Domů     Tajemství pořekadel, vesmírné záhady a neuvěřitelné přírodní jevy: Co jste možná nevěděli!
Tajemství pořekadel, vesmírné záhady a neuvěřitelné přírodní jevy: Co jste možná nevěděli!
17.12.2024

Kde se vzalo pořekadlo „jelito, kopyto, platí to“?

Oblíbená fráze používaná při uzavírání sázek s podáním ruky je dnes už prakticky součástí lidové slovesnosti. Odkud se přesně vzala, se dnes už asi nedozvíme. Můžeme si však domyslet, co to tenkrát asi znamenalo a proč se používala zrovna tato slova.

Jelikož se dané slovní spojení používalo právě při uzavírání zmíněných sázek, dohod, ale také koupí, můžeme to chápat tak, že kopyto bylo užíváno v přeneseném významu od jeho tvrdosti. Když je něco tvrdé, tak je to pevné a schválené.

Co ale potom znamená ono jelito? Možnosti jsou dvě. Buď se mluví v přeneseném významu jelita, takže dohoda je naplněna (stejně jako jelito) a kopytem následně schválena. Nebo se během let v proudu řeči vytratilo, že šlo o více slov: je-li to.

Pokud by to tak opravdu bylo, význam tohoto úsloví by se dal chápat následovně: Když jde o smlouvu s ďáblem, nelze od ní odstoupit. Což v dřívějších dobách platilo za opravdu pevné stvrzení.

Proč máme z Měsíce tak málo fotek?

Ať se budeme sebevíc snažit a prohledáme internet, jak jen to půjde, zas a znova narazíme na ty samé fotky z Měsíce. Někteří konspirátoři to považují za vodu na svůj mlýn, ale vysvětlení je vlastně celkem prosté.

Fotoaparát, který byl použit během mise Apollo 11, byl relativně obyčejný, ale kvůli potřebě fotit ve vesmíru musel projít obrovskými úpravami. Mimo jiné se v tu dobu fotoaparáty natahovaly mechanickou kličkou, která musela být nahrazena elektrickým strojkem.

Nezapomínejme, že se tehdy ještě fotilo na filmy, kdy jedna filmová kazeta byla na 12 snímků. Protože ale nebylo možné měnit kazetu mimo modul rakety, vyvinula firma Kodak právě pro tyto účely kazety na 200 snímků.

Jenže astronauti ve skafandrech nebyli schopni se ohnout a koukat do hledáčku, proto se musel hledáček zrušit. Jako součást výcviku tedy také trénovali focení, aby se co nejlépe naučili fotografovat odhadem.

Během celé mise nafotila posádka 1407 snímků, ovšem většina byla takřka nepoužitelná. A dnes se také neradi chlubíme špatnými fotkami. Mimochodem, v méně citlivém filmu také tkví důvod, proč nejsou na fotografiích vidět hvězdy.

Navíc, abychom je vyfotili, je třeba použít dlouhou expozici, kdežto astronauti fotili s krátkou expozicí.

Opravdu má válka svoje pravidla?

Zní to zvláštně, ale ano. Dokonce i válečné konflikty mají svá pravidla, která kontrolují průběh válečného konfliktu.

Dnes se tomuto souboru informací a pravidel říká Válečné právo a v základu se dělí na dvě práva, kterými jsou právo na válku a právo ozbrojených konfliktů.

Obojí je součástí mezinárodního práva a státy, které se účastní válečného konfliktu, se jimi musí řídit. Hlavním smyslem těchto pravidel je ochrana aktivních účastníků bojů, civilistů, civilní infrastruktury, ale také zákaz používání nepovolených zbraní.

Veškerá pravidla války jsou vypsaná v Ženevské smlouvě z roku 1977, kterou podepsalo 196 států! Přesto bohužel dochází k jejímu porušování, z čehož se pak vyvozuje trestní odpovědnost, nezřídka dokonce individuální.

Kupodivu se nejedná o moderní věc, první uznávaná pravidla chování během války totiž sahají až do starověku!

Co způsobuje, že vlny na moři tvoří čtverce?

Nejedná se o moc častý jev, přesto se poslední dobou stal mnohem známějším díky různým fotografiím. Většinou trvá jen pár minut a vypadá docela hezky, přesto bychom se měli mít na pozoru, pokud něco takového uvidíme na vlastní oči.

Z laického pohledu se nám může zdát, že je to způsobováno jemnými otřesy na mořském dně, ale není to pravda. Stejně jako normální vlny, tak i tyto jsou vyvolány povětrnostními podmínkami.

Dva rozdílné větry ze dvou různých stran způsobí, že se proti sobě hrnou dvoje rozdílné vlny a naráží do sebe. Jev trvá tak dlouho, dokud se staré vlny nerozptýlí a nové se nesladí do jednotného rytmu. Pro většinu lodí jev představuje nebezpečí.

Když se ocitnou na takovéto „šachovnici“, hrozí, že se potopí, protože manévrovat mezi podobnými vlnami je velmi obtížné. Ještě větší nebezpečí pak představují pro surfaře a plavce.

Stručně lze říct, že antibiotická rezistence je odolnost bakteriálních organismů (ne virových) proti antibiotikům.
Stručně lze říct, že antibiotická rezistence je odolnost bakteriálních organismů (ne virových) proti antibiotikům.

Proč bylo na dně oceánu tak málo lidí?

Nejhlubším místem naší planety je Mariánský příkop, který najdeme v Tichém oceánu. Jeho hloubka je neuvěřitelných 11 034 metrů, což je víc, než kolik měří nejvyšší místo na světě. Je to ale také o pořádný kus blíže než Měsíc.

Jak je tedy možné, že po povrchu naší jediné přirozené družice chodilo 12 lidí, ale na nejhlubší místo oceánu se podívali pouze čtyři lidé? Důvodů je samozřejmě spousta, ale jedním z největších je tlak.

Zatímco na Měsíci je tlak přibližně 31 megapascalů, na dně Mariánského příkopu dosahuje až 108,6 megapascalu. To je 1000x víc než na hladině moře!

Jako kdybychom si na špičku prstu postavili tři automobily SUV. Překonat něco takového vyžaduje obrovské úsilí a opravdu pevné pláště ponorek.

Proč si přeživší nehody často nepamatují, co se stalo?

Lidský mozek je nesmírně složitý orgán, který nás i při dnešní úrovni lékařství dokáže překvapit a stále se máme co učit o jeho fungování. A právě způsob, jakým se v mozku tvoří vzpomínky, není ještě plně probádaný.

Vědci se domnívají, že když se dostaneme do traumatické situace, kterou může být například dopravní nehoda, dojde k ovlivnění paměti. V takovéto situaci se do těla vyplavuje hormon kortizol, který může ovlivňovat paměťové procesy.

Říká se tomu poúrazová amnézie a v různě dlouhé době po úrazu může odeznít. V podstatě to je přirozený obranný mechanismus, kterým nás mozek chrání před vysokým stresem.

Ovšem je třeba si uvědomit, že každý člověk je jiný a trochu jinak funguje, takže to nemusí platit u všech osob.

Proč se šťouráme v nose?

Holubi, nudle, bubáci, šušně, suché z nosu… názvů je nespočet. Šťourání v nose. Děláme to všichni a kdo tvrdí, že ne, tak ten dvojnásob. Ale proč? Z hlediska imunitního systému je lidský nos něco jako filtr.

Je plný jemných chloupků, které chrání dolní cesty dýchací před dráždivými látkami. Ty se na jemných chloupcích nosní sliznice, která je pokrytá tenkou vrstvou hlenu, zachytí a nepostoupí, kam nemají.

Zachycené částice se na sebe nabalují, slepují se hlenem a postupně se procházejícím vzduchem suší. V nose se pak šťouráme právě proto, abychom ho vyčistili a mohli volně dýchat. A zajímavost na závěr:

Podle plicního specialisty profesora Friedricha Bischingera je správně, když tyto „úlovky“ putují do úst místo do kapesníku. Prý to je výborný způsob, jak povzbudit vlastní imunitní systém.

Nosní hlen dokonce obsahuje látky, které dětem pomáhají v boji proti zubnímu kazu. Nechceme nikoho navádět, ale věda mluví jasně.

V nose se šťouráme právě proto, abychom ho vyčistili a mohli volně dýchat.
V nose se šťouráme právě proto, abychom ho vyčistili a mohli volně dýchat.

Kdo rozhodl o vyškrtnutí Pluta ze seznamu planet a proč?

Do roku 2006 jsme se učili, že je ve Sluneční soustavě celkem devět planet. Merkur, Venuše, Země, Mars, Jupiter, Saturn, Uran, Neptun a… Pluto! Po jeho objevu v roce 1930 bylo automaticky zařazeno mezi planety.

Jenže kvůli jeho velikosti a podivné dráze, po které obíhá kolem Slunce, bylo od 70. let zpochybňováno, jestli vůbec planetou je. Jedním z nejsilnějších argumentů bylo roku 1977 objevení planetky Chiron.

Na přelomu tisíciletí bylo objeveno mnoho dalších těles, kterým se Pluto svou velikostí podobalo víc než ostatním planetám. 24. srpna 2006 pak Mezinárodní astronomická unie na svém astronomickém kongresu v Praze přijala novou definici planety.

Právě na jejím základě byl Pluto vyřazen ze seznamu planet a dostalo se mu zařazení mezi trpasličí planety, tzv. plutoidy, jejichž oběžná dráha kolem Slunce je až za dráhou Neptunu.

Co je to antibiotická rezistence?

Stručně lze říct, že antibiotická rezistence je odolnost bakteriálních organismů (ne virových) proti antibiotikům. A problém je to opravdu velký. V době vzniku prvních antibiotik jejich účinky připomínaly zázrak.

Pacienti se zotavovali z dříve smrtelných onemocnění a pro lékařství to znamenalo převrat.

Jenže antibiotika jsou jediným lékem svého druhu a kvůli jejich stále častějšímu nevhodnému užívání si na ně bakterie stále rychleji zvykají a stávají se proti nim odolnějšími.

Ve chvíli, kdy na bakterii nebude antibiotikum fungovat, bude pro nás daná nemoc takřka smrtelná, tedy pokud si s ní nebude umět poradit náš imunitní systém. Toho ale většinou není schopen, a proto se nasazují antibiotika.

Postupná rezistence dnes způsobuje problémy například u lidí s rakovinou. Problém je, že všechna nová antibiotika, která za posledních 30 let vznikla, jsou jen vylepšenou verzí už ozkoušených antibiotik.

Bohužel se do vývoje nových druhů farmaceutické společnosti zrovna nehrnou, protože je zdlouhavý a velmi nákladný. Znamená 20 let vývoje, další roky testů a výsledky jsou nejisté.

Je to nebezpečný závod s časem, kterému můžeme pomoci svým odpovědnějším užíváním léků a větší důvěrou v lékaře.

Zdroje informací: www.wikipedia.org, www.britannica.com, www.history.com, www.nasa.gov, www.who.int, www.cdc.gov, www.nationalgeographic.com
Foto: Úvodní foto: Shutterstock, FOTO 2: Shutterstock, FOTO 3: Shutterstock
Související články
Záhady a tajemství
Dan Brown: Šifry mistrů konspirátorů
Někteří autoři, a to i ti velice slavní, se na konspiračních teoriích rádi přiživují! Proč konspirační teorie v literárních dílech tolik přitahují, lákají a fascinují čtenáře? Možná i proto, že jde povětšinou o dramatické akční příběhy, často s detektivní zápletkou. Ovšem hlavním hrdinou bývá většinou namísto statečného policisty či třeba soukromého detektiva vědec, který se […]
Záhady a tajemství
Bilderberg: Kdo ovlivňuje světové dění?
Scházejí se každý rok – ti nejvyšší z nejvyšších – a řeší aktuální světové dění. Říká se jim skupina Bilderberg a už několik desítek budí obavy. Co na schůzích řeší, že se veřejnost nesmí dozvědět, o čem jednají? Opravdu tahají za nitky světového dění? Podle konspirátorů dohodli datum invaze do Iráku, stanovují cenu ropy nebo způsobili […]
Záhady a tajemství
Zmrtvýchvstání Krista. Skutečný zázrak, nebo divadlo pro věřící?
Na svět přišel jako Ježíš Nazaretský, ale jeho následovníci mu říkali Kristus, což znamená „mesiáš“ nebo „pomazaný“. Miloval ty nejubožejší z ubohých a slíbil jim brzký příchod Božího království. Jedni jej měli za pomatence, jiní za rebela a další mu věřili doslova každé slovo. Ať už to bylo s Ježíšem jakkoli, jeho vliv je patrný […]
Záhady a tajemství
Pramáti všech konspirací: Falešné protokoly z Ruska
Slovo má velkou sílu. A když si jej do služeb najme lež, jeho moc se mnohdy ještě znásobí. Historie zná spoustu lží, které zasáhly do běhu světa. Jedna taková vznikla v 19. století v carském Rusku. Těžko v dějinách lidstva najít jiný národ, jehož historie si prošla tolika anabázemi, než ten židovský. Jeho spletitý příběh […]
reklama
svět zločinu
Zmizení Emanuely Orlandiové: Přes 40 let po ní není ani vidu, ani slechu
Teprve 15letá Emanuela Orlandiová se vrací z lekce hry na flétnu v hudební škole při Papežském institutu duchovní hudby. Domů už ale nedorazí. Její zmizení vyvolá ve Vatikánu bouři. Stala se obětí mafie? Došlo na území svatého státu k sexuálnímu zločinu, nebo k nesvatému rituálu? Proč policie nic nevyšetřila? Rodina zmizelé, zejména její bratr Pietro, […]
11. září 2001: Den, který změnil dějiny lidstva!
Dne 11. září 2001 narazila dvě letadla do budov Světového obchodního centra v New Yorku a jedno do komplexu Pentagonu. Od tohoto dne se začalo mluvit o válce civilizací a terorismus se stal celosvětovým tématem. Opravdu se ale jednalo o útok radikálních islamistů? Nebo ten den Američané záměrně seslali zkázu do vlastních řad? Od jedné z největších […]
Než přišel Joe Valachi: Mafie úřady nezajímala!
Oficiálně je sice Joe Valachi ten, kdo americkým strážcům zákona odhalí existenci mafie, ve skutečnosti to mnozí zkouší už před ním. Nikdo jim však nevěnuje pozornost. Poprvé na veřejnost prosakují informace už v roce 1890. Při vyšetřování vraždy policejního náčelníka Davida Hennesseyho, se v policejním hlášení uvádí: „Šetření naznačuje existenci tajné zločinecké organizace“. Tvrzení se […]
Čtyři skandály, které otřásly Vatikánem: Prostituční mejdany i kokain
Některé vyloudí na tvářích úsměv, jiné nás donutí ke zlostnému zaskřípění zuby, z některých nás obchází hrůza i po letech. Bibli tentokrát raději nechte v nočním stolku. Píše se rok 2010. Angelo Balducci (*1948) pracuje jako hlavní poradce Kongregace pro evangelizaci národů a je odpovědný za řízení misijních aktivit římskokatolické církve po celém světě. Jeho […]
reklama
historie
Patrick Graham: V centru pozornosti Satan
Patrick Graham strávil část života ve Francii, část v USA. Původní profesí je pilot, nyní pracuje jako zpravodajský konzultant pro nadnárodní korporace. Zároveň se věnuje psaní, jeho specialitou jsou dějiny náboženství. Již jeho první kniha Evangelium podle Stana z roku 2007 bylo oceněna cenou knihkupců a dočkalo se překladů do desítek jazyků. Námětem pro knih […]
Vasce de Gama: Daleká cesta do Indie
Tahle plavba navždycky změní svět. Čtyři lodě doplují na konec známého světa a z Portugalska definitivně udělají námořní velmoc. Protože platí jen jediné pravidlo: koření musí proudit. Vasco de Gama (1469–1524) se narodí do vlivné šlechtické rodiny v přístavním městečku Sines O jeho mládí ani životopisci moc nevědí – snad studuje kdesi ve vnitrozemí matematiku a navigaci. […]
Soumrak absolutistické monarchie: Revoluční rok 1848
Soumrak absolutistické monarchie: Revoluční rok 1848 přinesl sérii povstání v západní, jižní a střední Evropě, která vedla k definitivnímu konci dosavadního pojetí absolutních monarchií. V západní, jižní a střední Evropě proběhla série revolucí. Přestože jednotlivá povstání byla nakonec potlačena, dosavadní pojetí absolutních monarchií vzaly definitivně za své. První revoluce propukly v Itálii a ve Francii. […]
U zrodu mocného Španělska byla jedna královská svatba
Každý měl své vlastní království a dohromady pak tvořili neporazitelnou dvojku. Isabela Kastilská a její manžel Ferdinand Aragonský společně, ruku v ruce, položili základy mocného Španělska. To všechno bylo napsáno ve hvězdách, když se ti dva v roce 1469 brali. Španělsko nebylo vždy takové, jak jej známe dnes. Na sklonku prvního tisíciletí našeho letopočtu totiž […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz