Přečtěte si, co předpovídá Nostradamus pro rok 2016! Zněly titulky v médiích. Na znalosti této legendy mezi astrology mnoho lidí spoléhá dodnes. Co když ale tolik obdivovaná proroctví proslulého věštce ve skutečnosti žádnými předpověďmi nejsou?
Snad žádný z astrologů se netěší takové pozornosti jako právě Michel de Nostredame, známý pod svým latinským jménem Nostradamus (†1566). Jeho proroctví dodnes vzbuzují dohady.
Mnozí lidé jsou přesvědčeni o tom, že předpověděl Velkou francouzskou revoluci, vzestup Napoleona, druhou světovou válku, nebo dokonce teroristický útok na newyorská Dvojčata z 11. září 2001. Je pověst nejslavnějšího z věštců zasloužená?
Falešný lékař
Při obhajobě svých tvrzení se nejslavnější věštec zaštiťuje svým univerzitním vzděláním. Podle svých slov vystudoval medicínu, s čímž se pojila i znalost astrologie, neboť lidé tehdy věřili, že pohyb planet má vliv na zdravotní stav člověka.
V nedávné době bylo odhaleno, že Nostradamus se skutečně zapsal ke studiu na univerzitě v Montepellier. Jenže studium pravděpodobně nikdy nedokončil. V záznamech se totiž vyskytuje také zpráva o jeho vyloučení.
Proč byl Nostradamovi odepřen přístup k medicínskému vzdělání? Důvodem bylo údajně jeho dřívější povolání lékárníka, které tehdejší učenci považovali za podřadnou profesi, a proto se nezřídka stávalo, že apatykáři se nesměli stát lékaři. Co když slavný astrolog nelhal pouze o svém vzdělání?
I mistr tesař se někdy utne
Přestože medicínu pravděpodobně nikdy nevystudoval, věnuje se Nostradamus ošetřování nemocných. Asi v padesáti letech se však z neznámých důvodů začne zabývat věštěním budoucnosti.
Sepisuje almanachy s podrobnými předpověďmi. Tím vzbudí pozornost i francouzské královny Kateřiny Medicejské (†1589) a jejího chotě Jindřicha II. († 1559). Právě králi Jindřichovi je údajně určeno následující proroctví:
„Mladý lev přemůže staršího. Na kolbišti v souboji. Ve zlaté kleci mu vypíchne oči. Dvě rány v jedné a zemře strašlivou smrtí.“ Vzhledem k tomu, že francouzský král umírá na turnaji zasažen mladším sokem do oka, lze ve čtyřverší spatřovat skutečnou věštbu.
Kromě almanachu zaznamenává Nostradamus svá proroctví v takzvaných Centuriích, které se stále těší intenzivnímu zájmu badatelů. Ani Nostradamus však není neomylný. Například synovi Kateřiny Medicejské Karlu IX.
(† 1574) předpoví dlouhý život, ten se však dožije pouhých čtyřiadvaceti let. Byl to jen ojedinělý přešlap, nebo lze zpochybnit i Nostradamovy další předpovědi?
Citoval jen starší proroctví?
Kritici často poukazují na údajné chyby v Nostradamových astrologických výpočtech. V současnosti jsou navíc někteří badatelé přesvědčeni o tom, že proslulý věštec mnohá svá proroctví opsal ze starších zdrojů. Dopouštěl se učenec vědomého podvodu?
„Nostradamus vycházel z myšlenky, že historie se neustále opakuje,“ tvrdí český věštěc Jan Filip (*1978). V tomto ohledu mu dávalo smysl používat staré věštby k předpovědím pozdějších událostí.
Skutečně byl nejslavnější z proroků jenom plagiátorem? To nelze jednoznačně říci. Nostradamus se totiž vyjadřoval velice nesrozumitelným jazykem. Často používal španělské, hebrejské či latinské výrazy. Jeho předpovědi tak lze aplikovat prakticky na cokoli. Bylo právě tohle jeho cílem?