Domů     Sport ve víru moderních technologií: Spravedlivé oko či nabíjecí míč!
Sport ve víru moderních technologií: Spravedlivé oko či nabíjecí míč!
16.9.2024

Mocně se odrazí ze skokanského můstku a v mžiku ho skryje vodní hladina. Trenér nevěřícně kroutí hlavou a civí na stopky. Když jeho svěřenec dohmátne v rekordním čase, mají o oba jasno. Za nadlidský výkon mohou nové plavky!

Fotbalové Mistrovství Evropy, které se letos koná v Německu a proběhne na přelomu června a července, klepe na dveře. Rozruch vzbudí speciální míč, jenž si na šampionátu odbude premiéru. Moderní technologie ale dobývají i jiné sportovní disciplíny!

Hlavně nezapomenout nabíječku

Co: Speciální míč FUSSBALLLIEBE

Zajímavost: Uvnitř balonu se nachází speciální senzory

Až rozhodčí 14. června 2024 odstartuje úvodní zápas evropského turnaje, fotbalisté Německa a Skotska, kteří sportovní svátek zahájí, budou čutat do míče budoucnosti.

Krok kupředu

Společnost Adidas, jež za vynálezem stojí, ho pojmenuje kostrbatě FUSSBALLLIEBE (v překladu Láska k fotbalu).

„Bezešvá tepelná struktura, která zajišťuje rovnoměrnější rozložení vzduchu a tím lepší trajektorii míče,“ stojí v oficiálním prohlášení. Designem zase vzdává hold všem 24 zúčastněným týmům, ty navíc doplňuje desítka stadionů, kde se mistrovství koná.

Míč barevně příliš nevyčnívá – převažuje bílá, jež má odkazovat na čistotu a jednoduchost kopané. Jádro pudla však tkví uvnitř. Kdo hádá, že balón skrývá pouze vzduch – šeredně se mýlí. Do míče totiž společnost zabuduje technologii ADIDAS CONNECTED BALL.

Pod anglicismem se skrývá zavěšený čip, jež snímá rychlost, polohu a směr balónu. Senzory informace přenáší do systému, jež se okamžitě zobrazuje ve speciální aplikaci. Díky tomu rozhodčí mohou přesněji posuzovat třeba hraniční ofsajdy.

Na své si přijdou i diváci, protože technologie poskytne zajímavá data jako je rychlost střely či vzdálenost míče do branky. Adidas hledí mnohem dál, část rozhodnutí bude mít údajně na starost umělá inteligence.

Jedinou kaňkou na celé inovaci je, že míče se musí nabíjet na speciální podložce.

Míč zdánlivě působí obyčejně, skrývá v sobě digitální tajemství. (Bildersindtoll / wikimedia.commons.org / Volné dílo)
Míč zdánlivě působí obyčejně, skrývá v sobě digitální tajemství. (Bildersindtoll / wikimedia.commons.org / Volné dílo)

Technický doping

Co: Polyuretanové plavky LZR Racer

Zajímavost: Mezinárodní organizace je zakáže

Vodou projedou jako nahřátý nůž máslem a jako bonus plavci rovnou překonají několik světových rekordů. Na vině jsou nové plavky!

Oděv pro rekordmany

Firma Speedo hraje v zápolení ve vodě první housle. Její inženýři dají hlavy dohromady a zkouší různé materiály.

Výsledky dokonce testují v aerodynamickém tunelu vesmírné kanceláře NASA. Uprostřed února 2008 poblázní svět modelem LZR Racer – celotělové plavky obsahují vedle nylonu také polyuretan! „Nejrychlejší na světě,“ promuje společnost svůj produkt.

V jejich prospěch mluví i čísla, protože polyuretanem vybaví části těla, které produkují nejvyšší odpor. Ten se jim podaří snížit až o 25 %! Inovace dostává zelenou i na olympiádě v Pekingu, kde se do nich nasouká Michael Phelps (*1985).

Není jediný, protože na 94 % medailistů vlastní právě model LZR Racer. V nových plavkách sportovci pokoří hned 23 světových rekordů. Bizarní situace kolem plaveckého oděvu, který údajně ve vodě i mírně nadnáší, pokračuje.

Koncem prosince 2008 padne na chorvatských závodech 17 rekordů. A mezinárodní organizace koná, výsledkem jsou nové regule, které nabývají platnosti až v lednu 2010. Podle nich musí být materiálem plavek pouze textil, a tak polyuretanové období na dobro končí.

Polyuretanový zázrak nosí svého času i Michael Phelps. (Jmex60 / wikimedia.commons.org / CC BY-SA 3.0)
Polyuretanový zázrak nosí svého času i Michael Phelps. (Jmex60 / wikimedia.commons.org / CC BY-SA 3.0)

Ve jménu dravce nebo vědce?

Co: Jestřábí oko

Zajímavost: Technologii vlastní společnost Sony

To vysvětlení se doslova nabízí. Jestřáb má totiž velmi dobrý zrak a sebemenší detail mu neunikne, jenže jméno šikovnému pomocníkovi dává jeho autor Paul Hawkins – jehož příjmení ale dravce obsahuje.

Stopa v antuce

Sportoviště jsou pod bedlivým dohledem speciálně rozmístěných kamer, které snímají hrací plochu pod různými úhly. Během několika chvil systém schroupá všechny údaje a umí zobrazit výsledek – tedy jestli míč skončil uvnitř či mimo hřiště.

Jestřábí oko sice mají všichni spojené s tenisem, kariéru však zahájí během kriketu. Konkrétně 21. května 2001, kdy rozhoduje v zápase mezi Anglií a Pákistánem.

O tři roky později už dělá společnost Sereně Williamsové (*1981) a Jennifer Capriatiové (*1976) ve čtvrtfinále US Open – tehdy jde pouze o testovací provoz. Tenisovým úředníkům se novinka líbí, a tak její používání koncem roku 2006 schválí.

Kurty má sledovat hned 10 kamer a tenisté si mohou rovněž zažádat o přezkoumání. Konec dohadů ale nenastane. Třeba v roce 2007 se rozčílí Rafael Nadal (*1986), kdy ho jestřábí oko obere o body. „To by se na antuce nestalo,“ soptí Španěl.

Má pravdu, protože na takovém French Open ho nenajdeme. Míček totiž v povrchu zanechává stopy. I přes různé protesty inovace vydrží – tenisová federace pouze upravuje počet výzev, které si může sportovec vzít.

Jestřábímu oku prakticky nic neunikne. (JukoFF / wikimedia.commons.org / CC BY-SA 3.0)
Jestřábímu oku prakticky nic neunikne. (JukoFF / wikimedia.commons.org / CC BY-SA 3.0)
Foto: wikimedia.commons Titulka (Rdikeman / wikimedia.commons.org / CC BY-SA 3.0)
Související články
Věda a technika
Tullundský muž: Nejslavnější mumie z bažin
V dánském údolí Bjældskovdalu leží Tollundský močál. V roce 1938 je tu při těžbě rašeliny objeveno tělo asi třicetileté pravěké ženy. Bohužel těžbou značně poničené. O 12 let později těží ve stejném močále rašelinu Viggo a Emil Højgaardovi. A 6. května 1950 se to stane. Jsou zhruba v hloubce 2,5 metru, když si všimnou ruky […]
Věda a technika
Co signalizuje brnění nohou?
Jedná se o poměrně časté obtíže, které v mnoha případech mívají banální příčinu. Zároveň ale mohou signalizovat chorobné stavy, které by člověk rozhodně neměl podceňovat. Brnění či mravenčení končetin čas od času potká každého. Dlouhé sezení způsobuje velký útlak nervů a obvykle odezní, jakmile změníte polohu a začnete se hýbat. Tento pocit lze popsat jako […]
Věda a technika
Co diktuje móda pro procházky měsíčním prachem?
Módní kritici by z nich asi u vytržení nebyli. Ani modelky na předváděcích molech by v nich asi neudělaly bůhvíjaký dojem. Přesto se jedná o jedny z nejúžasnějších druhů oblečení, které pod rukama krejčích vznikly. I když ani ne tak krejčích – hlavní slovo v tomto ohledu mají technologové. Vesmír pro člověka není přívětivým místem. […]
Věda a technika
Který pták létá nejrychleji?
Když někdy někam hodně spěcháme, přáli bychom si umět létat jako ptáci! Pomohlo by nám to? Dostali bychom se na určené místo rychleji než třeba autem? Za nejrychlejšího ptáka a zároveň vůbec nejrychlejšího živočicha na Zemi je považován sokol stěhovaný. Ten při střemhlavém letu dokáže vyvinout rychlost až 389 km/h (podle naměřeného rekordu)! Na paty […]
reklama
věda a technika
Ztráta paměti může potkat každého. Lze jí předcházet?
Paměť je schopnost mozku uchovávat a znovu používat uložené informace a zkušenosti. S věkem tato schopnost pomalu slábne. Existuji ovšem poruchy, které negativně ovlivňují paměť a vedou k zapomínání, klidně už v mladém věku. Jste v ohrožení? Paměť představuje jednu z důležitých funkcí našeho mozku. Umožňuje nám uchovávat si vzpomínky na již prožité. Rozlišujeme krátkodobou, střednědobou a dlouhodobou paměť, a […]
Kvantová mechanika přináší nový pohled na vnímání magnetického pole u ptáků
Naše vědomosti o migraci ptáků se posunuly od Aristotelových představ o tom, že se v zimním období rehci mění na červenky, nebo že hibernují, k poznání o migraci ptáků a jejím principu. K behaviorální vědě o migracích se tak postupně přidala molekulární biologie i kvantová fyzika. V posledních letech dokážeme mnohem přesněji určit délky tras a dob trvání cest […]
Pozor, na nebe míří umělá hvězda!
Už za pár let se nejspíš na nebi objeví nová hvězda! Nezrodí se běžnou cestou z molekulárního mraku, ani nepřiletí z dalekých končin vesmíru, bude to hvězda falešná! Kdo ji na oblohu pověsí? A k čemu vlastně? Ve vesmíru existují možná triliardy hvězd a o většině z nich máme jen minimum informací. Jak také zjistit […]
Lidská bytost na součástky: Kolik stojí člověk?
Několik lidí se sklání nad mrtvolou. Řežou do břicha, odkud postupně vytahují ledviny, srdce, játra a další orgány. Počínají si opatrně, protože při sebemenší chybičce mohou lidské tělo znehodnotit a v tomto případě nic nesmí přijít nazmar! Lidské tělo můžeme stejně jako například automobil rozebrat na nejmenší součástky a ty následně zpeněžit. Člověk by ale stál […]
reklama
zajímavosti
Démon lakomství: Jsou kleptomani posedlí?
Podléhá mu 50 legií určených ke službě všem bohatým hamižníkům. Jen připomeňme, že jedna legie čítá zhruba 5000 jedinců. Alespoň takto o údajném démonovi Mamonovi mluví svatý Lukáš (?–84), kterému je připisováno stejnojmenné evangelium tvořící třetí knihu Nového zákona.   V duchu rčení „hamty hamty, ať mám víc než tamty,“ se dočká personifikace i hebrejský […]
Jak se klubal na svět šicí stroj? V pachu spáleniny i balících peněz
„Vypadněte!“ zařve naposled majitel tkalcovské dílny. Marně. Pak zvedne pistoli s křesadlovým zámkem – a vystřelí na jednoho z mužů. Rozlícený dav zastaví. Na pomoc textilním továrnám bude muset vyrazit i armáda. Za vším přitom stojí dnes tak běžná věc: šicí stroj!   Do konečné podoby vynálezu, který zjednoduší život mnoha hospodyním a shodí ceny […]
Bylo dřív vejce, nebo slepice? A může pštros dýchat, když strčí hlavu do písku?
Přinášíme vám pelmel zajímavostí pro dnešní den! Proč nás svědí tělo? Svědění mohou způsobit různé kožní problémy, alergie, reakce na okolí nebo kořeněná jídla, nevyspání, psychické problémy, onemocnění ledvin, hormonální výkyvy, nedostatek vitamínů, kousnutí od komára a spousta dalšího. Příčin, které způsobují svědění pokožky, je mnoho. Někdy může svědění značit závažnější problémy, jindy naprosto banální. […]
Co všechno dokážou rostliny? Jsou chytřejší, než jsme si mysleli!
Výzkum rostlin v poslední době přináší neuvěřitelná zjištění. Rostliny mají paměť, využívají množství smyslů, a ve vnímání svého okolí člověka dokonce i předčí. Rostliny jsou už dlouho fascinujícím předmětem výzkumu. Vědci zjistili, že toho za určitých okolností dokážou opravdu hodně. Vnímají své viditelné okolí, zvládnou rozlišovat mezi červenou a modrou barvou, vnímají vůně a reagují […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz