K procesu se nedostaví. Sehnal si žiletky… Než vypustí duši, nechá za sebou důležitý vzkaz, nebo si to alespoň myslí. Podřeže si žíly na zápěstí a posledními silami, jež mu i s krví odcházejí s těla, kreslí na zemi cely krvavý pentagram.
Mormon, křesťan a nakonec satanista. To vše dohromady je budoucí únosce a vrah Israel Keyes (1978–2012). Vychován zběhlými mormony a knězem antisemitou se dává na satanismus. Pracuje jako tesař, a má dokonce rodinu. A také svéráznou zálibu.
Rád unáší, vraždí a znásilňuje po různých státech USA. Umí za sebou zahladit stopy, ale také udělá jednou osudovou chybu. Před soudem ale uniká smrtí z vlastních rukou.
Mormonská výchova
Rodiče malého Israela jsou mormoni. Samotný Keyes přichází na svět 7. ledna 1978 v Utahu. V jeho pěti letech se rodiče zříkají mormonské víry a brzy nato se celá rodina stěhuje do polorozpadlé chatrče ve Washingtonu. Chlapec vyrůstá v opravdu nuzných poměrech.
Domek má pouze jednu místnost, v níž se s Israelem tísní ještě devět sourozenců. Celá rodina žije bez elektřiny a tekoucí vody. Keyes ani jeho sourozenci nechodí do školy a vzdělání má na starosti rodina. Ta hojně navštěvuje kostel.
Místní pastor to ale nemá v hlavě v pořádku a je známým antisemitou. Jeho kázání jsou plná nenávisti, založené na nadřazenosti bílé rasy. Lidstvo má podle něj za úkol pronásledovat Satanovy potomky, jimiž jsou samozřejmě Židé.
Samotný Keyes ale v dospělosti odmítá křesťanství a začne se zajímat o satanismus.
Obdivovatel největších vrahů
V době zatčení žije Israel v Neah Bay ve Washingtonu a mnoho o jeho civilním životě nevíme. Pracuje jako tesař a má dceru. Až do onoho zatčení by měl podle záznamů čistý trestní rejstřík, kdyby jednou neřídil pod vlivem alkoholu.
Jednou je také pokutován za řízení bez řidičského průkazu. Je obdivovatelem známých sériových vrahů. Rozhodně není hloupý a nešikovný. Při svých vraždách si počíná obratně, chytře a trpělivě. Zločin je schopen plánovat třeba celé měsíce.
Je schopen kvůli mordu cestovat letadlem, poté si pronajmout auto a ujet i několik set kilometrů na místo, kde konečně spáchá svůj krvavý čin. Vše jen proto, aby ho nešlo vystopovat. Mezi zločiny vždy uběhne několik měsíců a nikde nezaútočí více než jednou.
Při svých výletech vždy vypíná mobilní telefon. Má u sebe pistoli, ale použije ji jen jednou. Raději škrtí a pozoruje výraz svých obětí. Nikdy ale neútočí na dítě nebo na někoho v jeho doprovodu.
První vražda bez důkazů
Podle vlastních slov spáchá první vraždu už v roce 1998. Poté následují tři vraždy ve Washingtonu. Dále se přizná i k jedné vraždě ve státě New York. Tady a v Texasu má provést rovněž několik bankovních loupeží a v Texasu způsobit sérii požárů.
K tomu ale kromě jeho výpovědi chybějí další důkazy. FBI jenom z kamerových záznamů zjistí, že vyloupil v roce 2009 banku v Tupper Lake. V tom samé roce má zabít ženu v New Jersey a její ostatky schovat v Tupper Lake.
Žádné tělo se ale nikdy policii nepodařilo najít a ví se jen to, že se jednalo snad o Debru Feldmanovou, pohřešovanou od dubna onoho roku.
Zabiják jede na dovolenou
Osmého června 2011 se Keyes vloupá do domu manželů Billa a Lorraine Currierových v Essexu ve státě Vermont. Oba manžele sváže a odveze na nedalekou opuštěnou farmu. Zde nejprve zastřelí Billa a znásilní Lorraine.
Tu následně uškrtí, obě těla však nejsou nikdy nalezena. Policie je ale přesvědčena, že jsou Israelova doznání pravdivá. Dokáže třeba i po letech popsat dům Currierových včetně nejmenších podrobností. Nejlépe zdokumentovaným zločinem je jeho poslední vražda.
V Anchorage na Aljašce unáší osamělou prodavačku kávy u stánku, Samanthu Koenigovou. S namířenou zbraní ji přinutí sednout si k němu do auta. Odváží ji do polorozpadlé chatrče, kde ji znásilní a zastřelí.
Tělo tu ukryje a odjede na několikadenní dovolenou do Mexického zálivu. Po návratu se do chatrče vrátí, tělo své oběti nalíčí a přišije jí víčka tak, aby její oči zůstaly otevřené.
Vedle těla položí výtisk Anchorage Daily News a vše vyfotografuje dívčiným telefonem. Chce totiž všechny zmást. Fotky proto posílá dívčiným rodičům, aby to vypadalo, že dívka žije.
Proč bych nemohl vraždit?
Následně tělo rozřezává motorovou pilou a jeho části nahází do jezera Matanuska. Přestává ale být opatrný a několikrát vybírá peníze z karty poslední oběti. Policie tak má z bezpečnostních kamer přesný popis pachatele. Ví i to, že řídí bílý Ford Focus.
Israel Keyes se ještě dostává do Texasu. 13. března 2012 je zastaven dálniční hlídkou u města Lufkin. Když policisté zjišťují, o koho se jedná, je okamžitě zatčen a v jeho autě je nalezena Samanthina platební karta i její telefon s vyjmutou baterií.
Policie objevuje ostatky zbytky Koenigové a začíná tušit, že se nejedná o Keyesovu první vraždu. Vrah se přiznává k dalším a dohromady mají policisté výpověď o osmi vraždách. Když se ale pachatele ptají na to, proč vraždil, odpovídá: „A proč ne? Prostě jsem to mohl udělat, tak jsem to udělal.“
Vrah touží být popraven
Samotný Israel žádá vyšetřovatele, aby jeho proces co nejrychleji vyřídili, aby mohl být do roka popraven, protože chce uniknout pozornosti médií. Bojí se o svou dceru, aby se proti ní neobrátil hněv davu.
23. května 2012 se pokouší utéct, ale po několika metrech běhu je znehybněn taserem. A proč utíká? „Bylo mi jasné, že mám minimální šanci na útěk. Ale kdyby existovala jen jednoprocentní šance na úspěch, stejně bych se o útěk pokusil.“ nechá se slyšet Keyes.
Nakonec je obviněn pouze z vraždy Samanthy Koenigové a proces má být zahájen v roce 2013. K procesu ale nedochází, protože Israel si nějak propašuje v prosinci 2012 do cely žiletky, jimiž si podřeže žíly a vlastní krví vykreslí na podlaze pentagram a jedenáct lebek.
Podle policistů to znamená, že zabil snad i jedenáct lidí. Pravdu si ale Keyes bere s sebou do hrobu.