Jak dlouho by vám trvalo složit Rubikovu kostku? Američan Tommy Cherry na to s kostkou 3×3×3 potřeboval 12.78 sekund. Ale skládal poslepu…
Šla vám hra na schovávanou? Nebo se s dětmi rádi proháníte s „nerfkami“ v ruce? Může z vás být světový šampion!
Speedcubing: Ani ne 4 sekundy…
Když roku 1974 vymyslí maďarský vynálezce a profesor architektury Ernő Rubik (*1944) krychlovou skládačku nazvanou Bűvös kocka neboli Kouzelná kostka, jen stěží by mohl tušit, jakou lavinu spustí.
Poskládat 9 barevných čtverečků červené, žluté, zelené, modré, oranžové a bílé na každé straně bez znalosti funkčních algoritmů není žádná legrace. Vždyť i Rubik osobně řeší svůj hlavolam ve volných chvílích měsíc!
Stačí pár desetiletí, aby se měsíční limit trochu zkrátil. V rámci populárních turnajů speedcubingu (z anglického speed – rychlost a cube – kostka) pravidelně padají rekordy. Ten pro kostku 3x3x3 je 3,13 sekundy, dosažený Američanem Maxem Parkem v roce 2023
Hra na schovávanou
Krčíte se za tlustým kmenem stromu a pokradmu vykukujete, zda je u pikoly volno. Teď! Pár metrů překonáte rychlostí blesku a zvoláte vítězoslavné: „Deset, dvacet…!“ Kdo by jako malý nehrál na schovávanou?
A teď si představte, že není žádná ostuda na schovku hrát klidně i po padesátce – a bez potomků! Italské Las Vegas, jak se přezdívalo lombardskému městečku Consonno, zdevastuje roku 1976 sesuv půdy. Promění se v město duchů. Ideální místo na hru na schovávanou!
Roku 2010 se tu odehraje první její mistrovství světa a to o sedm let později již vítá 80 týmů! A výhra? Zlatý fíkový list!
Hu-tu-tu-tu: Útokem vpřed!
Hluboký nádech a vybíhá do soupeřova pole. „Hu-tu-tu-tůůů!“ volá a snaží se dotknout protihráčů. Pokud se jí podaří vrátit na svou část hřiště, všichni, koho se dotkne, přejdou do jejího týmu. A naopak, soupeři se jí snaží zadržet na své části.
Tato hra je populární u nás, ale pod stejným názvem se hraje třeba i v Indii. Pod názvem kabadi má coby týmový sport za sebou již nespočet šampionátů, má vlastní superligu a juniorské soutěže. Turnaje se hrají obvykle v Asii a pověstné „hu-tu-tu-tu“ na nich není třeba.
Cvrkni to tam!
V Anglii se jí říká Stovka, v Nigérii Dodo, ve Francii Bloquette a v Austrálii Nux. Prostě kuličky. Globálně neztrácí tato hra popularitu.
Pokud vás baví, můžete se zúčastnit turnajů Českého kuličkového svazu, který se mimochodem skvěle umisťuje i na mezinárodním poli. Potřebujete na to kuličky o průměru 16 mm a váze zhruba 6 gramů.
Nejde o žádnou novinku, cvrkání kuliček je vystopováno až do starého Říma, kde ale nešlo ani o hliněnky, ani skleněnky, ale o „mramorky“. A kde má dnes cvrnkání největší tradici?
Angličané se mohou pochlubit turnaji v kuličkách s historií píšící se již celá staletí.
Nerfková bitva
Jmenuje se Lonnie Johnson (*1949) a pravděpodobně jste o něm nikdy neslyšeli. Pracoval pro NASA i americké letectvo, ale hlavně: právě on vynalezl dnes tak populární dětské pistole Super Soaker a Nerf.
První jsou na vodu, druhé mají měkčené pěnové náboje a děti na ně nedají dopustit. A dospěláci také ne. 12. března 2016 se na stadionu AT&T Stadium v texaském Arlingtonu odehraje první z mnoha velkých a brzy i mezinárodních nerfkových turnajů. Již tehdy se ho účastní 2289 bojovníků s plastovými zbraněmi.