Vědci objevili ve slavné Petře v Jordánsku velmi důmyslný zavlažovací systém starý 2000 let. Jsou tu podzemní vodní nádrže, trubky i obří bazén. Díky zavlažování se ve vyprahlé poušti Petry mohly zelenat na rozlehlých zahradách olivy, víno a palmy.
Město Petravzkvétá dlouhá staletí hlavně díky důmyslnosti starověkých inženýrů. Svá tajemství začne místo v jihozápadní poušti Jordánska vydávat teprve nedávno.
Místní lidé zde mohli žít jen díky velkolepě udržovaným, uměle zavlažovaným zahradám s úrodnou půdou, kde nechyběly fontány, jezírka a vodní nádrže. Cesty uprostřed trávníků stínily ovocné stromy, datlové palmy i vinná réva. Uprostřed ráje byl bazén široký 44 metrů!
Plýtvání vodou v poušti
Schopnost Nabatejců zkrotit přírodu a nadužívat vzácné zdroje vody je i jejich způsob, jak předvést sílu a bohatství. Dosáhnou ho díky geniálnímu zavlažovacímu systému, který sami vynaleznou.
Předtím bylo nemyslitelné, aby se vzácná voda v poušti užívala na něco jiného než na nejnutnější potřeby. Vědci ale přijdou na to, že ve velkém bazénu končil akvadukt, kterým proudila voda z pramene vytékajícího v horách až za městem!
Monumentální architektura bazénu sloužila jako oslava úspěchu přivést do centra pouštního města tolik vody.
Stovky chladných cisteren
Vykopávky odkryjí šachtu, která vedla vodu, víc než deset metrů klesající na úroveň bazénu. Vědci najdou také podzemní kanály, které pomáhaly zachycovat vodu během vzácných dešťů, a poprvé tak objeví celkový složitý systém.
Patří k němu důmyslně sestavené kanály propojené keramickými trubkami, stovky podzemních cisteren s chladnou vodou i nádrže, které dokážou vodu filtrovat. To vše Nabatejci vytesají do tvrdého kamene.
Silná říše
Civilizace Nabatejců vzejde z nomádů žijících na Arabském poloostrově. Později se jim podaří ovládnout obchodní cesty, kudy se přepravuje kadidlo, myrha, koření i zlato.
Nakonec mají Nabatejci pod kontrolou pozemní obchodní trasy od Indického oceánu po Rudé a Středozemní moře. Jejich sláva trvá zhruba od 2. století př. n. l. Na svém vrcholu, po dvě století na přelomu našeho letopočtu, obývají rozsáhlé oblasti.
Petra v poušti je jejich hlavním městem a paradoxně vzkvétá díky nedostatku vody.
Dary od karavan
Město stojí na křižovatce dvou významných obchodních cest. Jedna spojuje Rudé moře s Damaškem, druhá vede od Perského zálivu ke Gaze na pobřeží Středozemního moře.
Karavany ze Zálivu musejí absolvovat několik týdnů trvající cestu přes Arabskou poušť, aby konečně dorazily do úzkého kaňonu, kterým vjedou do pohostinné Petry. Znamená pro ně doplnění zásob, ubytování, a hlavně chladnou osvěžující vodu.
To vše samozřejmě není zadarmo. Ale závratné ceny koření a vonných látek v Evropě za to obchodníkům stojí. A tak přijíždějí do Petry, která bohatne.