Domů     Věděli jste, že…? Zajímavosti, které vás ohromí
Věděli jste, že…? Zajímavosti, které vás ohromí
11.10.2024

Konečně pátek! Pojďte si jej zpříjemnit výběrem zajímavostí z vědy, který jsme pro vás připravili. Týkají se běžného života nás všech.

Proč je nejlepší spát za úplné tmy?

Světelné podmínky při spánku jsou velice důležité pro jeho kvalitu. Čím větší tmu si totiž zajistíte, tím více hormonu s názvem melatonin vaše tělo vyplaví.

A není náhodou, že se mu přezdívá hormon spánku, protože tato látka je podstatná pro střídání spánkových cyklů i vašeho biorytmu. Přitom s věkem její produkce klesá, a proto starší lidé trpívají nespavostí.

Největší překážkou vzniku melatoninu je modré světlo, které vydávají například obrazovky a displeje. Takže spánkem u zapnuté televize si opravdu pořádně neodpočinete.

To samé platí také u koukání na displeje před spaním, protože tak jen oddalujete vyplavování melatoninu, a tedy i blahodárný spánek.

Proč má lev v našem státním znaku dva ocasy?

Záleží na tom, jak se na problém podíváme. Podle jedné teorie měly dva ocasy značit spojení dvou zemí, tedy Moravy a Čech.

Ale heraldika říká, že rozdvojením nepárového orgánu se dávalo najevo pohlaví daného zvířete, v tomto případě by zdůrazňovalo, že lev je samec. Například tomu odpovídá i zobrazení dvouhlavého orla Rakouského císařství, a naopak jednohlavá moravská orlice.

Kvalitní spánek je pro naše tělo stejně důležitý jako jídlo nebo pohyb. Během spánku se regeneruje náš mozek, posiluje imunitní systém a ukládá se to, co jsme se během dne naučili.
Kvalitní spánek je pro naše tělo stejně důležitý jako jídlo nebo pohyb. Během spánku se regeneruje náš mozek, posiluje imunitní systém a ukládá se to, co jsme se během dne naučili.

Proč zhasínají světla, když letadlo vzlétá a přistává?

Pokud letíte poprvé, možná vás skutečně zaujme, že i za tmy dojde během odletu a přistávání letadla ke zhasnutí světel. Nelekejte se, jde o běžné bezpečnostní opatření a není třeba se ničeho obávat.

Během případné poruchy by totiž s největší pravděpodobností došlo k výpadku tohoto osvětlení, což by mezi cestujícími vyvolalo paniku a také „slepotu“ vůči speciálním světlům, která jsou důležitá při případné evakuaci letadla.

Jak kočky vrní a umějí to i jiná zvířata?

Uklidňující zvuk kromě koček domácích umí vydávat také třeba gepardi. Dáno je to stejnou stavbou jejich hrtanu. Tam dochází k stahování svalstva u kosti jazylky, která šíří vibrace až do štěrbiny hlasivek, čímž ono vrnění vzniká.

Jejich větší kolegové, z řad tygrů a lvů, to ovšem nedokážou, protože místo kosti mají chrupavku. Zavrnět tak mohou pouze při výdechu, zatímco menší kočkovité šelmy to umějí při výdechu i nádechu, proto je jich předení nepřetržité.

Mohou skutečně „vypadnout oči z důlků“?

Toho, že by vám oči vypadly z důlku, se opravdu obávat nemusíte. Nejsou v hlavě samozřejmě vsazená jen tak „navolno“, ale na jejich místě je drží řada vazů a svalů. Navíc je zrakový nerv propojuje s mozkem.

Na své oči tak určitě musíte dávat pozor, aby nedošlo k poranění, ale vypadnout vám nemůžou, i kdybyste se třeba sebevíc divili.

Psi často krouží před tím, než si lehnou, což je pravděpodobně pozůstatek z doby, kdy si hledali vhodné místo ke spánku v trávě. Tímto pohybem si připravují pohodlnější ležení.
Psi často krouží před tím, než si lehnou, což je pravděpodobně pozůstatek z doby, kdy si hledali vhodné místo ke spánku v trávě. Tímto pohybem si připravují pohodlnější ležení.

Mají zvířata také více krevních skupin?

Ano, a dokonce vedou v jejich počtu. Zatímco my, lidé, máme čtyři (A, B, AB a 0), mnohá zvířata jich mají daleko víc. Třeba u psů odborníci stanovují šest hlavních krevních skupin a zhruba dvacet podskupin, koně jich zase mají dvaatřicet.

Méně krevních skupin existuje v případě koček, u nichž lékaři rozlišují tři: A, B a AB –⁠ zajímavé přitom je, že například všechny siamské mají typ A.

Proč dřív lékaři tzv. pouštěli žilou?

Pouštění žilou bylo oblíbeným „řešením“ mnohých zdravotních neduhů a také prevencí proti řadě potíží, přičemž ve středověku ho často prováděli lazebníci a používalo se ještě v první polovině 19. století.

Vzniklo na základě starověké teorie o tom, že lidský organismus má čtyři tělesné šťávy, které musejí být v rovnováze. Pokud nejsou, člověk onemocní. Těmito šťávami byly krev, hlen, žlutá a černá žluč.

Záměrným krvácením se měla hladina té tekutiny, která byla nadbytečná, upravit. Jak my dnes už víme, tělo funguje jinak, a tak pouštění žilou nemělo žádný prospěšný účinek. Maximálně mohlo snížit krevní tlak, ale to nebylo zamýšleným efektem.

Ovšem někdy tento zákrok také zabíjel, stačilo přehnat množství odteklé krve nebo četnost pouštění žilou po krátké době.

Opravdu nějaká loď varovala Titanic před ledovci?

Je to skutečně tak. Obchodní parník Mesaba v roce 1912 varoval posádku Titanicu, že ve vodách Atlantiku hrozí srážka s ledovci a krami. Radiotelegraficky předaná zpráva se ovšem telegrafistovi na Titanicu nezdála důležitá, a tak ji kapitánovi nepředal.

Můžeme se jen dohadovat, zda by jeho opačné rozhodnutí zachránilo více než 1500 lidských životů, které si tragédie vyžádala.

Ani Mesaba nedopadla lépe. Osudným se jí ovšem nestal ledovec, ale torpédo vyslané z německé ponorky v době první světové války. Zemřela na ní dvacetičlenná posádka. Dlouho se pak nevědělo, kde její vrak leží.

Až rok 2022 přinesl změnu, když se Mesabu podařilo najít díky nejnovějšímu sonaru, a to nedaleko irského přístavu Rosslare.

Proč se psi často nejdříve zatočí, než si lehnou?

Každý z nás má při spánku rád pohodlí… a stejně tak psi. Udusáním si proto nejspíš zkrátka jen upravují prostor pod sebou, aby je nic netlačilo. Alespoň takový závěr přinesl experiment odborníka na psí chování Stanleyho Corena.

Nicméně teorií o tomto zvyku existuje ve skutečnosti více.

Jedna z nich například říká, že jde o jejich přirozené chování ještě z dob, kdy neměli pelíšky v našich domácnostech nebo boudy na dvorcích, ale museli si lehat do vysoké trávy, kterou bylo potřeba nejdřív podupat.

Kočky jsou nezávislá zvířata, která si často dělají, co chtějí. Jejich schopnost se dostat na nejvyšší místa v domácnosti je legendární a často nás překvapuje svou obratností.
Kočky jsou nezávislá zvířata, která si často dělají, co chtějí. Jejich schopnost se dostat na nejvyšší místa v domácnosti je legendární a často nás překvapuje svou obratností.

Kdy a kde vymysleli pizzu Hawai?

Pizzu s ananasem buď milujete, nebo nesnášíte, obvykle nic mezi tím. Její původ byste ovšem určitě nenašli na Havaji, ale možná trochu překvapivě v 60. letech minulého století u Řeka Sama Panopoulose, žijícího v Kanadě.

Tohoto majitele restaurace bavilo zkoušet nové kombinace chutí, a tak se stalo, že na pizzu přidal sladký ananas. U jeho hostů měla tato inovace velký úspěch a její věhlas se šířil.

Název přitom dostala podle značky konzerv s ananasem, který Panopoulos používal.

Proč někteří muži plešatí, a jiní ne?

Nelze stanovit jediný důvod, kvůli kterému u některých mužů dochází k plešatění, protože jich existuje hned několik. Častá je zkrátka dědičnost a také přeměna testosteronu, tedy mužského hormonu.

Kvůli ní dochází k oslabování cibulek vlasů, a tedy k jejich ubývání. Svou roli ovšem dokáže sehrát i špatná životospráva, stres a chyby v pečování o vlasový porost.

Co je černý česnek?

Nejde o odrůdu odlišnou od klasického česneku, který známe z našich kuchyní, ale přímo o něj, jen se speciální úpravou. Než se z česneku stane černý česnek, prochází dlouhodobým působením vyšší teploty (asi 60 stupňů Celsia) a specifické vlhkosti.

Stroužky se díky tomu nevysuší, obvykle ztratí typický zápach a získají černou barvu. Jejich konzumace napomáhá udržovat normální hladinu cholesterolu v krvi, podporuje cévní systém a srdce, působí jako antioxidant a podpora imunity.

Proč se mnohá mláďata rodí hlavně na jaře?

Jaro je skutečně nejen začátkem dalšího ročního cyklu, ale také života řady zvířat, a to domácích i těch, která žijí ve volné přírodě. Je to dáno příhodným načasováním ke zvýšení šance přežít.

Kromě toho mají rodiče v tomto ročním období dostatek potravy pro svou drobotinu.

Kde se vzalo úsloví Proti gustu žádný dišputát a co vlastně znamená?

Slova gusto a dišputát pocházejí z latiny, kde gustus znamená chuť a disputatio zase disputace, což označuje vědeckou debatu. Proti gustu žádný dišputát tedy znamená, že o chutích se nedá vést diskuze.

Česnek je nejen oblíbenou přísadou v kuchyni, ale má také dlouhou historii využití v lidovém léčitelství díky svým antibakteriálním a antivirovým účinkům.
Česnek je nejen oblíbenou přísadou v kuchyni, ale má také dlouhou historii využití v lidovém léčitelství díky svým antibakteriálním a antivirovým účinkům.

Opravdu vznikl pervitin jako podpůrná látka pro ženy?

Je to k nevíře, ale opravdu! Významný berlínský chemik, doktor Fritz Hauschild, ve 30. letech minulého století vytvořil drogu určenou pro ženy v domácnosti, kterým měla dodat energii.

Prodávala se, již pod názvem Pervitin, protože právě tak byla patentována jako zázračný lék, který unaveným ženám pomáhal najít nové sebevědomí a sílu pro zvládání každodenních povinností. Dostupný přitom byl ve formě tablet i ampulí pro injekční podání.

Dámy si účinky pochvalovaly, a to zvlášť když se rozneslo, že se po něm hubne, protože obsažený amfetamin snižoval chuť k jídlu.

Nakonec ho ale dostávali také vojáci, protože pak vydrželi několik dní bez spánku, necítili tolik hlad, žízeň ani zimu a nebáli se riskovat. O závislosti na něm a fatálních jejích dopadech na zdraví se tenkrát ještě nemluvilo.

Kdo zradil rodinu Anny Frankové?

Existuje několik teorií o tom, kdo zradil židovské rodiny, ukrývající se v zadním traktu domu před deportací do koncentračního tábora.

V roce 2016 dokonce muzejní badatelé z amsterodamského Domu Anny Frankové přišli s myšlenkou, že možná vůbec nešlo o zradu, ale náhodu, protože zásah udělala hospodářská kriminálka. Mohlo tak jít o razii z jiného důvodu, než za účelem najít Židy.

Zdroje informací: cibdol.cz, marianne.cz, prozeny.cz, idnes.cz
Foto: shutterstock
Související články
Zajímavosti
Ledňáček, létající drahokam
Ledňáček říční, který je jen o něco málo větší než vrabec, dostal svůj český název zřejmě pod vlivem jeho německého pojmenování „Eisvogel“, tedy v překladu do českého jazyka doslova „ledový pták“. Jeho pojmenování velice pravděpodobně souvisí rovněž i se skutečností, že ledňáčci kladou vejce ještě za velice chladného počasí. Létající drahokam Vzhledem ke svému výraznému […]
Zajímavosti
Z historie čokolády: Božský nápoj nad zlato
Kakaovník divoce rostl již před čtyřmi tisíci lety v tropickém deštném pralese na povodí Amazonky a Orinoka. S jeho cíleným pěstováním začali Mayové. Jak dokazují archeologické výzkumy, Mayové skladovaly kakaové boby v hliněných nádobách. Je libo jasmín či vanilku? Indiáni míchali usušené nebo upražené a rozemleté boby s vodou a takto vzniklý hořký nápoj dochucovali […]
Zajímavosti
Původ známých pohádek: Znásilnění, mučení a smrt ve velkém
Pohádky, které dnes známe a milujeme, jsou oproti svým původním verzím jen slabými odvary. Jádra mrazivých nebo lechtivých příběhů, z nichž kdysi povstaly, v nich nicméně přetrvávají dodnes. Lidové pohádky bývaly lechtivých motivů, vulgarit a jadrného humoru plné. Vyprávěli si je totiž hlavně dospělí, třeba pro zpestření dlouhých zimních večerů. K proměně těchto často velice nekompromisních a temných […]
Zajímavosti
Kaki: Božské ovoce, které zpomaluje stárnutí a skvěle chutná
Botanický název tohoto druhu (Diospyros) znamená „Diovo ovoce“. Plody se sklízejí ještě nezralé, aby přežily dlouhý transport, a při našem nákupu by neměly být otlačené. Subtropický původ Toto ovoce pochází z jihovýchodní Asie. Dnes je rozšířené v subtropech téměř celého světa, od Asie po Ameriku. Roste rovněž kupříkladu i v jižní části Ukrajiny. Před rokem […]
reklama
záhady a tajemství
Hrůza i ochrana, to je tajemná postava z tureckého folkloru…
Gûlyabâni, v turecké mytologii legendární bytost, která se objevuje v celé řadě příběhů a mýtů, zobrazuje obě strany jedné mince. Symbolizuje totiž údajně jak strach, tak i ochranu… Fyzicky je Gûlyabâni popisován jako obrovský ghúl s dlouhým plnovousem, který se po nocích toulá krajinou a děsí lidi, zejména pak prý noční cestovatele. Některé varianty příběhu […]
Perchta z Rožmberka: Její duch střeží rodový majetek
„Vysvoboď mne od těchto zlých lidí a budeš míti zásluhu, jako bys duši z očistce vysvobodil,“ žádá Perchta jednoho ze svých bratrů. Ubohá žena netuší, že nenalezne svůj klid ani po smrti. Rodové hrady a zámky obchází její duch! „Ne!“ vykřikne Perchta, dcera Oldřicha II. z Rožmberka, když ji v roce 1449 chtějí provdat za […]
Ukrývá v sobě Velká sfinga v Gíze tajné tunely?
Protáhne se malým otvorem a zužující se chodbou pokračuje s petrolejkou dál, do hlouby sochy. Klesá níž, pod úroveň země, kde si může vybrat směr. Dá se tím, který vypadá, že povede nejdál…   Musí odstranit několik kamenů závalu a pak se tisíciletí zapomenutou chodbou dostane až do útrob Velké neboli Chufuovy pyramidy! Najde se […]
Novozélandský poukai: Lovil i Maory?
Uprostřed maorské vesnice stojí dřevěný dům, který připomíná střechu. Zdobí ho mistrovská řezbařina zvaná marae. Právě před ním nervózně postává několik spoře oděných tetovaných mužů zahalených do hrubých lněných plášťů. Mezi nimi leží na nosítkách mrtvé tělo jednoho z nejlepších lovců.   „Napadl ho poukai,“ shodnou se, když zrakem přejedou hluboké krvavé rány. Poukai je […]
reklama
zajímavosti
Věděli jste, že…? Zajímavosti, které vás ohromí
Konečně pátek! Pojďte si jej zpříjemnit výběrem zajímavostí z vědy, který jsme pro vás připravili. Týkají se běžného života nás všech. Proč je nejlepší spát za úplné tmy? Světelné podmínky při spánku jsou velice důležité pro jeho kvalitu. Čím větší tmu si totiž zajistíte, tím více hormonu s názvem melatonin vaše tělo vyplaví. A není […]
Modrý čaj: Ochutnejte nápoj z motýlího hrášku!
Napadlo by vás někdy říct o nápoji, že je krásný? Nejspíš ne, pokud jste neochutnali čaj z motýlího hrášku. Má totiž nádherně modrou barvu. A když víte, jak na to, pak můžete mít v šálku třeba fialovou nebo temně růžovou tekutinu. Ta nejenom chutná, ale zdá se, že také může podpořit lidské zdraví! „Modrá je […]
Krvavá kuchařka: 5 jídel jako pro upíry
Číšník položí před hosty menu. „Tento týden máme ucelené mezinárodní menu,“ objasní jim spiklenecky. Dvojice otevře jídelní lístek. „To je nějaký hloupý vtip?“ zrak muže létá z řádku na řádek: Z krve je polévka a dokonce i dezert! Krvavé mléko: Bloody Mary po Masajsku Pokud se vydáte v Keni a Tanzanii kousek stranou od turistických […]
Proč si děláme medvědí službu?
Upřímně chcete někomu pomoci, jenomže se to zrovna nevydaří. Až je na tom dotyčný kvůli vám nakonec hůře než předtím! Udělali jste mu medvědí službu. Teď hlavně dejte pozor, abyste neudělali další botu! Aby pak z toho někoho třeba nechytil amok… Tušíte, jak asi vznikla tato známá česká rčení? Hodný medvěd a mrtvý poustevník Žádná […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz