Mikrofon zná prakticky každý z nás, ale ne každý ví, že jeho základní princip byl vynalezen německým fyzikem Phillipem Reisem již skoro před 150 lety.
O ještě starším mikrofonu, dokonce spojeném s magnetofonem, je zmínka v jedné půvabné báji domorodců z Oceánie. Vypráví se v ní, že kdysi dávno rostla u ostrovů mořská houba, do které se mluvilo a zpívalo a při jejím zmáčknutí byl hlas a zpěv opět slyšet.
O bližších „technických“ údajích se ale báje nezmiňuje. Zato přesně víme, že první prakticky používané uhlíkové mikrofony byly od roku 1876 nedílnou součástí Bellova telefonu a s ním se rychle rozšířily po celém světě.
Jejich kvalita však začátkem 20. staletí přestávala stačit pro rychle se rozvíjející gramofonový průmysl a zejména pro novinku, veřejné rozhlasové vysílání.
Světový primát vysílače KDKA v USA v roce 1920, brzy následoval Londýn 1922 a první na kontinentu Praha 8. 5. 1923.
A to byl právě čas pro vznik kvalitnějších mikrofonů, z nichž některé se staly legendou. V Evropě se o to zasloužil zejména německý vynálezce Georg Neumann (1898-1976).
Nejprve vylepšil uhlíkový mikrofon speciální konstrukcí na mramorovém bloku, ale světovou slávu získal teprve konstrukcí a výrobou prvního prakticky použitelného kondenzátorového mikrofonu CMV 3 tzv. „Neumann Flasche“.
Není snad dnes žádné nahrávací studio, které by nemělo alespoň pár moderních verzí tohoto mikrofonu, např. slavné studio Abbey road jich má skoro 400 a na čestném místě jsou ty, na které nahrávali slavní Beatles.
V USA se podobně prosadil jiný princip kvalitního mikrofonu, páskový, který vyráběla zejména firma RCA a který dodnes vídáváme v amerických filmech z 30. a 40. let.
Po 2. světové válce se s rozvojem domácí elektroniky začaly prosazovat dynamické mikrofony, které nepotřebovaly elektronkové předzesilovače, byly jednodušší a proto levnější.
Od univerzálních dynamických mikrofonů, které se lišily ještě tak tvarem nebo určením pro zpěv nebo hlášení v továrním rozhlase, vznikly dodnes tisíce variant splňujících nejrůznější požadavky a představy hudebníků, reportérů a zvukových mistrů. Roku 1957 představila firma Sennheiser v televizním přenosu ARD první bezdrátový mikrofon na světě a nazvala ho mikroport.
Dnes slouží tisíce mikroportů na konferencích, při hudebních produkcích, ve filmových ateliérech a samozřejmě i tam kde začaly jejich předchůdci, kabelové mikrofony, tedy v televizním vysílání.