Zříceninu tvrze Kašovice najdeme několik kilometrů od města Sušice, v těsné blízkosti obce Mokrosuky, a to na zalesněném vršku nedaleko silnice.
Váže se k ní velmi zajímavá legenda, kterou se nechala inspirovat spisovatelka Božena Němcová, jež údajně právě podle této pověsti napsala pohádku Princezna se zlatou hvězdou…
Výjimečné znamení
Pověst vypráví, že v dávných dobách žil na Šumavě mocný pán se svou ženou, jež k údivu všech nosila na čele znamení zlaté hvězdy. Tato paní měla z prvního manželství dceru, která také měla na čele malou hvězdičku.
Když paní umírala, musel jí na smrtelném loži její manžel slíbit, že si opět vezme za manželku pouze ženu se zlatou hvězdou na čele. Rok po její smrti se hrabě vydal hledat novou manželku. Projezdil svět křížem krážem, avšak žádnou takovou ženu nenašel.
Když byl ohlášen jeho návrat s prázdnou, nevlastní dcera Božena se polekala, že by ji snad nakonec mohl otčím požádat o ruku. Sebrala si tedy do uzlíčku pár věcí a raději utekla.
Práce v kuchyni
Cestou dívka potkala žebráka, s nímž si vyměnila šaty. Teď už by ji nikdo nepoznal. Za nějakou chvíli pak na obzoru spatřila tvrz Kašovice a vydala se směrem k ní.
Po cestě ve skalní dutině ukryla svůj uzlíček se šperky a krásnými šaty, zavázala si šátek hluboko do čela a zamazala si tváře popelem. Tak se jí podařilo získat místo kuchtíka ve zdejší kuchyni.
Seznámení s pánem
Jednou se zdejší pán Václav z Kašovic vydal na bál do blízké Sušice. Božena prosila kuchaře, aby směla navštívit údajné příbuzné ve vsi Dobřín. Dívka však běžela ke své skrýši a oblékla se do hraběcí nádhery, v níž pak vstoupila do taneční síně.
Všichni žasli nad spanilostí dívky, nejvíce však její nynější pán z Kašovic. I on se Boženě zalíbil, a tak si nakonec vyměnili své prstýnky.
Vyměněný prstýnek
O půlnoci Božena zmizela a pospíchala zpět ke své práci. Během přípravy snídaně pro pána dívka do konvice vhodila prstýnek. Když rytíř uviděl vlastní prsten, ihned se zajímal o obsluhu v kuchyni, avšak ke svému rozladění nic zvláštního neobjevil. Začal se soužit a přemýšlet, kde by neznámou krásku mohl zase vidět.
Znak rodové linie?
Nakonec se rozhodl uspořádat v Sušici svůj vlastní ples. A opravdu – do sálu opět vešla jeho milá. Tentokrát z ní rytíř Václav nespustil oči a tančili jen spolu. Nakonec jí Václav věnoval perlovou růži.
Ale Božena zase o půlnoci zmizela ve tmě… I růži však podstrojila pánovi ke snídani. Když ji pan Václav uviděl ve svém šálku, přísně udeřil na kuchaře, nechal si předvolat kuchtíka – a vše bylo rázem odhaleno.
Je tedy možné, že šlechtična se zlatou hvězdou na čele skutečně žila? A nemohlo se snad jednat o jakousi zvláštní rodovou linii?