Domů     Krvavé rituály: 20 000 vyrvaných srdcí za týden
Krvavé rituály: 20 000 vyrvaných srdcí za týden
7.9.2024

Aztékové věří, že krev je posvátná životní síla, že bohové svou krví živí Slunce, a že jediným adekvátním výrazem poděkování může být jen podobná oběť.

Znehybněn pěti muži svírajícími jeho ruce, nohy a hlavu, leží na obětním kameni vytvarovaném tak, aby byl nejvýše jeho napnutý hrudník. Snaží se nedat najevo strach, přesto se chvěje a podvědomě se snaží vyškubnout.

Kněz zkušeným řezem rozetne kůži i svalstvo v oblasti bránice, vnoří ruku do otevřené tělní dutiny a tisíckrát opakovaným trhnutím, silným tak, aby přetrhl všechny cévy, vyrve srdce.

Rychle se otáčí, zvedá ruku, aby srdce posledními stahy zkropilo tvář sochy slunečního boha. Zatímco dav propuká v jásot, odkládá srdce do obětní misky a velkým nožem utne obětovanému muži hlavu. Tělo je poté svrženo dolů a díky strmým stěnám se skutálí až k úpatí chrámu.

Když se do toho Aztékové dají, jsou schopni obětovat bohům během jednoho dne i tisíc lidí. (Extract of Codex Magliabechiano, volné dílo, commons.wikimedia)
Když se do toho Aztékové dají, jsou schopni obětovat bohům během jednoho dne i tisíc lidí. (Extract of Codex Magliabechiano, volné dílo, commons.wikimedia)

Jatka trvají čtyři dny

Vyrvání srdce je u dávných Aztéků nejčastější, byť rozhodně ne jedinou formou veřejného obětování. Nejde přitom o jednoho či dva nešťastníky, ale o hromadná jatka provozovaná při každé vhodné příležitosti.

Například roku 1486 nechává při zasvěcení chrámu v Tenochtitlanu. aztécký vládce Ahuitzotl (?-1502) obětovat tisíce mužů, žen i dětí, většinou válečných zajatců.

Od rána do večera postupují k chrámu v dlouhých zástupech, spoutáni k sobě provazy protaženými přes proražené nosní přepážky. Trvá to čtyři dny, než je z hrudi vyrváno poslední srdce.

Přestože některými prameny uváděných 20 000 obětí je třeba brát s rezervou, nic to nemění na tom, že jde z dnešního pohledu o neuvěřitelný masakr, při kterém se kněží doslova brodí v krvi. Jenže tak to prostě u Aztéků chodí.

Lidské oběti mají zásadní význam pro náboženství, politiku a vlastně i každodenní život.

Aztécký vládce Ahuitzotl (?-1502) nechá v roce 1486 obětovat tisíce mužů, žen i dětí, většinou válečných zajatců. (volné dílo, commons.wikimedia)
Aztécký vládce Ahuitzotl (?-1502) nechá v roce 1486 obětovat tisíce mužů, žen i dětí, většinou válečných zajatců. (volné dílo, commons.wikimedia)

Obětování je výsadou

Obětování je u Aztéků vnímáno jako nutnost, jako povinnost k bohům i komunitě. Současně, ač se to nám může zdát absurdní, je také výsadou. Což neznamená, že by proto byla méně děsivá nebo ji někdo podstupoval dobrovolně a s úsměvem na rtech.

„Oni to nedělají proto, že jsou krutí, ale proto, že jsou zbožní,“ vysvětluje peruánský esejista Mario Vargas Llosa (*1936).

A také proto, že na rozdíl od evropského pojetí posmrtného života, o tom, kam se duše po smrti dostane, nerozhoduje to, jak člověk žil, ale jak zemřel.

Zatímco většina končí v nevlídné zemi mrtvých, duše těch, kteří zemřou na obětním kameni, putují ke Slunci a stávají se jeho doprovodem. Z našeho pohledu je tradice obětování začarovaným kruhem.

Možná vzniká jako pragmatická potřeba řešit problémy dlouhodobého přelidnění mexického údolí, vede však k potřebě vést války i v době, kdy to není nutné. Jen proto, že potřebují přísun zajatců k obětování.

Při slavnostech obětování nejde jen o pouhé vyříznutí srdce.(volné dílo, commons.wikimedia)
Při slavnostech obětování nejde jen o pouhé vyříznutí srdce.(volné dílo, commons.wikimedia)

Čím víc pláče tím lépe

Ačkoli Aztékové obětují především muže, některé rituály vyžadují ženy nebo děti. Ženy jsou obětovány bohyním plodin a země. Většinou obvyklým vyrváním srdce, ale například bohyni kukuřice je dívka obětována setnutím.

Její tělo je pak okamžitě staženo z kůže, kterou si oblékne nejsilnější kněz a v čele průvodu pak se sochou bohyně kukuřice vyrazí do ulic. Děti, většinou kojence nebo velmi malé děti, si žádá bůh deště Tlaloc.

Během slavnosti na jeho počest obchází kněží s dětmi pahorky v okolí a na každém jich několik obětují. Pokud přitom pláčou, tím lépe. Hojnost dešťů je pak zaručena. Proto je také cestou bijí, aby těch slz bylo co nejvíce.

Ani Aztékové však nejsou bez srdce (tedy ti, kterým ho zatím nevyrvali) a když průvod prochází vesnicemi, lidé se většinou snaží ukrýt v domech nebo mimo vesnici, aby srdcervoucí podívanou nemuseli sledovat.

Platí to i pro rodiče, kteří své děti k obětování prodávají s přemáháním a slzami, věří však, že dělají dobrou věc, která přinese prospěch celé komunitě a ostatně i samotným dětem, které po smrti zamíří do ráje hojnosti.

Na rozdíl od mužů a žen, kteří musí být zdraví a krásní, u dětí jde podle kosterních nálezů o jedince znetvořené nebo jinak nemocné. Můžeme tedy mluvit jakési podvědomé genetické očistě.

Foto: commons.wikimedia Titulka: Pxfuel
Související články
Záhady a tajemství
Řádil ve Francii lidožravý vlk?
Několik let před Velkou francouzskou revolucí došlo v zapadlém regionu jižní Francie k sérii drastických úmrtí. Na venkovany útočila podivná šelma. Několik let unikala lovcům a nechávala za sebou desítky obětí. Začalo se jí říkat Gévaudanská bestie. Je léto 1765 a mezi vesničany panuje strach. Krajem se už přes rok potuluje zabijácká příšera. Bojí se i služebná faráře, devatenáctiletá Marie-Jeanne […]
Záhady a tajemství
Když si konspirátoři nedají pokoj: Potrhlý mýtus o nepřistání na měsíci
„Je to malý krok pro člověka, ale velký pro lidstvo.“ Tuto slavnou větu vyslovil 20. července 1969 americký pilot a astronaut Neil Armstrong ihned poté, co se jeho bota zabořila měsíčního prachu. Lidstvo v ten okamžiku dokázalo své schopnosti a odhodlání, když se poprvé dotklo jiného vesmírného tělesa než mateřské planety. Dodnes však řada lidí […]
Záhady a tajemství
Papežka Jana: Mýtus, nebo historická postava?
Kdesi v Anglii patrně v 9. století žila mladičká Jana, kterou čekal tradiční úděl žen tohoto věku – práce, rození dětí a zřejmě i předčasná smrt. Jana se však rozhodne jít jinou cestou. Jana cítí, že byla vyvolena pro jiný osud, a tak se rozhodne v převleku za muže nastoupit na dráhu teologie. Stoupá církevní hierarchií […]
Záhady a tajemství
Záhada neplodných Rožmberků: Proč Vilém zemřel bezdětný?
Potomků se nedočkal ani Petr Vok, ani jeho starší bratr Vilém z Rožmberka. Dokonce ani dvě z celkem čtyř jejich sester také děli neměly, přestože se vdaly. Jaká byl Vilémův život a co mohlo být příčinou neplodnosti? V červenci 1572 umírá polský král Zikmund II. August (* 1520) a s ním vymírá i vládnoucí jagellonská dynastie. Polský trůn chtějí […]
reklama
lifestyle
Burning Man: Festival plný divočiny odstartuje rozchod!
Kdyby někdo šel náhodou kolem, usmyslí si, že se nejspíš stal terčem fata morgany. V dálce totiž vidí vzducholoď na kolečkách, vůz připomínající létající talíř a v dálce dokonce automobil ve tvaru ryby! Všemu přihlíží několikametrová dřevěná socha! Za vším hledej ženu, podobně je na tom i týdenní americký festival Burning Man (Hořící muž). Hosté se sjíždějí […]
Voňavá domácí kosmetika: Jak si ji vyrobit?
Výroba domácí kosmetiky je zábavná, jednoduchá a navíc ušetříte i nějakou tu korunku. Spoustu surovin pro výrobu najdete doma v kuchyni. Základní recepty na výrobu domácí kosmetiky jsou složeny pouze z tuků, proto je potřeba si pořídit pár olejů, které budete používat k výrobě kosmetických produktů. Oleje můžete obohatit dalšími léčivými účinky bylinek. Výborná jsou […]
Z historie tetování: Jak staré vlastně je?
Nejen slavný Ötzi, jenž byl roku 1991 nalezen v Alpách, ale i dvojice egyptských mumií, žena a muž, ve stáří asi 5 000 let, nám dokládají, že tetování je pravděpodobně ještě mnohem starší než oni. Bylo totiž provedeno tak kvalitně, že jistě již v jejich době bylo zvládnuté na vysoké úrovni. Tato tetovaná starověká dvojice […]
Od kočáru po superjachty. Jak šel čas s cestováním pro bohaté?
Cestování a poznávání nových světů lákalo lidi odnepaměti. Zatímco chudší vrstvy musely obvykle po svých, v lepším případě na koni, ty bohatší na tom byly mnohem lépe. Pro boháče totiž vždycky existovaly možnosti, jak si cestu zpříjemnit… Ulicemi starověkých měst se bohatí obyvatelé nechávali přepravovat na nosítkách, nesených otroky. K prvním případům cestování na dlouhé vzdálenosti docházelo […]
reklama
lifestyle
Harmonie pod hladinou. Poznejte svět volného potápění
Když se člověk noří bez přístroje do hlubin na jeden nádech, svět se zpomalí. A zatímco naše tělo spolupracuje a my ani netušíme jak, naše mysl může být protivníkem, který nás brzdí. Freediving neboli volné potápění není jen výkonnostním sportem, kde jde o to vydržet co nejdéle pod vodou bez dechu. Ukazuje, jak mocná je […]
Démon alkohol: Jaké negativní dopady má na tělo?
Dlouhá léta vědci tvrdili, že umírněné pití alkoholu je pro lidské zdraví přínosnější než úplná abstinence. Nejnovější výzkumy však toto negují a naopak přicházejí s tvrzením, že jakkoliv umírněná konzumace alkoholu je vždy rizikem pro zdraví. Jak nám alkohol škodí? Umírněná konzumace alkoholu měla podle dřívějších studií snižovat riziko infarktu, zpomalovat řídnutí kostí neboli osteoporózu […]
Od plotny až na vysokou školu: Přelom ve vzdělávání žen
Dívka nebývala v rodině vždy výhrou. Bylo nutné zajistit jí věno, aby se mohla dobře vdát. Scénář jejího života už byl většinou předem daný. Založit s mužem rodinu, porodit spoustu dětí a postarat se o ně. Vzdělávat se? To bývala představa z říše snů. Názory na ženské vzdělávání se začínají měnit až v průběhu 2. poloviny 19. století. Vzdělávání […]
Festival v Riu se slaví už více než 300 let
Pět dní extáze v rytmu samby. Pět dní hudby, tance a extravagantních oslav života. Pět dní nezřízené konzumace jídla i alkoholu. Pět dní bez zábran. Karneval v brazilském Riu de Janeiro je největší a nejopulentnější oslavou na planetě. Ulice druhého největšího města Brazílie se koncem února už tři sta let proměňují v jeden velký taneční […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz