Domů     Okupační korunovace: Česká koruna na hlavě Heydrichovi štěstí nepřinesla
Okupační korunovace: Česká koruna na hlavě Heydrichovi štěstí nepřinesla
26.9.2024

Nejstarší součástí českých korunovačních klenotů je svatováclavská koruna, v jejímž kříži je uložen trn z Kristovy koruny, symbol jeho utrpení. Při korunovaci je panovník povýšen mezi Bohem vyvolené.

Podle legendy tak má na všechny, kteří se koruny dotknou neoprávněně, dopadnout kletba – do roka zemřou. Dne 19. listopadu 1941 si ji údajně nasazuje na hlavu říšský protektor Reinhard Heydrich. Přinesla mu snad smrt v podobě atentátu?

27. září 1941 přilétá do Prahy prominentní nacista a blízký spolupracovník Heinricha Himmlera (1900–1945), jednoho z nejvyšších nacistických pohlavárů, Reinhard Heydrich (1904–1942).

O den později se oficiálně stává zastupujícím říšským protektorem pro Protektorát Čechy a Morava (1939–1945). Staví se i do čela protektorátní policie a usazuje se na zámku v Panenských Břežanech, asi 20 kilometrů severně od Prahy.

Slouží zde Josefa Huliciusová, která je Reinhardovou milenkou a zároveň českou agentkou v britských službách.

Heydrich v roce 1934. FOTO: neznámý autor / Creative Commons / CC BY-SA 3.0 DE
Heydrich v roce 1934. FOTO: neznámý autor / Creative Commons / CC BY-SA 3.0 DE

Za zásluhy říšským protektorem

Pozici říšského protektora si vyslouží Heydrich svými činy dokazujícími plnou oddanost nacismu. K nacistické straně NSDAP a SS ho přivádí jeho snoubenka a později manželka, šlechtična Lina von Osten, se kterou má následně čtyři děti.

Už roku 1934 se proto Heydrich účastní „noci dlouhých nožů“, což je čistka uvnitř nacistické strany, během které je eliminována mocná SA neboli „hnědé košile“ Ernsta Röhma (1887–1934). Heydrich přispěje paděláním důkazů proti Röhmovi.

Heydrich s manželkou. FOTO: neznámý autor / Creative Commons / CC BY-SA 3.0 DE
Heydrich s manželkou. FOTO: neznámý autor / Creative Commons / CC BY-SA 3.0 DE

Falešná záminka pro válku

Organizuje rovněž přepadení vysílačky v Gliwicích, kterou provádí 31. srpna 1939 speciální skupina příslušníků SS, ozbrojené organizace uvnitř nacistické strany, oblečených do polských uniforem.

Operace má doložit polskou agresi vůči Německu a před světem ospravedlnit útok nacistů na Polsko a rozpoutání druhé světové války. Mezi roky 1939 až 1941 působí Heydrich jako rezervní stíhací pilot pro Luftwaffe, podniká dokonce několik bojových letů.

Nicméně poté, co je sestřelen nad nepřátelským územím a několik dní nezvěstný, Adolf Hitler mu další bojové lety zakáže.

Heydrich na Pražském hradě. FOTO: neznámý autor / Creative Commons / CC BY-SA 3.0 DE
Heydrich na Pražském hradě. FOTO: neznámý autor / Creative Commons / CC BY-SA 3.0 DE

Heydrichova politika cukru a biče

Podílí se i na vyhlazovacích akcích proti Polákům pod krycími jmény operace Tannenberg a Intelligenzaktion, při nichž je zavražděno několik desítek tisíc příslušníků polské elity. Následně je odeslán do Prahy, aby se stal zastupujícím říšským protektorem.

V Čechách využívá politiku cukru a biče. Poskytuje sociální výhody dělníkům, pracujícím pro potřeby třetí říše, a zároveň podniká brutální perzekuce vůči neloajálním osobám a nepřátelům.

Konečné řešení české otázky

Prosazuje „konečné řešení“ české otázky. Dne 2. října 1941 prohlašuje, že: „Čech v tomhle prostoru už nemá koneckonců co pohledávat“ a on se nebude pokoušet „předělávat tuhle svoloč českou podle staré metody na Němce“.

Jeho řešení zapadá do nacistického plánu na likvidaci, poněmčení a vysílení příslušníků pěti slovanských národů, tedy Čechů, Poláků, Ukrajinců, Bělorusů a Rusů, čímž se má vytvořit životní prostor pro německé obyvatelstvo.

Svatý Václav měl pravdu

Pokud nacisté o něco projevují opravdový zájem, jsou to české korunovační klenoty. Uchvacuje je především svatováclavská koruna, neboť považují kult svatého Václava za klíčovou součást německo-českých vztahů.

Heydrich proto krátce po svém příjezdu do Čech prohlašuje: „Je nutné stále připomínat svatováclavskou myšlenku, a ještě více ji utvrzovat v jejím historickém vývoji. Jestliže Češi oslavují sv.

Václava, nemusíme se k němu vždy stavět jako k českému světci, nýbrž tak, že svatý Václav byl muž, jenž pochopil, že český národ může žít jen v německém prostoru. Jestliže Češi tedy oslavují sv. Václava, pak vlastně dokazují, že měl pravdu.“

Emil Hácha předává Heydrichovi klíče od trezoru s českými korunovačními klenoty. FOTO: neznámý autor / Creative Commons / volné dílo
Emil Hácha předává Heydrichovi klíče od trezoru s českými korunovačními klenoty. FOTO: neznámý autor / Creative Commons / volné dílo

Sedm klíčů pro nacisty

Dne 19. listopadu 1941 organizuje Heydrich prohlídku korunovačních klenotů, při které mu prezident Emil Hácha předává sedm klíčů od korunní komory, kde jsou uloženy. Na důkaz „Vůdcovy důvěry“ mu jsou následně tři vráceny do opatrování.

Spolu s Heydrichem si je přicházejí prohlédnout i státní tajemník K. H. Frank (1898–1946) či Horst Böhme (1909–1945), který dá následující rok podnět k lidickému masakru, a dále také generál Rudolf Toussaint (1891–1968), který v roce 1945 podepíše v Praze německou kapitulaci.

Prezident Emil Hácha (vlevo) na setkání se zastupujícím říšským protektorem Reinhardem Heydrichem na Pražském hradě. FOTO: neznámý autor / Creative Commons / volné dílo
Prezident Emil Hácha (vlevo) na setkání se zastupujícím říšským protektorem Reinhardem Heydrichem na Pražském hradě. FOTO: neznámý autor / Creative Commons / volné dílo

Koruna na hlavě nacistického protektora

Podle nedoložené legendy si Heydrich i jeho osmiletý syn Klaus mají při příležitost prohlídky korunovačních klenotů nasadit na hlavu svatováclavskou korunu.

Traduje se, že pokud si ji někdo nasadí na hlavu neoprávněně, do roka a do dne zemře, což se také stane. Heydrich umírá na následky atentátu 4. června 1942, jeho syn se 24. října 1943 stává obětí autonehody.

Oficiální zdroje se nicméně shodují na tom, že si Heydrich korunu na hlavu zřejmě nenasadil, zato si opatřil kopie všech klíčů od korunní komory.

Emil Hácha ukazuje Reinhardu Heydrichovi české korunovační klenoty. FOTO: neznámý autor / Creative Commons / volné dílo
Emil Hácha ukazuje Reinhardu Heydrichovi české korunovační klenoty. FOTO: neznámý autor / Creative Commons / volné dílo

Byl Heydrich Žid?

V lednu 19442 předsedá Heydrich konferenci ve Wannsee, poblíž Berlína, kde je rozhodnuto o usmrcení milionů lidí židovské národnosti ve vyhlazovacích táborech smrti.

Paradoxem přitom je, že Heydrich sám musel v dětství snášet posměšky spolužáků, kteří mu říkali „Isi“ nebo „Isidor“, čímž narážely na jeho domnělý židovský původ.

Celá záležitost se zrodila tak, že Reinhardův otec Richard Bruno Heydrich byl jako operní pěvec a skladatel zařazen do vydání Riemannova hudebního slovníku. U jeho jména stálo: „ve skutečnosti Süß“, což implikovalo židovský původ. Jednalo se však o jméno jeho otčíma.

Pomsta bývalého žáka

Richard Heydrich zažaloval vydavatele slovníku pro urážku na cti.

Přitom vyšlo najevo, že zmínka ve slovníku byla uveřejněna na popud jistého Martina Freye, příbuzného jednoho z novinářů a bývalého studenta Richarda Heydricha, který se mu chtěl pomstít za to, že ho vyloučil z konzervatoře.

Případ byl sledován, a proto se děti ve škole malému Reinhardovi posmívaly. Škádlily ho však i kvůli jeho vysokému mečivému hlasu, moc kamarádů proto neměl. Pozdější pátrání žádného Žida mezi Heydrichovými předky neobjevila.

Agenturní radiostanice s krycím označením Libuše . FOTO: Mojmir Churavy / Creative Commons / CC0 1.0
Agenturní radiostanice s krycím označením Libuše . FOTO: Mojmir Churavy / Creative Commons / CC0 1.0

Protektor musí být odstraněn

Brzy po svém jmenování nechává Heydrich v protektorátu zlikvidovat celou první generaci odbojářů, a to včetně předsedy protektorátní vlády Aloise Eliáše (1890–1942).

Naopak běžné lidi se snaží získat výhodami, aby předešel jejich zapojení do odbojové činnosti, což mu vychází.

I to je jedním z důvodů, proč rozhodne exilová vláda v Londýně v čele s prezidentem Edvardem Benešem (1884–1948) dne 3. října 1941 o nutnosti likvidace říšského protektora.

Pod krycím názvem operace Anthropoid pak vyšle do protektorátu parašutisty, aby Heydricha zlikvidovali.

Edward Beneš vyznamenává Josefa Gabčíka a Jana Kubiše (1940): FOTO: vláda Velké Británie / Creative Commons / volné dílo
Edward Beneš vyznamenává Josefa Gabčíka a Jana Kubiše (1940): FOTO: vláda Velké Británie / Creative Commons / volné dílo

Operace Anthropoid

Českoslovenští výsadkáři Jan Kubiš a Josef Gabčík se na to už od léta 1941 připravují ve střediscích, specializovaných na výcvik vedení boje nestandardními metodami, ve Skotsku.

Jejich výsadek na území protektorátu je několikrát odložen, nakonec jej 29. prosince 1941 provádí 138. peruť RAF. Gabčík s Kubišem seskakují poblíž Prahy, u hřbitova v obci Nehvizdy.

Desítky českých rodin jim poté pomáhají při vykonání nebezpečného plánu, za svoji odbojovou činnost později většinou zaplatí životem.

Přípravy na akci

K provedení samotného útoku dochází 27. května 1941. Gabčík s Kubišem jedou toho rána tramvají na Žižkov, kde si vyzvedávají kola, na kterých přijíždějí do Holešovic.

Gabčík má pod kabátem samopal značky Sten Mk II bez ramenní opěrky, oba vyčkávají na Heydrichův příjezd. Ten stráví po snídani pár chvil s rodinou a pak jede z Panenských Břežan do Prahy směrem na Pražský hrad.

Odtud se má vydat do Ruzyně a letecky za Hitlerem do Berlína. V rozporu s nařízením není jeho vůz opancéřovaný, a navíc jede bez ochranného vojenského doprovodu.

Místo atentátu na Heydricha. FOTO: neznámý autor / Creative Commons / volné dílo
Místo atentátu na Heydricha. FOTO: neznámý autor / Creative Commons / volné dílo

Nepodařená střelba ze samopalu

Mercedes 320 Cabriolet-B s otevřenou střechou řídí Heydrichův osobní šofér a šéf ochranky Johannes Klein, protektor cestuje na předním sedadle.

Někdy mezi 10:32 a 10:35 zatáčí vůz tehdejší Kirchmayerovou třídou vpravo do ulice V Holešovičkách (dnes spojnice mezi Zenklovou třídou a V Holešovičkách), kde musí zpomalit.

Gabčík odhodí kabát a pokusí se ze samopalu střílet na vůz, zbrani se však zasekne náboj v hlavni a nevystřelí.

Atentát na říšského protektora

V tu chvíli si Heydrich uvědomuje, že se jedná o přepadení, ale místo aby nařídil řidiči ujíždět co nejrychleji pryč, přikáže mu, aby vůz zastavil, a ještě se v něm postaví.

Jan Kubiš využije situace a hodí na auto speciálně upravený protitankový granát, který narazí do karoserie a vybuchne vně vozidla před pravým zadním kolem. Intenzivní výbuch vysype okna projíždějící tramvaje číslo tři a Heydricha zraní střepiny.

Heydrichův vůz po atentátu. FOTO: neznámý autor / Creative Commons / volné dílo
Heydrichův vůz po atentátu. FOTO: neznámý autor / Creative Commons / volné dílo

Pachatelé na útěku

Gabčík s Kubišem poté pokračují ve střelbě z pistolí, i Heydrich s Kleinem vytáhnou své osobní zbraně. Protektor dokonce začne pronásledovat Kubiše, ale jeho zbraň nemá zásobník, a tak se vrací k autu a zraněný klesne na sedadlo.

Kubišovi se povede proklestit si cestu davem, nasedne na kolo a ujíždí na smluvené místo v Libni. Gabčík prchá Krichmayerovou třídou, pronásledovaný Kleinem. Chce se schovat v řeznictví, ale jeho majitel je stoupencem nacistů a povolává Klaina.

Gabčík nemá jinou možnost než proti němu vyrazit, u toho ho postřelí do nohy. Klein křičí na řezníka, ať výsadkáře pronásleduje, ten však učiní jen pár váhavých kroků, a Gabčík tak uniká.

Karel Čurda. FOTO: vláda Velké Británie / Creative Commons / volné dílo
Karel Čurda. FOTO: vláda Velké Británie / Creative Commons / volné dílo

Mrtvý Heydrich a zrádce Čurda

Heydrich je převezen do nemocnice na Bulovce, kde je ošetřen, jeho zranění jsou však vážná. Má zlomené žebro, protrženou bránici a poškozenou slezinu. Plechová střepina vnáší do těla nečistotu a u pacienta se rozvíjí sepse.

Dne 3. června upadá Heydrich do kómatu a 4. června ve 4:30 ráno umírá. Výsadkáři se schovávají v pravoslavném kostele Cyrila a Metoděje, odkud mají být přepraveni na jiné místo. Jeden z nich, Karel Čurda, je ale zradí a poskytne informace nacistům.

Dne 18. června 1942 ve 4:15 ráno je proto kostel obklíčen příslušníky SS. Výsadkáři v čele s Kubišem a Gabčíkem se statečně brání, odrážejí útok granáty i pokusy o vyplavení, jejich boj však končí, a to i vinou nedostatku munice.

Adolf Hitler u rakve Reinharda Heydricha. FOTO: Wierzbowski / Creative Commons / volné dílo
Adolf Hitler u rakve Reinharda Heydricha. FOTO: Wierzbowski / Creative Commons / volné dílo

Důsledky pro celou Evropu

Po atentátu a zejména smrti Reinharda Heydricha spouštějí nacisté teror, který je označován jako heydrichiáda. Lidé jsou stříleni bez soudu, dochází rovněž k vyvraždění Lidic a Ležáků.

Útok je považován za nejvýznamnější odbojový počin v okupované Evropě a má takový ohlas, že na jeho základě Británie a Francie odvolávají své podpisy Mnichovské dohody, která v roce 1938 připravila Československo o více než třetinu území.

Atentát na Heydricha představuje zcela ojedinělý případ v historii druhé světové války, kdy se úspěšně podaří násilně zlikvidovat jednoho z vysoce postavených nacistických pohlavárů.

Foto: Viz popisky. Titulní foto: neznámý autor / CC / volné dílo
Související články
Záhady a tajemství
Papežka Jana: Mýtus, nebo historická postava?
Kdesi v Anglii patrně v 9. století žila mladičká Jana, kterou čekal tradiční úděl žen tohoto věku – práce, rození dětí a zřejmě i předčasná smrt. Jana se však rozhodne jít jinou cestou. Jana cítí, že byla vyvolena pro jiný osud, a tak se rozhodne v převleku za muže nastoupit na dráhu teologie. Stoupá církevní hierarchií […]
Záhady a tajemství
Záhada neplodných Rožmberků: Proč Vilém zemřel bezdětný?
Potomků se nedočkal ani Petr Vok, ani jeho starší bratr Vilém z Rožmberka. Dokonce ani dvě z celkem čtyř jejich sester také děli neměly, přestože se vdaly. Jaká byl Vilémův život a co mohlo být příčinou neplodnosti? V červenci 1572 umírá polský král Zikmund II. August (* 1520) a s ním vymírá i vládnoucí jagellonská dynastie. Polský trůn chtějí […]
Záhady a tajemství
Lucifer: Jitřenka, nebo čiré zlo?
Pokud se ráno a k večeru podíváte na oblohu, spatříte obvykle tři nejnápadnější objekty: Slunce, Měsíc… a Venuši! Její oběžná dráha leží mezi námi a Sluncem – a pokud jde o fáze, v lecčem nám připomíná Měsíc. Není divu, že ji lidstvo pozoruje již celé věky.   „Chak ek!“ nazývají ji s posvátností Mayové. V […]
Záhady a tajemství
Podivná smrt mocného Vojtěcha z Pernštejna: Otrávili ho jeho nepřátelé?
Vražedkyni pošle na smrt, ovšem jenom dva dny poté čeká smrt i jeho. Odchod Vojtěcha z Pernštejna proto dodnes budí spekulace, zda za ním nestojí přívrženci odsouzené Kateřiny z Komárova a Pičína. Jeden z nejmocnějších mužů českého království, dvorní hofmistr (zodpovídá za královské finance) a předseda komorního soudu Vojtěch z Pernštejna (1490–1534) pošle 23. ledna 1534 na smrt vražedkyni […]
reklama
záhady a tajemství
Michiganský trojúhelník: Záhady pod vodou i ve vzduchu
Bermudský trojúhelník není třeba představovat. Ale co takhle Michiganský trojúhelník? Leží v oblasti vzájemně propojených Velkých jezer na hranicích mezi Kanadou a USA a dějí se tam podivné věci. Kromě mizení lodí, letadel i lidí tam prý operují mimozemšťané a něco tajemného je údajně i pod vodou! Většina z nás zná oblast zvanou Bermudský trojúhelník […]
Tváří k zemi, zkřížené kosti pod lebku: Americký upír má konečně tvář!
Na bílém kapesníčku se objeví pár kapek krve. V očích hostů na večírku v Jewett City se zrcadlí obavy. Jsme v 19. století. Tuberkulóza je v Connecticutu velkou neznámou. Zato o upírech tu slyšel každý…   Partička dětí se na začátku 90. let minulého století v dobrodružné náladě plíží po břehu řeky Pachang u pískovny […]
Rusanova expedice: Poslední zpráva před zmizením
Nekonečným ledem Nové země, souostroví v Severním ledovém oceánu na severu Ruska šlape pár mužských nohou. Je sám. Jeho jméno je Vladimir Alexandrovič Rusanov (asi 1875–1913). Ruský geolog a polární badatel nechá ostatní muže výpravy, ať se vrátí do tábora. Došly jim síly.   A Rusanov? Bezpečně vyvázne ze sněhové náruče a jako první člověk […]
Čupakabra: Krvelačný vysávač koz
Menší tvor takřka lidské postavy, hodně chlupatý, s velkýma černýma očima. „Nejí jen maso, ale i melouny,“ shodují se údajní očití svědci z Portorika.   To je první hrubý popis neznámého zvířete, které si vyslouží ve španělštině jméno složené ze slovíček chupar tedy vysávat a cabra, což značí kozu. Zkrátka čupakabra. Paradoxně, prvními objevenými oběťmi […]
reklama
věda a technika
Tullundský muž: Nejslavnější mumie z bažin
V dánském údolí Bjældskovdalu leží Tollundský močál. V roce 1938 je tu při těžbě rašeliny objeveno tělo asi třicetileté pravěké ženy. Bohužel těžbou značně poničené. O 12 let později těží ve stejném močále rašelinu Viggo a Emil Højgaardovi. A 6. května 1950 se to stane. Jsou zhruba v hloubce 2,5 metru, když si všimnou ruky […]
Co signalizuje brnění nohou?
Jedná se o poměrně časté obtíže, které v mnoha případech mívají banální příčinu. Zároveň ale mohou signalizovat chorobné stavy, které by člověk rozhodně neměl podceňovat. Brnění či mravenčení končetin čas od času potká každého. Dlouhé sezení způsobuje velký útlak nervů a obvykle odezní, jakmile změníte polohu a začnete se hýbat. Tento pocit lze popsat jako […]
Co diktuje móda pro procházky měsíčním prachem?
Módní kritici by z nich asi u vytržení nebyli. Ani modelky na předváděcích molech by v nich asi neudělaly bůhvíjaký dojem. Přesto se jedná o jedny z nejúžasnějších druhů oblečení, které pod rukama krejčích vznikly. I když ani ne tak krejčích – hlavní slovo v tomto ohledu mají technologové. Vesmír pro člověka není přívětivým místem. […]
Který pták létá nejrychleji?
Když někdy někam hodně spěcháme, přáli bychom si umět létat jako ptáci! Pomohlo by nám to? Dostali bychom se na určené místo rychleji než třeba autem? Za nejrychlejšího ptáka a zároveň vůbec nejrychlejšího živočicha na Zemi je považován sokol stěhovaný. Ten při střemhlavém letu dokáže vyvinout rychlost až 389 km/h (podle naměřeného rekordu)! Na paty […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz