Domů     Zachraňte svá záda! Proč nejčastěji bolí?
Zachraňte svá záda! Proč nejčastěji bolí?
30.6.2024

Bolesti zad patří mezi nejrozšířenější civilizační choroby, které trápí hlavně obyvatele vyspělých zemí. Během života potrápí bolavá záda zhruba 80 % lidí, asi u 10 % z nich přejdou bolesti do chronického stadia.

Postihují zejména oblast krční, hrudní nebo bederní páteře. Jak se bránit?

Páteř tvoří důležitou oporu lidského těla, drží hlavu i celý trup a umožňuje nám vzpřímený pohyb. Kvůli tomu však zároveň patří mezi nejvíce zatěžované části těla, což se může projevit nepříjemnými obtížemi v podobě bolesti zad.

Mezi hlavní příčiny bolesti zad patří nedostatek pohybu, sedavé zaměstnání, špatné držení těla, nadváha nebo příliš namáhavá aktivita, silné bolesti zad mohou ovšem doprovázet také jiná, závažnější onemocnění.

Záda bolí všechny generace. FOTO: Freepik
Záda bolí všechny generace. FOTO: Freepik

Tři typy bolesti zad

Páteř člověka zabírá přibližně 35 % tělesné výšky, je tvořena 33 až 34 obratli, mezi kterými se nacházejí měkké meziobratlové ploténky. Páteří probíhá mícha, kterou chrání. Obecně se rozlišují tři typy bolestí zad.

Mezi ty nejhorší patří bolesti vyvolané závažným onemocněním páteře, kdy se jedná o záněty, infekce, zlomeniny či nádory. Pokud dojde při úrazu páteře k porušení míchy či z ní vystupujících nervů, může dojít až k ochrnutí těla.

Páteř může být rovněž stižena nejrůznějšími deformitami, které se vyvinou v průběhu růstu, jakými jsou například skolióza či hyperkyfóza, se kterými mohou být rovněž spojeny bolesti zad.

Počítač v práci, počítač doma. Nic pro naše záda. FOTO: Freepik
Počítač v práci, počítač doma. Nic pro naše záda. FOTO: Freepik

Bolesti z přetížení i špatného držení těla

Nejčastějším typem bolesti zad jsou ale takzvaně prosté bolesti, které mají obvykle mechanický původ v přetěžování či špatném držení těla. Až 90 % takto postižených pacientů se však uzdraví do 6 týdnů;

nicméně bez trvalé úpravy pracovních návyků či správné volby odpočinku se problém velmi často opakuje.

Posledním typem jsou pak neuropatické bolesti zad, jež jsou způsobené postižením nervových kořenů, jako jsou například výhřezy plotének, zúžení páteřního kanálu nebo útlak nervu. Bolest je při nich ostrá a často vystřeluje do dolních končetin. Jejich náprava je většinou chirurgická.

Správné držení těla vám ukáže fyzioterapeut. FOTO: Freepik
Správné držení těla vám ukáže fyzioterapeut. FOTO: Freepik

Akutní versus chronické bolesti

Bolesti zad můžeme rozdělit rovněž podle délky trvání obtíží, a to na akutní a chronické. Akutní bolest zad se většinou soustředí do jednoho místa a bývá zpravidla způsobena přetížením svalů, případně vzniká při výhřezu ploténky. Obvykle do 3 týdnů vymizí.

Chronická bolest zad naopak často trvá déle než 6 měsíců. Způsobuje ji nejčastěji ochabnutí zádových svalů, což vede k omezení hybnosti těla a brnění končetin.

Blok krční páteře je častý problém. FOTO: Freepik
Blok krční páteře je častý problém. FOTO: Freepik

Blokády páteře

Lékaře lidé nejběžněji vyhledají právě s akutní bolestí, která bývá lokální, bez či s vyzařováním do končetin nebo trupu. Bývá spojena s blokádou krční, hrudní nebo bederní páteře, jež si někdy vyžaduje vynucenou, nepřirozenou polohu páteře.

Občas může být bolest zad doprovázena nevolností, zvýšeným pocením či závratěmi. Nejběžnějšími akutními problémy se zády jsou akutní krční blokáda, bolest mezi lopatkami a akutní lumbago.

Přetížení krční páteře

Akutní krční blokáda vzniká zpravidla po náhlém prudkém nekontrolovaném pohybu hlavou, po opakovaném jednostranném přetížení krční páteře, například v důsledku nošení břemen, po celkovém prochladnutí nebo při nevhodné poloze krku a hlavy při spánku.

Poté dojde k funkčnímu postižení krční páteře, které se vedle bolesti projeví omezením pohyblivosti všemi směry a nepřirozeným držením hlavy k jedné straně. Může se objevit i závrať, nevolnost, zvracení a zvýšené pocení.

Někdy stačí špatná poloha při spánku. FOTO: Pexels
Někdy stačí špatná poloha při spánku. FOTO: Pexels

Bolest mezi lopatkami

Dalším bolestivým akutním onemocněním zad je blokáda hrudní páteře, která nejčastěji vzniká v její horní, pohyblivější části (přechod mezi krční a hrudní páteří), případně v přechodu mezi hrudní a bederní páteří.

Příčinou blokády je často nevhodné držení těla při práci, mechanické přetížení, prudký pohyb do rotace nebo nevhodná poloha při spaní. Nejčastějším projevem bývá bolest mezi lopatkami, případně při dýchání, může vyzařovat do ramen či šíje.

Bolest se nevyhýbá ani mladým lidem. FOTO: Freepik
Bolest se nevyhýbá ani mladým lidem. FOTO: Freepik

Starý známý houser

Lumbago (neboli houser či ústřel) je pak akutní blokádou v oblasti bederní páteře, často se objevuje po náhlém předklonu s rotací nebo po prudkém zvednutí těžkého břemene z předklonu do záklonu.

Typická je těžká blokáda s poruchou držení do vynucené polohy v předklonu, omezení až nemožnost určitých pohybů, zejména do rotace, spojených s bolestí. Někdy je přítomná chůze s lehkým vybočením na jednu stranu.

Může se vyvinou i v důsledku dlouhodobého držení ve vynucené poloze, například při jízdě autem, při nadměrné fyzické práci, prochladnutí či podklouznutí.

Přetížené svaly, zablokované klouby a vyhřeznuté ploténky

U těchto akutních blokád vzniklých náhlým prudkým pohybem jsou typická natržení nebo natažení svalových vláken, blokády kloubů, někdy i s výraznějším poškozením, prudkým pohybem může dojít i k vyklenutí či vyhřeznutí meziobratlové ploténky.

Svalové spazmy postihují hlavně ochablé a nedostatečné zatěžované svaly podél páteře. Zdrojem bolesti je pak lokální otok s doprovodnými změnami.

Bolest vystřeluje i do nohou. FOTO: Freepik
Bolest vystřeluje i do nohou. FOTO: Freepik

Léčba klidem na lůžku

K léčbě těchto akutních bolestí doporučují lékaři krátkodobý klid na lůžku, i když obecně doporučovaný při bolestech zad není. Na přechodnou dobu lze používat i krční límec.

Následně by se měl pacient postupně zapojit do běžných denních činnost, a postupně zvyšovat zátěž, s vynecháním zatěžujících činností.

Při výrazných bolestech jsou předepisována i farmaka k jejich zmírnění, nejčastěji ta s obsahem paracetamolu, případně nesteroidní antirevmatika.

Obstřiky a rehabilitace

Často používanou metodou v případě akutní lokalizované bolesti jsou i obstřiky. Akutních obtíží se pacienti obvykle zbaví do 2-4 týdnů.

Následně je jim doporučena léčebná rehabilitace, která napomáhá obnově pohybových funkcí, zároveň pomáhá měnit zažité, nesprávné pohybové stereotypy. Doprovodným řešením jsou i rehabilitační masáže a zvýšení pohybové aktivity.

Rehabilitace může pomoci výrazně. FOTO: Pexels
Rehabilitace může pomoci výrazně. FOTO: Pexels

Nervy v ohrožení

Dalším typem bolesti zad jsou ty s potenciálním ohrožením nervového systému. Sem se řadí například vyklenutí či výhřez meziobratlových plotének. K tomu může opět dojít v oblasti krční, hrudní či bederní páteře.

K vyklenutí ploténky dojde často nevhodným pohybem a provází jej i útlak nervů v páteřním kanálu. Je to doprovázeno intenzivní, bodavou bolestí prostupující celým tělem.

Výhřez ploténky

K výhřezu dochází ve chvíli, kdy praskne vazivový prsten a rosolovité jádro ploténky je vytlačeno do okolního prostoru. To může vést ke zúžení míšního kanálu nebo dráždění a utlačování nervových kořenů, které vystupují z míchy ven.

Postižení kořene se projeví intenzivní bolestí vyzařující do prstů horních či dolních končetin, která nereaguje na léčbu analgetiky. Zvednutí natažené nohy vleže tak vyvolá ostrou bolest zad. Je snížena i citlivost končetin či jejich svalová síla.

U míšní komprese se rovněž objevuje porucha citlivosti končetin, svalové oslabení a zhoršení chůze, vyskytnout se mohou i bolesti kolem páteře.

Správnou léčbu by měl vždy doporučit lékař. FOTO: Freepik
Správnou léčbu by měl vždy doporučit lékař. FOTO: Freepik

Léčba vyhřezlé ploténky

Výhřez ploténky se nejprve léčí konzervativně, tedy za pomocí klidu na lůžku, podáváním analgetik a rehabilitací.

Pokud tato léčba není úspěšná, případně se projevy zhoršují, přistoupí se k operaci vyhřezlé ploténky, při které se odstraní vyhřezlá hmota a také volné zdegenerované části ploténky, aby nedošlo k opakovanému vyhřeznutí.

Rehabilitace do úplného zahojení pak může trvat i několik měsíců. Možná je i léčba laserem, která je vhodná pro ty pacienty, u kterých na páteři zatím nedošlo k degenerativním změnám, ale konzervativní léčba nezabírá.

Syndrom kauda hrozí ochrnutím

Nejproblematičtější je výhřez ploténky v oblasti bederní páteře, kde se může rozvinout syndrom kauda. Pro něj jsou typické silné bolesti v bedrech spojené s postižením dolních končetin.

Bolest vystřeluje do boku a do hýždí, postupuje po zevní straně stehen až do zadní části lýtek, někdy dokonce až k chodidlům. Bolesti se zhoršují při zakašlání, kýchnutí či tlačení na stolici.

Často je provázena slabostí svalů a poruchami jejich hybnosti a citlivosti, což vede k problémům s chůzí. Pokud je narušena také dolní část míchy, mohou se v důsledku poruchy svěračů objevit potíže se zadržením močení a stolice. V nejhorším případě hrozí i ochrnutí.

Léky bolest potlačí, ale nevyléčí. FOTO: Pexels
Léky bolest potlačí, ale nevyléčí. FOTO: Pexels

Chronické bolesti mohou značit revma či nádor

Dlouhodobé bolesti zad se pak z řady nemocných objevují plíživě, bez jasné příčiny. Velmi obtížně a pomalu pak odeznívají.

Někdy je přítomna hypermobilita páteře či dalších nosných kloubů, u některých pacientů bývá bolest dávána do souvislosti s psychickými obtížemi, například s úzkostí, depresí či lékovou závislostí.

Dlouhodobé bolesti mohou provázet revmatologická onemocnění, například Bechtěrevovu nemoc či revmatoidní artritidu, mohou být i průvodním znakem metastatických nádorových onemocnění páteře.

Jednat se může i o osteoporózu, řídnutí kostí, zejména je-li provázena frakturami obratlů. I v takovém případě je proto vhodné vyhledat péči lékaře.

Foto: Viz popisky. Titulní foto: Freepik
Související články
Věda a technika
Vynález českého rodáka: Barevnou fotografii považovali nejprve za utopii
Pravděpodobně fotíte chytrým mobilem. Možná ale doma vyhrabete klasický foťák na film. Dotknout se papírové fotografie nebo filmu má svoje kouzlo. Natož ucítit typický zápach chemikálií ve fotokomoře. Třeba i vám fotografie zavoní, když prozradíme, že vynález té barevné má na svědomí Čech. Vydejte se s námi proti proudu času za jeho osudem. Karel Schinzel (1886–1951) […]
Věda a technika
Český otec barevné fotografie na svých patentech nezbohatne
V roce 1922 Karlu Schinzelovi odmítnou patent na barevnou fotografii jako nerealistickou vizi. Po letech rezignace konečně v roce 1935 začíná publikovat výsledky své práce v odborných časopisech. Tentokrát má větší štěstí. Série článků v časopise Das Lichtbild upoutá pozornost šéfů společnosti Kodak v Americe a společnosti Agfa v Německu. Ve firmě Eastman Kodak si uvědomí význam výzkumů […]
Věda a technika
Omyly Kryštofa Kolumba: Neodhadl velikost Asie a umístil do ní Kubu
Slavný mořeplavec Kryštof Kolumbus spočítal obvod Země jako třikrát menší, než je ve skutečnosti. Proto předpokládal, že jeho slavná výprava bude mnohem kratší. To ale není jedinou jeho chybou. Omyly se potom v jeho úvahách už jenom řetězí. Janovský rodák Kryštof Kolumbus (1451‒1506) špatně odhadne velikost Asie. Myslí si, že Cipango (tehdejší označení Japonska, které používal […]
Věda a technika
3 české vynálezy, které dobyly svět: Vysouvací tužka, děrovaná taška a stiskací knoflík
Češi jsou šikulové a mají opravdu zlaté ručičky. Důkazem je spousta různých vynálezů, které si z naší kotliny vyšlapaly cestičku daleko za humna. Seznamte se s nimi. Českobudějovická firma Koh-i-noor Hardtmuth pošle v roce 1946 na trh tužku s vysouvací tuhou zvanou verzatilka (přizpůsobivá). První vzorky, které měly ještě dřevěný plášť, ale byly v nabídce už před 2. světovou válkou […]
reklama
historie
Travička Agrippina mladší: Císař, kam se podíváš!
Když se v oppidu Ubiorum – dnešním Kolíně nad Rýnem – rozezní 6. listopadu roku 15 pláč novorozeného miminka, málokdo by tušil, jaké veletoče toto děvčátko v životě čekají.   Iulia Agrippina (15–59), na kterou bude historie pamatovat coby na Agrippinu mladší, aby se nepletla se svou matkou, má za bratra budoucího císaře Caligulu (12–41), […]
Winston Churchill předpověděl svět rozdělený železnou oponou
Politik, který dokáže strhnout Brity. Neváhá dělat odvážná rozhodnutí. Svému národu slibuje pot, krev a slzy. Přesto ho dlouho po jeho smrti zvolí největším Angličanem všech dob. V roce 1938 se ostře staví proti Hitlerově politice vůči Československu. „Rozdělení Československa pod tlakem Velké Británie a Francie znamená úplnou kapitulaci západních demokracií před nacistickou hrozbou síly… […]
Řádění cenzorů: Jak jezuité u nás „polepšovali“ knihy?
Na Moravě se na přelomu 15. a 16. století vyskytuje spousta zakázané literatury, kterou vydává jednota bratrská. Proto sem roku 1499 přijíždějí dva inkvizitoři vyslaní samotným papežem Alexandrem VI.   Mají za úkol hledat tyto publikace a ničit je. Dokonce i moravští šlechtici se roku 1505 rozhodnou, že nedopustí, aby se na území jejich panství […]
Škola v době Marie Terezie: Toleruje se spousta omluvenek
„Ančo, dneska do školy nepůjdeš. Musím na pole, tak se postaráš o Mařku,“ vysvětluje máma z chudé chalupy dětem, sotva se posadily ke stolu, aby spořádaly ranní krajíc chleba. Rakouská panovnice ve své říši sice zavedla povinnou školní docházku, ale s jejím dodržováním už to není tak horké. U devítileté Anny si dnes učitel zapíše omluvenku, že „chovala […]
reklama
lifestyle
Na dvoře Ludvíka XIV.: Servíruje se bešamel a vidlička je ďáblův nástroj
Lžíce, vidlička a nůž, to je základ příboru, který běžně používáš u stolu. Tušíte ale, že to zdaleka není samozřejmost? Cesta vidličky k jídelnímu stolu byla docela složitá a ještě v 18. století se ještě leckde musíte obejít bez ní. Třeba u královského stolu.  Na dvoře francouzského krále Ludvíka XIV. (1638–1715), přezdívaného „král Slunce“ se […]
Ve středověké Číně zakazovali i kalendáře
Kdy a kde se poprvé můžete setkat se zakázanými knihami? Rozhodně už ve starověku. Už vládci dávných starověkých říší měli spadeno na spisy, které se jim nehodily. Výjimkou dokonce není ani Písmo svaté. Už v biblickém Novém zákoně se nachází zmínka o ničení textů. Svatý Pavel ve Skutcích apoštolů popisuje svůj pobyt v Efesu (přístav v dnešním […]
Vysavač: Nový vynález ocení i britský král
Jak se účinně zbavit prachu a nečistot? Hlavně na koberci je to problém. Už v 18. století na ně proto hospodyňkou kladou pokosenou trávu nebo sypou piliny. Moc velký efekt to ale nemá. Na řadu přichází vysavač. Patří vysávání do seznamu domácích prací, kterým se nebráníte, protože je to vlastně hračka? Není divu. Podlaha je za […]
Vladimir Vysocký: Ruský Hamlet pije jako Dán
Po Gagarinovi je bezpochyby druhým nejslavnějším Rusem minulého století. Kultovní bard, herec a básník, který na prknech divadla na Tagance vytvoří roli Hamleta způsobem, na který Rusko dodnes nezapomnělo. Vladimir Semjonovič Vysocký (1938–1980) se objeví ve 30 filmech, napíše přes 800 básní a písní. Je fenoménem, kterému sice ruský režim brání publikovat, a dokonce i […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz