V průběhu krvavých válek mezi starověkým Egyptem a Seleukovskou říší dojde k jedné hodně kuriózní epizodě – mohutné bitvě, v níž se spolu utkají afričtí a indičtí sloni.
Jedna z vůbec největších a nejpamátnějších bitev starověku se odehraje 22. června roku 217 př. n. l. u Rafie, v současném jižním Izraeli, mezi vojsky seleukovského krále Antiocha III. (asi 241–187 př. n.
l.) a egyptského faraona Ptolemaia IV. (†205 př. n. l.). Kromě toho, že se jedná o rozhodující střet tzv. čtvrté syrské války, je to zároveň jediná zaznamenaná bitva v dějinách, v níž spolu změří síly jezdci na indických a afrických slonech!
Nesnesou jejich zápach
Co do počtu zúčastněných vojáků se střetnutí skutečně zapíše mezi nejkolosálnější boje, jaké kdy byly mezi Seleukovci a Egypťany svedeny. Antiochos přitáhne na místo se 62 tisíci pěšáky a 6000 jezdci. A v jeho vojsku jsou též 102 váleční sloni, přivezení až z daleké Indie.
Ptolemaios má k dispozici ještě o 7000 bojovníků více a k tomu si přivede 73 slonů. Jeho zvířata nicméně pocházejí z Eritrei v severovýchodní Africe.
„Afričtí sloni ale nebyli schopni snést pach a troubení svých asijských příbuzných a z bitevní vřavy hned na začátku prchli,“ informuje nás starořecký historik Polybios (asi 200–118 př. n. l.).
Vyhraje i bez slonů!
„Žeňte je!“ ječí nadšený Antiochos. Po rozpadu sokovy sloní jednotky si je seleukovský král jistý vítězstvím a vrhne se se všemi oddíly bezhlavě kupředu. Jenže to je právě osudová chyba! Rozvážný Ptolemaios přeskupí svoji armádu a zatlačí nepřítele zpátky.
Po následující několikahodinové řeži nakonec faraon zvrátí výsledek bitvy ve svůj prospěch.