Přezdívá se jim Krysí národ. Žijí v místnostech a chodbách vybudovaných hluboko pod povrchem čínského hlavního města a příliš se nestýkají se světem na povrchu. Co víme lidech pod Pekingem a jejich světě?
Ochrana země před barbary, kteří chtějí dobýt Čínu.
Takový účel měl mít podzemí komplex pod Pekingem, který nechal vybudovat diktátor Mao Ce-Tung v 60. a 70. letech minulého století, kdy byly diplomatické vztahy mezi Čínou a SSSR na pokraji jaderné katastrofy.
Kryty zbudované pod hlavním čínským městem měly v případě potřeby pojmout až 300 tisíc lidí.
Město pod městem
Úmrtí čínského diktátora ale postoj Číny mění, vztahy se zlepšují a z podzemního krytu se stávají obří ubytovny, kterými čínská vláda řeší masivní příliv vesničanů do centra Pekingu. Dnes už ale nejde o obyčejné ubytovny.
Pod Pekingem vyrostlo druhé město, které má vlastní obyvatele a podle všeho i do určité míry vlastní zákony.
Domov krysích lidí
Podle některých odhadů by pod Pekingem mohl žít v současnosti až milion lidí, který sám sebe nazývá Krysím národem. Zdaleka ne všichni z těch, kteří v podzemí žijí, mají totiž pravidelný kontakt se světem na povrchu. A platí to i naopak. Obyvatelé žijící nad jejich hlavami si o Krysím národu vypráví různé legendy.
Žijí v izolaci
Americká profesorka Annette Kimová poukazuje na to, že izolace Krysího národa je až neuvěřitelná. „Lidé na povrchu mnohdy netuší, co se nachází pod nimi.
Mezi oběma světy panuje jen velmi malý kontakt, takže mají strach, že je tam dole něco velmi nebezpečného,“ upozorňuje. Skutečně pekingské podzemí ovládají sekty a mafiánské skupiny?