Jsou chytřejší divoká, volně žijící zvířata, nebo naopak zvířata domestikovaná? A co například býložravci v porovnání s masožravci?
Gallupův zrcadlový test
Změřit inteligenci zvířat je poměrně těžké. Známý je například takzvaný Gallupův zrcadlový test sebeuvědomění, který byl vyvinut v roce 1970 Gordonem Gallupem Jr., profesorem psychologie ze State University of New York v americkém Albany.
Tento test představuje měřítko sebeuvědomění zvířat. Jednalo se o první test použitý k ověření schopnosti živočichů rozpoznat svůj odraz v zrcadle.
Sebeuvědomění zvířat
Pokus, jenž bývá označován též jako „značkový”, probíhal tak, že profesor Gallup v první fázi zvířata nechal prohlížet se v zrcadle, aby si zapamatovala svůj vzhled. Následně uspal skupinu šimpanzů a poté na jejich obličeje nakreslil značky barvou bez zápachu.
Po probuzení byli opi postaveni před zrcadlo, kde se dotýkali označených míst na své hlavě. Snažili se barevné stopy odstranit na svém těle, nikoliv v odraze zrcadla.
Stejně chytrá
Z pozdějších výzkumů mozku zvířat pak vyplynulo, že masožravci, u nichž se dříve předpokládala vyšší inteligence vzhledem k náročnějšímu způsobu života, nakonec však nejsou obdařeni větší chytrostí než býložravá zvířata.
Evoluce tedy zřejmě kladla stejné nároky na inteligenci potřebnou k přežití u klidnějších pojídačů rostlin i u masožravých predátorů. Dále bylo zjištěno, že domácí zvířata jsou stejně chytrá jako ta žijící ve volné přírodě.