Stavitelskému umění starověkých Egypťanů se obdivovali již dávní Řekové a Římané. Otec dějepisu Hérodotos nám zanechal obdivné líčení rozsáhlého komplexu na břehu jezera Moiris. Podařilo se ho dnešním egyptologům najít?
Když Egypt před naším letopočtem navštívili řečtí cestovatelé, jejich největší pozornost vzbudily pyramidy v Gíze, které zařadili na seznam sedmi divů světa. Nad těmito stavbami ostatně žasneme dodnes.
Otec dějepisu Hérodotos (cca 484 – 420 př. n. l.) ovšem tvrdil, že na vlastní oči spatřil ještě úžasnější architektonický div. Měl jim být labyrint na břehu uměle vytvořeného jezera Moiris naproti městu, kde byli uctívání posvátní krokodýli. Čím Hérodota tak uchvátil?
Obrovský komplex
Podle dějepiscových slov šlo o rozsáhlý areál se dvanácti dvoranami a celkem třemi tisíci místnostmi, z nichž polovina se nacházela nad zemí a druhá v podzemí. V rohu komplexu se tyčila vysoká pyramida. Dvě další pyramidy vystupovaly z vod jezera.
„I pyramidy byly nad pomyšlení veliké a každá z nich se vyrovnala mnohým i velikým stavbám řeckým. Labyrint však překonává i pyramidy,“ napsal historik. Přitom podle svých slov zahlédl pouze nadzemní část stavby.
Do podzemí ho totiž egyptští strážci nechtěli pustit, protože se v něm prý nacházejí hrobky dvanácti králů, kteří podle dějepisce nechali areál vystavět. Kde se tato stavba nachází?
Oběť Římanů?
V letech 1888 – 89 zkoumá anglický egyptolog Flinders Petri (1853 – 1942) pyramidu v oblasti Hawára ve fajjúmské oáze. Ta patří faraonovi Amenmhetovi III. (vládl cca 1860 – 1814 př. n. l.).
Vedle pyramidy objeví trosky zádušního chrámu. Právě tento komplex je podle archeologů oním hledaným labyrintem! Jenže ne všichni s tímto verdiktem souhlasí. Chybí například dvě další pyramidy.
A copak by Hérodotos s obdivem mluvil tak pochvalně o stavbě, jež se rozkládala na ploše 300 krát 200 metrů? Ptají se obdivovatelé starých Egypťanů. Archeologové zpravidla tvrdí, že kdysi skvostný chrám zničili Římané, kteří ho rozebrali na stavební materiál. Co se však stalo s údajnými podzemními prostory?
Tajemná expedice
„Objevili jsme ztracené komnaty!“ tvrdí roku 2010 členové belgicko – egyptské expedice Mataha. Ti v roce 2008 zkoumali půdu u Amenemhetovy pyramidy pomocí skenů, čímž odhalili existenci rozsáhlých podzemních prostor.
Další výzkum ovšem znesnadňuje skutečnost, že místnosti jsou zaplavené vodou. Egyptská vláda navíc na objev uvalila informační embargo, prý z bezpečnostních důvodů.
Tuší snad Egypťané, co by se mohlo skrývat v podzemí a bojí se následků odhalení tohoto tajemství? Není vyloučeno, že senzační zprávy jsou jen neopodstatněným humbukem. Expedici totiž vedl belgický umělec Luis de Cordier (*1978). Možná, že si jako laik špatně vyložil některá fakta.
Na následujícím videu si můžete prohlédnout počítačovou animaci pravděpodobné podoby labyrintu v době jeho slávy:
https://www.youtube.com/watch?v=a9B80bQ6TmI