Domů     Plukovník Bohumil Borecký: Opuštěný hrob na Sibiři
Plukovník Bohumil Borecký: Opuštěný hrob na Sibiři
3.11.2024

V období od konce druhé světové války až do poloviny padesátých let bylo z Československa zavlečeno 327 příslušníků české a slovenské národnosti do sovětských pracovních táborů.

Tito lidé tak vlastně zmizeli beze stopy a patří k tisícům obětí tehdejšího zrůdného režimu.

Jedním z nich byl i plukovník Československé armády Bohumil Borecký. Tragický příběh jeho života se začal psát a také o mnoho let později skončil na Sibiři.

Borecký byl totiž zatčen 9. června 1949 a odvlečen do Sovětského svazu, a to proto, že jako legionářský důstojník během občanské války nechal na Sibiři zastřelit bandity.

Lidé mizeli beze stopy

Od té doby už o něm rodina neměla žádné zprávy. Pouze se sovětského velvyslanectví přišel strohý dopis, ve kterém stálo, že Borecký zemřel na zápal plic.

Po roce 1989 se plukovníkova rodina pokoušela vypátrat pravé viníky jeho smrti a hledala hlavně v archivech ministerstva vnitra. Už tehdy bylo zřejmé, že se v žádném případě nejedná o ojedinělý případ.

Podobných smutných příběhů s tragickým koncem byly skutečně stovky a souvisely s příchodem Rudé armády do tehdejšího Československa. Právě v té době začali lidé mizet bez jediné stopy a nějakého pochopitelného důvodu.

My se ale nyní ale vrátíme k osobě plukovníka Bohumila Boreckého. Vždyť on byl místo vyznamenání za zásluhy během první a druhé světové války odvlečen na Sibiř.

Statečný a zásadový muž

Borecký přitom ještě jako rakouský zajatec vstoupil do legendárních legií, které v rámci ruské armády bojovaly za samostatnost Československa a později se zapojily i do občanské války v Rusku.

Tehdy měl údajně vydat osudný rozkaz k popravě bolševiků, kteří napadli jeho vojáky. I po vzniku Československa zůstal Borecký armádě věrný.

Jednalo se prý o velmi zajímavého, statečného a zásadového muže, který byl během své vojenské kariéry neustále povyšován, až dosáhl hodnosti plukovníka.

Své výjimečné a neposkvrněné pověsti Borecký dostál i za časů protektorátu, kdy se aktivně zapojil do protinacistického odboje. Tehdy byl za svou činnost zatčen a před smrtí v koncentračním táboře Terezín jej na poslední chvíli zachránilo osvobození.

Borecký, který jako rakouský zajatec vstoupil do československých legií bojujících za samostatnost, zůstal věrný armádě i po vzniku Československa, byl povyšován až na plukovníka, aktivně se zapojil do protinacistického odboje a před smrtí v koncentračním táboře Terezín jej zachránilo osvobození.
Borecký, který jako rakouský zajatec vstoupil do československých legií bojujících za samostatnost, zůstal věrný armádě i po vzniku Československa, byl povyšován až na plukovníka, aktivně se zapojil do protinacistického odboje a před smrtí v koncentračním táboře Terezín jej zachránilo osvobození.

Měl vážné obavy o život

Po únoru 1948 se měl stát generálem, ovšem pod podmínkou, že vstoupí do KSČ. To on ale v žádném případě nechtěl akceptovat a raději požádal o penzi.

Ačkoli rodina jeho manželky na něj dodnes vzpomíná jako na pohodového muže, který měl rád humor a vášnivě rád luštil křížovky, jindy tak veselý plukovník někdy na přelomu roku 1949 a 1950 před svými příbuznými vyjádřil vážné obavy o svůj život.

A to proto, že právě tehdy začalo zatýkání v důstojnickém sboru. Bohumil Borecký tušil, že se nad ním stahují mračna, a následující události mu bohužel daly za pravdu. I on byl zajat a „předán“ v Praze na Letné takzvaným repatriačním orgánům Sovětského svazu. Vzápětí na to byl deportován na Sibiř, kde také v roce 1955 zemřel.

Skončil v gulagu u Bajkalského jezera

Jednalo se tedy o československého občana, který byl zcela protiprávně odvlečen na území jiného státu, kde byl souzen a odsouzen. A to za něco, co tehdy nebylo považováno za trestný čin.

Vždyť se jednalo o událost, která se stala během občanské války a kterou později nebyl nikdo schopen objektivně posoudit. Zdrcená rodina se až o mnoho let později dozvěděla, že Borecký skončil v gulagu u Bajkalského jezera, kde také nejspíš zemřel.

To vše se stalo opravdu v rozporu s tehdejším právem. Vždyť vydávání československých občanů jinému státu bylo striktně zakázáno.

Z dochovaných archivních materiálů je zřejmé, že se pod příkaz k zatčení Bohumila Boreckého podepsal sám velitel Státní bezpečnosti.

Viník je stále neznámý

Ten ale v roce 1964 spáchal sebevraždu, což zřejmě souviselo s tím, že jeho jméno figurovalo i v politických procesech z padesátých let. A tak se od něj nikdo nic podstatného nemohl dozvědět.

Jméno Bohumila Boreckého bylo po sametové revoluci očištěno a on dostal in memoriam od prezidenta Václava Havla hodnost generálmajora a později i medaili za hrdinství. Je proto velmi smutné, že za jeho tragický osud nebyl dosud nikdo alespoň formálně potrestán.

Zdroje informací: wikipedia.org, blesk.cz, doo.cz, novinky.cz
Úvodní foto: commons.wikimedia.org, Autor: anatoly_l, Creative Commons Attribution-Share Alike 2.0, FOTO 2: cechoslovacivgulagu.cz, ŠRÁMEK, Pavel: Plukovník Bohumil Borecký; In: Forstsborník 4 – 5/1998, s. 54–58.
Související články
Historie
Titanic: Příběh zkázy, který stále fascinuje svět
14. dubna 1912 se navždy zapsal do historie jako den, kdy nejluxusnější parník své doby, Titanic, narazil do ledovce a navždy zmizel v temných hlubinách Atlantiku. Jeho tragický osud dodnes vyvolává otázky: Mohlo se katastrofě předejít? A co všechno se ještě můžeme dozvědět z trosek, které pomalu mizí v mořských hlubinách? Lokalita: přibližně 600 kilometrů jižně […]
Historie
Krysí stezky: Jak nacisté prchali do Jižní Ameriky
Italské kláštery, chorvatské přístavy a argentinské úřady – objevte fascinující trasy, po kterých unikali nejhledanější nacističtí zločinci do bezpečí jihoamerických diktatur. Tyto takzvané „krysí stezky“ představovaly složitou a často utajovanou síť kontaktů a logistické podpory, která umožnila stovkám, možná i tisícům pachatelů hrůzných zločinů druhé světové války uniknout před spravedlností spojeneckých mocností. Fenomén útěku nacistických […]
Historie
Gurmáni: Kardinál Richelieu miloval čokoládu, jeho praprasynovec nadšeně propagoval majonézu
Máte rádi čokoládu a majonézu? Tabulkovou nejspíš ano, jenže než se zrodí v téhle podobě, musíte ještě chvíli počkat. Teď jsme teprve na počátku 17. století, takže máme na mysli zatím jenom tu tekutou. Kakaové boby přiváží do Evropy španělský conquistador Hernán Cortés (1485–1547). Jenže nápoj z nich připravený připadá Španělům hořký a nějakou dobu trvá, než […]
Historie
Jak se zrodila knížka: Od tabulky a svitku ke složkám
Potřebu zaznamenávat svoje převratné myšlenky a předávat je dalším generacím má lidstvo už od pradávna. Od té doby, co se dokážeme mezi sebou dorozumívat, rozvíjí se první pokusy o zápisy. Kdy se zrodila první knížka a jak získala dnešní podobu? Tentokrát nebudeme zkoumat, které literární dílo je první – často se uvádí Epos o Gilgamešovi […]
reklama
záhady a tajemství
Organizace ODESSA: Mýtus, nebo skutečná nacistická podzemní síť?
Po pádu Třetí říše zmizely stovky vysokých nacistických pohlavárů beze stopy. Pomáhala jim v tom tajná organizace ODESSA, nebo jde pouze o konspirační teorii? Pátrání po pravdě jednoho z největších tajemství poválečné historie. Po porážce Německa na sklonku druhé světové války začal na území Německa skutečný chaos. Zemí se proháněla nejen vítězná vojska, ale také […]
Záhada podmořské struktury u Jonaguni: Přírodní úkaz, nebo pozůstatek ztracené civilizace?
V modrých vodách u japonského ostrova Jonaguni se ukrývá jeden z největších archeologických rébusů současnosti – masivní kamenná struktura s dokonalými úhly a schody, která vypadá jako dílo dávných stavitelů. Je to přírodní zvláštnost, nebo důkaz existence vyspělé předpotopní civilizace? Lokalita: ostrov Jonaguni ležící jižně od pobřeží Japonska V roce 1986 se pod hladinu moře u […]
Dobrodruh Edward Kelley: Když v souboji zabil člověka, magie mu nepomohla
Proměnit obyčejný kov na zlato, z kousku běžného kamene vyrobit drahokam, z podivných ingrediencí umíchat elixír mládí nebo vytvořit kámen mudrců. Učenci na pražském dvoře císaře Rudolfa II. se snaží. Někteří lidé považují alchymii za pavědu. Ve skutečnosti jí ale moderní chemie vděčí za spoustu užitečných znalostí. Vytvořila postup výroby silných kyselin. Vyladila k dokonalosti různé chemické postupy, […]
Starobylé ruiny hradu Valdek: Tajemná komnata brdských hvozdů
Zříceninu hradu Valdek najdeme ve Středočeském kraji v okrese Beroun na okraji vojenského újezdu Brdy. Hrad byl založen v polovině třináctého století díky starobylému rodu Buziců, konkrétně jeho větvi Zajíců. V období národního obrození se Valdek stal oblíbeným cílem českých vlastenců, včetně Karla Hynka Máchy, Josefa Jungmanna nebo Boženy Němcové. Hrad inspiroval řadu literárních děl […]
reklama
lifestyle
Mýty z posilovny: Když cvičím, můžu jíst, co chci. Nebo ne?
Zpocená těla, pach potu, občasné heknutí a zvuky strojů v pohybu. Pokud se cvičením začínáte a nemáte po ruce trenéra, hrozí vám nejedno fiasko…   Potřebujete se zbavit pár kil? Anebo zformovat postavu? Či chcete prostě něco udělat pro zdraví a kondici? Cvičení je to pravé! Možná právě marně listujete diářem a hledáte, kde si […]
Kim Čong-il a Mao Ce-tung: Extrémní chutě a nechutné návyky
Zatímco severokorejský vůdce Kim Čong-il utrácel miliony za gurmánské pochoutky, čínský předseda Mao Ce-tung se odmítal mýt. Jaké byly jejich nejbizarnější stravovací návyky? Kim Čong-il: Gurmánský vůdce vyhladovělé země Severokorejský despota Kim Čong-il (1941–2011) se naopak příliš zpátky nedržel. Zatímco země se kvůli jeho programu militarizace potýkala s obrovskými ekonomickými problémy a probíhal tam hladomor, […]
3 labužnické hostiny v historii: Vegetariánská, šlehačková a císařská
Každý má rád něco jiného. Na čem si pochutnávaly oblíbené historické osobnosti? Někdo se obešel bez masa, jiný nedal dopustit na sladké lahůdky a při významných událostech se konaly opravdové hody s vysokým rozpočtem. Zatímco třeba prorok Mohamed propaguje kvalitní maso v jídelníčku a užije si ho na hostinách naplno, jiní slavní strávníci ho odmítají. Zřejmě prvním […]
Vynášení Morany: Se zimou se musí zatočit!
Když začne rašit tráva, rozkvetou květiny a stromy i keře se obalují listím, cítíme, jak z nás spadne zimní letargie. Najednou je nám veseleji, máme lepší náladu a těšíme se na měsíce plné slunce. A co teprve naši předkové, kteří žili v těsném sepětí s přírodou: pro ty to byla příležitost k oslavě! Temné a […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz