Domů     Plukovník Bohumil Borecký: Opuštěný hrob na Sibiři
Plukovník Bohumil Borecký: Opuštěný hrob na Sibiři
3.11.2024

V období od konce druhé světové války až do poloviny padesátých let bylo z Československa zavlečeno 327 příslušníků české a slovenské národnosti do sovětských pracovních táborů.

Tito lidé tak vlastně zmizeli beze stopy a patří k tisícům obětí tehdejšího zrůdného režimu.

Jedním z nich byl i plukovník Československé armády Bohumil Borecký. Tragický příběh jeho života se začal psát a také o mnoho let později skončil na Sibiři.

Borecký byl totiž zatčen 9. června 1949 a odvlečen do Sovětského svazu, a to proto, že jako legionářský důstojník během občanské války nechal na Sibiři zastřelit bandity.

Lidé mizeli beze stopy

Od té doby už o něm rodina neměla žádné zprávy. Pouze se sovětského velvyslanectví přišel strohý dopis, ve kterém stálo, že Borecký zemřel na zápal plic.

Po roce 1989 se plukovníkova rodina pokoušela vypátrat pravé viníky jeho smrti a hledala hlavně v archivech ministerstva vnitra. Už tehdy bylo zřejmé, že se v žádném případě nejedná o ojedinělý případ.

Podobných smutných příběhů s tragickým koncem byly skutečně stovky a souvisely s příchodem Rudé armády do tehdejšího Československa. Právě v té době začali lidé mizet bez jediné stopy a nějakého pochopitelného důvodu.

My se ale nyní ale vrátíme k osobě plukovníka Bohumila Boreckého. Vždyť on byl místo vyznamenání za zásluhy během první a druhé světové války odvlečen na Sibiř.

Statečný a zásadový muž

Borecký přitom ještě jako rakouský zajatec vstoupil do legendárních legií, které v rámci ruské armády bojovaly za samostatnost Československa a později se zapojily i do občanské války v Rusku.

Tehdy měl údajně vydat osudný rozkaz k popravě bolševiků, kteří napadli jeho vojáky. I po vzniku Československa zůstal Borecký armádě věrný.

Jednalo se prý o velmi zajímavého, statečného a zásadového muže, který byl během své vojenské kariéry neustále povyšován, až dosáhl hodnosti plukovníka.

Své výjimečné a neposkvrněné pověsti Borecký dostál i za časů protektorátu, kdy se aktivně zapojil do protinacistického odboje. Tehdy byl za svou činnost zatčen a před smrtí v koncentračním táboře Terezín jej na poslední chvíli zachránilo osvobození.

Borecký, který jako rakouský zajatec vstoupil do československých legií bojujících za samostatnost, zůstal věrný armádě i po vzniku Československa, byl povyšován až na plukovníka, aktivně se zapojil do protinacistického odboje a před smrtí v koncentračním táboře Terezín jej zachránilo osvobození.
Borecký, který jako rakouský zajatec vstoupil do československých legií bojujících za samostatnost, zůstal věrný armádě i po vzniku Československa, byl povyšován až na plukovníka, aktivně se zapojil do protinacistického odboje a před smrtí v koncentračním táboře Terezín jej zachránilo osvobození.

Měl vážné obavy o život

Po únoru 1948 se měl stát generálem, ovšem pod podmínkou, že vstoupí do KSČ. To on ale v žádném případě nechtěl akceptovat a raději požádal o penzi.

Ačkoli rodina jeho manželky na něj dodnes vzpomíná jako na pohodového muže, který měl rád humor a vášnivě rád luštil křížovky, jindy tak veselý plukovník někdy na přelomu roku 1949 a 1950 před svými příbuznými vyjádřil vážné obavy o svůj život.

A to proto, že právě tehdy začalo zatýkání v důstojnickém sboru. Bohumil Borecký tušil, že se nad ním stahují mračna, a následující události mu bohužel daly za pravdu. I on byl zajat a „předán“ v Praze na Letné takzvaným repatriačním orgánům Sovětského svazu. Vzápětí na to byl deportován na Sibiř, kde také v roce 1955 zemřel.

Skončil v gulagu u Bajkalského jezera

Jednalo se tedy o československého občana, který byl zcela protiprávně odvlečen na území jiného státu, kde byl souzen a odsouzen. A to za něco, co tehdy nebylo považováno za trestný čin.

Vždyť se jednalo o událost, která se stala během občanské války a kterou později nebyl nikdo schopen objektivně posoudit. Zdrcená rodina se až o mnoho let později dozvěděla, že Borecký skončil v gulagu u Bajkalského jezera, kde také nejspíš zemřel.

To vše se stalo opravdu v rozporu s tehdejším právem. Vždyť vydávání československých občanů jinému státu bylo striktně zakázáno.

Z dochovaných archivních materiálů je zřejmé, že se pod příkaz k zatčení Bohumila Boreckého podepsal sám velitel Státní bezpečnosti.

Viník je stále neznámý

Ten ale v roce 1964 spáchal sebevraždu, což zřejmě souviselo s tím, že jeho jméno figurovalo i v politických procesech z padesátých let. A tak se od něj nikdo nic podstatného nemohl dozvědět.

Jméno Bohumila Boreckého bylo po sametové revoluci očištěno a on dostal in memoriam od prezidenta Václava Havla hodnost generálmajora a později i medaili za hrdinství. Je proto velmi smutné, že za jeho tragický osud nebyl dosud nikdo alespoň formálně potrestán.

Zdroje informací: wikipedia.org, blesk.cz, doo.cz, novinky.cz
Úvodní foto: commons.wikimedia.org, Autor: anatoly_l, Creative Commons Attribution-Share Alike 2.0, FOTO 2: cechoslovacivgulagu.cz, ŠRÁMEK, Pavel: Plukovník Bohumil Borecký; In: Forstsborník 4 – 5/1998, s. 54–58.
Související články
Historie
Stál za americkou prohibicí ropný magnát Rockefeller?
V lednu 1920 se Spojené státy americké změnily. Začala tam totiž platit prohibice – tedy zákaz distribuce a spotřeby alkoholu, který znamenal pro mnohé zdroj zla. Prohibiční zákony měly vymýtit alkoholismus a snížit kriminalitu mezi chudými, oproti tomu ropný magnát Rockefeller z nich měl profitovat… První snahy o omezení prodeje alkoholu ve Spojených státech se […]
Historie
Hippokrates: Otec západní medicíny
Hippokrates (460 př. n. l.-cca 370 př. n. l.), nejslavnější lékař starověku, jehož přičiněním se lékařství stalo samostatným oborem, mimo jiné položil i základy klinického lékařství. Jeho jméno je spojováno rovněž s textem obsahujícím základní etické principy lékařského povolání. Hippokrates tak v podstatě sestavil etické zásady lékařů, takzvanou Hippokratovu přísahu, na kterou lékaři přísahají až […]
Historie
Židovského pianistu zachránil nacistický důstojník
Chopinovo Nocturno v cis moll mu zachránilo život. Unikal nemocem a hladu ve varšavském ghettu, vyhnul se transportu do vyhlazovacího tábora a přežil i srovnání Varšavy se zemí – paradoxně díky důstojníkovi wehrmachtu. Řeč je o Władysławu Szpilmanovi, známější je ovšem jako Pianista podle snímku režiséra Romana Polanského, který životní příběh polského skladatele a klavíristy […]
Historie
Nablýskaní krasavci: 5 legendárních mečů historie
Nebýt jich, dějiny by třeba vypadaly úplně jinak. Zbraně s nablýskaným ostřím se však navždy zapíší do historie. Některé umí přeseknout železo, další se pro změnu dostávají až na vlajky států. Jedno ale mají společné – jejich osud obepíná mlha tajemství. Excalibur Zajímavost: Záře čepele oslepí protivníky Slavnějšího zástupce bychom ve světě mečů pohledali. Vlastníkem je […]
reklama
věda a technika
Češi mají svého astronauta. Poletí do vesmíru?
V březnu roku 1978 žilo Československo jedním jediným jménem. Vladimír Remek totiž společně se sovětským kosmonautem Alexejem Gubajevem zamířil na kosmickou orbitální stanici Saljut 6, kde následně strávil téměř osm dní. Stal se tak jediným Čechem, který se do kosmu dostal, a společně se svým náhradníkem Oldřichem Pelčákem také jediným naším astronautem. Až do tohoto roku. […]
Slavné výpravy: Velká antarktická expedice se změnila v boj o život!
Je 8. srpna roku 1914 a z Anglie vyplouvá loď Endurance pod vedením polárního badatele Ernesta Shackletona. Ten má před sebou ambiciózní cíl – chce jako první přejít napříč Antarktidu, od Weddellova moře přes jižní pól k Rossovu moři. Expedice ale skončí dřív, než se loď vůbec dostane ke břehům ledového kontinentu. Fouká studený vítr […]
Vřes: Podzimní okrasa, lék i magická pomůcka
Málokterou rostlinu si spojujeme s podzimem tak jako vřes. Obvykle rozkvétá už na konci léta a rozzáří vřesoviště i zahrádky drobnými květy. Není to však jen okrasa. V minulých dobách z něj lidé vaří pivo, vystýlají s ním postele a vyrábějí lana nebo došky. A hustý vřesový med je velmi ceněná pochoutka! Nenápadná, ale houževnatá […]
Zázrak lidského stvoření: Co všechno nevíte o těhotenství a porodu?
Pouhých devět měsíců je plných očekávání a změn, které formují naše tělo, mysl a předurčují naši budoucnost. Co všechno se ale stane od oplodnění vajíčka až po první výkřik čerstvě narozeného dítěte? Jak se z genetického koktejlu dvou osob stane další tvor? Ačkoliv věda postupuje mílovými kroky kupředu, stále nedokážeme vytvořit nového člověka jinak než přirozeně […]
reklama
svět zločinu
Smrtící hodina Charlese Whitmana: Jak jeden muž proměnil klidný kampus v peklo
1. srpna 1966 se na texaské univerzitě odehrála jedna z nejhorších střeleckých masakrů v americké historii. Charles Whitman, ozbrojený až po zuby, bezohledně střílel do nevinných lidí. Jeho krvavá msta si vybrala desítky obětí. Řada dalších obětí doplní černý seznam Paul Sonntag (18) před nedávnem dokončil střední školu. Na podzim se chystá na Coloradskou státní […]
Případ mrtvého faráře Sobka ovládl strach
Případ oběšeného faráře Sobka stále provází velký strach. Strach obyvatel Petrovic z oné noci i strach jen na tehdejší události vzpomínat, natož pak o nich vůbec hovořit. Přesto všechno se ale začala v roce 1993 podezřelá smrt děkana Sobka vyšetřovat, což přineslo celou řadu velmi znepokojivých zjištění. Jeho tělo bylo zohaveno Děkan Sobek zemřel 25. […]
Henri Charriére aneb Motýlek: Příběh muže, který uprchl ze slavného vězení
Filmové drama Motýlek, které mělo premiéru v roce 1973, nám připomnělo příběh muže, který jako jediný dokázal uprchnout z věznice na Ďábelských ostrovech ve Francouzské Guayaně, kde si odpykávali trest nejhorší zločinci. A i když se úspěšný snímek možná v něčem lišil od skutečnosti, autor knižní předlohy prý na natáčení osobně dohlížel. Zřejmě si chtěl […]
Slavné útěky: Jiří Kajínek
Stále tvrdí, že je nevinný, několikrát se pokusil o útěk a ten poslední z něj udělal mediální hvězdu. Jiří Kajínek je pro naši justici recidivista a odsouzený vrah, který byl za dvojnásobnou nájemnou vraždu potrestán doživotním odnětím svobody. Mnoho lidí ale věří, že i když to rozhodně nikdy nebyl žádný andílek, tak činy, kvůli kterým […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz