Domů     Filipovský zázrak: Zjevila se v roce 1866 na severu Čech Panna Marie?
Filipovský zázrak: Zjevila se v roce 1866 na severu Čech Panna Marie?

Je mrazivá lednová noc. V posteli leží nevyléčitelně nemocná třicetiletá žena, která čeká na to, až ji milosrdná smrt zbaví utrpení. Druhý den ráno však půjde zcela zdravá koupit chléb do místní pekárny.

Díky jejímu zázračnému uzdravení se malá vesnička Filipov na severu Čech stává ve 30. letech 20. století jedním z nejnavštěvovanějších poutních míst ve střední Evropě.

Pro Magdalenu Kadeovou (1835–1905) z Filipova se život stává utrpením v pouhých devatenácti letech. Série vážných onemocnění zanechává trvalé následky a od podzimu roku 1864 zůstává mladá žena trvale upoutána na lůžko.

Na jaře roku 1865 se objeví navíc i hnisavé vředy, které se záhy rozšíří po celém těle.

Pečuje o ni její bratr Josef, jediný příbuzný. Její dva ošetřující lékaři, doktoři Görlich z nedalekého saského Gersdorfu a Ulbrich z Jiříkova konstatují, že Magdalenin stav je beznadějný.

Jiříkovský kaplan P. Franz Storch (1826-1901) uděluje nešťastné ženě 21. prosince 1865 svátost pomazání nemocných. Nečeká se již na nic jiného, než na její smrt. Kdy přijde?

Magdalena Kadeová na litografii z období okolo roku 1870
Magdalena Kadeová na litografii z období okolo roku 1870

Mé dítě, od nynějška se to hojí…

Uplynou tři týdny a v noci z 12. na 13. ledna 1866 ve čtyři hodiny ráno prý zalévá místnost, kde nemocná odpočívá, jasné světlo. Před postelí stojí zářící ženská postava s korunou na hlavě. Mladou ženu napadá, že je to Panna Marie a začíná se modlit:

„Velebí má duše Pána, můj duch jásá v Bohu, mém Spasiteli. Po těch slovech jsem slyšela hlas, neobvyklý hlas to byl, jiný, než jakým mluví lidé:

 „Mé dítě, od nynějška se uzdravíš.“   A v tom okamžiku postava zmizela a já už necítila žádnou bolest,“ diktuje později Magdalena do protokolu biskupské komise.

Ještě tu noc vstává z postele a druhý den se k úžasu všech sousedů pohybuje po vesnici jako zcela zdravý člověk. O události informoval veřejnost i tehdejší tisk.

Původní postel Magdaleny Kadeové
Původní postel Magdaleny Kadeové

Halucinace nebo živý sen?

Co se té noci událo? Mohlo se stát, že umírající, tělesně slabá a psychicky vyčerpaná žena mohla mít halucinace anebo přes bolesti na okamžik usnout a takzvaný „živý sen“ považovat za zjevení?

K poselství, které uslyšela, se pak upnout natolik, že spustila samoléčebné procesy v těle? Ne nadarmo se říká, že psychika úzce souvisí s tělesným zdravím. Nakolik je však možné, aby k celkovému uzdravení došlo doslova okamžitě?

Aby zmizely všechny neduhy, následky zánětů plic, pohrudnice i mozkových blan a zhoubná kožní nemoc? Každopádně náhlý ústup jejího onemocnění je dodnes z lékařského hlediska považován za mimořádnou a racionálně obtížně vysvětlitelnou záležitost.

Ranní bohoslužba na připomínku zázračného uzdravení
Ranní bohoslužba na připomínku zázračného uzdravení

Další zázrak: nepohyblivá dívka může chodit

Zpráva o zázraku přiláká takové množství poutníků, že již v květnu 1866 je v místnosti, kde se Panna Marie zjevila, vytvořena provizorní kaple. Církevní komise po důkladném prošetření vše okolností pouti do Filipova nezakazuje ani neomezuje.

Pokud by o zázraku pochybovala, zaujala by zcela jiné stanovisko. O rok později, při blížícím se prvním výročí zjevení Panny Marie, dochází k dalšímu uzdravení.

Nepohyblivou Magdalenu Langhansovou z Jiříkova uloží její příbuzní do postele, kde lehávala Magdalena Kadeová. Z domku odchází má dívka už odejít po svých. Jde o další zázrak? Nezafungovalo zde sugesce?

Dívka však předtím ležela 11 let se zdeformovanými končetinami, neschopná se sama pohybovat.

Novorománská bazilika Panny Marie Pomocné postavená na místě, kde došlo k zázračnému uzdravení
Novorománská bazilika Panny Marie Pomocné postavená na místě, kde došlo k zázračnému uzdravení

Kaple nestačí. Musí se postavit kostel

Brzy v místě zjevení díky iniciativě kaplana Storcha vyroste kaple, později i monumentální kostel podle návrhu vídeňského architekta Franze Hutzlera ( 1823 – 1882 ), zasvěcený Panně Marii Pomocnici křesťanů.  K jeho vysvěcení dochází 11. října 1885. Správa zdejšího poutního místa je svěřena řádu redemptoristů.

Uznání událostí ve Filipově potvrzuje oficiální prohlášení papeže Pia XI. (1857 – 1939), který u příležitosti 60. výročí mariánského zjevení  povyšuje kostel Panny Marie Pomocnice křesťanů v roce 1926 na „Baziliku minor“ a v září téhož roku je socha Panny Marie slavnostně korunována.

Ve třetí dekádě minulého století se pak místo zařadí mezi nejnavštěvovanější poutní místa v rámci střední Evropy a dostává přezdívku „Lurdy severních Čech“. Kolik přichází poutníků? Jejich průměrný počet před 2. světovou válkou je 100 tisíc ročně.

Místo zázraku čeká na nové poutníky 40 let

Po 2. světové válce nastávají pro poutní místo krušné časy. Redemptoristé jsou vyhnáni, jejich budovu později spravuje armáda a posléze zde funguje domov důchodců. Bazilika je zahrnuta do hraničního pásma, kam je vstup zakázán.

Prvním náznakem  oživení zašlé slávy tohoto místa je pouť ke 100. výročí zdejšího kostela v roce 1985.

Přijíždí poutníci z mnoha zemí a proto se slavnost koná pod dohledem státní bezpečnosti. Přesto se tímto datem začíná psát novodobá historie filipovské baziliky. Dnes ji navštěvují poutníci nejen z Česka, ale i z dalších zemí.

Hlavní poutní mše se zde stejně jako dříve koná v noci z 12. na 13. ledna ve 4 hodiny ráno a liturgické texty se čtou v latině, češtině i němčině.

Článek vznikl ve spolupráci s časopisem ENIGMA. Foto: www.jirikov.info, commons.wikimedia.org, www.cestaneobycejnehocloveka.cz
Související články
Záhady a tajemství
Velký Roudný, svědek souboje Boha s Luciferem?
Velký Roudný se ve výšce 780 m n. m. tyčí v malebném prostředí Nízkého Jeseníku. Tato sopka, aktivní před miliony let, si v místní krajině získala výraznou dominanci. Obsahuje rozmanité druhy vulkanického materiálu, včetně čedičové lávy, která vytvořila čtyři impozantní lávové proudy na svazích vrchu. Nejdelší z těchto proudů měří až pět kilometrů. V minulosti […]
Záhady a tajemství
Po stopách Stonehenge: Začne to jednoduchým valem…
Vítejte v anglickém Amesbury. Protéká tudy slavná řeka Avona a ke Stonehenge to máme jen 3 kilometry. Právě tady je roku 2003 objeven hrob významného muže, který umírá kolem roku 2300 př. n. l. Hned dostává přezdívku Král Stonehenge. Vyloďovaly se právě v Amesbury některé z monolitů na stavbu kamenného unikátu? Ne. Řeka Avona je […]
Záhady a tajemství
Starověké Mohendžodaro: Nejluxusnější město světa
Davy skandují, peří létá. Kohoutí zápasy mají rituální charakter. Právě odtud, ze starověké Kukkutarmy, v překladu Kohoutího města, se rozšíří domestifikovaná drůbež do světa. Ale pozor: Zde je posvátná a nejí se!   Ve 2. tisíciletí před Kristem tu může žít až 100 000 obyvatel, což z „Kohoutova“ dělá metropoli světového významu. A živo tu […]
Záhady a tajemství
Vnuknutí svaté Anny: Skutečně vyléčila slepého rolníka?
V naší republice se nachází celá řada poutních míst, která měla být svědkem mnoha zázračných vyléčení. Jedno z nich najdeme rovněž v blízkosti Prahy, přibližně jeden kilometr od obce Strančice. Vnuknutí svaté Anny Roku 1820 měl prý jakýsi velice zbožný rolník, jenž byl postižen slepotou, vnuknutí od svaté Anny, aby šel do lesa Jedlovce, kde […]
reklama
lifestyle
Úspěšní a slavní, které vyhodili z práce pro nedostatek talentu
Už od dětství si Walt Disney rád maloval, miloval však i vlaky. Často přikládal ucho ke kolejím a poslouchal, zda se nějaký neblíží. Když se s rodinou přestěhoval do Kansas City, jeho kamarád ho seznámil se světem varieté a filmu. To ho později inspirovalo při návrhu designu Disneylandů, kolem kterých musela vždy vést železnice. Walt Disney […]
Hudebník a herec Mark Wahlberg: Na kontě má několik rasistických ataků
Mark Wahlberg se stal známou tváří filmového průmyslu, ale jeho cesta k úspěchu byla poznamenána temnými událostmi. Jeho rasistické útoky ve mládí ho stále provázejí, ačkoli se od té doby hodně změnil. Mark Wahlberg, známý hudebník a herec, se dostal do problémů kvůli svým rasistickým útokům v mládí. Přestože se od té doby změnil a […]
Světové štěstí: Finsko, Dánsko a Island mají nejšťastnější obyvatelstvo na světě, Česko je na 18. místě!
Štěstí… Co je to štěstí? A dá se vůbec měřit? Už desátým rokem vydává organizace OSN, zabývající se udržitelným životem, Světovou zprávu o štěstí. To není vtip! Podle ní jsou i pro rok 2023 nejšťastnější seveřané. Je to paradox, protože právě v těchto zemích se roky potýkali s vysokým počtem sebevražd. Česko se drží v […]
Známé pověry z ložnice: Klesá s věkem libido?
Na slavného amerického boxera Muhammada Aliho (1942–2016) nesmí ženská ruka něžně sáhnout dlouhých 6 týdnů před důležitým zápasem. Nechce ztrácet nejen energii, ale také koncentraci.   Lhůta je to asi rekordní, ale podobné sebezapření musí předvádět například i tým amerického fotbalu Pittsburgh Steelers před Super Bowlem, kdy má nařízenu sexuální abstinenci. Trenéři se tak snaží […]
reklama
záhady a tajemství
Evropský unikát? Neolitické srdce Orknejí!
Starší než Stonehenge a pyramidy v Gíze, zachovalá div ne jako Vesuvem pohřbené Pompeje. Tak se často hovoří o unikátní kamenné neolitické osadě Skara Brae na západním pobřeží orknejského ostrova Mainland.   Žije se tu zhruba mezi lety 3180 př. n. l. až 2500 př. n. l. A nejde o žádné chatrče. Desítka kamenných seskupených […]
Tajemství smrti Jamese Deana
Patřil jim svět, jenže pak jejich život náhle ukončila dopravní nehoda. Ať už za ní stálo nezvládnutí řízení kvůli sjetým pneumatikám, mrtvice za volantem nebo srážka s autobusem, tyto hvězdy filmového a hudebního nebe zaplatily za osudovou chybu nejvyšší cenu. Čí život vyhasl na silnici a proč? Maminka mu umírá na rakovinu, když je mu pouhých […]
Stendhalův syndrom: Jak se projevuje nemoc z umění?
Do Florencie jezdí lidé z celého světa za úžasnými uměleckými díly a kulturními zážitky. Na některé ovšem prožitek krásna dolehne tak silně, až skončí s kombinací nepříjemných příznaků v péči lékařů. Co podivný stav způsobuje? Zrychlený tep, pocení, závratě, úzkost, bludy, mdloby, a někdy i panický záchvat. To jsou náhlé symptomy, se kterými se lidé dostávají do nemocnice Santa Maria […]
Ruiny hradu Buben: Časová smyčka dávných tragických událostí?
Zříceninu hradu Buben najdeme na Plzeňsku, na skalnaté ostrožně nad soutokem Plešnického potoka a řeky Mže. První písemná zmínka o historii nevelkého hradu pochází z roku 1349. Jeho původní jméno bylo Hrádek a dnešní jméno získal až po svých prvních majitelích, Bubnech z Hrádku. K této zřícenině se váže celá řada pověstí, z nichž nejděsivější […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Potřebujete nový kávovar?
panidomu.cz
Potřebujete nový kávovar?
Doby, kdy jsme znali jen českého „turka“, jsou už dávno pryč a mnozí z nás si na kávě chtějí opravdu pochutnat. Uvažují proto o koupi kávovaru. Jak se ale vyznat v té nepřeberné nabídce přístrojů? První věc, kterou byste měli před nákupem kávovaru zvážit, je reálná spotřeba kávy. Pokud se u vás doma denně vypijí
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
To na nose nenosíme
nejsemsama.cz
To na nose nenosíme
Černé tečky v obličeji, zejména na nose, představují častý kosmetický problém. Jejich tvorbu ovlivňuje kosmetická péče a používání kosmetiky, která ucpává póry. Nač si dát pozor? Zbavit se jich není jednoduché, ale při správné péči a používání správné kosmetiky se vám může podařit je alespoň minimalizovat. Co pomůže? Základem je pravidelné a důkladné čištění pomocí micelárních vod, pěny a gelů.
Tajemný slezský alchymista: Byl krůček od objevu kamene mudrců?
enigmaplus.cz
Tajemný slezský alchymista: Byl krůček od objevu kamene mudrců?
Na přelomu sedmnáctého a osmnáctého století pobýval ve Slezsku alchymista, který byl opravdovou autoritou v otázce takzvaného kamene mudrců. Pokud se prý někdo přiblížil objevu tohoto alchymistického
Kuřecí paličky v ohnivé marinádě
tisicereceptu.cz
Kuřecí paličky v ohnivé marinádě
Správně dochucená marináda dokáže obyčejné jídlo vyšvihnout do nebeských výšin. Přesvědčte se sami. Suroviny 8–10 kuřecích paliček sůl, pepř 1 lžíce hořčice 1 lžíce kečupu 1 lžička pálivé ml
Rado opět spojilo své renomé s japonským návrhářem
iluxus.cz
Rado opět spojilo své renomé s japonským návrhářem
V roce 2017 se značka Rado spojila s japonským módním vizionářem Kunihiko Morinagou, aby společně vytvořili limitovanou edici hodinek. Ty kombinují tradiční řemeslné umění značky s inovativní technolo
5 největších tlouštíků na trůnu: Jindřich VIII. vážil až 160 kilo!
historyplus.cz
5 největších tlouštíků na trůnu: Jindřich VIII. vážil až 160 kilo!
Jindřich VIII. odloží mastnou kýtu a otře si rukou koutky úst. K jídlu zasedl v sedm večer, a byť už je dávno po půlnoci, stoly se stále prohýbají pod vybranými pokrmy. „S večeří se přece nesmí pospíchat,“ usměje se na své hosty král a pokyne sluhům, aby donesli další pochoutky. Pro anglického krále je jídlo skutečným koníčkem.
Brněnský Open House otevře 116 objektů. Rezervace startují 9. května
epochanacestach.cz
Brněnský Open House otevře 116 objektů. Rezervace startují 9. května
Desítku zbrusu nových podcastů, speciální prohlídky či asistenci pro znevýhodněné návštěvníky a zejména 116 lokací nachystali pro návštěvníky Open House Brno 2024 jeho pořadatelé. Festival architektury a urbanismu se letos zaměří na témata inkluze a přístupnosti města jako jednoho architektonického celku. Součástí dvoudenní akce budou i hudební vystoupení na vybraných lokacích, speciální nabídky brněnské gastroscény
Má Gottová v zahraničí milence?
nasehvezdy.cz
Má Gottová v zahraničí milence?
Vdova Ivana Gottová (48) před časem zainvestovala a momentálně se jí staví v pražské lokalitě Císařka luxusní vila. Původně se psalo, že by to měl být nový domov pro ni a její dcery Charlotte Ellu (
Bigfoot v Kazachstánu? Tamní farmáři tvrdí, že ho spatřili!
epochalnisvet.cz
Bigfoot v Kazachstánu? Tamní farmáři tvrdí, že ho spatřili!
V odlehlé oblasti východního Kazachstánu si několik obyvatel všimlo něčeho neobvyklého. Farmáři řekli televiznímu kanálu 24.kz, že yetti krade jejich dobytek. Skutečně mají co dělat s legendárním kryptidem? Jeden z místních farmářů na východě Kazachstánu je svědkem něčeho neskutečného. V noci ho vzbudí podivné zvuky a vyženou ven z postele. Dojde až ke své
Chtěla mi odloudit manžela
skutecnepribehy.cz
Chtěla mi odloudit manžela
Moje sestra byla taková už odmalička. Dostala, čeho se jí zachtělo. Rodiče jí vždycky nadržovali a já jí vše odpouštěla. A z ní vyrostl sobec. Přestože byla moje sestra jen o pět let mladší, vypadala spíš jako moje dcera, kterou jsem nikdy neměla. Štíhlá a drobná, plavovlasá. Já byla vysoká a statná. Žáky jsem vždy milovala Pracovala jsem coby učitelka na
Objevena nejtěžší hvězdná černá díra v naší Galaxii
21stoleti.cz
Objevena nejtěžší hvězdná černá díra v naší Galaxii
Astronomové objevili dosud nejhmotnější hvězdnou černou díru v Mléčné dráze. Prozradila ji obíhající hvězda, která se kvůli ní při svém pohybu podivně "kymácí". Neunikla tak pozornosti mise Gaia Evrop