Školní výprava se shromáždí u vitríny s ostatky dávného egyptského faraona. Náhle dvě dívky padají k zemi. Jejich spolužáci šílí. Mají strach, že na ně zaútočily záhrobní síly! Nebo má celá příhoda mnohem prozaičtější vysvětlení?
Rušit klid mrtvých se prý nevyplácí. O těch egyptských to platí zvlášť. V blízkosti ostatků zesnulých Egypťanů totiž často dochází k tajemným úkazům. Mají je snad na svědomí starověké kletby?
Podezření na kletbu se objeví například v letech 2001 a 2002, kdy při prohlídce ostatků faraona Iniho († cca 1645 př. n. l.) v Muzeu egyptských památek v italském Turíně omdlévá několik dívek. Skutečně za jejich kolaps mohou záhrobní síly?
Kletba nebo špatná klimatizace?
Šestnáctého ledna roku 2002 přicházejí do muzea školáci z Turína. Když vstoupí do místnosti s mumií, dvě dívky – jedenáctiletá Alesandra a její spolužačka Tania, omdlí. Ještě týž den odpoledne se zhroutí další školačka.
Jsou již několikátými, komu se u vitríny s ostatky faraona Iniho udělalo nevolno. Není divu, že se začíná šuškat o kletbě. Série záhadných kolapsů začíná v březnu roku 2001, kdy se u sarkofágu zhroutí dvě čtrnáctileté školačky z města Como.
Od té doby omdlévají u mumie dívky jako na běžícím pásu. Co za tím stojí? „Neexistuje tak silný jed, který by mohl vyvolat kolaps v pěti minutách,“ tvrdí kurátorka egyptské sbírky Anna Maria Donadoni Roveri.
Experti provádějí měření ovzduší v místnosti, avšak nezjistí žádnou závadu. Jsou tedy ve hře skutečně záhrobní síly? Proč se však projeví až v roce 2001, když se před tím léta nic nedělo? A z jakého důvodu od roku 2002 k žádným zhroucením již nedochází?
Prokurátor Raffaelo Guariniello je přesvědčen o tom, že kolapsy dívek mají přirozené vysvětlení. Za vše prý může vydýchaný vzduch v místnosti. Je řešení italské záhady opravdu tak prosté?
Na následujícím videu si můžete prohlédnout muzeum, v němž k záhadným zhroucením došlo:
https://www.youtube.com/watch?v=n2qv6BO5Dzc