Hra urozených řeholníků, ve které jsou branky a žádné rakety – hraje se prostě holou dlaní. Co je to za hru? Tenis v první fázi svého vývoje! Jeu de paume neboli hře dlaně propadne již francouzský a navarrský král Ludvík X. (1289–1316).
A zatímco ve Francii jde o poměrně populární hru, v Anglii 15. století se dvořané zprvu nestačí divit. Král Anglie a pán Irska Jindřich VII. Tudor (1457–1509) je zdatný politik, který by se nerad zapletl do válečných osidel.
Pokud jde ale o souboje na kurtu, mění se jindy strohý vladař bez smyslu pro humor v nadšeného sportovce, který jen s problémy hledá ve vlastní zemi rovnocenného soupeře.
Rakety, stejně jako název „tenis“ ke hře přísluší až od 16. století. Do té doby se urození Angličané s notnou dávkou fascinace dívají na krále, jak živelně pobíhá a máchá rukama. Hra se ale ujme.
A nejen to, bude to právě Anglie, která zavede systém sázek a promění hru dlaně v hazard. Ostatně, bodování tenisu má původ právě v něm. Jindřich VII. nechá v zemi vybudovat 6 kurtů a svým nadšením strhne k novému sportu i další dvořany.
Svůj akční koníček prokládá méně výstřední lukostřelbou, kde má také pověst esa.
Kolik liber prohraje král?
Na rozdíl od Eduarda II. platí za příkladného vladaře, chytrého, spravedlivého a hlavně toho, který zachrání pokladnu před bankrotem. Krom toho skvěle čte (což ve své době není standard) a mluví několika jazyky. S přibývajícími lety se pomalu vytrácí fyzička.
Jindřich VII. se tak zařadí mezi diváky. A hlavně sázkaře. V letech 1493 až 1499 prohraje 20 liber. Že to není žádná hrůza? Dnes. V 15. století jde o sumu, jakou jeho poddaní nemusí vydělat ani za celý život.
Víte, že…
… Ludvík X. nechá jako první postavit kryté kurty? Milovaná hra ho nakonec stojí život. V červnu 1316 do sebe král uřícený po náročném zápasu rychle nalije několik pohárů chlazeného vína. Umírá buď na zápal plic či zánět pohrudnice. Tato smrt z něj udělá prvního tenistu, na jehož jméno pamatuje historie.