Říká se, že vláda, která zlevní pivo, nemůže padnout. Politiku ale dnes nechme ležet ladem. Padat budou jen rekordy, a to ty s pořádnou bílou pěnou.
Nejsilnější pivo? V Brewmeister Armageddon (65%)! O titul nejsilnějšího piva se vede skutečná přetahovací bitva, vyšperkovaná navíc velice originálními názvy finálního výrobku.
Jen tak pro zajímavost je mezi nimi například Taktický nukleární tučňák (32%), Potopení Bismarcku (41%) nebo Konec historie (55%). Momentálně se prvenstvím pyšní s 65% skotský Armageddon. S otázkou zda jde jít ještě dál, se pojí i druhá – a sice: Je tohle ale ještě vůbec pivo?
Nejvyšší spotřeba? Většinu let vyhráváme my…
Je to tak. Ten smutně slavný pivní rekord, kterým bychom se zřejmě moc chlubit neměli, obvykle patří nám. A to i přesto, že se covid před pár lety postaral o povážlivý pokles. Ve spotřebě alkoholu jako takového se pohybujeme v první desítce, byť na chvostu.
Pivo už dávno není jen alkoholické, ale i tomu s pár procenty – v případě toho českého obvykle mezi 4 až 5 – nelze upřít, že je přece nejlepší!
Kofein a pivo? Jde to!
Že si pivo rádi dáte, ale radši nealko a ovocné? A víte, že Birell představil novou stálou řadu Active a vůbec poprvé na českém trhu představil nealkoholické radlery s obsahem kofeinu?
Z pěti variant příchutí tři obsahují kromě vitamínu B6, který přispívá k normálnímu energetickému metabolismu, také přídavek kofeinu. Zkusit můžete třeba Borůvka &Acai nebo Citrus mix &Gurana.
A pokud sledujete obsah cukrů, tak Birell Active nabízí také dvě varianty bez kofeinu, ale zato s jeho sníženým obsahem – Mango & Citrón nebo Limetka & Citrón.
První pivní hotel na světě
Je libo party rovnou s noclehem, pivo do postele, nebo rovnou do sprchy? Dnes už je takových míst více.
Tím prvním „pivním“ hotelem na světě, řídícím se prostou filosofií, abyste měli v celém prostoru hotelu pivo doslova po ruce, je podle Guinessovy knihy rekordů právě americký The DogHouse hotel and brewery.
Otevřel 27. srpna 2018 a toto prvenství už mu nikdo nevezme… A kde? Lokace je Columbus, Ohio, USA.
Nejefektivnější obsluha je z Austrálie
Teď přecházíme k lidské síle. Ono pronést 20 tupláků piva najednou – a to ještě překážkovou dráhou ze stolů a židlí dlouhou 40 metrů – rozhodně nebude legrace. Vždyť to dělá více než 50kg!
Australský výčepní Reinhard Wurtz to ale zvládl, a ačkoliv toho cestou poměrně dost vylil a jeden tuplák i rozbil, Guinessův rekord právem drží on.
Klára Brodecká: Historicky první vítězka!
Klára Brodecká jako historicky první žena letos vyhrála prestižní klání Pilsner Urquell Master Bartender. Jedná se o soutěž pro výčepní plzeňského ležáku z celé České republiky, kdy se soupeří v několika kolech.
Zúčastněné čekali souboje v nejrůznějších dovednostech, jako například skládání výčepních kohoutů, pivní kvíz nebo čepování na čas.
Kromě toho museli finalisté prokázat špičkové znalosti o pivu, ať už se jedná o jeho výrobu nebo historii, absolvovat degustační test a předvést komunikační dovednosti, které jsou pro dobré výčepní nezbytné.
Letos se ve finále 18. rekordního ročníku utkalo 14 mužů a 6 žen z 256 přihlášených.
A co k tomu říká? „Samotné čepování, za mě není nic těžkého. Mnohem těžší je příprava a práce kolem,“ uvedla Klára Brodecká. Jak ale dobře načepované pivo poznat? „To správné má krásnou rovnou krémovou pěnu, bez bublinek a tzv. čepice.
K tomu jsou důležité tyto následující jednoduché kroky: základ je čepovat do čisté, mokré a studené sklenice. Pokud toto váš výčepní dodrží, je z půlky vyhráno.“
Největší pivo? V Halifaxu
Tu úplně největší sklenici naplnili Angus Wood a Ed Dupuy ze Stod Foldské pivovarské společnosti. Na výšku má 2,23 metru, co do průměru pak 1,12 metru. A kolik že se do takového, chtělo by se říci půllitru, vejde? Úctyhodných 2082 litrů piva Sod Fold Gold!
Jestli se z ní ale pilo obřím brčkem, či zda se do ní pijani museli potápět, to už prameny neuvádějí.
Francois Monin: Nejrychlejší otvírač lahví
Pivo se nepodává jen ve sklenicích. I kolem toho lahvového padají rekordy. Například tento: Jak rychle zvládnete otevřít 2000 lahví piva?
Současný držitel tohoto rekordu, Francois Monin, to zvládá za 24 minut a 34 vteřin, čímž překoná předchozí hodnotu o víc než 3 minuty. Že byste to zvládli rychleji? Tak potrénujte a uvidíte.
Steven Petrosino: Expresně vypité pivo
„Takové je s tím práce, a tak rychle to v nich zmizí,“ napadne možná občas nějakého sládka. A co teprve, kdyby v roce 1977 viděl úspěšný pokus Stevena Petrosina (New Cumberland, Pennsylvania, USA) o nejrychlejší vyžahnutí tupláku.
Celý litr piva se mu podaří vypít za pouhopouhé 1,3 vteřiny! Ne, není to překlep, ale pokud vás můžeme poprosit, tak to nezkoušejte…
Nejraději máme stále plzeňský ležák, ale…
Ležák plzeňského typu je u nás stále nejoblíbenějším alkoholickým nápojem. Výzkumy od agentury Kantar ukázaly, že ho v Česku preferuje 61 % dospělých spotřebitelů.
Zároveň ale naznačil, že roste skupina především mladých dospělých, kteří tradiční pivo pijí méně než dřív. Zatímco v roce 2015 si ho alespoň jednou měsíčně dalo 56 % spotřebitelů ve věku 18–30 let, v loňském roce to bylo již jen 44 %.
Plzeňský Prazdroj reaguje na měnící se preference mladé dospělé generace a uvádí na trh moderní český ležák s lehkou chutí, nižší hořkostí i obsahem alkoholu.
Nový ležák Proud si mohou spotřebitelé vychutnat ze stylových průhledných třetinkových lahví nebo také čepovaný ve vybraných podnicích.
Nový ležák Proud se vyznačuje nízkou hořkostí, konkrétně 18 IBU, přičemž obvykle mívají české ležáky hořkost vyšší než 30 IBU. Díky nižšímu stupni prokvašení nabízí pouze 3,9 % alkoholu.
I proto je pro něj charakteristická chuťová plnost a dobrá pitelnost typická pro český ležák.