Ruiny starověkého města Çatalhöyük nacházející se ve středním Turecku vypovídají, že se zde mezi lety 7500–5700 př. n. l. nacházelo na tehdejší dobu obrovské megaměsto s tisícovkami obyvatel.
Kolem roku 5000 př. n. l. však bylo náhle opuštěno. Co zapříčinilo pád této civilizace?
Bezpečné jako pevnost
Archeologové jsou dnes přesvědčeni, že Çatalhöyük byl jedním z nejstarších a největších městských sídel v dávném světě. Kultura zdejších obyvatel však byla zcela odlišná od té, kterou známe odjinud.
Město bylo stavěno jako včelí plástve, přístupné byly pouze shora, z plochých střech, kde byly vstupní otvory. Po střechách se dalo chodit jako po ulicích a v mezerách byly umístěny žebříky, jimiž se dostávali obyvatelé ke svým stájím.
Starověké megaměsto
Podle posledních poznatků žilo ve městě na 10 000 lidí, což byla na tehdejší dobu obrovská populace, která žila v oblasti o velikosti 50 fotbalových hřišť. Za tímto ohromným rozvojem stál zřejmě objev zemědělství.
Když lidé zvládli zemědělství natolik, že přestala být nouze o dostatek potravy, začaly ženy rodit více dětí a populace osad narůstala. Okolo roku 5000 př. n. l. však došlo k něčemu podivnému. Lidé z města zmizeli.
Jak k tomu došlo?
Vědci předpokládají, že velká populace se mohla stát mnohem zranitelnější, než byli původní lovci a sběrači, kteří byli stále na cestách. Mohla přijít sezona neúrody a obrovské město se ocitlo bez dodávek potravin.
Çatalhöyük byl dříve obklopen proudícími řekami, ale ty začaly vysychat. Počasí se stalo sušší a značně se ochladilo. To mohlo znamenat příchod hladomorů.
Obyvatelům města nezbylo nic jiného než se znovu vydat na putování za potravou a vrátit se k životu lovců a sběračů.
Byla na vině epidemie?
Druhá teorie, vysvětlující náhlé opuštění města, uvádí jako důvod smrtící epidemii, která obyvatele zdecimovala. Lidé tehdy neměli žádné hygienické návyky, neexistovala kanalizace, kolem domů se vršily odpadky a nemoci se tak mohly šířit rychle jako požár.
S velkou pravděpodobností se pak obě tyto teorie zkombinovaly a mizerné úrody spolu s nemocemi vyhnaly obyvatele zpět na venkov.