Domů     Plukovník Bohumil Borecký: Opuštěný hrob na Sibiři
Plukovník Bohumil Borecký: Opuštěný hrob na Sibiři
3.11.2024

V období od konce druhé světové války až do poloviny padesátých let bylo z Československa zavlečeno 327 příslušníků české a slovenské národnosti do sovětských pracovních táborů.

Tito lidé tak vlastně zmizeli beze stopy a patří k tisícům obětí tehdejšího zrůdného režimu.

Jedním z nich byl i plukovník Československé armády Bohumil Borecký. Tragický příběh jeho života se začal psát a také o mnoho let později skončil na Sibiři.

Borecký byl totiž zatčen 9. června 1949 a odvlečen do Sovětského svazu, a to proto, že jako legionářský důstojník během občanské války nechal na Sibiři zastřelit bandity.

Lidé mizeli beze stopy

Od té doby už o něm rodina neměla žádné zprávy. Pouze se sovětského velvyslanectví přišel strohý dopis, ve kterém stálo, že Borecký zemřel na zápal plic.

Po roce 1989 se plukovníkova rodina pokoušela vypátrat pravé viníky jeho smrti a hledala hlavně v archivech ministerstva vnitra. Už tehdy bylo zřejmé, že se v žádném případě nejedná o ojedinělý případ.

Podobných smutných příběhů s tragickým koncem byly skutečně stovky a souvisely s příchodem Rudé armády do tehdejšího Československa. Právě v té době začali lidé mizet bez jediné stopy a nějakého pochopitelného důvodu.

My se ale nyní ale vrátíme k osobě plukovníka Bohumila Boreckého. Vždyť on byl místo vyznamenání za zásluhy během první a druhé světové války odvlečen na Sibiř.

Statečný a zásadový muž

Borecký přitom ještě jako rakouský zajatec vstoupil do legendárních legií, které v rámci ruské armády bojovaly za samostatnost Československa a později se zapojily i do občanské války v Rusku.

Tehdy měl údajně vydat osudný rozkaz k popravě bolševiků, kteří napadli jeho vojáky. I po vzniku Československa zůstal Borecký armádě věrný.

Jednalo se prý o velmi zajímavého, statečného a zásadového muže, který byl během své vojenské kariéry neustále povyšován, až dosáhl hodnosti plukovníka.

Své výjimečné a neposkvrněné pověsti Borecký dostál i za časů protektorátu, kdy se aktivně zapojil do protinacistického odboje. Tehdy byl za svou činnost zatčen a před smrtí v koncentračním táboře Terezín jej na poslední chvíli zachránilo osvobození.

Borecký, který jako rakouský zajatec vstoupil do československých legií bojujících za samostatnost, zůstal věrný armádě i po vzniku Československa, byl povyšován až na plukovníka, aktivně se zapojil do protinacistického odboje a před smrtí v koncentračním táboře Terezín jej zachránilo osvobození.
Borecký, který jako rakouský zajatec vstoupil do československých legií bojujících za samostatnost, zůstal věrný armádě i po vzniku Československa, byl povyšován až na plukovníka, aktivně se zapojil do protinacistického odboje a před smrtí v koncentračním táboře Terezín jej zachránilo osvobození.

Měl vážné obavy o život

Po únoru 1948 se měl stát generálem, ovšem pod podmínkou, že vstoupí do KSČ. To on ale v žádném případě nechtěl akceptovat a raději požádal o penzi.

Ačkoli rodina jeho manželky na něj dodnes vzpomíná jako na pohodového muže, který měl rád humor a vášnivě rád luštil křížovky, jindy tak veselý plukovník někdy na přelomu roku 1949 a 1950 před svými příbuznými vyjádřil vážné obavy o svůj život.

A to proto, že právě tehdy začalo zatýkání v důstojnickém sboru. Bohumil Borecký tušil, že se nad ním stahují mračna, a následující události mu bohužel daly za pravdu. I on byl zajat a „předán“ v Praze na Letné takzvaným repatriačním orgánům Sovětského svazu. Vzápětí na to byl deportován na Sibiř, kde také v roce 1955 zemřel.

Skončil v gulagu u Bajkalského jezera

Jednalo se tedy o československého občana, který byl zcela protiprávně odvlečen na území jiného státu, kde byl souzen a odsouzen. A to za něco, co tehdy nebylo považováno za trestný čin.

Vždyť se jednalo o událost, která se stala během občanské války a kterou později nebyl nikdo schopen objektivně posoudit. Zdrcená rodina se až o mnoho let později dozvěděla, že Borecký skončil v gulagu u Bajkalského jezera, kde také nejspíš zemřel.

To vše se stalo opravdu v rozporu s tehdejším právem. Vždyť vydávání československých občanů jinému státu bylo striktně zakázáno.

Z dochovaných archivních materiálů je zřejmé, že se pod příkaz k zatčení Bohumila Boreckého podepsal sám velitel Státní bezpečnosti.

Viník je stále neznámý

Ten ale v roce 1964 spáchal sebevraždu, což zřejmě souviselo s tím, že jeho jméno figurovalo i v politických procesech z padesátých let. A tak se od něj nikdo nic podstatného nemohl dozvědět.

Jméno Bohumila Boreckého bylo po sametové revoluci očištěno a on dostal in memoriam od prezidenta Václava Havla hodnost generálmajora a později i medaili za hrdinství. Je proto velmi smutné, že za jeho tragický osud nebyl dosud nikdo alespoň formálně potrestán.

Zdroje informací: wikipedia.org, blesk.cz, doo.cz, novinky.cz
Úvodní foto: commons.wikimedia.org, Autor: anatoly_l, Creative Commons Attribution-Share Alike 2.0, FOTO 2: cechoslovacivgulagu.cz, ŠRÁMEK, Pavel: Plukovník Bohumil Borecký; In: Forstsborník 4 – 5/1998, s. 54–58.
Související články
Historie
Václavové II. a III.: V jejich náručí se střídaly krásné ženy
Mít milenku, ta patří mezi vládci na středověkém dvoře k bontonu. Přítomnosti krásných žen ve své loži si proto užívají i čeští králové. Nejednou se jejich milenky těšily stejnému postavení jako zákonité manželky. Ty musely tento nelehký úděl překousnout. Kronikář Otakar Štýrský (asi 1265–1318/1319), autor Štýrské rýmované kroniky, tvrdí, že český král Václav II. (1271–1305) měl po […]
Historie
Konec muže nenásilného odporu: Mahátma Gándhí
Mahátma Gándhí, známý jako „Velký duch“, byl jedním z nejvýznamnějších vůdců indického boje za nezávislost. Jeho filozofie nenásilného odporu inspirovala miliony lidí po celém světě. Přestože jeho život skončil tragicky, jeho odkaz žije dál jako symbol míru a svobody. Po první světové válce je stále více lidem zřejmé, že se éra britské koloniální velmoci chýlí […]
Historie
Josef Mánes a Františka Šťovíčková: Idylku jim zhatila malířova sestra
Na svoji lásku Josef nemůže zapomenout. Sžírá ho svědomí, že se provinil, když se nedokázal vzepřít autoritativní Amálii. Navíc ho na sklonku života sužuje psychická choroba. Postavám na obrazech klidně namaluje vlčí drápy, jindy zase svými díly vytírá podlahu. „Mánesové, toť případ rodinného uměleckého kolektivu, jaký byl v 19. století již jevem zcela výjimečným!“  uvádí český […]
Historie
Emiliano Zapata: Hrdina revoluce a symbol boje za spravedlnost
Na začátku 20. století vládne Mexiku diktátor Porfirio Díaz. Ve společnosti roste korupce a stále více se rozevírají nůžky mezi chudými a bohatými. Nespokojenost vybublá až k revoluci, ke které se přidá i bývalý voják Emiliano Zapata, který sám pochází z chudých poměrů a má bohaté zkušenosti s vykořisťováním ze strany mocných. Jeho válečné znalosti […]
reklama
věda a technika
Tullundský muž: Nejslavnější mumie z bažin
V dánském údolí Bjældskovdalu leží Tollundský močál. V roce 1938 je tu při těžbě rašeliny objeveno tělo asi třicetileté pravěké ženy. Bohužel těžbou značně poničené. O 12 let později těží ve stejném močále rašelinu Viggo a Emil Højgaardovi. A 6. května 1950 se to stane. Jsou zhruba v hloubce 2,5 metru, když si všimnou ruky […]
Co signalizuje brnění nohou?
Jedná se o poměrně časté obtíže, které v mnoha případech mívají banální příčinu. Zároveň ale mohou signalizovat chorobné stavy, které by člověk rozhodně neměl podceňovat. Brnění či mravenčení končetin čas od času potká každého. Dlouhé sezení způsobuje velký útlak nervů a obvykle odezní, jakmile změníte polohu a začnete se hýbat. Tento pocit lze popsat jako […]
Co diktuje móda pro procházky měsíčním prachem?
Módní kritici by z nich asi u vytržení nebyli. Ani modelky na předváděcích molech by v nich asi neudělaly bůhvíjaký dojem. Přesto se jedná o jedny z nejúžasnějších druhů oblečení, které pod rukama krejčích vznikly. I když ani ne tak krejčích – hlavní slovo v tomto ohledu mají technologové. Vesmír pro člověka není přívětivým místem. […]
Který pták létá nejrychleji?
Když někdy někam hodně spěcháme, přáli bychom si umět létat jako ptáci! Pomohlo by nám to? Dostali bychom se na určené místo rychleji než třeba autem? Za nejrychlejšího ptáka a zároveň vůbec nejrychlejšího živočicha na Zemi je považován sokol stěhovaný. Ten při střemhlavém letu dokáže vyvinout rychlost až 389 km/h (podle naměřeného rekordu)! Na paty […]
reklama
věda a technika
Ztráta paměti může potkat každého. Lze jí předcházet?
Paměť je schopnost mozku uchovávat a znovu používat uložené informace a zkušenosti. S věkem tato schopnost pomalu slábne. Existuji ovšem poruchy, které negativně ovlivňují paměť a vedou k zapomínání, klidně už v mladém věku. Jste v ohrožení? Paměť představuje jednu z důležitých funkcí našeho mozku. Umožňuje nám uchovávat si vzpomínky na již prožité. Rozlišujeme krátkodobou, střednědobou a dlouhodobou paměť, a […]
Kvantová mechanika přináší nový pohled na vnímání magnetického pole u ptáků
Naše vědomosti o migraci ptáků se posunuly od Aristotelových představ o tom, že se v zimním období rehci mění na červenky, nebo že hibernují, k poznání o migraci ptáků a jejím principu. K behaviorální vědě o migracích se tak postupně přidala molekulární biologie i kvantová fyzika. V posledních letech dokážeme mnohem přesněji určit délky tras a dob trvání cest […]
Pozor, na nebe míří umělá hvězda!
Už za pár let se nejspíš na nebi objeví nová hvězda! Nezrodí se běžnou cestou z molekulárního mraku, ani nepřiletí z dalekých končin vesmíru, bude to hvězda falešná! Kdo ji na oblohu pověsí? A k čemu vlastně? Ve vesmíru existují možná triliardy hvězd a o většině z nich máme jen minimum informací. Jak také zjistit […]
Lidská bytost na součástky: Kolik stojí člověk?
Několik lidí se sklání nad mrtvolou. Řežou do břicha, odkud postupně vytahují ledviny, srdce, játra a další orgány. Počínají si opatrně, protože při sebemenší chybičce mohou lidské tělo znehodnotit a v tomto případě nic nesmí přijít nazmar! Lidské tělo můžeme stejně jako například automobil rozebrat na nejmenší součástky a ty následně zpeněžit. Člověk by ale stál […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz