Historické, slavní a tradiční. Tak si máme tendenci představovat klasické muzeum. EPOCHAplus.cz vás provede několika expozicemi, na které jsou konvence krátké. Zaměření i exponáty jsou tu totiž poněkud obskurního rázu…
Mystery House (Abita Springs,Louisiana, USA)
Původní název tohoto muzea zní UCM („you-see- em“). Jde o sofistikovanou slovní hříčkou, která by šla do češtiny přeložit zhruba jako „vizeum“. A právě jasná a originální vize je zde základem všeho.
Bývalá čerpací stanice je vstupní branou do labyrintu budov propojených sítí cestiček. To, co by jiní považovali za odpad, přetvořil majitel objektu John Peble v tisíce originálních uměleckých děl a instalací. Najdete zde vše.
Od kamenů, lahví, značek a starých arkádových her, až po sochu křížence aligátora se psem – i s vlastní boudou!
Muzeum Vent Haven (Fort Mitchell, USA) – foto vidíte v úvodu
Zakladatel muzea William Shakespeare Berger shromažďuje svou sbírku víc, než 40 let. Sbírku čeho? Všeho co souvisí s břichomluvectvím. Je to zvláštní zaměření, ale jinak to zní až fádně? A proč je toto muzeum označováno za jedno z nejděsivějších na světě?
Zkuste si představit, že na vás ze všech stran zírají stovky břichomluveckých loutek. Zážitek je to surrealisticky hororový. Stačí se podívat na fotografie. Na místě si pak budete připadat, jako byste se ocitli v jednom z románů Stephena Kinga (*1947).
Muzeum smrti (Hollywood, Kalifornie, New Orleans a Louisiana)
Pokud máte silný žaludek a jste vyznavači realistického hororu, pak je Muzeum smrti tím pravým místem pro vás. Pokud ne, pak se mu obloukem vyhněte.
Přijdete tím ale nejen o umělecká díla sériových vrahů, sbírky starožitných pohřebních i patologických nástrojů, ale i o fotografie ze skutečných míst činu, z márnic a videozáznamů skutečných úmrtí a pitev. No nezní to úžasně?
Leilino vlasové muzeum (Independence, Missouri)
Jde o jediné muzeum svého druhu na světě. Alespoň to o sobě samo prohlašuje. Nedivme se: Ona jedinečná koncepce je vskutku originální. Leila Cohoonová v roce 1956 objevuje v jednom starožitnictví zlatý rámeček s věncem lidských vlasů.
Tím začne její neobvyklý sběratelský koníček. Ve skutečnosti má ale takzvaný hair art, vlasové umění, překvapivě dlouhou tradici. Původně vzniklo zřejmě jako způsob, jak si uchovat vzpomínku na zesnulé.
Faktem je, že se Leilino muzeum na předměstí Kansas City zasluhuje nejen o oživení zájmu o tento žánr, ale také o dokumentaci historie vývoje a změn účesů v průběhu let.
Muzeum historie voodoo (New Orleans, Lousiana)
Jak vidí svůj účel toto fascinující muzeum?
„Bereme všechna ta tajemství, historii, folklór a rituály, zombie, královny voodoo – a k tomu všechen ten jazz a dáváme to na jedno místo v srdci francouzské čtvrti New Orleansu, kde má kořeny a kam patří.” Pochopíte tu, jak se voodoo dostalo do New Orleans prostřednictvím obchodu s otroky v 18. Století, i jak se posléze prolnulo s katolickými i místními vlivy a vytvořilo jedinečnou směs, kterou je právě neworleanské voodoo.
Téma se může zdát děsivým, ale koncepce je spíš vzdělávací než hororová. I když pokud by vás to lákalo, můžete se zde kupříkladu zúčastnit třeba procházky po strašidelném hřbitově!
Muzeum Oasis Bordello (Wallace, Idaho, USA)
Pokud je účelem muzea uchovat historii, pak je Oasis Bordello extrémním případem naplnění této vize. Zvláštní je, že něčeho takového dosáhlo zrovna muzeum “hampejzů“, přesněji řečeno jednoho konkrétního.
V roce 1988 je budova, ve které se nachází, nevěstincem se špatnou pověstí. Jednoho dne ale místní osazenstvo narychlo odchází a nechává tu vše.
Opravdu všechno – včetně osobních věcí, nábytku, potravin ve skříních a dokonce i čerstvých potravin z obchodu, ještě v tašce! Dostanou totiž tip, že do města míří FBI. Téměř vše je stále, jak bylo.
Muzeum je zde zřízeno novým majitelem v roce 1993. Možná nejvíc fascinující je fakt, že se vše seběhne v době tak nedávné – Vždyť příběh bordelmamá a jejích dam na útěku zní jako z divokého západu.