Bilokace, tedy výskyt jedné osoby na dvou místech současně v jednom okamžiku, je velice zajímavý a doposud ne zcela uspokojivě vysvětlený jev, který navíc může mít též souvislost s takzvaným astrálním tělem nebo i s dvojníkem člověka…
Antonín Paduánský
Bilokace patří také k zázrakům, kterých byl údajně schopen portugalský františkán Antonín Paduánský (1195-1231). Katolická tradice učí, že zbožné bytosti se mohou zdvojovat.
Bilokace však není jevem, který by se týkal pouze křesťanství. Je vlastní řadě světových duchovních tradic.
Otec Pio
V umění bilokace vynikal prý rovněž i Ital zvaný Otec Pio (1887-1968). Byl spojován i s dalšími neobvyklými jevy, jako jsou stigmata, jasnovidectví či případy zázračných vyléčení.
V roce 1918 se u něj objevila stigmata poté, co se nabídl jako smírná oběť za zločiny spáchané v průběhu první světové války, která pak již nosil až do své smrti. Zpočátku však byl kvůli nim považován i za podvodníka.
Až později, když lékaři vyvrátili, že by si rány způsoboval sám, byl tohoto podezření zbaven.
Církevní uznání
Páter Pio byl prohlášen za ctihodného dne 18. prosince 1997 papežem Janem Pavlem II. Ten jej také 2. května 1999 zapsal mezi blahoslavené. Dne 16. června 2002 byl pak prohlášen za svatého. Této události se v Římě zúčastnilo až kolem půl milionu lidí.
Krev jako důkaz?
Tradice praví, že minimálně v jednom případě bilokace po sobě tento světec zanechal skutečně pádný důkaz. Když se k němu jedna nemocná žena z Borgomanera obracela s nešťastnými prosbami o pomoc, Pio se údajně objevil až u jejího lůžka.
Žena jej požádala, aby jí dokázal, že je to skutečně on. Muž tedy položil jednu stigmatizovanou ruku na přikrývku, na níž následně zůstalo pět krvavých skvrn ve tvaru kříže.
Toto povlečení jako důkaz o zázraku svatého muže ve městě vystavují až do dnešních dnů…