Statisíce medúz našli domov v jednom z mořských jezer na neobydleném ostrově Eil Malk v Tichém oceánu. Obří kolonie žijí ve zvláštním uzavřeném ekosystému, který přitahuje pozornost vědců i fotografů.
Proč je pro kolonie právě toto mořské jezero takové lákadlo?
Jedovaté hlubiny
Jezero Ongeim’l Tketau je zvláštní v mnoha ohledech – s okolním mořem je například spojeno pomocí prasklin a podmořských tunelů ve skalách pod hladinou. Jeho voda má také speciální vlastnosti.
Zhruba do hloubky 15 metrů sahá okysličená vrstva, kde žijí všechny zdejší organismy. Níže ale prudce stoupá koncentrace sirovodíku, čpavku a fosfátů, což hlubiny činí nebezpečnými i pro potápěče. V toxické vodě by se mohli otrávit.
Dokonalá symbióza
Díky speciálním bakteriím a řasám je ale jezero ideálním domovem právě pro drobné medúzy, které tu žijí s ostatními organismy v těsné symbióze.
Na svých kloboucích vystavených slunečnímu záření pod hladinou umožňují růst řasám, které na oplátku přitahují plankton sloužící jako potrava medúzám. Obří kolonie se proto pod hladinou po celý den přesouvají za sluncem, aby řasy měly co nejvíce světla.