Domů     Opuštěné vodní parky: Pohnuté osudy vodních království
Opuštěné vodní parky: Pohnuté osudy vodních království

V soudní síni se zraky všech upírají k soudci. Muž v taláru si lehce odkašle a pak autoritativním tónem vynáší rozsudek. Bezmála čtyři a půl milionu dolarů je pro něj jen několik slov. Pro žalující stranu znamená zadostiučinění. Obžalovaným přináší zkázu.

Aquparky jsou oblíbeným místem pro trávení letních dnů. Z mnohých kdysi vyhlášených a velkolepých vodních areálů jsou však dnes už jen pouhé ruiny.

Jejich pád zapříčinily různé důvody, mnohdy především špatný odhad investorů nebo přecenění manažerských schopností. Některé zničila tragédie. Jako jiné opuštěné trosky lákají milovníky adrenalinu, kteří si je přicházejí prohlédnout a zdokumentovat. A to i přes mnohá nebezpečí, která jim na výpravách za dobrodružstvím hrozí.

Drak, který hlídal krokodýly

Název: Ho Thuy Tien Water Park

Země: Vietnam

Otevření: 2004

Když se v roce 2004 otvírají brány nové atrakce, není ještě úplně dostavěná. Zbytek má být dokončen „za pochodu“.

Návštěvnost je obrovská, děti i dospělí jsou doslova magneticky přitahováni k parku, kterému vévodí obrovské akvárium v podobě draka, kde jsou akvarijní nádrže s překrásnými rybami a také krokodýli.

Přes zájem veřejnosti se během pár let zdánlivě úspěšný podnik mění v problematicko záležitost a majitelé nejsou schopni dostat se z vleklých finančních potíží. Nakonec je areál definitivně uzavřen.

Z jeho návštěvy si přesto mnozí turisté, přijíždějící do destinace, udělali jakýsi rituál. Dobrodruzi se procházejí mezi opuštěnými tobogány a prohlížejí si pozůstatky někdejšího vyhlášeného aquaparku.

Svého času se tady dali potkat i krokodýli z akvárií, které ponechali svému osudu původní majitelé. Naštěstí jsou již díky organizaci PETA pochytáni a odvezeni do záchranné stanice.

Megalomanství zdar!

Název: Akvadroma Water Park/Indoor Complex Moskva

Země: Rusko

Otevření: 1997 – zahájení stavby

Světové hry mládeže jsou vždy velkolepou událostí. V Moskvě v rámci příprav na tuto sportovní událost dochází v roce 1997 ke schválení stavby megaprojektu se zastavěnou plochou  1,7 ha s celkem 43 500 m2 užitných ploch.

Na nich má najít své místo několik bazénů, obří tobogán, atletická aréna, hotel, kanceláře, kavárny i medicínské centrum. Stavbu se v plánovaném termínu dokončit nepodaří a světové hry se v roce 1998 musí obejít bez tohoto sportovního svatostánku.

Stavba nicméně pokračuje. V roce 2002 dochází k údajně dočasnému pozastavení stavebních prací.

Jiná informace mluví o tom, že výstavba je přerušena o dva roky později, možná v souvislosti s tragédií, která se stala v únoru toho roku po pouhých dvou letech od otevření v luxusním moskevském vodním parku Transvaal Park.

Po zhroucení střechy, zaviněném nejspíše konstrukční chybou, umírá 28 lidí včetně 8 dětí. Zraněno je dalších 193 lidí.

Ať už zastavení stavby areálu Indoor Complex nebo též Akvadroma bylo či nebylo kvůli obavám z možného opakování tragické události, dnes je z obří stavby ruina. Podle dostupných informací byly budova i pozemek prodány a mají být zbourány. Na jejich místě má stát obchodní centrum.

Dinosaurus štěstí nepřinesl

Název: L’Aquàtic Paradís de Sitges

Země: Španělsko

Otevření: počátek 90. let 20. století

Od svého otevření na počátku posledního desetiletí 20. století je aquapark ve městě Sitges nedaleko Barcelony cílem místních i turistů, kteří do letoviska dorazili. Dnes už jeho někdejší slávu připomínají jen fotografie.

Nad všemi atrakcemi a službami měl jakýsi „dohled“ oficiální maskot parku, veselý dinosaurus se slunečními brýlemi. Existovala DinoPizza a DinnoBurger, ale také třeba klikatá dvojitá skluzavka s názvem DinoKamikaze.

Za soumraku se park stal vodní diskotékou, která měla být nejlepší na celém pobřeží Středozemního moře. Tvrdí to aspoň letáky, které se dosud válejí po celém parku.

Nedostatek sponzorů a dluhy jsou příčinou uzavření tohoto vodního ráje, který se poté stává předmětem městské legendy. Ta vypráví o tom, že zde mělo zemřít díky nedostatečně zabezpečenému filtračnímu zařízení malé dítě.

Velkolepý projekt, který hodlal po zbourání pozůstatků vodního království toto místo proměnit v turistické letovisko se kvůli hospodářské krizi na konci první dekády nového milénia nakonec nepodařilo realizovat a tak osud jednoho z nejlegendárnějších opuštěných míst Katalánska je zatím ve hvězdách.

Pouštní koupaliště mění jména i majitele

Název: Rock-A-Hoola Waterpark/Discovery Waterpark

Země: USA, Jižní Karolína

Otevření: 1962

Aquapark s neobvyklým umístěním v Mohavské poušti navrhne a postaví místní podnikatel Bob Byers pro soukromé účely jeho rodiny na konci 50. let 20. století. Umělé jezero Lake Dolores pojmenuje po své manželce.

Jako ostřílený byznysmen vidí v nedaleko vybudovaném tábořišti obchodní příležitost a v roce 1962 otevře areál i pro veřejnost.

S rostoucím zájmem lidí přibývají během následujícího čtvrtstoletí různé další vodní atrakce a místo se vyvine do oblíbeného zábavního parku. Vrchol popularity zaznamenává přibližně v období od roku 1970 do poloviny následujícího desetiletí.

Pak začíná návštěvnost klesat. Tržby jdou prudce dolů a areál je uzavřen na přelomu 80. a 90. let 20. století. V roce 1990 získávají park noví majitelé. Ti dostanou nápad vytvořit areál s tematikou 50.let.

Původní atrakce nahrazují novými a aquapark dostává také nové jméno: „Rock-A-Hoola“. Majitelé plánují pro další zvýšení tržeb  vybudování tábořiště pro obytná a rekreační vozidla. Jeho stavba se stále odkládá, až se vodní park ocitne v hlubokých dluzích.

Když se zde zmrzačí zaměstnanec a soud mu přiřkne odškodnění 4,4 miliony dolarů, znamená to pro park začátek konce. Štěstí nemají ani další majitelé, kterým nepomůže ani změna názvu areálu.

V létě 2004 definitivně ukončují provoz a žádný nový zájemce o koupi nebo pronájem už nepřijde.

Foto: archiv, youtube, wikipedie
Související články
Zajímavosti
Kde najdeme nejstarší město Evropy? Možná v Bulharsku…
Kolosální Athény, které by nás uhranuly již ve 3. tisíciletí před Kristem? Malebný portugalský Lisabon nebo snad krétská Chania? Hledání nejstaršího města Evropy přesunují archeologové úplně jinam – do Bulharska. A i tady má dva favority…     Kdo také louskal s baterkou pod peřinou Eduarda Štorcha (1878–1956), vzpomene si na Osadu Havranů s nádhernými […]
Zajímavosti
Sůl nad zlato? Kde se bere jedna z nejdůležitějších surovin?
Všichni tu scénu z legendární pohádky známe. Když moudrá princezna Maruška řekne svému otci-králi, že má pro ni cenu jako sůl, rozpoutá to nevídané události, během kterých se ukáže, jak moc je tato komodita důležitá. Je tomu tak ale doopravdy? A jak to vlastně s výrobou soli vypadalo dřív a jak je to dnes? Sůl je tady […]
Zajímavosti
Protržení přehrady Bílá Desná: Mocný živel proměnil okolí v sutiny
Největší přehradní katastrofa v českých dějinách se odehrála před 107 lety a vyžádala si 65 lidských životů. Ani ne rok po kolaudaci přehrady na řece Bílá Desná v Jizerských horách došlo k jejímu protržení a voda, která se z ní vyvalila do údolí, za sebou zanechala zničené domy a mrtvé. Co se tehdy v okolí […]
Zajímavosti
Proč je tak těžké zlechtat sám sebe?
Když se někdo dotkne naší kůže, dotkne se zároveň našeho mozku. Oba dva orgány jsou v neustálém dialogu. Mozek, který veškeré informace poskytované kůží přijímá a zpracovává, nevnímá jenom to, co cítí, ale také, jaké by to mělo být. Důvěrný dotek od milence proto vyhodnotí jinak než stejný kontakt od cizího člověka v městské hromadné […]
reklama
historie
Bedřich Hrozný: Pokořitel chetitského písma se postaví také nacistům!
Na chodbách panuje nezvyklý ruch, do pracovny rektora doléhají ostré německé povely. Rychle vstane a pohotově dokráčí před budovu, kde zmerčí, jak nacisté nakládají nebohé studenty na korbu auta. Vzduch okamžitě zaplní dunivý profesorský hlas. Cesta k úspěchu je trnitá a pořádně klikatá. Své o tom ví také Bedřich Hrozný (1879-1952). Vědec, jenž rozluští chetitské písmo, […]
Dýmějový mor: Nelítostný revolucionář
Dýmějový mor, který ve 14. století zdevastuje Evropu, lze pojmenovat různě. Ovšem nazvali byste ho revolucionářem? Asi těžko. A přece jím, svým způsobem, je. Epidemie moru, která v polovině 14. Století pustoší Evropu a Asii, vyhubí podle 75 až 200 milionů lidí, což je přibližně třetina nebo v případě druhého údaje více než polovina obyvatel. Vylidní […]
Marie Terezie: Odhalujeme tajemství slavné panovnice
Marie Terezie byla vládkyní, jež po sobě zanechala odkaz, který výrazně ovlivnil budoucnost nejen naší země. To, že zavedla například povinnou školní docházku, je všeobecně známo. Jaký byl ale osobní život této slavné panovnice? V éře, kdy svět ovládali muži, byly ženy často odsouvány na okraj dějin. Ale jedna žena se odmítla podvolit osudu, odhodlaná […]
Španělská chřipka: Dvojspřeží jezdců apokalypsy
Měla více obětí než obě světové války dohromady. Čtyři vlny rozpuku viru A/H1N1, které v letech 1918-1920 nakazily každého třetího člověka na planetě, zahubily až 5 % světové populace. Pandemie, která dostala mnoho přízvisek – „bolševická nemoc“, „brazilská nemoc“, či „Napoleonský voják“ – se nejvíce proslavila jako chřipka španělská.   Španělsko k ní přitom přišlo […]
reklama
věda a technika
Problém jménem akné: Pomůže klid i lepší skladba jídelníčku
Acne vulgaris (česky trudovitost, případně trudovina), běžně nazývané akné, je jedno z nejčastějších chronických onemocnění kůže a vůbec nejčastější kožní onemocnění v pubertě. Nejméně jednou v životě akné postihne 85 až téměř celých 100 procent lidí. Akné je nejběžnější během puberty; obtěžuje více než 85 procent mladistvých a často bohužel přetrvává až do dospělosti. Příčinou […]
Space Shuttle: Smělé plány nevyjdou
Píše se startu 28. ledna 1986. Den, který se do historie kosmonautiky zapíše černou tužkou. Raketoplán Challenger se odlepuje od země, ale pouhých 73 sekund od startu prohoří spoj mezi dvěma částmi SRB. Ten špičkou prorazí nádrž a ozve se exploze.   Dominový efekt na sebe nenechá čekat. Druhá exploze je likvidační. Na nebi zůstane […]
Databáze plastů je na světě: Obsahuje přes 16 000 chemikálií
Sdílíme s nimi každou část našich životů, o jejich složení toho ale víme málo. Evropský Projekt PlastChem se rozhodl všechny chemikálie obsažené v plastech spočítat, a číslo překvapilo i největší pesimisty. To je ta špatná zpráva. Dobrá naopak je, že celosvětová dohoda o ukončení plastového zamoření je na dohled.   Plastový svět už neokupují jenom barbíny, sami […]
Nově objevené části lidského těla
Až do konce středověku představoval vnitřek lidského těla 13. komnatu. Po několika staletích důkladného „pitvání“ se v něm rozlišujeme dnes 78 lidských orgánů. Toto číslo ale nemusí být konečné. Jak dokazuje stále pokročilejší technika, lidská anatomie má stále čím překvapit.   Nový orgán bolesti – tak v nedávné době výzkumníci ze Švédska označili Schwannovy buňky, […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Rozcvička pro paměť
panidomu.cz
Rozcvička pro paměť
Trénovat, trénovat, trénovat… To jsou tři nejdůležitější způsoby, jak si i do vysokého věku uchovat svěží mozek a perfektní paměť. A existují i další. Náš mozek má jednu unikátní vlastnost. Je plastický. Co to znamená? Nedávné studie jasně prokázaly, že se mozek vyvíjí i v dospělosti, a to prakticky až do posledního dne života. To bylo
Smrt ve jménu černé magie: Stojí za neobjasněnými vraždami exotický africký kult?
enigmaplus.cz
Smrt ve jménu černé magie: Stojí za neobjasněnými vraždami exotický africký kult?
Rituální vraždy a lidské oběti bohům jsou charakteristické pro mnohé kultury v pravěku. Ale lze na ně narazit i v moderní době. Tradice rituálních vražd je u některých kultů stále živá a neodradí ji a
Nazar: Oko proti zlých pohledům
epochalnisvet.cz
Nazar: Oko proti zlých pohledům
Modrá, bílá, světlemodrá, tmavomodrá. Co je to za podivnou duhu? Na mysli máme nazar neboli oko zla. Prý jednoduchý návod na to, jak přežít veškerou závist a zlobu okolního světa! V modrých očích některé kultury vidí zlo. Například Turci, ale i Řekové. Když mezi ně, typicky hnědooké, přicházejí ze severní Evropy nositelé očí blankytných,
S mongolskými válečníky obětovali jejich koně
historyplus.cz
S mongolskými válečníky obětovali jejich koně
Přesily se nezaleknou. V bitvě u slezské Lehnice 20 000 mongolských lučištníků na koních roku 1241 rozpráší třicetitisícové vojsko křesťanů. V Evropě diví kočovníci, kteří se přemísťují z místa na místo závratnou rychlostí, vyvolají paniku.   Rychlí a nezávislí Proženou se celou Asií jako vítr. Denně mohou urazit až 160 kilometrů. Za takovou rychlost mongolští
Řezy s drobenkou
tisicereceptu.cz
Řezy s drobenkou
Ještě předtím, než nanesete na těsto tvarohovou náplň, potřete ho džemem. Ingredience Na těsto 300 g hladké mouky 150 g změklého másla 1 vejce 100 g cukru 1 lžička nastrouhané citronové k
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Zapomenuté příběhy z výstavby metra: Razicí štít s ručními sbíječkami, Nuselák jako anténa a důkaz, že i tunel se dá plavit
21stoleti.cz
Zapomenuté příběhy z výstavby metra: Razicí štít s ručními sbíječkami, Nuselák jako anténa a důkaz, že i tunel se dá plavit
Pražské Metro slaví 50 let a jako oslavu přinášíme vzpomínky pamětníků a dokumentů z firemních archivů – přehlídku zapomenutých příběhů. Zaměstnanci Metrostavu, respektive původního státního podniku V
Zámek Kynžvart: Dřevomorka už dávno neřádí
epochanacestach.cz
Zámek Kynžvart: Dřevomorka už dávno neřádí
Zámek Kynžvart je vystavěn v kombinaci klasicismu a empíru a od roku 1828 v něm sídlilo muzeum, jedno z nejstarších v Čechách. Býval letním sídlem hraběte a diplomata poloviny 19. století Klemense Metternicha, a proto se v něm také odehrálo mnoho významných setkání evropských politiků. Navštívil ho ale například také básník Johann Wolfgang Goethe. Poté, co byl zestátněný zámek v roce
Vynutí si Krejčíková svatbu?
nasehvezdy.cz
Vynutí si Krejčíková svatbu?
Jsou už mnoho let zasnoubeni, přesto se krásná Aneta Krejčíková (32) veselky stále nedočkala. Povídá se, že už toho má dost a rozhodla se jednat. Jednou už se prý blondýnka ze seriálu Ulice se svým p
Nově otevřený Koscom Servis překvapí svou prostorností
iluxus.cz
Nově otevřený Koscom Servis překvapí svou prostorností
Už téměř 35 let představuje hodinářství Koscom synonymum pro spolehlivost a kvalitu v oblasti péče o hodinky, a to nejenom mechanické. S blížícími se oslavami výročí se vedení společnosti rozhodlo svo
Nepečený borůvkový cheesecake
nejsemsama.cz
Nepečený borůvkový cheesecake
Sladkost, kterou budete muset připravovat každou neděli. Ingredience: ● 130 g sušenek (Lotus, Club nebo Bebe) ● 60 g másla ● 500 g mascarpone ● 200 g sýru Philadelphia ● 200 g vysokotučné smetany ● 120 g moučkového cukru ● 200 g borůvek (nebo jiného bobulového ovoce) Postup: Rozdrťte sušenky. Můžete je dát do igelitového sáčku a paličkou je nadrtit nebo vám pomůže kuchyňský robot. Nadrobno
Magická noc čarodějnic mi nachystala překvapení
skutecnepribehy.cz
Magická noc čarodějnic mi nachystala překvapení
Byla jsem zamilovaná do pohledného spolužáka Lišky, který si mě nevšímal. Přesto jsem doufala, že se během pálení čarodějnic sblížíme. K čarodějnicím neboli třicátému dubnu se upínaly veškeré mé naděje. O té magické noci jsem věděla nemnoho, neboť jsme se o takových věcech ve škole neučili, ale babička říkávala, že je to noc zázraků. Filipojakubská nebo také Valpuržina