Když vědci poprvé zachytili radiové vlny vysílané pulzarem, jejich pravidelné emise odborníky zmátly natolik, že je považovali za signály vysílané mimozemšťany.
Vesmír je plný radiových vln, se kterými se musejí pozemské teleskopy vypořádat. Horká oblaka plynů, trvalé ozvěny velkého třesku či pulzary neustále vysílají své signály do okolního vesmíru.
Právě poslední zmiňovaná tělesa v minulém století popletla hlavy několika astronomů. Pulzary jsou rotující neutronové hvězdy, které vyzařují elektromagnetické záření a jeho intenzita se v pravidelných intervalech mění, zřejmě vinou rotace. Jednoduše řečeno jde o jakési vesmírné majáky.
Poslechněte si, jak zní signály pulzarů převedené do slyšitelného spektra:
https://www.youtube.com/watch?v=uHEVo-LkDrQ
První pulsar byl objeven v roce 1967 a jeho objevitelé Jocelyn Bell Burnell a Antony Hewish (*1924) z Univerzity v Cambridgi mu dávají název LGM-1 (little green men, angl. malí zelení mužíčci).
Jsou totiž natolik zmatení, jeho pravidelným vyzařováním, že signálům pulzaru přičítají umělý původ. Možná i za dalšími neobvyklými signály, které byly zachyceny, stojí dosud neznámá vesmírná tělesa.