Domů     Jak se klubal na svět šicí stroj? V pachu spáleniny i balících peněz
Jak se klubal na svět šicí stroj? V pachu spáleniny i balících peněz
19.11.2024

„Vypadněte!“ zařve naposled majitel tkalcovské dílny. Marně. Pak zvedne pistoli s křesadlovým zámkem – a vystřelí na jednoho z mužů. Rozlícený dav zastaví. Na pomoc textilním továrnám bude muset vyrazit i armáda. Za vším přitom stojí dnes tak běžná věc: šicí stroj!

Do konečné podoby vynálezu, který zjednoduší život mnoha hospodyním a shodí ceny oblečení na zlomek jejich původní ceny, má ještě po čertech daleko.

Přesto už roku 1755 odchází německý lékař a vynálezce žijící v Anglii, Charles Fredrick Wiesenthal (1726–1789), z patentovacího úřadu s glejtem číslo 701 na mechanické zařízení s dvouhrotou jehlou s očkem.

Roku 1790 pochoduje ze stejné instituce anglický vynálezce Thomas Saint. Ovšem již s číslem 1764. Na nákresech se pyšní první konstrukcí šicího stroje. Prototyp se nedochová a není ani úplně jisté, že kdy nějaký byl.

Nejpodobnější kousek je dnes k vidění v londýnském Vědeckém muzeu. Za ten už ale dějiny vděčí Williamu Newtonovi (asi 1897–1930), který na patentovacím úřadu objeví Saintův vynález, sestaví jej a značně vylepší.

Hrdina, ničitel a nikdo

Že je raný příběh historie, ve kterém se začíná odvíjet niť v šicích strojích, poněkud nuda? Nebojte se, na obzoru je již pořádná mela!

Její počátek musíme hledat v temných lesích Sherwoodského lesa – ano, přesně toho, kde byste potkali o pár set let dříve Robina Hooda. O kousek vedle leží anglický Nottingham. Hoodův následovník je tkadlec z Anstey poblíž Leicesteru.

Jmenuje se Ned Ludd a už jako učeň se vzepře proti mechanizaci. „Berou nám práci, nebudeme mít co jíst!“ Roku 1779 roztříská výbavu svého zaměstnavatele a jeho kult rychle roste. Musí se skrývat.

Brzy se mu začne říkat generál nebo dokonce král Ludd a jeho následovníci budou Luddité. A třešnička na tkalcovský stav: Je prokázáno, že stejně jako Hood, je i Ludd smyšlenou postavou.

Tohle už je na armádu…

„Je to podvodný způsob, který obchází normální pracovní postup!“ hřímá roku 1811 v Nottinghamu jeden z Ludditských vůdců. Stroje jsou podle nich koncentrované zlo. Spustí se pětiletá rebelie. Jen v březnu onoho roku opustí svět na 60 strojů!

Je 4. listopadu 1811 a kolem domu tkalcovského mistra ve vesničce Bulwell ležící čtyři kilometry severně od Nottinghamu pochoduje rozlícený zástup se sekerami a kladivy. Nejde o ojedinělý úkaz.

Na Luddity je dokonce nasazena armáda a majitelé továren s hrstkou věrných opevňují svůj majetek a do zdivočelé bandy bez milosti střílí! Následuje série poprav Ludditů a rozsudky dlouhých žalářů. Anglie připomíná divoký západ.

Listy s vypsanými odměnami lákají k udavačství. Vláda dokonce najímá tajné agenty, kteří pronikají do nitra organizace.

Patentní model Singerovky
Patentní model Singerovky

Uniformy? Leda ručně!

Plameny šlehají do mnohametrové výšky, a ač je noc, okolí je zalité jasem z gigantické vatry. Rok 1830 zaznamená další z patentů na šicí stroj, tentokrát ve Francii. Brzy na to je otevřena první strojní oděvní společnost na světě! Její úkol je jasný:

Vytvořit nové uniformy pro francouzskou armádu. Jenže… onen oheň rozhodně neslouží k opékání, právě hoří revoluční fabrika se šicími stroji! Proč? Francouzští dělníci si možná Luddité neříkají, běh dějin je ale pod tento název zahrne také.

A stejně jako oni se bojí o svou práci. Svůj problém vyřeší žhářstvím…

Velké naděje se smutným koncem

A kdo že je oním vynálezcem, který světu představí pro mnohé první „moderní“ šicí stroj? Francouz Barthélemy Thimonnier (1793–1857) má šest mladších sourozenců. Odmala se musí otáčet.

Chvíli studuje v Lyonu, nakonec se však rozhodne pro kariéru krejčího v obci Panissières. Roku 1822 mu zazvoní svatební zvony s talentovanou krajkářkou a od roku 1830 je na patentovacím úřadě jako doma. Svůj šicí stroj na dřevěném rámu neustále vylepšuje.

Tleskají mu na světových výstavách, opěvuje ho tisk. Přes to všechno jeho stroj nedosáhne valného rozšíření a po požáru fabriky dře nebohý Thimonnier bídu s nouzí. Umírá v chudobě coby 63letý zlomený muž…

Pracanti končí šichtu ve fabrice na šicí stroje Singer.
Pracanti končí šichtu ve fabrice na šicí stroje Singer.

Nenapravitelný sukničkář

Je mu jen 12 let a už se kodrcá na povozu s divadelními kočovníky souboru Rochester Players. Z domova v newyorském Pittstownu prachsprostě utekl. Na prknech, co znamenají svět, jej brzy skutečně pozná. A zorientuje se na výbornou.

Leccos se přiučí v truhlářské dílně, chvíli je soustružníkem a už roku 1839 podává první z patentů – stroj na vrtání hornin. Dostane za něj 2000 dolarů, což by dnes odpovídalo 25násobné částce. Kdo šije na stroji, jeho příjmení bude znát:

Isaac Merritt Singer (1811 –1875). Schopný a bezohledný vynálezce, který se bude válet v penězích, nikdy nezapomene na svou vášeň pro divadlo, dvakrát se ožení a v jeho ložnici se vystřídá nespočet milenek. „Tati“ by mu mohlo říkat celkem 26 dětí. Alespoň z těch, o kterých ví.

Pan inženýr si to umí spočítat…

Ze Singera se stane inženýr, který zaměří pozornost na šicí stroje. Neváhá vykrádat cizí patenty a vylepšovat je, se zdviženou bradou čelí soudům a platí tučná odškodnění. Ale Singer si to dovede spočítat.

Jeho prototyp se nakonec stane prvním, který dokonale funguje. A jeho tvůrce se umí prodat. Singerovka se stane synonymem pro šicí stroj, dokáže ušít 900 stehů za minutu a při schopné obsluze může nahradit až 40 švadlen!

Ušít košili najednou netrvá přes 10 hodin, ale jen jedinou! Singer ví, jak dostat svůj stroj i za dveře dílen:

Prodává se stejně jako dnes auta – na leasing! Až Singer v roce 1875 zemře, jeho jmění čítající 13 000 000 dolarů podědí dle závěti zejména 20 žijících dětí. Nerovnoměrně.

Například jeden ze synků, který se za svou matku Katherinu Marii postaví roku 1960 během rozvodu s otcem, dostane jen 500 dolarů…

Zdroje informací: Brandon, Ruth. A Capitalist Romance: Singer and the Sewing Machine (Lippincott, 1977), Smithsonian Institution Libraries, wikipedia.org
Foto 1: Pixabay, 2 Isaac Singer / CC0 1.0, 3 CC volné dílo
Související články
Zajímavosti
Mravenci provádějí amputace a zachraňují životy!
Mravenci nejsou jen pilní dělníci přírody – podle nejnovějších výzkumů jsou také zruční „chirurgové“. Když se některý z nich zraní, jeho druhové dokážou posoudit zranění a v případě potřeby mu amputovat končetinu, čímž mu zachrání život. Tento unikátní způsob péče o zraněné nemá v živočišné říši obdoby a ukazuje, jak fascinující může být mravenčí inteligence. […]
Zajímavosti
Stoos: Alpská vesnička, kterou zachránila nejstrmější lanovka světa
Malá švýcarská vesnička Stoos, ukrytá vysoko v Alpách, by možná upadla v zapomnění, kdyby nebylo revoluční lanovky Stoosbahn. Tento technický zázrak nejenže spojil odlehlou obec s civilizací, ale stal se i jejím hlavním lákadlem. Pojďte objevit kouzlo místa, kde tradiční švýcarský životní styl potkává nejmodernější technologie. Alenka v říši velehor Pokud se podíváte z úrovně […]
Zajímavosti
Od korálků k supům: Neobvyklé způsoby rozloučení
Z popela drahokamy, těla ptákům – jak Jižní Korea a Tibet nacházejí krásu i praktická řešení v tradičních pohřebních praktikách. Tyto dvě odlišné kultury, vzdálené tisíce kilometrů a s hluboce zakořeněnými vlastními filozofiemi, nabízejí fascinující pohled na to, jak lidská společnost přistupuje k nevyhnutelné realitě smrti. Jejich tradiční pohřební praktiky nejsou pouhými rituály, ale komplexními […]
Zajímavosti
Jaroslav Marvan: Vacátko ve slepičárně
Člun s Helenou Vondráčkovou (*1947) a Václavem Neckářem (*1943) se pomalu vzdaluje od břehu. Za zády hereckého dua se rýsuje nádherný zámek Blatná. Tipnete si, o jakém filmu je řeč? Kromě Blatné je natáčený i na Bojnickém zámku. Těm, kdo stále tápou, ještě napovíme, že královského otce Jindřicha si tu na jedničku střihne žižkovský rodák […]
reklama
svět zločinu
Nejhorší masová vražda v dějinách Spojených států
Samozvaný mesiáš Jim Jones (1931–1978) založil v Indianapolis v 50. letech křesťanskou sektu Chrám lidu, jejímž prostřednictvím kázal o rovnosti a bojoval proti rasismu. Na první pohled to vypadalo téměř skvěle, tak proč ten tragický konec? Ačkoli byl Jones běloch, během několika let získal do svých řad tisíce stoupenců, zejména Afroameričanů. Sám Jones v roce […]
Watergate: Opravdu velký průšvih
Tajná skupina, zřízená republikánskou stranou, má i tajné kódové označení: Instalatéři. „Utahujeme šrouby,“ zní jednoduché vysvětlení. Skupinu tvoří bývalí agenti CIA a FBI a pár kubánských emigrantů. A mají vysoce důležitý úkol: udržet prezidenta u moci. Ale dopadne to jinak. V recepci hotelu Watergate zazvoní v noci telefon. Rozespalý muž, který se nepředstaví, zní rozmrzele. „Pošlete naproti […]
Maják spravedlnosti uprostřed chaosu. 3 šerifové na Divokém západě
Napětí by se dalo krájet. Jako myška vklouzne do potemnělého stavení, kde by se měl nacházet obávaný zločinec. „Kdo je to?“ protne vzduch otázka položená španělsky. Strážce zákona ho okamžitě pozná a místo odpovědi bez váhání vystřelí. Nasadit klobouk, zářivou hvězdu a samozřejmě kolt za pas. Povolání šerifa je velice nebezpečné, a proto se na […]
Atentát na prezidenta Kennedyho: Šok ve Spojených státech
Je 22. listopad 1963 a jsme v Dallasu v americkém státě Texas. Prezident John Fitzgerald Kennedy se zde chystá na projev u příležitosti zahájení kampaně pro volby v roce 1964. Všeobecně se očekává, že svůj úřad obhájí, je nesmírně populární mezi americkou veřejností, tvrdě odsuzuje komunistické režimy, a protože svět je uprostřed studené války, zajistí mu to velkou […]
reklama
věda a technika
Nos jako osobní identifikátor
Lidský nos dokáže rozlišit bilion různých vůní a každý z nás má svůj unikátní pachový otisk. Proč je naše osobní vůně stejně jedinečná jako otisk prstu a jak tento dokonalý biologický systém funguje? Vůně každého člověka je jedinečná. Stejně jako otisk prstu. Tento fakt využívají nejen psi při rozpoznávání lidí, ale podle nejnovějších výzkumů ho […]
Psychologická zrcadla: Jak Rorschachův test odhaluje naše skryté já
Jednou z nejznámějších psychologických testovacích metod je Rorschachův test, který vznikl před více než stoletím. Můžou osově souměrné barevné kaňky pomoci odhalit, co nás trápí nebo jací jsme? Netopýr? Netopýr s děravými křídly? Můra? Maska? Vydlabaná dýně na Halloween? Ženská postava bez hlavy? Válečná loď a její odraz na hladině? Anděl? Dva lidé útočící na třetího uprostřed? […]
Proč předpovědi počasí tak často selhávají?
Máme družice, superpočítače a týmy meteorologů, ale přesto se nám déšť často spustí tam, kde mělo být jasno. Jak je možné, že moderní předpovědi počasí stále nejsou stoprocentně spolehlivé? Bude jasno až polojasno, přechodně až oblačno a místy přeháňky nebo bouřky. Tahle předpověď dovede pobavit. Jak ji někdo může vyslovit v době, kdy máme k […]
Lesní terapie: Vědecky potvrzené léčivé účinky přírody
Les není jen místem pro odpočinek nebo sběr hub – podle vědců má prokazatelné léčivé účinky na lidské tělo i psychiku. Od posílení imunity po snížení stresu, příroda funguje jako přirozený lék. Jak přesně nám les pomáhá a proč bychom do něj měli chodit častěji? Les má sám o sobě terapeutický potenciál. Přímo působí na […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz