Na bílém kapesníčku se objeví pár kapek krve. V očích hostů na večírku v Jewett City se zrcadlí obavy. Jsme v 19. století. Tuberkulóza je v Connecticutu velkou neznámou. Zato o upírech tu slyšel každý…
Partička dětí se na začátku 90. let minulého století v dobrodružné náladě plíží po břehu řeky Pachang u pískovny poblíž třítisícového městečka Jewett City založeného roku 1771. Fantazijní výlet se změní v archeologickou senzaci.
Robátka totiž objeví pozůstatky neoznačeného hřbitova u zaniklé osady Hopeville, kde jsou pochováni zejména příslušníci rodin Waltonů a Rayů a jejich blízcí či spolupracovníci. Na tom by ještě samo o sobě nebyla žádný senzace. Postupně je okryto 29 hrobů.
Jeden z nich vyrazí dech i ostříleným antropologům. Exhumované tělo jednoho z mužů by totiž šokovalo i laika…
Kdo je tajemný JB-55?
Lebka oddělená od páteře, pohřbená tváří dolů a stehenní kosti umístěné do písmene X pod lebku.
Tento popis sice perfektně sedí na pirátskou vlajku, pokud se na ní podíváte z „rubové“ strany, v případě utajeného hřbitova u Jewett City jde ale o přesný popis těla muže, které bylo dávno před novodobým objevem exhumováno, brutálně upraveno – a pohřbeno zpět.
Proč by někdo něco takového dělal? Ukazuje se, že exhumace byla masová, a to ve 40. a 50. letech 19. století. U řady těl je vyříznuto srdce a spáleno! To je ale nic proti „pirátskému“ tělu, které dostane označení JB-55. Proč to všechno?
Odpovědi se dnes jen pousmějeme, ve své době jde ale o velkého strašáka. Za vším je třeba hledat upíry.
Zubatá má žně
Píše se rok 1845 a rodina pohřbí 24letého Lemuela Raye. Jeho otec Henry B. Ray umírá roku 1851. 26letý Elisha Ray opustí svět živých o dva roky později.
Henry Ray, nejstarší bratr Lemuela a Elishy, naposledy vydechne v roce 1854. Torzo velké farmářské rodiny má jasno: Za vším je hledat temné síly – konkrétně upíry! Exhumace, kremace srdcí a lámání kostí je pro ně dostatečnou ochrannou před upíry.
A co tedy ve skutečnosti stojí za sérii podivných úmrtí? Na území Nové Anglie řádí choroba, která v 19. století patří k nejčastějším příčinám úmrtí.
A přestože ji popíše již v 11. století například Ibn Síná známý u nás spíše jako Avicenna (asi 980–1037), rozsáhlé farmářské rodiny Waltonů a Rayů tuberkulózu zjevně neznají…
Víme, kdo je JB. A dokonce, jak vypadá!
Na hřbitůvku u Jewett City budou nakonec objevena ještě těla dalších dvou osob „upravená“ podle kosti lámajících protiupírských pravidel vymyšlených rodinou Rayů. Věří, že tato opatření dopřejí pokojný odpočinek jak mrtvým, tak poklidný život těm živým.
JB-55 zrovna v pokoji odpočívat nebude. Po první exhumaci a rozlámání těla si ho roku 2019 vezme na vědecký paškál tým forenzních vědců. Z kostí se podaří extrahovat DNA a díky genealogické databázi dnes již víme, že jeden z údajných upírů má jméno John Barber.
Ostatně, JB má totiž vysázeno mosaznými cvočky na své rakvi. 55 je věk, kdy umírá. V roce 1990 by to těžko někoho napadlo, ale na sklonku roku 2022 se forenzní vědci pochlubí dalším triumfem. Nejen, že známe identitu JB-55, teď dokonce víme, jak vypadal!
Do světa totiž putuje odborná rekonstrukce jeho tváře s přísným pohledem. Charismatický chlapík? Možná. Upíra ale příliš neevokuje…