Jde o příslušníky tajné služby, kteří zastrašují svědky UFO, nebo o pouhý výmysl?
Když se řekne muži v černém, většina z nás si vybaví Willa Smitha a Tommyho Lee Jonese v kultovní akční sci-fi komedii, jejíž první díl si diváci oblíbili už v roce 1997. Hlavním úkolem těchto parťáků je v rámci tajné agentury MiB (Men in Black, tedy Muži v černém) dohlížet na život mimozemšťanů na planetě Zemi, předcházet případnému řádění těchto rozpustilých tvorů a také zabránit tomu, aby se běžní lidé dozvěděli o jejich existenci.
Film vychází z komiksu Lowella Cunninghama, nicméně podle konspiračních teorií částečně nejde o fikci, neboť Muži v černém skutečně existují, i když v úplně jiné podobě, než jak je vykresluje filmové zpracování.
Tito agenti mají zabraňovat tomu, aby lidé věřili existenci UFO, a zahlazovat stopy u případných svědectví. To znamená, že pokud uvidíte bytosti z vesmíru a třeba i vyfotíte jejich letoun, můžete očekávat, že se u vás brzy zastaví muž v tmavém obleku. A zřejmě to nebude příjemná návštěva.
Spisovatel Peter Krassa – autor knihy Největší záhady světa: Muži v černém – varuje, že je naprosto mylné představovat si přátelské a vtipné agenty. Naopak, jsou velmi nebezpeční a dostanete-li se do jejich hledáčku, hrozí vám smrt.
Neštítí se ničeho
Muži v černém si jdou za svým cílem, ať se děje cokoli. Vyvíjejí psychický nátlak, který může zanechat takové následky, že už nikdy nebudete žít jako dřív. Své oběti kontaktují anonymními telefonáty, kdy volají nejen ve dne, ale i v noci, a také osobně.
Přijíždějí obvykle v době, kdy je osoba, s níž potřebují mluvit, sama doma. Při neuposlechnutí vyhrožují, napadají, ničí případné důkazy a mohou i fyzicky ublížit, nebo dokonce zabít.
V některých případech měli vyhledávat i blízké osoby svědků UFO, kteří se poté pochopitelně obávali, že ublíží nejen jim samotným.
Velí jim tajná organizace
Pod koho Muži v černém spadají, je pro konspirační teoretiky záhadou. Obecně se tvrdí, že je státní moc nejspíše neřídí a podléhají pravděpodobně nějakému mimozemskému velení.
Často se ovšem prokazují falešnými průkazy třeba United States Air Force (letectvo Spojených států amerických) nebo jiné skutečně existující organizace.
Objevují se po celém světě, nikoli jen v USA. Jejich týmy tvoří převážně muži, ale někteří svědci se měli setkat i se ženami, které působí stejně nevšedním dojmem.
Zarážející je jejich informovanost, protože prý o člověku, na kterého se zaměří, vědí úplně všechno. Nezřídka jsou jim připisovány nadpřirozené schopnosti.
Pocházejí ze Země?
Již zmiňovaná kniha je souborem údajných svědectví lidí, kteří se zabývali nebo viděli UFO a následně byli vyhledáni zvláštními agenty.
Popisy se příliš nerozcházejí, a tak lze říct, že mají obvykle šedý až olivově zelený tón pokožky, protáhlé oči, špičatý obličej s výraznou bradou a úzké rty. V některých případech vypadají orientálně. Nejsou-li přímo plešatí, vlasy mají nepřirozené, jako kdyby byly umělé.
Stejně tak jsou jejich pohyby strojené, možná až automatické. V obličeji jim schází mimika a hlas zní strojově. Chovají se formálně a s odstupem, lidem není v jejich společnosti příjemně.
Oblek místo uniformy
Nosí dokonalé, lehce staromódní obleky, které vypadají jako úplně nové, tvořené černým sakem a kalhotami, taktéž černou kravatou, a naopak zářivě bílou košilí. Výjimkou nejsou ani klobouky a černé brýle.
Jezdí v tmavých cadillacích s SPZ, které se při zpětném dohledání ukážou jako falešné nebo ukradené.
Z jejich vzhledu a chování tak pro mnohé vyplývá otázka, zda vůbec jde o osoby lidského původu. Nejednou se svědci shodují, že tak agenti rozhodně nepůsobili. Odkud by tedy měli být?
Že by pocházeli z nějaké vesmírné civilizace a snažili se na Zemi její existenci utajit? Ano, náznaky takových tvrzení se v některých teoriích objevují.
První svědectví
Jako první o Mužích v černém mluvil spisovatel a pracovník organizace Center for UFO Studies Jerome Clark a své tvrzení postavil na reportáži publikované v březnu 1905 ve velšských novinách Barmouth Advertiser.
Psalo se v ní o ženě, kterou měl během tří po sobě jdoucích nocích navštívit muž oblečený v černém oděvu.
Dalším svědkem měl být Harold Dahl, který tvrdil, že viděl UFO nedaleko města Tacoma v americkém státě Washington, a hned poté ho prý na snídani pozval muž v černém obleku, který na něj apeloval, aby o tom, čeho byl svědkem, nikomu neříkal.
Jenže jak se později ukázalo, šlo o výmysl.