Už jste to možná slyšeli. Když vypustíte vodu, na severní polokouli se stačí vždy v jednom směru, kdežto na jižní v opačném. Může za to Coriolisův efekt. EPOCHAplus.cz vám ale prozradí, že tento oblíbený mýtus bohužel neplatí.
Nádoba nebo síla vodního proudu, to jsou hlavní faktory určující, kam se voda stočí. Na ovlivnění směru, kam se vír bude otáčet, má v naší vaně bohužel Coriolisův efekt zanedbatelný účinek.
A to přes to, že tvrzení o orientaci podle polokoulí najdete v několika televizních dokumentech, nespočtu článků a několika knihách. Fungovat to může leda za zdmi laboratoří.
Zato když se podíváte na řeky, díky tomuto efektu na severní polokouli vymílají více pravý břeh a na jižní levý. Co že to francouzský matematik a fyzik Gaspard-Gustave de Coriolis (1792–1843) vlastně objeví?
A přece se točí!
Všechna hmota na Zeměkouli pohybující se ve směru poledníků se na severní polokouli odklání doprava a na jižní polokouli doleva. Coriolisova síla díky rotaci Země ovlivňuje řeky, oceánské proudy… a počasí!
A právě díky tomuto efektu uvidíte to, o co jsme byli v umyvadle u nás v koupelně připraveni: Na severní polokouli se otáčejí tlakové níže bez výjimek doleva a tlakové výše doprava. A na druhé polokouli přesně naopak.
Jen připomeňme, že na severní polokouli leží celá Evropa. Bouře tak dostávají charakteristickou rotaci podle místa, kde se vyskytnou.
Tančící derviše do hodin fyziky!
Pusťte si video s tančícími derviši z řádu mauláwíja a zadívejte se na jejich oděv. I tady můžete vidět účinek této nepříliš známé síly, která formuje směr zkázonosného živlu. A ještě jedno velmi důležité využití tenhle efekt má:
Při vypočítávání trajektorií střel dlouhého doletu. Myslet na něj musí i elitní odstřelovači, pokud mají cíl ve velké vzdálenosti.