Předpovědí o konci světa jsme si v poslední době užili víc než dost. Jak vidno, katastrofické vize se nenaplnily a svět se točí dál. Jenže, někde pod naší civilizací možná přece jen tiká časovaná bomba.
Jedna z čerstvých vědeckých studií totiž upozorňuje, že svět v dnešní podobě může být do konce tohoto století minulostí.
V tomto případě se ovšem nejedná o žádná mystéria. Byť průmyslová lobby a na ni napojení politici biologické změny zlehčují, vědecká obec přináší stále více důkazů, že změny na naší planetě jsou již nevratné. Jejich výsledkem v katastrofickém scénáři může být i biologický kolaps.
Autory studie je dvacítka badatelů z dvanácti různých vědeckých institucí.
Materiál vychází z pradávné historie, především z kambrické exploze před 540 000 000 let, dále pak z pěti případů, kdy došlo k masivnímu vymírání druhů a také z konce poslední doby ledové, ke kterému došlo zhruba před 12 000 lety.
Ve všech případech se jednalo o velmi dramatické události, které měly vliv nejen na biosféru, ale také na klima. Získaná data ukázala, že tehdejší situace se až podezřele podobá té dnešní.
Jak známo, planeta Země se může chlubit mnoha klimatickými pásmy, od studeného arktického, přes naše mírné až po pásmo tropické.
Hrozící změny ohrožují skoro polovinu z nich, což by v důsledcích znamenalo, že až na 39 % povrchu planety by se mohly objevit zcela nepoznané životní podmínky.
Tyto zásadní změny by přitom mohly přijít náhle a neměly by slitování. Poslední porušení ekosystému vyprovokovalo extrémní biologické změny během pouhého jednoho tisíce let, což je v geologickém stáří Země skutečně nepatrný čas.
„Je to jako přejít z dětství do dospělosti za pouhý rok. Nyní podobné procesy probíhají ještě rychleji“ podotýká spoluautor studie profesor Arne Mooers, přednášející na katedře biodiverzity na Univerzitě Simona Frasera ve Vancouveru.
Autoři studie varují, že pokud lidstvo bude pokračovat v dosavadním trendu a probíhajícím změnám bude jen přihlížet, jeho cesta povede do pekel. „Naše planeta si nepamatuje, jak vypadala v původním stavu. Tím, jak Zemi měníme, neuvěřitelným způsobem riskujeme:
brutálně ji vychylujeme do nové rovnováhy, na kterou se ekosystém a naše společnost nebudou schopny adaptovat,“ alarmuje studie.
Čím lidstvo daný stav zavinilo? Zdaleka nejde jen o skleníkové plyny. Naše sebedestruktivní činnost probíhá podle badatelů na více frontách. Jde především o přílišnou spotřebu zdrojů.
Studie tvrdí, že v současnosti sedmimiliardové lidstvo spotřebovává celých 43 % veškerých přírodních zdrojů. „Zbývá nám pouhých sedm procent a překročíme bod, ze kterého není návratu,“ varuje studie.
Výsledky studie ukazují, že nynější vymírání druhů nabírá na intenzitě. Každých 20 minut nenávratně zmizí z povrchu zemského jeden živočišný druh. Aby toho nebylo málo, tento interval se neustále zkracuje.
Od začátku průmyslové revoluce uplynulo zhruba 200 let. Proces vymírání živočišných druhů se během té doby urychlil stonásobně proti stavu, který panoval v posledních 500 000 000 let. Každý takový druh má přitom v ekosystému jen obtížně zastupitelnou úlohu.
Co s tím? Z různých politických summitů vzešlo na 500 různých dohod o biodiverzitě či ochraně klimatu. Problémem je, že ne všechny státy se zavázaly je dodržovat. „Je čas změnit svůj způsob života.
Mnozí mí kolegové byli při čtení naší studie doslova vyděšeni,“ uzavírá Arne Mooers.