoval na Bodamském jezeře se svou vzducholodí s benzínovými motory.

Šlo o první vzducholoď s pevnou kostrou. Přes počáteční pochyby si vzducholodě získaly důvěru, ovšem jen dočasnou. Konec jejich zlatému věku učinila až tragédie vzducholodi Hindenburg, na jejíž palubě zahynulo v květnu 1937 nad New Jersey 35 cestujících.

Éra letadel byla odstartovaná v roce 1903. Tehdy bratři Wrightové, kteří v Severní Karolíně vlastnili dílnu na opravu kol, poslali do vzduchu letoun Flyer.

Tento stroj o výkonu 12 koňských sil se 17. prosince onoho roku vznesl čtyřikrát, při svém posledním letu vydržel ve vzduchu 12 vteřin a uletěl 230 metrů.

Francouzský letec Louis Blériot.
Francouzský letec Louis Blériot.

Tak nastala průkopnická léta aviatiky. Z počátku byly letouny spíše pouťovou atrakcí, ovšem Francouz Louis Blériot (1872–1936) ukázal světu, že může fungovat i jako plnohodnotný létající prostředek.

V červenci 1909 totiž na svém dřevěném jednoplošníku za 37 minut překonal kanál La Manche. „Izolace Anglie jednou provždy skončila,“ psaly britské noviny.

Během první velké války se letadlo stalo i zbraní, zatím ne tolik obávanou, jako ve válce druhé. Letectví se víceméně omezilo na vzdušné souboje leteckých es z jedné či druhé strany. Po skončení vleklých bojů honba za aviatickými rekordy nadále pokračovala.

V červnu 1919, pilot John Alcock a jeho navigátor Arthur Whitten Brown jako první přeletěli z amerického kontinentu na britské ostrovy bez mezipřistání. A o pět let později došlu i k prvnímu obletu planety.

4. dubna se odstartovaly z amerického Seattlu čtyři stroje Douglas World Cruiser. O 175 dní později se na místo startu vrátily dva z nich.

Už před 2. světovou válkou se z letadel staly obávané zbraně.
Už před 2. světovou válkou se z letadel staly obávané zbraně.

V květnu 1927 Američan Charles Lindbergh (1902–1974) za 33,5 hodiny doletěl z New Yorku do Paříže. Ihned se stal velmi populární a mimo jiné šířil i své pronacistické pohledy na svět.

V roce 1938 si dokonce z Berlína odvezl velkokříž Řádu německé orlice, který převzal z rukou jednoho z nejmocnějších mužů Třetí říše Hermanna Göringa.

Krátce před Charlesem Lindberghem se této pochybné pocty dostalo také jeho krajanovi Henrymu Fordovi, který kromě podnikatelského nadání proslul také svou nenávistí vůči Židům.

Právě nacistické Německo dodalo letadlům nový rozměr. Už Adolf Hitler ve svých volebních kampaních využíval letadlo jako rychlý dopravní prostředek, který mu umožnil oslovit co nejvíce Němců během krátké doby.

Ve druhé světové válce se pak letadlo stalo smrtonosnou zbraní, která naháněla hrůzu zejména civilistům.

Šlechtic mezi letadly - Concorde.
Šlechtic mezi letadly – Concorde.

Psal se čtrnáctý říjnový den, když byla pokořena další hranice technických možností. Američan Chuck Yeager v experimentálním letounu Bell X-1 jako první překonal rychlost zvuku.

O rok a půl později pak byl úspěšně zakončen první nonstop oblet zeměkoule bez mezipřistání. Bombardéru amerického letectva B-50 to trvalo téměř čtyři dny (94 hodin a jednu minutu). Během letu jen čtyřikrát doplnil palivo.

V té době bylo letadlo již běžným dopravním prostředkem, kromě toho se objevily i vrtulníky. První z nich byl představen už v roce 1938 v Berlíně, po skončení války se těžiště jeho vývoje přestěhovalo do USA a SSSR.

Na Silvestra roku 1968 si svůj premiérový let odbylo první dopravní nadzvukové letadlo. Bylo jím sovětské Tůčko s označením 144. Symbolem rychlé civilní dopravy se však stal britsko-francouzský stroj Concorde.

Ten se do pravidelného provozu zapojil v roce 1976, ovšem let jím byl extrémně drahý. Do osudu stroje, jehož bylo vyrobeno pouhých 20 kusů, se v červenci 2000 osudově zapsala tragická havárie.

Kovová lamela ležící na ranveji pařížského letiště prorazila startujícímu Concordu pneumatiku, která explodovala a protrhla nádrž letadla. Ze služby byl definitivně vyřazen v roce 2003.

Na principu letadla fungovaly i raketoplány, resp. jejich družicový stupeň. Tím prvním, který se do kosmu podíval, byl v roce 1981 raketoplán Columbia, čímž odstartoval jejich více než dvacetiletou éru.

Do ní se vměstnala nejen řada úspěchů, ale i dvě velké tragédie, při kterých přišlo o život 14 lidí.

Foto: Technik Museum Sinsheim, ipmsstockholm, Disciples of Flight, Pinterest, travelandleisure
Související články
Věda a technika
Neštovice: Postrach, který věda zahnala
Amerika je pro kolonizaci zemí zaslíbenou. Stačí přesvědčit původní obyvatelstvo, aby vycouvalo. Přesvědčovacích prostředků mají Evropané celou řadu. Pušky, děla, a také neštovice. Neštovice jsou nemocí, která významným způsobem mění dějiny Kolem roku 400 př.nl zasáhne Athény epidemie, s největší pravděpodobností neštovic. Vyhubí čtvrtinu populace a mezi obětmi je i nejvýznamnější z vůdců – Periklés (500–429 […]
Věda a technika
Co jste netušili o výtazích?
Kabinka visí na kovovém laně, připevněném na kladce. Můžete si nastoupit! A kdy pojedeme nahoru? Až někdo ručně navine lano na dřevěný buben! Tak nějak funguje první známý výtah na světě… Autorem pradědečka výtahů je řecký matematik Archimédes (asi 287-212 př. n. l.) a sestaví ho okolo roku 236 před Kristem. Podobné používají i Římané, […]
Věda a technika
Víme, jak vznikl náš Měsíc?
Nové planety se rodí různými způsoby. Jedním z nich, kterým vznikla i naše sluneční soustava, je takzvaná akrece neboli „narůstání“. V tomto případě se oblak plynu s drobnou příměsí prachu díky vnějšímu impulzu, kterým může být například výbuch nedaleké hvězdy, začne hroutit do podoby disku. Jedná se v podstatě o gravitační proces. V centru disku […]
Věda a technika
Rekordmani mezi rostlinami: Fascinující nej rostlinné říše
Znáte je? Nejmenší a největší rostliny světa, rostliny s nejdelšími listy, největšími květy či nejdelším jehličím, nebo třeba nejstarší rostlinu, jejíž věk je téměř pět tisíc let?  Představujeme vám rekordmany z říše rostlin, seznamte se. Obrovsky rozmanitý svět rostlin nás obklopuje v každém koutu světa. Rostliny nám i zvířatům poskytují potravu a kyslík, bez kterého […]
reklama
záhady a tajemství
Velký Roudný, svědek souboje Boha s Luciferem?
Velký Roudný se ve výšce 780 m n. m. tyčí v malebném prostředí Nízkého Jeseníku. Tato sopka, aktivní před miliony let, si v místní krajině získala výraznou dominanci. Obsahuje rozmanité druhy vulkanického materiálu, včetně čedičové lávy, která vytvořila čtyři impozantní lávové proudy na svazích vrchu. Nejdelší z těchto proudů měří až pět kilometrů. V minulosti […]
Po stopách Stonehenge: Začne to jednoduchým valem…
Vítejte v anglickém Amesbury. Protéká tudy slavná řeka Avona a ke Stonehenge to máme jen 3 kilometry. Právě tady je roku 2003 objeven hrob významného muže, který umírá kolem roku 2300 př. n. l. Hned dostává přezdívku Král Stonehenge. Vyloďovaly se právě v Amesbury některé z monolitů na stavbu kamenného unikátu? Ne. Řeka Avona je […]
Starověké Mohendžodaro: Nejluxusnější město světa
Davy skandují, peří létá. Kohoutí zápasy mají rituální charakter. Právě odtud, ze starověké Kukkutarmy, v překladu Kohoutího města, se rozšíří domestifikovaná drůbež do světa. Ale pozor: Zde je posvátná a nejí se!   Ve 2. tisíciletí před Kristem tu může žít až 100 000 obyvatel, což z „Kohoutova“ dělá metropoli světového významu. A živo tu […]
Vnuknutí svaté Anny: Skutečně vyléčila slepého rolníka?
V naší republice se nachází celá řada poutních míst, která měla být svědkem mnoha zázračných vyléčení. Jedno z nich najdeme rovněž v blízkosti Prahy, přibližně jeden kilometr od obce Strančice. Vnuknutí svaté Anny Roku 1820 měl prý jakýsi velice zbožný rolník, jenž byl postižen slepotou, vnuknutí od svaté Anny, aby šel do lesa Jedlovce, kde […]
reklama
zajímavosti
Protržení přehrady Bílá Desná: Mocný živel proměnil okolí v sutiny
Největší přehradní katastrofa v českých dějinách se odehrála před 107 lety a vyžádala si 65 lidských životů. Ani ne rok po kolaudaci přehrady na řece Bílá Desná v Jizerských horách došlo k jejímu protržení a voda, která se z ní vyvalila do údolí, za sebou zanechala zničené domy a mrtvé. Co se tehdy v okolí […]
Proč je tak těžké zlechtat sám sebe?
Když se někdo dotkne naší kůže, dotkne se zároveň našeho mozku. Oba dva orgány jsou v neustálém dialogu. Mozek, který veškeré informace poskytované kůží přijímá a zpracovává, nevnímá jenom to, co cítí, ale také, jaké by to mělo být. Důvěrný dotek od milence proto vyhodnotí jinak než stejný kontakt od cizího člověka v městské hromadné […]
Tanzanit: Nejkrásnější modrý kámen
Většina drahých kamenů má za sebou stovky či tisíce let, po které je lidé obdivují. Může být proto překvapením, že od objevu jednoho z nejvzácnějších drahokamů uplynulo teprve 57 let. Na světě přitom existuje jen jediný jeho zdroj a očekává se, že bude vyčerpán během následujících 20 až 30 let. Jak název tohoto kamene napovídá, […]
Užitečný lógr: Hnojí, čistí i předpovídá budoucnost
Než umyjete šálek, zkuste si rozmyslet, jestli by se vám kávová sedlina k něčemu nehodila. Můžete ji použít třeba na zahradě, při úklidu domácnosti, k vylepšení složení betonu nebo péči o pleť. V průmyslu ji testují na všechny možné způsoby a získává body v mnoha výrobních odvětvích. Když si milovníci mleté kávy vypijí svůj šálek, […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Brněnský Open House otevře 116 objektů. Rezervace startují 9. května
epochanacestach.cz
Brněnský Open House otevře 116 objektů. Rezervace startují 9. května
Desítku zbrusu nových podcastů, speciální prohlídky či asistenci pro znevýhodněné návštěvníky a zejména 116 lokací nachystali pro návštěvníky Open House Brno 2024 jeho pořadatelé. Festival architektury a urbanismu se letos zaměří na témata inkluze a přístupnosti města jako jednoho architektonického celku. Součástí dvoudenní akce budou i hudební vystoupení na vybraných lokacích, speciální nabídky brněnské gastroscény
Potřebujete nový kávovar?
panidomu.cz
Potřebujete nový kávovar?
Doby, kdy jsme znali jen českého „turka“, jsou už dávno pryč a mnozí z nás si na kávě chtějí opravdu pochutnat. Uvažují proto o koupi kávovaru. Jak se ale vyznat v té nepřeberné nabídce přístrojů? První věc, kterou byste měli před nákupem kávovaru zvážit, je reálná spotřeba kávy. Pokud se u vás doma denně vypijí
I já si přece zasloužím něco si užít!
skutecnepribehy.cz
I já si přece zasloužím něco si užít!
Nevím, kde se to v nich vzalo. Stále ode mě něco potřebují. Hlavně peníze. Nestačí jim můj důchod ani úspory, které se rychle tenčí. Dělají si zálusk i na můj domek! Snažila jsem se jim dát všechno, jen aby se necílily ukřivděné a méněcenné oproti ostatním dětem ve třídě. Moje dvě holčičky totiž vyrůstaly bez otce, kterého jsem
Když potřebujete ochránit…
nejsemsama.cz
Když potřebujete ochránit…
Věříte na padající hvězdu či na zázračná kouzla úplňku? Poznejte rituály, které ve vás probudí sílu, jež vás ochrání před negativními lidmi i energiemi. Pomocí bílé magie si udržíte psychickou pohodu. Ikdyž třeba ráda tvrdíte, že na žádnou magii nevěříte, možná čas od času použijete něco, co prostě magické je. Musíte se ale zcela otevřít, jinak to nebude fungovat.
Snaží se Burešová utajit, že je těhotná?
nasehvezdy.cz
Snaží se Burešová utajit, že je těhotná?
Půvabná herečka Eva Burešová (30) nedávno oznámila svým příznivcům, že končí v seriálu ZOO. Jako vysvětlení uvedla, že se chce více zaměřit na svou pěveckou kariéru a také se věnovat rodině v čele s d
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
První festival klášterních minipivovarů
21stoleti.cz
První festival klášterních minipivovarů
Už dlouho se snaží program pivních speciálů Volba sládků Plzeňského Prazdroje podporovat rozmanitost českého pivního trhu. Zítra to můžete ochutnat. V březnu a dubnu se Prazdroj spojil se všemi
Bigfoot v Kazachstánu? Tamní farmáři tvrdí, že ho spatřili!
epochalnisvet.cz
Bigfoot v Kazachstánu? Tamní farmáři tvrdí, že ho spatřili!
V odlehlé oblasti východního Kazachstánu si několik obyvatel všimlo něčeho neobvyklého. Farmáři řekli televiznímu kanálu 24.kz, že yetti krade jejich dobytek. Skutečně mají co dělat s legendárním kryptidem? Jeden z místních farmářů na východě Kazachstánu je svědkem něčeho neskutečného. V noci ho vzbudí podivné zvuky a vyženou ven z postele. Dojde až ke své
Papeži zlomil vaz únos dítěte
historyplus.cz
Papeži zlomil vaz únos dítěte
Zoufalý ženský pláč se v pozdních nočních hodinách 23. června 1858 rozléhá jedním domem v italské Boloni. Vyděšení sousedé vybíhají na ulici. Před stavením židovského obchodníka Mortary stojí kočár s emblémy Papežského státu a právě k němu teď míří skupinka stráží. Jeden z mužů v náručí pevně svírá vyděšeného šestiletého chlapce. Edgardo Mortara přichází na svět v roce 1851 jako
Móda, která vyzdvihuje ženu: Tatiana Kováříková představila kolekci s názvem AURA
iluxus.cz
Móda, která vyzdvihuje ženu: Tatiana Kováříková představila kolekci s názvem AURA
Tvorba Tatiany Kováříkové je typická svou možností navázat a kombinovat modely i z předchozí tvorby. Je vždy důležité, aby outfit, který žena zvolí s ní souzněl a podtrhl její přednosti. Nová kolekce
Do vesmíru hledící Oko Sahary: Jak vznikla fascinující kamenná struktura?
enigmaplus.cz
Do vesmíru hledící Oko Sahary: Jak vznikla fascinující kamenná struktura?
Sahara je největší poušť světa, která se rozkládá na území 10 afrických států. Avšak pouze v oblasti Mauritánie, v obklopení tisíců kilometrů písku, leží fascinující skalnatý útvar Richat, který je dv
Kuřecí paličky v ohnivé marinádě
tisicereceptu.cz
Kuřecí paličky v ohnivé marinádě
Správně dochucená marináda dokáže obyčejné jídlo vyšvihnout do nebeských výšin. Přesvědčte se sami. Suroviny 8–10 kuřecích paliček sůl, pepř 1 lžíce hořčice 1 lžíce kečupu 1 lžička pálivé ml