Žralok. Už jen samotný pojem vzbuzuje respekt. Asi málokdo hoří touhou setkat se s tímto predátorem moří tváří v tvář. Ovšem počet útoků žraloků na člověka není naštěstí nikterak závratný.
Mnohem častěji končí žralok jako kořist člověka nebo zamotaný a udušený v rybářské síti. Přesto existují místa, kde k nepříjemnému setkání s touto parybou občas dojde.
Kosi Bay
Země: Jihoafrická republika
Útočník: žralok bělavý
Obvykle se má za to, že v řece žraloka člověk nepotká. Žralok bělavý tuto pověst vyvrací, jemu totiž sladká voda vůbec nevadí. Často bývá spatřen například v řece Zambezi, Jihoafričané jej proto přezdívají Zambezi Shark.
Žralok bělavý se cítí jako doma i v Amazonce, ve sladkovodním jezeře Nicaragua a byl pozorován i ve veletocích v Asii. Nebezpečí číhá i na pláži Kosi Bay, která se nachází na východním pobřeží JAR, nedaleko mosambických hranic.
Gansbaai
Země: Jihoafrická republika
Útočník: žralok bílý
Bílá barva je obvykle symbolem nevinnosti. Jenže žralok bílý je takovým zabijákem, že vedle něj bledne i Chuck Norris. Ze všech žraloků má právě on na svědomí nejvíce útoků na lidi.
Je celosvětově rozšířen, turisté se s ním mohou setkat třeba i na chorvatské Istrii. Sedm metrů a tři a půl tuny, to jsou úctyhodné rozměry. Právě on hrál hlavní úlohu ve filmech Čelisti.
Gansbaai nebo-li Shark Alley znamená v překladu žraločí pěšina, jedná se totiž o průplav mezi dvěma ostrovy. Žije zde jedna z největších populací žraloka bílého.
Brisbane
Země: Austrálie
Útočník: žralok bílý, žralok bělavý
Austrálie je zemí, odkud zprávy o útoku žraloka na člověka přicházejí nejčastěji. Momentálně zde probíhá vášnivá debata o tom, zda by počet žraloků bílých neměl být regulován. Již deset let je totiž jejich lov přísně zakázán.
Žralok bílý je zařazen mezi zranitelné druhy, což je poslední stupeň před kategorií ohrožené druhy. Na východním pobřeží Austrálie se však lze setkat téměř se všemi druhy žraloků. Právě v okolí Brisbane žraloci útočí nejčastěji.
Není bez zajímavosti, že co se týče počtu fatálních následků takového útoku, je na tom jižní pobřeží Austrálie ještě hůře.
Bolinas Beach
Země: USA
Útočník: žralok bílý
Pláž, která se nachází severně od San Francisca, je poseta tuleni. A když takový žralok vidí tuleně, okamžitě se mu začnou sbíhat sliny.
Takže zatímco koupající se turista obdivuje ploutvonožce, netuší, že zezadu se k němu blíží typická vztyčená hřbetní ploutev. Jejím majitelem bývá obvykle nám už dobře známý zabiják žralok bílý.
New Smyrna Beach
Země: USA
Útočník: žralok černocípý
Světové hlavní město žraločích útoků – tak se přezdívá této floridské pláži. Místní příjemné klima vyhledávají nejen turisté, ale pohříchu i žraloci. Naštěstí žralok černocípý, který se zde vyskytuje ze všech žraloků nejhojněji, není tak nebezpečný.
Přesto to není žádný drobeček, dorůstá ke třem metrům a váží dva metráky. I proto je lepší si jej prohlédnout pouze z bezpečné vzdálenosti, turista k snídani totiž může být pro něj příjemným zpestřením jídelníčku.