Všichni určitě známe celou řadu pohádek, v nichž drak, ještěrovitá nestvůra, unese krásnou princeznu. Pokud chtěl některý ze statečných mužů mladou dívku osvobodit, musel nejprve v nelítostném boji draka zabít…
Boj dobra se zlem
V některých pověstech a legendách bývají draci zcela vybájení, v pozadí jiných figurovali nejrůznější, většinou obrovští hadi a nezřídka si středověké národy zase vyprávěly o dávných, krutých a nemilosrdných bojích s draky, aby tak zřejmě vysvětlily okupaci cizích území…V nejrůznějších evropských pověstech o dracích se pravidelně opakuje téma střetu mezi dobrem a zlem.
Symbol středověké heraldiky
Bojovní draci symbolizují mimo jiné i udatnost. Zástavy s vyobrazeným drakem nosily římské legie a tento znak přejali například také barbarští nástupci Říma. Postupem času se symbol draka stal též symbolem středověké evropské heraldiky.
Není drak jako drak…
Ve světové mytologii se výrazem „drak“ označují jakékoliv nestvůry. V mýtech a pověstech jsou však draci Dálného východu zcela odlišní od draků západních.
Východní draci v převážně většině případů přinášejí dobro, ti západní naopak zlo, které rovněž i ztělesňují.
Spolutvůrce vesmíru?
Kupříkladu v Číně je drak spolu s želvou, jednorožcem a fénixem považován za dobrem nadaného nadpřirozeného tvora, jenž dokonce pomáhal stvořit vesmír, a to navzdory svému hrozivému vzhledu.
Pokud se však rozlítil, mohl se stát i původcem strašlivých bouří a ničivých větrů…
Předchůdci císařů?
Za symbol dobra je drak na Východě považován dodnes. Věřilo se také, že z draků, kteří disponovali přímo magickou schopností měnit tvary a rozměry, zářili ve tmě a dokázali se dokonce stát i neviditelnými, pocházejí císaři.
Význam barev
Zvláštní význam pak mělo zbarvení draků. Například černý drak býval považován za nositele neštěstí, zatímco žlutý přinášel štěstí a modrý zase zvěstoval příchod velké osobnosti na svět…
Křesťanská tradice
Co se křesťanského pojetí týče, zde se drak stal symbolem úhlavního nepřítele, tedy Satana. Představoval hřích a pohanství. Křesťanské rytiny svatého Michaela bojujícího s drakem zobrazují válku na nebesích, která je popsána v biblické knize Zjevení.
V této bitvě srazil archanděl Michael Satana z nebes dolů. Kromě něj a svatého Jiří je nám pak známo ještě více než dalších čtyřicet světců – drakobijců.